Recenze Sony X90J (X92J, X93J a X94J)

Sony X90J je možná tím nejzajímavějším co má letos Sony v LCD nabídce. Proč? Přímé podsvícení, VA panel a k tomu novinka letošního roku XR cognitive obrazový procesor, který jsem už tak vychválil u vyššího modelu X95J. A oproti němu výrazně příjemnější cena. Tedy příjemnější cena, bude někdy okolo zimy, zatím je pořád dost vysoko. Ale pořád to vypadá na nadějnou kombinaci, nebo snad ne?

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy12 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P389 %
Pokrytí spektra Rec.202064 %
Výška78,4 cm
Šířka123,3 cm
Hloubka33,8 cm
Výška (včetně podstavce)71,1 cm
Šířka (včetně podstavce)123,3 cm
Hloubka (včetně podstavce)7,278,4 33,8
Váha17,4 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin101 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu18 ms

Vzhled

Aby to nebylo moc jednoduché, můžete u nás koupit Sony X90J, X92J, X93J a X94J. Teď si nejspíš říkáte jak se od sebe liší a která z nich je nejlepší. Pojďme se na to podívat.

V první řadě typem stojanu. X90J má nožičky kousek od okraje, X92J má masivnější stojan uprostřed a X93 a X94 mají nožky ještě více u kraje než X90J. Tohle není rozdíl co by pro většinu lidí něco znamenal.

X93 a X94 mají navíc technologii Rich Color Enhancer. K čemu to je? Lepší pokrytí barevného spektra. Zejména u vivid módu (živé barvy), v ostatních režimech obrazu to není tolik patrné. A také druhý vestavěný mikrofon přímo v obrazovce pro lepší rozpoznání hlasu. X93J a X94J by měly být úplně stejné, jen jsou určeny pro rozdílné trhy. Jak vidíte tak rozdíly mezi nimi nejsou nijak zásadní. A osobně bych volil tu s nejzajímavější cenou. V případě cca stejné ceny je ideální volbou X93J, která přeci jen nabízí pár drobností navíc.

Co tedy můžete koupit podle oficiálních stránek Sony (některé modely prodává jen několik e-shopů)

Sony X90J

  • Sony XR-50X90J
  • Sony XR-55X90J
  • Sony XR-65X90J
  • Sony XR-75X90J

Sony X92J

  • Sony XR-50X92J
  • Sony XR-55X92J
  • Sony XR-65X92J
  • Sony XR-75X92J

Sony X93J

  • Sony XR-50X93J
  • Sony XR-55X93J
  • Sony XR-65X93J
  • Sony XR-75X93J

Sony X94J

  • Sony XR-50X94J
  • Sony XR-55X94J
  • Sony XR-65X94J
  • Sony XR-75X94J

Úhlopříčky větší než 50 palců (tedy 55+) mají dvě polohy sestavení stojanu (nožiček) – standardní a úzká. Jejich montáž je extra snadná. Na každé straně televizoru jsou dvě sady děr. Jedna blíže kraji, druhé méně. Vyberete si kterou chcete a nožku do jí jednoduše zacvaknete. Žádné šrouby nejsou potřeba a to že se vám to povedlo poznáte podle charakteristického cvaknutí. Pozor, že v této řadě nenajdete malé ani obrovské úhlopříčky. Pro 43 palců musíte jít do řady X85J, naopak pro větší úhlopříčku 85 palců do dražší X95J.

Psát o tom jak televizory vypadají je poměrně ubíjející. Ať už kvůli tomu, že meziroční změny (když pominu výjimečnou změny barvy) jsou minimální a stejně ani mezi jednotlivými značkami nejsou rozdíly nijak extrémní. Co to znamená z pohledu X90J? Japonský konzervativní design v podobě černého rámu, dvou nožiček stojanu a výrazné textury na zadní straně. Hodnotit estetiku je vždy subjektivní, ale tato Sony zapadne snad do každého obývacího pokoje. Na druhou stranu to nikdy nebude zářivá dominanta, spíše nenápadný doplněk.

Tloušťka televizoru je díky přímému podsvícení o trochu větší než u konkurence. Lehce nad 7 cm. S ohledem na to, že se na tv díváte naprostou většinu případů zepředu to za mě není nijak zásadní. Ale je pravdou že Samsung u svých miniLED s přímým podsvícením má tloušťku obrazovky skoro poloviční. V tomto ohledu vypadá Sony se svými LCD až lehce zastarale.

Letošní poznávací znamení televizorů od Sony je čtvercová textura zadní strany televizoru. Co se mi moc líbí, je výstup všech konektorů do strany. Jedinou výjimkou je CI slot, který ústí nahoru. Ale to je typ konektor který nejspíš pravidelně obměňovat nebudete. Zdá se to jako drobnost, ale při instalaci televizoru na zeď to výrazně zvyšuje přístupnost a pohodlí při zapojování či odpojování periferií.

Televizor nabízí čtyři HDMI porty, z toho dva jsou ve standardu HDMI 2.1. Bohužel nejsou podporovány všechny vlastnosti tohoto standardu, konkrétně chybí VRR. K tomu se ještě dostaneme. Co zde najdete je eARC, ALLM (s PS5 funguje dobře, u Xbox X se mi přepnutí do herního módu nedařilo) , 4K120 (HFR) – pokud vám tyto zkratky nic neříkají, netrapte se. Kromě eARC (to slouží pro propojení s domácím kinem nebo soundbarem), jsou to všechno vlasnosti pro hráče. Z pohledu cable managementu zadní strana televizoru nenabízí nic, kromě možnosti zafixovat kabeláž k nožkám stojanu. Kvalita zpracování není na úplně špičkové úrovni, ale nic zásadního jim vytknout nejde. Kromě noh stojanu je vše z plastu.

Kvalita obrazu

Jak jsem zmiňoval v úvodu, tak se jedná o 100 Hz VA panel s přímým podsvícením. Přítomné je i lokální tlumení (local dimming). Sony dlouhodobě razí tendenci menšího počtu stmívacích zón a kompenzuje to velice kvalitním algoritmem. Kontrastní poměr se zapnutým lokálním tlumením dosahuje skoro 6 000 : 1. Počet stmívacích zón je u 55 palců 24 (4×6). Stejně to má i 50 palců. 65 palců má 8×4 = 32 zón. V testovacích videích jsou jsou přechody mezi zónami jasně patrné a snadno spočitatelné, ale při sledování běžného obsahu nic podobného nezaznamenává. Takže ačkoliv se počet zón může zdát ve srovnání se stovkami zón u miniLED až úsměvný, tak v praxi není rozdíl tak velký jak by se mohlo zdát. Vlastně pro běžného diváka mi přijde práce lokálního tlumení naprosto dostatečná. Kde dokáže Sony X90J pozlobit je zobrazení bílých titulků. Tam je při vysokém nastavení lokálního tlumení patrný silný halo efekt. Jediným řešením je bohužel úrovně lokálního tlumení snížit.

Celkově hodnotím obraz jako velmi povedený. A velký díl na tom má bezesporu Cognitive Processor XR, který nahrazuje svého předchůdce X1 z předchozích modelů. Ve většině případů je nová generace obrazového procesoru drobným rozdílem oproti předchozímu. Letos se Sony povedl výraznější krok směrem kupředu. A tahle tv má celkově lepší obraz než by se čistě na základu hodnot jasu, kontrastu a dalších veličin mohlo zdát. Pokud tuto tv zvažujete a nejste si jisti, doporučuji zajít se na ni podívat na živo. Videa co vidíte na youtube nezachytí a ani většina monitorů či televizorů není schopna takový obraz zobrazit.

Sleduji zejména televizní vysílání, je ta tv pro mě?

Upscalling (tedy převod menšího rozlišení na větší) je na znatelně lepší úrovni než loni a rovněž si dovolím tvrdit, že na lepší úrovni než u ostatních značek. To ocení zejména diváci klasického tv vysílání, za předpokladu že mají velkou úhlopříčku. Při sledování tohoto typu obsahu doporučuji chvíli experimentovat s položkou nastavení “Reality Creation”. S horším zdrojovým signálem/videem dokáže zajímavé věci. Naopak pokud sledujete 4K HDR, nechal bych tuto funkci vypnutou.

SDR obsah ve většině případů nedokáže systém lokálního tlumení dostat do úzkých. Černá vypadá vždy jako černá a šance na halo efekt jsou minimální. Rovněž pokrytí barevného spektra je pro tento režim obrazu více než dostatečné a výsledkem jsou živé a bohaté barvy. Pro milovníky sportovních pořadů nebo akčních filmů, je to naprosto skvělá volba. Za předpokladu, že si ji mohou dovolit. Ono totiž podobnou práci odvede (jen o málo hůře) i Samsung, který dokáže být i o třetinu levnější.

Barevná jednotnost obrazovky je dobrá, jen rohy jsou trochu tmavší. Což je typický neduh LED obrazovek. Opět platí, že si toho v reálném životě nemáte moc šancí všimnout, jasně patrné je to při zobrazení šedého pozadí na celé ploše obrazovky. Pokrytí barevného spektra je 89% u DCI-P3 a 64% u Rec.2020 – což jsou obdobné hodnoty jako u loňské XH9096. Nutno přiznat, že špička je o takových deset procentních bodů u každé hodnoty dále.

A jak je na tom HDR?

Maximální jas skoro dosahuje 850 nitů. Což se nemůže rovnat X95J nebo špičkovým miniLED typu QN90A, ale je to lehce nad tím co dokáží OLEDy a pro běžné sledování je to naprosto dostatečná hodnota. Důležitým bodem je podpora Dolby Vision (to si ještě rozebereme) a kromě toho klasické formáty HDR10 a HLG.

HDR obsah (s kterým přicházíte do kontaktu zejména skrze různé streamovací služby typu Netflixu, HBO Go a podobně) už dokáže televizor potrápit výrazně více a je zde vidět i rozdíl oproti X95J, která díky většímu počtu stmívacích zón zvládá náročné situace o něco lépe. Zde se však ukazuje výhoda oproti hlavní konkurenci, kterou je Samsungu. Na rozdíl od něj totiž Sony podporuje standard Dolby Vision, který patří mezi nejvíce rozšířené a zároveň poskytuje nejlepší obraz. V nabídce Samsungu mu může z pohledu kvality obrazu konkurovat HDR10+, ale to má bohužel oproti Dolby Vision zanedbatelnou podporu ze strany tvůrců.

Pozorovací úhly jsou v souladu s omezením VA panelu. To znamená, že za 35 ° dochází ke ztrátě jasu a můžete vidět posun barev. I u VA panelu to lze do jisté míry kompenzovat přidáním dodatečné vrstvy (i když za cenu drobné ztráty kontrastu), ale Sony se rozhodlo této možnosti využít až u dražšího X95J. Tato tv je tedy vhodná pro sledování zpříma, do větších prostor a sledování pod velkým úhlem jsou tu vhodnější kandidáti.

Pohybové scény za mě Sony (společně se s Panasonicem) umí nejlépe ze všech. A X90J je možná ještě o chloupek povedenější než u loňské XH9096 (což byl předchůdce tohoto modelu). V posledních letech je ztvárnění pohybu poměrně věrohodné a pro většinu diváků dostatečné. A to platí i pro 50 Hz modely. Ale pořád platí, že 100 Hz panel nabízí o trochu více. A pro náročného diváka je 100 Hz panel vlastně nutností. Sony tento model vybavilo BFI funkcí (vkládání černého snímku pro zlepšení plynulosti zapnutí má za následek ztrátu jasu). Možnosti nastavení pohybu jsou poměrně široké a i když zapojíte hodně do hry obrazový procesor (softwarové úpravy), tak to má za následek minimum artefaktů (umělých deformací obrazu). Celá oblast nastavení pohybu je poměrně subjektivní a doporučuji chvíli experimentovat s nastavením co vám nejvíce vyhovuje. Jako testovací subjekty výborně poslouží sportovní utkání (zejména hokej) či akční filmy.

X90J má velmi dobré zvládání slunečních odlesků, pokud máte obývací pokoj plný světla a OLED si s tím nedokáže poradit, tak X90J dokáže. Jsem až překvapený, že je v tomto ohledu lepší než loňská XH9096. Upřímně Samsung a jejich QLED je v tomto ohledu pořád o kousek dál, ale ten rozdíl už není tam velký jako dřív.

Skvělá volba pro hráče? Možná …

Pravděpodobně to už víte, ale Sony stále nemá podporu VRR (variabilní obnovovací frekvence). Sice ji slibuje, ale již od loňska pro XH9005 a zatím stále nic. Je to z pohledu hráče zásadní? Záleží, většina her na herních konzolí má fixní snímkovou frekvenci. Přesto se schopnost VRR může hodit, pokud hrajete PC hry na televizoru tak se jedná o extra důležitou vlastnost. Proto budu schválně více skeptický a tomu pro kterého je VRR důležité bych doporučil QLED od Samsungu, případně OLED od LG. Tam budete spokojeni. Toto (do jisté míry) neplatí pokud máte Playstation 5 ten totiž rovněž zatím nepodporuje VRR a nejspíš ho dostane v rámci updatu během prosince. A nejspíš ji v tom čase dostanou i tv od Sony. Ale ruku do ohně bych za to nedal.

Další nevýhoda je že Dolby Vision, není u Sony dlouhodobě dostupný v herním módu (můžete hrát v klasickém, ale tam budete mít horší input lag). I to je něco co se může s dalším updatem změnit. Ale také nemusí. Vzhledem k tomu, že podobná prohlášení už tu párkrát byly, nebral bych je se stoprocentní jistotou. Doba odezvy se vejde do 12 ms a input lag v herním módu 18 ms. Mimo herní mód je input lag 150 ms. To je výrazně více než u konkurence. Tak pozor pokud chcete hrát mimo herní mód (kvůli Dolby Vision), na akční hry to nebude to pravé.

Pro Sony je specifické, že má poměrně věrný herní mód – pokud jde o pojetí obrazu. Další velcí hráči v něm obraz upravují více. Zda je to plus nebo mínus záleží na vkusu každého z nás. Já oceňuji možnost výběru a jsem rád, že všichni výrobci nepřistupují k problematice stejně.

Jedna potenciální nepříjemnost (ale ta se netýká jen Sony, ale obecně tv s dvěma HDMI 2.1 porty) pro majitele obou nových herních konzolí (xbox i Playstation 5). Je to kvůli tomu, že jeden s HDMI 2.1 portů je současně i eARC port. A do něj budete mít nejspíš zapojen soundbar či jiné zvukové zařízení. A potom je nutné pro obě herní konzole využívat jen jeden sdílený HDMI 2.1 port. Tedy za předpokladu že chcete využívat HFR (hraní při až 120 fps za vteřinu).

Systém

Letos máme novou verzi operačního systému, ale nečekejte žádné dramatické změny, ani v dobrém ani ve zlém smyslu. Jde spíše o marketingovou záležitost. Místo AndroidTV je tu GoogleTV. Ale v praxi je to další verze androidu na televizních obrazovkách. Platí, že systém lze využívat i bez použití google účtu. Nicméně ne všechny funkce jsou plně použitelné a hlavně vás často (cca každou hodinu) upomíná a vyzývá k přihlášení. A bohužel jde dát jen “připomenout později”. Mě osobně nutnost Googlu účtu nevadí, mám jeden speciálně jen pro využití v Android televizorech. Ale znám ve svém okolí pár lidí, kteří jsou v tomto ohledu řekněme opatrní a nechtějí Googlu dávat všechny svoje sledovací zvyky. Pokud by někoho zajímaly hardwarové parametry, tak máme k dispozici procesor ARM Cortex-A73, 3GB RAM a jako grafický čip je zde Mali-G52.

Jak probíhá prvotní nastavení

Po prvním spuštění televizoru si v rámci instalace vyberete jazyk, kterým s vámi má přístroj komunikovat (čeština je jedna z možností). Poté si vyberete zemi ve které žijete a pak si můžete vybrat zda chcete nastavit „smart“ Google tv se všemi možnostmi co nabízí a nebo zda chcete jednoduchý, základní televizor. Potom, stačí jen odkliknout smluvní podmínky a jste v další fázi nastavení televizoru. Můžete nastavit rodičovský zámek, PIN k televizoru, vyberete jaký je zdroj vašeho příjmu tv signálu a tv začíná skenovat pro dostupné programy. Následuje info zda je tv umístěna na stojanu, nebo na zdi – kvůli kalibraci zvuku. Druhé kolo kalibrace zvuku probíhá za pomoci dálkového ovladače a jeho mikrofonu, který držíte na úrovni hrudi a v místě ze kterého nejčastěji televizor sledujete. Pak stačí odkliknout posledních pár smluvních ujednání a jste v prostředí televizoru. Nutno podotknout, že pokud zapnete zjednodušený režim vás zde bude pokaždé čekat velké upozornění, že můžete svoji tv přeměnit na plnohodnotnou smart tv. Mimochodem, dálkový ovladač je klasického typu. “Spousty” tlačítek a bohužel také kompletně plastový vzhled, který působí (ve srovnání s ovladači od LG nebo Samsungu) trochu lacině.

Výhody zůstaly zachovány

Systém je dostatečně rychlý a fungoval bez sebemenších záseků nebo zpomalení. Na druhou stranu nevím, zda bude stejně rychlý a svižný i po roce užívání, ale věřím tomu že ano. Android na televizních obrazovkách udělal za poslední roky v ohledu stability a rychlosti velký kus cesty.

Hlavní výhodou operačního systému založeného na Androidu je jeho obrovská podpora aplikací. Možnosti tohoto systému jsou nevídané, ale na druhou stranu touto otevřeností přichází možná o trochu jednoduchosti, rychlosti a stability, které mají navíc uzavřené systémy typu webOS od LG nebo Tizen od Samsungu. Pokud dosud neznáte, doporučuji program KODI. Jeho možnosti jsou skutečně obšírné. Od sledování archivu České televize po propojení s vaším domácím multimediálním serverem, nebo vzdáleným ftp serverem na internetu. Toto a mnohem více KODI umí. Pokud vás tato oblast zajímá, nenechte se odradit náročnými a těžkými začátky, pokud vytrváte tak to stojí za to.

Trochu nedomyšlený pokus od Sony

Bravia core je letošní nová streamovací služba (jako Netflix, Disney+ nebo HBO go) přímo od Sony. V nabídce je celá produkce Sony Pictures a nabídka IMAX. Je dostupná pouze pro televizory ze série XR, to znamená od X90J výše. S televizory A80J, X95J a X90J získáte možnost uplatnit 5 filmů a 12 měsíců neomezeného streamování. S televizory Z9J a A90J získáte možnost uplatnit 10 filmů a 24 měsíců neomezeného streamování.

A jak to funguje? Část filmů (zejména ty starší) jsou k dispozici zdarma a nemusíte za ně platit – ani měsíční poplatek. Nové hity ovšem musíte měnit za tzv. kredity. Několik jich dostanete do začátku podle typu televizoru (5 za levnější, 10 za dražší) a takto koupený film vám zůstane napořád – respektive minimálně do roku 2026, jak stojí malým písmem v obchodních podmínkách služby. Celkově je vidět, že Sony zatím nemá jasno co bude s touto službou dále. Kredity zatím nelze kupovat. To je trochu tragikomické, když si uvědomíte kolik peněz museli do Bravia Core investovat. Uvidíme zda se z toho vyklube něco seriózního, nebo Bravia Core za pár let v tichosti zmizí.

Sdílení obrazovky telefonu či jiného zařízení funguje přes integrovaný Chromecast, případně Apple AirPlay2. S Android ani Apple telefonem jsem nezaznamenal žádné nepříjemnosti. To je rozdíl oproti nedávné X95J, kde se mi s iPhonem sdílené video občas sekalo.

Co je trochu nepříjemné tak v rámci jednoho režimu obrazu nemůžete mít nastaveny odlišné hodnoty pro některé nastavení – např. kontrast nebo jas. Ale to je drobnost, která nejspíš nebude trápit velkou část majitelů. Pozitivní zprávou je přítomnost dvojitého televizního tuneru. Můžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 130 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 260 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 300 Kč.

Audio

2x 10 W nikoho neohromí, ba naopak. To je základní standard který je i u mnohem levnějších modelů. Sony se to snaží kompenzovat pomocí softwaru, proto se setkáte s funkcemi jako XR Sound, XR Surround nebo VoiceZoom. Např. XR Sound má vytvořit virtuální 5.1.2 kanálový zvuk. Jako zvuk je určitě lepší než u základního Samsungu AU7172, který má na první pohled shodnou hardwarovou audio výbavu. Dialogy čisté a zřetelné, dokonce náznak prostorovosti zvuku. Ale oproti X95J nebo Samsungu QN90A je to velký rozdíl a pokud jste na zvuk náročnější, budete dokupovat soundbar či připojíte svoje audio se zesilovačem.

Za zmínku stojí i podpora audio formátu. Dolby Digital nikoho nepřekvapí, stejně jako Dolby Atmos. Příjemnou zprávou je, že Sony nadále (jako jeden z mála) stále podporuje zvuk ve formátu DTS. U Dolby Atmos pro jistotu doplním, že to neznamená že tv sama o sobě produkuje zvuk jako má Dolby Atmos. Ale že ho skrze třetí HDMI port s eARC dokáže odeslat do zařízení, které Dolby Atmos dokáže přehrát.

Konkurence

Sony XH9096

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, pokrok tu je. A nejen díky nové generaci úžasného obrazového procesoru. X90J má skoro o 200 nitů vyšší maximální jas. Má také o něco lepší detaily v černých scénách (dokáže zobrazit detaily tam kde XH9096 zobrazila jen černou – typicky miniaturní výbuchy u ohňostroje). O obrazovém procesoru jsem tu už mluvil několikrát a z pohledu upscallingu je to další vítězství pro X90J. Jak už to bývá v něčem byl starší model lepší. Měl o něco menší blooming (pro citlivější diváky bude v tomto ohledu lepší volbou Samsung QN90A), kvůli agresivnějšímu lokálnímu tlumení a vyššímu jasu.Také o trochu lepší pokrytí barevného spektra. I když to se v praxi příliš neprojeví. Otázka je jasná, kterou z nich koupit? Když nebudu brát v potaz cenu, tak je X90J rozhodně lepší volbou. Při pohledu na cenu to zdaleka tak jasné není, Cena X90J je u 55 palců o více než 10 000 Kč vyšší (23 vs 36 000) a to je obrovský rozdíl. Dokud se bude XH9096 prodávat peníze pro vás hrají roli, tak bych nekupoval X90J dokud nebude maximálně o 5 000 Kč dražší než XH9096 (nebo dokud se XH9096 nevyprodá).

Sony X95J

Jak možná víte, tak X95J nemá 55 palců, ale začíná od 65 palců. Proto mohu cenou srovnat tyto dva modely. X90J lze nyní pořídit lehce pod 40 000 Kč, zatímco X95J stojí 60 000 Kč. A to je obrovský rozdíl. Než se dostanu k detailů, tak X95J je za mě rozhodně lepší televizor. Ale nebral bych ho pokud stojí o 20 000 Kč více. Vlastně bych za současné ceny nekupoval ani jednu z nich. U 65 palců mi jako rozumná cena přijde lehce nad 30 000 u X90J a lehce nad 40 000 Kč u X95J.

X90J má o něco vyšší kontrast (protože nemá vrstvu pro lepší pozorovací úhly), ale v praxi to není příliš znát. Naopak jas je výrazně vyšší u X95J – skoro o 200 nitů, to je patrný rozdíl. Lokální tlumení je rovněž znatelně lepší u X95J. Aby také ne, když má dvakrát tolik stmívacích zón. Rovněž pozorovací úhly jsou lepší u X95J, tudíž je vhodná do větších prostor. X95J o něco lépe zvládá i odlesky slunečních paprsků, ale rozdíl je velmi malý. Pokrytí barevného spektra je u obou stejné. Z pohledu portů má X95J navíc jeden USB port.

Samsung QN85A

Na první pohled se může nabízet srovnání s QN90A. Jenže to je soupeř pro X95J. Takže si myslím, že reálně budou kupující spíše zvažovat QN85A. Nicméně je tu jeden velký rozdíl a to IPS panel u QN85A. Z toho plynou i dost odlišné výhody jednotlivých televizorů. V kontrastu jasně vede Sony, v jasu naopak jasně Samsung. Sony nabízí lepší černou, Samsung naopak o něco lepší local dimming, kvůli výrazně většímu počtu stmívacích zón (tento rozdíl stírá až X95J). Pozorovací úhly jsou jasné plus pro QN85A, stejně jako zvládání slunečních odlesků. Pokrytí barevného spektra má lepší Samsung, ale v praxi není rozdíl příliš výrazný.

U barevných přechodů vede dle očekávání Sony. Ztvárnění pohybu je subjektivní, ale Sony je mi blíže. Pokud se bavíme o vhodnosti pro hraní, tak ta zase o parník vede Samsung (i díky již fungující podpoře VRR). Zvuk má Sony lehce lepší, ale v obou případech nejspíš koupíte soundbar či budete mít svoje repro. Operační systém je klasika – uzavřený, ale velmi rychý a spolehlivý Samsung (Tizen) a na druhé straně otevřená, ale občas trochu komplikovanější GoogleTV. Jak vidíte, tak každá z tv má svoje plusy a doporučuji zvážit co je pro vás důležité. Na závěr jen doplním aktuální ceny. V nich vede Samsung (25 000 Kč) vůči Sony (30 000 Kč). Podobný rozdíl asi bude panovat dlouhodobě. Ani jednu z tv bych za současné ceny nekupoval a počkal až spadnou o 3-4 tisíce níže.

LG B1

Jen pro kontext, A1 má 50 Hz panel, C1 je zase soupeř pro X95J (potažmo A80J). A 4K LCD od LG jsou ve stínu 8K verzí a OLEDu. Takže B1, je za mě nejvýraznějším soupeřem. Jasně, je to OLED, takže rozdíly v technologii jsou ještě výraznější než u IPS vs VA panelu, ale přesto to stojí za zmínku. V kontextu kontrastu není co řešit, tam žádné LCD na OLED a jeho de facto local dimmingem na úrovni jednotlivých pixelů nemá šanci. Situace se obrací u jasu, kde naopa vede LCD o nějakých 200 nitů. Pozorovací úhly i zvládání slunečních paprsků je opět výrazně ve prospěch OLEDu. Stejně jako pokrytí barevného spektra. U HDR je u obou podporováno Dolby Vision, pro hráče je mnohem zajímavější LG. Umí VRR a Dolby Vision při HFR (120 fps při 4K).

Z pohledu operačního systému je to podobné jako se Samsungem. LG je stabilnější a rychlejší, Sony zase dovolí více náročnějším uživatelům. Když to shrnu tak Sony dává smysl pro lidi co potřebují otevřenost Androidu, případně hodně sledují tv přes den v jasné místnosti (ale tam už se nabízí Samsung s vyšším jasem) nebo prostě chtějí ať jim tv vydrží 10 let a více a mají strach z vypalování u OLEDu. Ve všech ostatních případech je OLED lepší. A co je hlavní, tak má výrazně lepší cenu – okolo 24 000 Kč vs 30 000 Kč za Sony X90J.

Doporučené nastavení obrazu

Nejedná se o dogma, ale doporučení, které můžete zkusit. Jednotlivé obrazovky i od stejného modelu se totiž mohou lišit. Vhodné pro tmavší místnost.

Nastavení > Zobrazení a zvuk > Obraz > Základní > Režim obrazu > Kino
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Jas > 55
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Kontrast > 90
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Úroveň černé > 50
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Čistota > Funkce Reality Creation > vypnuto / hodnota okolo 20 (zkuste co vám více vyhovuje)
Nastavení > Zobrazení a zvuk > Pokročilá nastavení > Barevná sytost > Živé barvy > vypnuto

Další tipy k nastavení

  • Adaptivní jas (senzor okolitého jasu) – pokud chcete přesný obraz tak vypnout, na druhou stranu může být užitečný při běžném sledování během dne, kdy uzpůsobí maximální jas s ohledem na světlo v místnosti.
  • Režim obrazu buď custom nebo kino pro sledování filmů, pochopitelně pro hry doporučuji herní režim pro co nejnižší input lag.
  • Gamma – nastavujte podle toho jak moc máte v místnosti světla. Pokud hodně, zkuste začít okolo hodnoty – 2, naopak pokud je místnost tmavá, začal bych hodnotou 2.
  • Úprava černé barvy – doporučuji nechat vyplé, zapnutím dochází ke ztrátě detailů v tmavých scénách.
  • Peak luminance – pro SDR obsah medium, pro HDR obsah high. Zlepšuje kontrast v tmavých scénách.
  • Barvy – je to de facto sytost barev. Živé barvy – trochu nepřirozeně zesílí barvy, pokud máte rádi „umělé“ barvy typu Samsungu nebo LG, zkuste zapnout .
  • Digital noise reduction, random noise reduction – pokud se díváte na starší filmy či videa v horší kvalitě zapnutí může zlepšit kvalitu obrazu. Naopak u nových 4k videí povede spíše ke ztrátě detailů.
  • Jemná gradace – zlepšuje barevné přechody, ale na druhou stranu při vysokých hodnotách devastuje jemné detaily. Doporučil bych spíše low hodnotu.
  • Motion flow – doporučuji vlastní hodnoty, protože vnímání pohybu je poměrně subjektivní záležitost.

Srovnání Sony 4K LCD TV 2021

Letošní LCD nabídka je oproti předchozím rokům poměrně komplikovaná. V realitě se jedná o čtyři řady, které mají drobné variace. Ty týkají primárně vzhledu, ale i třeba počtu stmívacích zón nebo softwarových úprav obrazu. Zjednodušeně řečeno platí, že čím vyšší řada tím lepší. Ale někdy je vyšší řada o tolik dražší, že její nákup nedává smysl. Vždy záleží na tom co od tv očekáváte.

X95JX93J/X94JX92JX90JX89JX85JX82JX81/X80J
Dostupné velikosti65, 75, 8550, 55, 65, 7550, 55, 65, 7550, 55, 65, 7543, 50, 55, 65, 7550, 55, 65, 7543, 50, 55 65, 75, 8543, 50, 55 65, 75
Polohovatelný stojanAno (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)NeAno (od 55 palců)
BluetoothAno (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)
ChromecastAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Apple AirplayAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
HDMI4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (4x 2.0)4 (4x 2.0)
USB32222222
Záznam tv vysíláníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Rozšířený pozorovací úhelAnoNeNeNeNeNeNeNe
Lokální tlumeníAnoAnoAnoAnoNeNeNeNe
Typ podsvíceníDirectDirectDirectDirectPříméPříméPříméPřímé
Dolby VisionAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Obrazový procesorCognitive Processor XRCognitive Processor XRCognitive Processor XRCognitive Processor XR4K HDR Processor X14K HDR Processor X14K HDR Processor X14K HDR Processor X1
Frekvence obrazovky100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz50 Hz50 Hz
Bitová hloubka panelu10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC
Zvukový výkon50 W20 W20 W20 W20 W20 W20 W20 W
Konfigurace repro2.2.12.02.02.02.02.02.02.0
Sluchátkový výstupAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
DTSAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
EARCAnoAnoAniAnoAnoAnoAnoAno
Hlasové ovládáníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Druhý mikrofonAnoAnoNeNeNeNeNeNe
Dvojitý tunerAnoAnoAnoAnoNeNeNeNe

Podporované typy souborů

  • MPEG1
  • MPEG1/MPEG2PS
  • MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD)
  • MPEG2,AVC/MP4(XAVC S)
  • AVC,MPEG4,HEVC/AVI
  • Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV)
  • VC1/MOV
  • AVC,MPEG4,MotionJpegMKV
  • Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM
  • VP8/3GPP
  • MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
  • WEBM
  • VP9/AC4/ogg/AAC/ARW
Zjistit cenu

Přeci jen chcete zkusit radějí OLED televizor?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
Recenze Sony XR-55X90J

Sony X90J je vydařený zástupce střední třídy. Nepatří mezi naprostou špičku, ale vůči základním televizorům s cenovkou okolo 10 - 15 000 Kč je to výrazný rozdíl. Jeho hlavní výhodou je fantastický obrazový procesor a celkově kvalitní obraz, který Sony u dražších modelů má. Nemá žádný zásadní nedostatek, ale přesto je pár věcí co je třeba mít na paměti. Za Sony si bohužel musíte zaplatit a čistě z pohledu získané hodnoty a zaplacené ceny je Samsung či LG výhodnější volbou. Hráče zamrzí chybějící podpora VRR, která snad přijde časem. Stejně jako nemožnost souběžného fungování Dolby Vision a herního módu. Pokud pro vás nic z následujícího nepředstavuje nepřekonatelný problém, tak získáte všestrannou velmi schopnou televizi. Osobně bych však počkal minimálně do vánoc, až její cena bude pod 30 000 Kč za 55 palců.

Kontrast
7.5
Pozorovací úhly
5.5
Barvy
8
Konstrukce
8
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
  • 100 Hz VA panel
  • Skvělý obraz
  • Výtečný obrazový procesor
  • Slušný jas
  • Dobré zpracování pohybu
MÍNUSY
  • (zatím) nemá VRR
  • S ohledem na konkurenci vysoká cena
  • Jen dva HDMI 2.1 konektory
  • Samsung s QLED umá výrazně vyšší jas
  • Jen 24 stmívacích zón (u 55 palců)
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

34 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobrý den, děkuji za recenzi, mám o SONY X94J zájem. Využívám staré domácí kino s digitálním vstupem 5.1. chinch. Má uvedená televize audio výstup který by připojení umožnil?

    • Dobrý den,

      obávám se, že budete muset dokoupit digitální převodník, stačí zahledat „DAC HDMI to CINCH“ a vyhledávač už nabídne vhodné produkty. Jen bych se vyhnul těm extra levným, kvalita je mizerná.

  2. Dobrý den,
    děkuji za Vaše recenze k současným TV přijímačům. Právě se chystám pořídit nový TV, a ikdyž jej budu sledovat ze vzdálenosti od 3,5 do 4,5m, musím volit úhlopříčku 55″ z důvodu místa. Protože zároveň manželka je klasickým divákem sledujícím z velké většiny normální TV vysílání, Já rád sleduji filmy a seriály z NAS servru a pak sportovní pořady, proto požaduji co nejlepší obraz a preferuji OLED technologii obrazovky. Našel jsem TV od Panasonicu TX-55LZ2000E, který mne velice zaujal svými parametry, ikdyž cena cca 55.000,- Kč je dost vysoká. Jsem nějak zatížený na TV od Panasonicu nebo nevím – měl jsem CRT Panasonic s úhlopříčkou 72cm a nyní mám plasmu taky od Panasonicu a nemůžu si je vynachválit po všech stránkách, proto Vás chci požádat o radu co koupit.
    Pokud byste mohl poradit jiný a levnější typ, budu rád.
    Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

  3. Dobrý den, mám plazmu Panasonic Viera FullHD z roku 2010, 46″ a chtěl bych si koupit XR-75X90J. Nejvíce sleduji filmy přes stream KODI pomocí adaptéru Mi TV stick. U plasmy se mi líbí přirozený a plynulý obraz. Nebude nová TV obrazově horší?
    Předem velmi děkuji.

    • Dobrý den,

      nevím jakou přesně tv máte (a popravdě si tv z té doby už ani nedokáži moc vybavit), ale obecně je nejlepší volbou po plazmě OLED. Znám spoustu lidí co zkusili drahá LCD a stejně nebyli spokojeni. V naznačené cenové relaci se dostanete na OLED s 65 palci. Což chápu že je výrazně menší než uvedených 75 palců. Nicméně rozhodně doporučím jít se na tv podívat naživo. Je to dobrá tv o tom není pochyb. Ale přeci jen pro vás může být přechod na LCD nepříjemný. Pokud by tomu tak bylo, bude řešením OLED. Ani LCD jiné značky vás velice pravděpodobně neuspokojí.

  4. Dobrý den, sháním pro prarodiče novou 4K televizi. Doteď mají kolem +- 10 let pořád funkční fullhd tv Sony, nevím přesný název, byla to první Sony televize s připojením k internetu. Cenově do 22 tisíc max velikost nejspíš 50″ nebo 55″. Bude tato televize nejlepší volbou nebo jaký jiný model vzít? Sledovat budou z 90% televizní vysílání přes satelitní kartu (zprávy, tv pořady, sport, filmy) A občas různé filmy z flashdisku a vyjímečně vod služby, youtube. Chtěli by něco, co jim zase vydrží co nejdelší dobu. Děkuji za radu

    • Dobrý den,

      rozpočet je to docela štědrý. Určitě se nabízí vzít zase Sony – několik stovek nad limit se nachází Sony XR-55X93J. Výborný televizor se super obrazem. Případně Sony Bravia KD-55X85J, ale tam ušetříte jen pár tisíc a kvalitou obrazu je výrazně slabší. Alternativa od Samsungu co se těsně vejde do rozpočtu je Samsung QE55QN85A. Opět velmi dobrá televize, na využití co popisujete je to spíše o preferenci ke značce – myšleno zda Samsung nebo SOny.

      • Dobrý den, ideálně by jsem chtěl objednat televizi do 20K ale, když je Sony za cca 23K, tak jsem trochu zvýšil rozpočet. Čekám, že se x90j v 50″ nebo 55″ dostane na 20 tisíc ale zatím se bohužel pořád drží nad. Tak by mě zajímal tip na nejlepší televizi za 15K, 20K a necelých 23K co stojí x90j.

        Samsung QE55QN85A asi kupovat už nechci, osobně mi tam vadí blooming z boku, proto jsem sám pořizoval LG C1 oled a tento model Samsung QE55QN85A jsme na základě vaší rady už koupili v listopadu k 90tým narozeninám jako dárek dalšímu členovi rodiny, který se naučil i v tomto věku pouštět iptv nebo film z flashky. Jak výrazný blooming bude u této Sony televize?

        p.s Jak působí naživo tloušťka u Sony XR-X93J, na videu a fotkách vypadá strašně tlustě, až mi to přijde jako 10 let starý model.

        • Covybrat.cz 12/06/2022 at 07:27

          Dobrý den,

          vezmu to od konce ať na nic nezapomenu 🙂 Mezi nejtenčí televizory nepatří, ale když se nedíváte vyloženě z boku tak mi to jako rušivé nepřijde. Blooming je upřímně u Sony lehce vyšší než u Samsungu, je to daň za preciznější detaily ve tmavých scénách. Pokud je pro vás blooming zásádní problém, nemáte jinou volbu než volit OLED. Do 15 000 Kč bych bral Samsung QE55Q60A. Fixně do 20 000 Kč je tu Q80A, ale jen pár stovek či tisíc nad touto hranicí jsou lepší volby. LG B1/C1, či zmíněné QN85A nebo X90J/X93J.

  5. Dobrý den, i na základě vašeho doporučení jsem pořídil novou televizi X93J. Řeším teď nyní zapojení sluchátek. Mám totiž bezdrátová sluchátka se základnou, která se připojují přes jacka a jelikož moje starší W808C uměla stále hrát z reproduktorů televizoru i po připojení sluchátek do audio jacka, předpokládal jsem, že to bude možné i u X93J. Jestli si dobře pamatuji, ve starším televizoru se to někde nastavovalo, ale v novém televizoru to nemohu nikde najít. Nevěděl by jste kde by toto nastavení mohlo být? Nebo to už nové modely vůbec neumí? Což by mně přišlo dost škoda.

    • Dobrý den,

      nejsem si jistý zda to novější modely umí, ale zkuste v nastavení najít Nastavení] — [Zvuk] — [Výstup pro sluchátka/Audio výstup] – [Audio výstup (pevný). Možná si názvy v menu nepamatuji úplně přesně, ale myslím že takto nějak to nazváno bude.

  6. Dobrý den, doma máme 5,5 roku starou sony 55w808C, full hd, 100 hz, mva, kontrast 5000:1, jas 185 cd. Využití 80% xbox one x ( není to nejnovější series x, jelo by to max 4k při 60 hz) cca 3 hod denně, ve zbytku digitální vysílání tv. Brouzdal jsem po netu a narazil jsem na vrácený kus SONY 55X93J za 16.500 Kč v eshopu, kde mám pozitivní zkušenosti s nákupem rozbalených věcí, a čeká na zaplacení převodem. Teď medituji jestli kupovat novou telku a starou prodat. U xboxu nemám pochyby, že to bude posun vpřed – 4k vs fullhd, 4násobný jas, o něco větší kontrast, hdr. Úplně si nejsem jistý u běžného vysílání, jestli je lepší skoro full HD/SD signál upscalovat na full hd, nebo nějakými hyper super fičůrami na 4K. Pak ta 808c má nějakou tuším extra antireflexní úpravu, kolmo k telce je francouzské okno. Jinak řečeno, já v tom mám jasno, ale jestli na tom pošta pro tebe nebo prostřeno bude vypadat hůř než na té staré telce, tak to u manželky neprojde 😀 Můžu znát Váš názor? Tohle v obchodě nepoznám.

    • Dobrý den,

      upřímně si myslím, že pokud Vám jde čistě o televizní vysílání a současná tv funguje, tak nevidím důvod pro koupi. 100 Hz panel i stejnou úhlopříčku máte už teď. Pokud po nové tv vyloženě netoužíte, tak bych peníze použil na něco jiného. Nicméně za 16 500 je to velmi slušná koupě.

      • Dobrý den,
        vybirame 65 palcovou televizi, ale stale je to trosku orisek😁Jsme milovnici filmu, jak kultovnich, tak tech novych. Nej zanry jsou scifi, horrory, napětí apod. Take nam jde o dobre pozorovaci uhly, jelikoz mame gauc do L. Určitě budeme porizivat i soundbar. Máme tu 4 favority, ale poprosime o nasměrování, který 😉 Panasonic TX-65JX940E nebo Samsung QE65QN85A nebo Sonny XR-65X93J nebo LG OLED65B1 nebo případně jinou? 😉 Moc dekuji😊

        • Covybrat.cz 05/04/2022 at 19:47

          Dobrý den,

          s ohledem na to co a jak (pozorovací úhly) sledujete tak bych určitě volil OLED. Jen místo B1 doporučím C1 (přesněji LG OLED65C12LA). Stojí jen lehce nad tisíc kč více a získáte o něco lepší obrazový procesor a vyšší jas. Což za tu trochu navíc stojí. 

  7. Dobrý den,
    krásná recenze. Chtěla bych se zeptat jakou TV by jste mi doporučil. Rozhoduji se již pouze mezi 2 TV (Samsung QE55QN91A za 26 000 a Sony Sony XR-55X93J za 21 000 + u SONY soundbar do 5 000). TV sledujeme jak ve dne (máme poměrně světlou místnost) tak večer. Děti občas hrají na xboxu 360(zvažujeme časem i koupi nové konzole PS či XBOX) a často sledujeme streamovací platformy (Netflix, HBO) + občas TV. Jde nám o pěkný obraz Manžel hodně sleduje sport, takže mu jde o plynulost obrazu. U poslední TV jsme dost měli problém s barevnými přechody (s bandingem) při světlejším obrazu (hlavně u bílé barvy – led, sníh,…), tak se nechceme spálit. Tak nevíme. OLED jsou pro nás zatím dost drahé a vzhledem ke světlé místnosti asi nevyhovující. Moc děkuji za Váš názor.

    • Dobrý den,

      to je poměrně vyrovnaný souboj. Pro Sony mluví Dolby Vision, lepší barevné přechody. Pro Samsung zase vyšší jas a díky miniLED i lepší podsvícení u černých scén. Pokud je manžel citlivý na pohybové scény, doporučuji se na obě tv zajít podívat. Obě je zvládají výtečně, ale každá trochu jinak. Je to poměrně subjektivní disciplína, proto je lepší se na ni podívat pokud Vám tato oblast dělá problémy. Obecně bych v tomto ohledu nečekal problémy ani u jedné. Kdybych si měl vybrat já, bral bych Sony. Celkově jsou na tom obrazově cca stejně, ale Sony koupíte levněji a můžete si k ní přikoupit i soundbar.

      • Dobrý den, mám dotaz ohledně duálního tv tuneru u televize Sony XR-65X93J. Co to přesně znamená? Mam připojen jeden koaxial od satelitu.Mohu třeba na druhý vstup připojit kabel od antény?
        Děkuji za odpověď a skvělé články a recenze. Pomohly mi při výběru televize.

        • Covybrat.cz 03/03/2022 at 13:34

          Dobrý den,

          ano můžete. Dvojitý tuner (twin tuner) označuje schopnost televize pracovat se signálem ze dvou tunerů najednou – třeba jeden kanál sledovat a druhý nahrávat. Můžete to mít zapojeno jak uvádíte.

      • Dobrý den, tak nakonec jsme koupili Sony x93J, ale ve velikosti 65. Obraz (obzvlášť u běžného TV vysílání) je opravdu hladký a pohyb při sportu skvělý. Jen nás trochu nemile překvapilo, že je obraz celkově trochu tmavší (a to i při sledování večer). Hlavně při Dolby Vision, či vždy když není zapnutý živý mód. Jenže zase živý mód není tak ostrý. Je to celkově rozdíl oproti 3 roky staré TV od LG s technologií nanocel s IPS panelem, kde byl obraz celkově podstatně „živější a jasnější“, i když dle specifikace byla maximální hodnota jasu 400 nitů a u Sony je 850 nitů. Tak jsme teď na rozcestí jestli TV vrátit a hledat dále, nebo je to vážně jen o zvyku. Asi jedinou alternativou by byl Samsung QN90A, ale tam je teď cena moc vysoko. S OLED by jsme si asi co se týče jasu nepomohli. Ještě nás napadlo, jestli nemáte dobrou zkušenost s něčím od LG (LED) či od Phillipsu. Chvilku jsme uvažovali o PUS9206, ale tam nejsme schopni dohledat žádnou relativní recenzi ani hodnotu jasu. Cena ideálně do 27 000 Kč.
        Děkujeme

        • Covybrat.cz 16/02/2022 at 19:09

          Dobrý den,

          je to takové chytání se stébla (z popisu to vypadá spíše na chybu panelu), ale zkoušela jste různá nastavení pohybu? Např. MotionFlow?

        • Tak děje se to prakticky jen při pohybu a dělá to i při hraní Xboxu (NHL). Je divné, že je to jen uprostřed. Obrátil jsem se přímo na Sony, ti mě odkázali na prodejce, ten mě odkázal na servis a servis zase na prodejce. No začarovaný kruh. Asi chvilku vyčkám (jestli to nezmění nějaká aktualizace) a budu reklamovat u prodejce. Není to nějak zásadní, ale kazí to dojem (přece jen nová TV). Jen přepravovat 65 TV je poněkud oříšek. Děkuji za Váš čas.

        • Covybrat.cz 15/02/2022 at 18:57

          Dobrý den,

          to běžné určitě není a s ohledem na to, že se to neděje u všech zdrojů obrazu, ale jen u tv vysílání tak nejspíše nejde o chybu panelu. Děje se to jen při „pohybu“ nebo je tento pruh vidět i když zastavíte obraz? Ještě mě napadá obrátit se přímo na výrobce, já s tímto bohužel nemám zkušenost.

        • Dobrý den,

          tak jas už je ok (asi to bylo spíše o zvyku).Bohužel nás trápí jiný problém a nevíme jestli se jedná o vadu nebo o vlastnost LED TV. Stejný problém jsme měli už i u minulé TV LG NANO. Obraz vysílaný přes streamovací platformy je nádherný. Problém je u běžného TV vysílání. Pokud se jedná o pořady, kde není světlé (šedé, bílé) pozadí tak je vše v pořádku. Nicméně u pořadů, kde je světlé pozadí (lyžování, hokej – obecně „bílý“ sport, světlé nebe), jsou vidět (zejména při pohybu) vertikální pruhy (2 odstíny šedé). Není to po celé obrazovce, ale bohužel je to přímo uprostřed – několik slabých pruhů). Jako kdyby se to trochu zhoršuje po nějaké době. Působí to rušivě (i když to není tak zásadní a ne všichni to postřehnou). Zkoušeli jsme vyměnit zdroj signálu a kabely (pouštěli jsme pořady přes kabelovou televizi, přes internet – kuki, O2 – jak přes wi-fi tak přes kabel), nicméně je to stejné. Tak nevíme, jestli se pokusit o reklamaci (je to dost velká TV), nebo je to špatným signálem ze strany poskytovatele, nebo se jedná o normál a LED TV prostě takové jsou. Děkujeme za Váš názor.

        • Covybrat.cz 30/01/2022 at 08:03

          Dobrý den,

          asi jste to zkusili, ale napsat to musím:

          zkusili jste změnit hodnoty u nastavení podsvícení, jasu atd…?
          není zapnutý automatický jas?
          nemáte zapnutý nějaký „ekologický“ režim?
          zkusit vypnout black frame insertion (v nastavení motion flow)
          teoreticky může jít i o vadný kus, ale to mi nepřijde extra pravděpodobné

          S PUS9206 si extra nepomůžete, kromě Ambilight je to horší televize. Jediná vhodná alternativa je za mě Samsung QE65QN85A. Ta je teď dražší, ale můžete sledovat cenu a věřím, že pod 30 000 Kč spadne.

      • Omlouvám se, ale ještě jeden dotaz k oběma TV. TV sledujeme jak ze předu tak občas i trochu z úhlu (cca 40 stupňů). Je tam mezi oběma TV nějaký zásadní rozdíl, nebo jsou v tom stejné? V prodejnách to není patrné (všude je ideální program a ideální nasvícení). Moc děkuji za odpověď a přeji krásnou neděli.

        • Covybrat.cz 16/01/2022 at 17:03

          Dobrý den,

          tak to vám výběr trochu zkomplikuji, lepší pozorovací úhly má Samsung. U Samsungu dochází k zlomu barev právě okolo 40 stupňů, u Sony je to spíše 35. Není to tak, že se na obraz nedá koukat, ale zvolna se začíná měnit. Za mě to není zásadní argument, ale drobný střípek pro Samsung to je.

      • Děkuji za odpověď. Také se přikláníme spíše k variantě TV Sony. Obecně dle Vašich recenzí by TV Sony měly být obrazově o kousek lepší a o to nám jde především. Co se týče soundbaru, doporučil by jste něco do 5 000 Kč. Vím, že tam nepůjde pustit Dolby Atmos, ale přece jenom zvuk v TV bude spíše slabší. Nejsem nějak náročná. Doteď jsme fungovali bez soundbaru. Bohužel nabídka je obrovská a špatně se v tom orientuje. Nevím, jestli je potřeba kupovat soundbar přímo od Sony (aby se vše spárovalo), nebo lze koupit i jinou značku.

        • Covybrat.cz 16/01/2022 at 17:09

          Dobrý den,

          k volbě soundbaru si dovolím jednu poznámku. I když se volba soundbaru a tv od jedné značky může jevit jako ideální volba, není tomu vždy tak. Respektive není velký rozdíl mezi koupí soundbaru od Sony nebo jiné značky. U velkých korporací typu Sony má každý segment svoji samostatnou divizi, které jsou spíše samostatnou firmou. V dané ceně je zajímavý třeba: Bose Solo 5, Polk Audio Signa S2 či přímo od Sony HT-SF200. Rozdíly mezi nimi nejsou velké a všechny budou zlepšením vůči zvuku od televizoru.

  8. Dobrý den,

    Trochu se ztrácím ve Vaší recenzi…
    Zvažuji koupi nové televize, která má primárně sloužit pro Netflix, HBO, Disney+ a stahování filmů ve 4K obrazu.

    Původně jsem uvažoval o LG OLED55C12, kde mne nakonec odradila pořizovací cena a absence formátu DTS.
    Nakonec jsem narazil na Sony XR-55X93J tedy v obchodě na SONY XR-75X90J, kdy mne úplně odpálil obraz, kdy stála vedle výše zmíněné LG.

    Předpokládám, že rozdíl mezi oběma SONY je pouze značení vůči velikosti a rozhodně cena, která je od sebe dělí o skoro dobrých 20K.

    Rád bych Vás zeptal jak tedy hodnotíte Sony XR-55X93J vs LG OLED55C12 a která vám přijde z pohledu maličko více náročnějšího zákazníka na obraz vhodnější.

    Díky předem za Vaši odpověď.

    • Dobrý den,

      obě jsou výtečné televizory. Z principu technologie mají odlišné výhody a nevýhody. OLEDy mají neskutečnou černou a zejména pro večerní sledování jsou nepřekonatelné. Naopak ale ztrácí při maximálním jasu a sledování ve dne, je často lepší na kvalitním LCD (jakým X93J rozhodně je). Za mě nákupem ani jedné z nich chybu neuděláte a je to spíše o osobních preferencích, než že by jedna byla výrazně lepší než druhá.

      Rozdíl ceny u SONY XR-75X90J vs SONY XR-55X93J je primárně kvůli rozdílné velikosti. X93J má velmi nepatrně lepší obraz, ale není to nic extra důležitého. Jen doplním, že i Sony má OLED (s podporou DTS) – Sony XR-55A80J, ale cena je ještě vyšší než u C1.

      Za mě osobně je pro náročnější zákazníka co sleduje kvalitní (technicky) obsah zejména večer v temnější místnosti o něco lepší OLED. LCD typu X90J však není ani v těchto situacích o mnoho horší a zejména při větších velikostech má lepší poměr ceny a výkonu. Ale jak jsem psal, ani s jednou chybu neuděláte.

  9. Dobrý den,

    srovnáváte dva odlišné modely. Hisense je nejlevnější QLED, 50 Hz, IPS panel. Sony je špičkové LCD, 100 Hz VA panel, výrazně lepší obrazový procesor. To však neznamená, že Sony je pro každého lepší volbou.

    Za prvé píšete, že sledujete zejména běžné tv vysílání, tam se rozdíly trochu zmenšují. Z velmi komprimovaného obrazu jsou možnosti i těchto moderních televizorů omezenější než už u 4K obsahu s minimem komprese. Dále zmiňujete zvádlenost 7,5 m. To je skutečně hodně a 75ka by při takové vzdálenosti přišla vhod.

    Doporučuji zvážit zda je pro vás důležitější obraz (u tv vysílání to bude spíše menší rozdíl), či horší podání černé večer u Hisense (kvůli IPS panelu). Nebo zda častěji sledujete tv z větší zvádlenosti a oceníte 75 palců. Oboje mít při této ceně nemůžete. Ještě mě jako alternativa napadla Sony KD-75X85J, to je takový slušný kompromis. Ale je skoro za 40 000 Kč.

  10. Dobrý den,
    předně děkuji za Vaše velmi fundované články k současným TV přijímačům. Právě se chystám pořídit nový TV, a protože bude možno jej sledovat ze vzdálenosti od 3,5 do 7,5m, preferuji co největší úhlopříčku, konkrétně 75″. Protože zároveň jsem klasickým divákem sledujícím z velké většiny normální TV vysílání, nemám zvláštní a extrémní požadavky na parametry TV, přesto ale požaduji co nejlepší obraz a preferuji QLED technologii obrazovky. Zároveň mám omezené prostředky na nákup a chci se vejít do plus minus 30000,- Kč. Právě v těchto dnech se na trhu za tuto cenu nabízí 75″ QLED TV Hisense 75A7GQ, ale též LED SONY XR-65X93J, parametrově i dle Vaší recenze většinou značně lepší. Bohužel pokládám za nepravděpodobné, že by se cena 75″ verze Sony někdy snížila z dnešních 54000,- k nějakým 35000,- Cenu Hisense dále poměrně snižuje na některých webech zdarma přidávaný soundbar. Pro Sony u mě mluví i dosavadní spokojenost s kdysi koupeným 32″ Bravia TV.
    Jaký je Váš názor při volbě mezi těmito dvěma TV? Oželet 10″ a vsadit na jistotu kvality obrazu?
    Předem díky za brzkou odpověď.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo