Recenze LED televizoru Sony XR-75X95J, XR-65X95J a XR-85X95J

Sony X95J je vrcholem současné 4K LCD nabídky Sony a předem si dovolím prozradit, že jedním z vrcholů 4K nabídky televizorů vůbec. Nabízí novou generaci obrazového procesoru XR, Který nahradil a dokonce překonal velmi populární X1 Ultimate. Zajímavostí také je, že není dostupný ve velikosti 55 palců, ale začíná až u 65 palců. I z toho je vidět, že cílí spíše na náročnější publikum. Já měl možnost vidět Sony XR-75X95J. Chcete vědět zda je to pravý televizor pro vás? A jaké slabé stránky jsme odhalili v testu? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníDirect
HDMI4
Průměrná doba odezvy12 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P390 %
Pokrytí spektra Rec.202066 %
Výška96,1 cm
Šířka166,7 cm
Hloubka6,1 cm
Výška (včetně podstavce)97,4 cm
Šířka (včetně podstavce)166,7 cm
Hloubka (včetně podstavce)39 cm
Váha36,8 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin170 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu18 ms

Recenze

Jak jsem zmiňoval v úvodu, tentokrát se nejedná o 55 palcový model (ten u této řady ani Sony nenabízí), ale dostal jsem se rovnou k 75 palcové variantě (kromě ní ji ještě můžete koupit ve velikosti 65 a 85 palců). Jedna z letošních novinek u Sony je možnost nastavit více pozic stojanu. Co to znamená? Na šířku to pochopitelně žádný vliv nemá, ale nastavení stojanu ovlivňuje výšku přístroje. Při nastavení stojanu máte tři možnosti:

 • “bez stojanu” (výška 96,1 cm a hloubka 6,1 cm)
 • standardní poloha (výška 97,4 cm a hloubka 39 cm)
 • úzká poloha (výška 98,5 cm a hloubka 39 cm)
 • poloha soundbaru (výška 103,4 cm a hloubka 39 cm)

Jak vidíte získáte tak cca 7 cm výšky pro váš soundbar. Většina z nich se pod televizor bez problémů vejde, ale pro jistotu doporučuji změřit či zjistit rozměry soundbaru který plánujete koupit. Možná vás zaujme tloušťka televizoru která činí 6,1 cm. To je daň za přímé podsvícení u Sony, které je rozměrově náročnější než to co dokáže třeba Samsung.

Zadní strana má stejnou „šachovnicovou strukturu“ jako nedávno hodnocená A80J. Vypadá to hezky, ale 99,9 % času televizi z této strany nevidíte. Porty jsou relativně dobře přístupné. Sony je vybavené čtyřmi HDMI porty. Dva z nich (třetí a čtvrtý) jsou typu HDMI 2.1 a zbylé dva HDMI 2.0. Třetí HDMI port podporuje přenos zvuku eARC. K tomu jsou tři USB porty, jeden z nich je dokonce typu USB 3.0. Ten poskytuje dostatečnou rychlost pro streamování videa v současné době v maximální dostupné kvalitě. Z dnes „nestandardních“ výstupů zde najdeme i sluchátkový výstup a konektor pro síťový kabel. Ten je 100 Mbitový. Komu by tato rychlost nestačila může si koupit redukcí síťového portu přes USB a právě zapojením přes jeden z USB portů lez dosáhnout vyšší rychlosti. Zejména pokud streamujete video ve vysoké kvalitě ze serveru, může se tento tip hodit.

Ke kvalitě zpracování mám jedinou drobnou výtku a to je trochu větší vůle u aretace stojanu. Na druhou stranu zase stojan nemá jen jednu pozici jako u ostatních značek. Jinak není co vytknout a materiály i zpracování odpovídají vyšší ceně.

Kvalita obrazu

Prvně pár slov o panelu. Jde o typ VA a 100 Hz. Díky vrstvě pro lepší pozorovací úhly nemá tak vysoký kontrast jako jiné (i levnější) VA panely. Dosahuje hodnot okolo 4 000 : 1. Samotný kontrast je však jen jedna ze složek obrazu a je nutné hodnotit celek. Mimochodem, to je jedna z věcí co je na X95J zajímavá. Když si dáte dohromady její jednotlivé hodnoty, nevypadá nijak výjimečně (spíše takový vyšší nadprůměr), ale naživo vypadá obraz vážně výtečně.

A velký díl na tom má bezesporu Cognitive Processor XR, který nahrazuje X1 Ultimate z předchozích modelů. Ve většině případů je nová generace obrazového procesoru drobným rozdílem oproti předchozímu. Letos se Sony povedl výraznější krok směrem kupředu. Pokud tuto tv zvažujete a nejste si jisti, doporučuji zajít se na ni podívat na živo. Videa co vidíte na youtube nezachytí a ani většina monitorů či televizorů není schopna takový obraz zobrazit.

Upscalling (tedy převod menšího rozlišení na větší) je na znatelně lepší úrovni než loni a rovněž si dovolím tvrdit, že na lepší úrovni než u ostatních značek. To ocení zejména diváci klasického tv vysílání, za předpokladu že mají velkou úhlopříčku. Na druhou stranu kupovat si tuto televizi jen kvůli běžnému vysílání je trochu plýtvání, protože i o polovinu levnější televizor nabídne jen o něco horší zážitek. X95J potřebuje 4K obsah, ideálně s HDR ať mohou její schopnosti naplno vyniknout.

Panel je podle očekávání plně deseti bitový a barevné přechody jsou proto nadstandardně čisté. Občasný banding je patrný pouze v silnějších odstínech zelené. K dokonalosti to lze dotáhnout zapnutím funkce “jemná gradace”, ale ta má i svoji temnou stránku v podobě zhoršení některých detailů. Můžete zkusit, která z variant vám více vyhovuje.

Pohybové scény jsou u Sony dlouhodobě velmi dobré. U pomalejších scén je to naprosto dokonalé, ale u rychlejších scén se občas ukazují drobné artefakty (umělé deformace obrazu). Naštěstí se to neděje příliš často. Ještě zmíním pozorovací úhly, které jsou na LCD VA panel velmi dobré, ale rozhodně nedosahují kvalit OLEDu. Okolo 38 ° dochází k blednutí a pokřivení barev. Zvládání odlesků slunečních paprsků je rovněž nad průměrem, ale třeba QLED od Samsungu je v tomto ohledu ještě o krok dále.

Jak černá je černá?

Zatím to byly spíše samé slova chvály, ale musíme projít i podsvícení, lokální tlumení a zobrazení černé barvy. Podsvícení je zde přímé. Počty stmívacích zón pro lokální tlumení se liší dle velikosti a odpovídají tomu co Sony nabízelo i loni. Pro 65 palců 6 x 10 zón, pro 75 palců 7 x 12 a pro 8 palců 8 x 14. V případě 75 palcové verze to znamená, že může zlumit jas v rámci každé z 84 zón které na obrazovce jsou.

To se zejména ve srovnání s miniLED od Samsungu zdá jako málo. Přesto není blooming o mnoho horší, je více znatelný zejména u scén kdy je hodně černé a jeden či jen několik menších světlých objektů.  Ono je to díky menšímu počtu zón i poměrně přirozené. Typicky OLED testovací scéna s kapající lžičkou medu. Tím, že má méně stmívacích zón tak přistupuje jinak k jejich využití. Pokud je na scéně hodně světlých objektů (typicky vybuchující ohňostroj), tak se všechny zóny ztmaví. Díky tomu není blooming skoro vůbec patrný a celý obraz je jen nepatrně tmavší. Co tím je chci říct je, že nekoukejte jen na počet zón. Je to zajímavé číslo ale samo o sobě mnoho neznamená.

Pořád platí, že LCD se v tomto ohledu (podání černé) nemůže rovnat OLEDu. V praktickém využití je však X95J velmi dobrá a většina nedostatků je vidět na testovacích demem. Na reálném obsahu (filmy, seriály) se s bloomingem setkáte méně často. Jednou z nepříjemností u lokálního tlumení jsou titulky. Pokud sledujete hodně filmů s titulky, doporučuji nastavení lokálního tlumení na vysoký (high) level.

Strategie co Sony dlouhodobě vyznává (a sama ji i v několika rozhovorech přiznala), že u LCD příliš neřeší blooming (prosvícení světlého objektu na tmavé pozadí) a soustředí se na zachování detailů ve zbytku scény. Pro koho je blooming nepřijatelný, pro toho nabízí OLED. Naopak Samsung má blooming potlačený (trochu i díky většímu počtu stmívacích zón), ale zase nedokáže udržet v tmavých scénách takovou míru detailu jako Sony. Netroufám si říct, že jeden přístup je lepší než druhý. Preference každého z nás mohou být odlišné. Co se mi však líbí je fakt, že si můžeme vybrat.

Barvy a HDR

Jsou opravdu dechberoucí a přesné. A to i v testovacích 4K youtube demech, tak i v reálných HDR filmech či seriálech. Ale když se podíváte na jednotlivé hodnoty, tak pokrytí barevného spektra je 90 % u DCI-P3 a Rec.2020 je 66 %. To je v obou případech cca o šest procentních bodů méně než u Sony XH9505. Když máte srovnání s jiným televizorem s vyšším pokrytím spektra, tak je rozdíl znát. A to je škoda, protože to tuto jinak výbornou televizi trochu sráží.

Když k tomu přidáte vysoký jas (i když ne tak vysoký jako u QN90A), tak je o podívanou postaráno. Dosahuje hodnota nad 1 200 nitů. Jak nejspíš víte, tak Sony podporuje Dolby Vision, HDR10 a HLG. Zejména Dolby Vision je důležité, protože je z tří uvedených standardů nejlepší a má i největší podporu mezi tvůrci. Jednou ze slabin Samsungu je právě chybějící podpora Dolby Vision.

Kombinace Dolby Vision, vysokého jasu a kvalitního lokálního tlumení skutečně stojí za to. Pokud se chcete podívat na video recenzi, mějte na paměti že naprostá většina běžně dostupných video kamer (nemluvě o telefonech) není schopna zachytit barevný rozsah televizoru. Proto, pokud máte pochybnosti, vážně doporučuji zajít se podívat na televizor naživo a ideálně na něm vidět i něco jiného, než jen přednastavenou a optimalizovanou demo smyčku.

Nic pro náročné hráče (zatím)

Možná už jste to četli, ale Sony stále nemá podporu VRR (variabilní obnovovací frekvence). Sice ji slibuje, ale již od loňska pro XH9005 a zatím stále nic. Proto budu schválně více skeptický a tomu pro kterého je VRR důležité bych doporučil QLED od Samsungu, případně OLED od LG. Tam budete spokojeni. Toto (do jisté míry) neplatí pokud máte Playstation 5 ten totiž rovněž zatím nepodporuje VRR a nejspíš ho dostane v rámci updatu během prosince. A nejspíš ji v tom čase dostanou i tv od Sony. To stejné platí pro Dolby Vision, ten u Sony není dlouhodobě dostupný v herním módu (můžete hrát v klasickém, ale tam budete mít horší input lag). Ale vzhledem k tomu, že podobná prohlášení už tu párkrát byly, nebral bych je se stoprocentní jistotou. Doba odezvy se vejde do 12 ms a input lag v herním módu 18 ms. Mimo herní mód je input lag 150 ms. To je výrazně více než u konkurence. Tak pozor pokud chcete hrát mimo herní mód (kvůli Dolby Vision), na akční hry to nebude to pravé.

Operační systém

Letos máme novou verzi operačního systému, ale nečekejte žádné dramatické změny, ani v dobrém ani ve zlém smyslu. Jde spíše o marketingovou záležitost. Místo AndroidTV je tu GoogleTV. Ale v praxi je to další verze androidu na televizních obrazovkách. Platí, že systém lze využívat i bez použití google účtu. Nicméně ne všechny funkce jsou plně použitelné a hlavně vás často (cca každou hodinu) upomíná a vyzývá k přihlášení. A bohužel jde dát jen “připomenout později”. Mě osobně nutnost Googlu účtu nevadí, mám jeden speciálně jen pro využití v Android televizorech. Ale znám ve svém okolí pár lidí, kteří jsou v tomto ohledu řekněme opatrní a nechtějí Googlu dávat všechny svoje sledovací zvyky.

Jak probíhá prvotní nastavení

Po prvním spuštění televizoru si v rámci instalace vyberete jazyk, kterým s vámi má přístroj komunikovat (čeština je jedna z možností). Poté si vyberete zemi ve které žijete a pak si můžete vybrat zda chcete nastavit „smart“ Google tv se všemi možnostmi co nabízí a nebo zda chcete jednoduchý, základní televizor. Potom, stačí jen odkliknout smluvní podmínky a jste v další fázi nastavení televizoru. Můžete nastavit rodičovský zámek, PIN k televizoru, vyberete jaký je zdroj vašeho příjmu tv signálu a tv začíná skenovat pro dostupné programy. Následuje info zda je tv umístěna na stojanu, nebo na zdi – kvůli kalibraci zvuku. Druhé kolo kalibrace zvuku probíhá za pomoci dálkového ovladače a jeho mikrofonu, který držíte na úrovni hrudi a v místě ze kterého nejčastěji televizor sledujete. Pak stačí odkliknout posledních pár smluvních ujednání a jste v prostředí televizoru. Nutno podotknout, že pokud zapnete zjednodušený režim vás zde bude pokaždé čekat velké upozornění, že můžete svoji tv přeměnit na plnohodnotnou smart tv.

Výhody zůstaly zachovány

Systém je dostatečně rychlý a fungoval bez sebemenších záseků nebo zpomalení. Na druhou stranu nevím, zda bude stejně rychlý a svižný i po roce užívání, ale věřím tomu že ano. Android na televizních obrazovkách udělal za poslední roky v ohledu stability a rychlosti velký kus cesty.

Hlavní výhodou operačního systému založeného na Androidu je jeho obrovská podpora aplikací. Možnosti tohoto systému jsou nevídané, ale na druhou stranu touto otevřeností přichází možná o trochu jednoduchosti, rychlosti a stability, které mají navíc uzavřené systémy typu webOS od LG nebo Tizen od Samsungu. Pokud dosud neznáte, doporučuji program KODI. Jeho možnosti jsou skutečně obšírné. Od sledování archivu České televize po propojení s vaším domácím multimediálním serverem, nebo vzdáleným ftp serverem na internetu. Toto a mnohem více KODI umí. Pokud vás tato oblast zajímá, nenechte se odradit náročnými a těžkými začátky, pokud vytrváte tak to stojí za to.

Trochu nedomyšlený pokus od Sony

Bravia core je letošní nová streamovací služba (jako Netflix, Disney+ nebo HBO go) přímo od Sony. V nabídce je celá produkce Sony Pictures a nabídka IMAX. Je dostupná pouze pro televizory ze série XR, to znamená od X90J výše. S televizory A80J, X95J a X90J získáte možnost uplatnit 5 filmů a 12 měsíců neomezeného streamování. S televizory Z9J a A90J získáte možnost uplatnit 10 filmů a 24 měsíců neomezeného streamování.

A jak to funguje? Část filmů (zejména ty starší) jsou k dispozici zdarma a nemusíte za ně platit – ani měsíční poplatek. Nové hity ovšem musíte měnit za tzv. kredity. Několik jich dostanete do začátku podle typu televizoru (5 za levnější, 10 za dražší) a takto koupený film vám zůstane napořád – respektive minimálně do roku 2026, jak stojí malým písmem v obchodních podmínkách služby. Celkově je vidět, že Sony zatím nemá jasno co bude s touto službou dále. Kredity zatím nelze kupovat. To je trochu tragikomické, když si uvědomíte kolik peněz museli do Bravia Core investovat. Uvidíme zda se z toho vyklube něco seriózního, nebo Bravia Core za pár let v tichosti zmizí.

Sdílení obrazovky telefonu či jiného zařízení funguje přes integrovaný Chromecast, případně Apple AirPlay2. S Android telefonem jde nezaznamenal žádné nepříjemnosti, ale s iPhonem se sdílené video občas sekalo. Neměl jsem možnost vyzkoušet jiný telefon či iPad, proto nemohu potvrdit, že se jedná o obecný problém. Navíc by pravděpodobně byl vyřešen pomocí budoucích updatů.

Co je trochu nepříjemné tak v rámci jednoho režimu obrazu nemůžete mít nastaveny odlišné hodnoty pro některé nastavení – např. kontrast nebo jas. Ale to je drobnost, která nejspíš nebude trápit velkou část majitelů. Pozitivní zprávou je přítomnost dvojitého televizního tuneru. Můžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 200 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 400 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 2 000 Kč.

Zvuk

Není špatný, ale upřímně jsem čekal ještě o trochu více. Možná i proto, že papírově vypadá řešení 2.2.1 s 50 W docela solidně. Každopádně většina majitelů tv této cenové kategorie pravděpodobně bude mít i samostatné audio. Dialogy jsou jasné a zřetelné, maximální hlasitost více než dostatečná. Nicméně třeba basy jsou spíše slabší. Podporuje Dolby Atmos i DTS-X. V obou případech to znamená, že dokáže skrze HDMI eARC port poslat zvuk v tomto formátu do externího sounbaru nebo domácího kina. Tv sama o sobě extra prostorový zvuk neprodukuje. Zejména podpora DTS formátu se stává vzácným zbožím. Ani Samsung, ani LG už ji nenabízí.

Alternativy

Reálná alternativa v letošní produkci konkurence je jedna. Kromě toho srovnáme s předchůdcem a také nižším modelem X90J. Na závěr ještě s LG A80J jako zástupcem OLEDů.

Samsung QN90A

Nabízí se srovnání se Samsungem QN90A. To je asi největší konkurent. Ten má o něco vyšší jas a lepší černou. Na druhou stranu má Sony lepší ztvárnění pohybu a propracovanější detaily v náročných scénách. Je škoda, že Sony nezlepšuje dlouhodobě počet stmívacích zón. Přitom už v roce 2016 měla u svého top modelu několik set stmívacích zón. Kdyby se jí to stejné povedlo i u X95J, byl by rozdíl oproti Samsungu výrazný. Takto mají každá svoji silnou cílovou skupinu. Sony bude vést u milovníků filmů ve vysoké kvalitě (i když ne o mnoho) a u těch co ocení možnosti a otevřenost Androidu, Samsung bude vést u hráčů a ani u filmů mnoho oproti Sony neztrácí. Zásadnější rozdíl je z pohledu hráče. Tam Samsung získává na vedení kvůli podpoře VRR – variabilní obnovovací frekvenci. Sony ji sice slibuje v budoucnu, ale to stejné už více než rok slibuje u loňského modelu XH9005. Jedním z rozhodujících faktorů tak může být cena Sony XR-65X95J je aktuálně za 60 000 Kč, Samsung 65QN90A je za 50 000 Kč.

Sony XH9505

Většina parametrů vypadá na první pohled stejně, či lehce podobně. Jas je vyšší, ale třeba pokrytí barevného spektra zase lepší. Co však tyto parametry neřeknou, je jaký rozdíl dělá nový XR Cognitive obrazový procesor. Ať už z pohledu upscallingu nebo práce s lokálním tlumením. X95J je bezesporu lepším televizorem. Má to však následující háček. A to, že opět bude obrovskou roli hrát cena Sony KD-65XH9505. Tu lze koupit pod 40 000 Kč. Což je o dvacet tisíc méně než nový model. Na druhou stranu Sony KD-65XH9505 pomalu mizí z trhu a dlouho dostupná nebude. Věřím tomu, že cena X95J půjde výrazně dolů. Za 45 000 Kč je to za mě velmi rozumná koupě a myslím že půjde ještě o kousek níže. Ale to bude nejdříve v zimě 2021. Přesto pokud přemýšlíte nad nákupem nového televizoru v této ceně a velikosti tak doporučuji X95J zvážit a případě chvíli počkat na pokles ceny.

Sony X90J

Opět platí, že o peníze jde až v první řadě – 65X90J je pod 40 000 Kč, tedy opět dvacet tisíc korun úspora. X90J má vyšší kontrast, ale za cenu horších pozorovacích úhlů. V čem je X90J výrazně horší je maximální jas a blooming efekt (cca poloviční počet zón pro lokální tlumení). V ostatních ohledech jsou si velmi blízké. Je bez debat že X95J je lepší televizor. Ale rovněž si dovolím tvrdit, že pro většinu zájemců bude (s ohledem na rozdíly cen) zajímavější volbou právě X90J. Protože není o mnoho horší, a jde koupit o třetinu levněji.

Sony A80J

Zástupce OLED televizorů. Předpokládám, že kdo bude zvažovat Sony LCD bude (kvůli systému) zvažovat i OLED od stejné značky. V případě že tomu tak není, doporučuji ke zvážení i LG C1. Ta má oproti Sony několik nedostatků (ale zase v jiných věcech je lepší), ale hlavně má nižší cenu. Ale zpět ke srovnání Sony X95J vs OLED. U X95J vás čeká vyšší jas a nehrozí tam (i když i v případě OLED je spíše teoretické) riziko vypálení obrazu. OLED přinese vyšší pokrytí barevného spektra, větší pozorovací úhly a zejména dokonalou práci s černou na úrovni jednotlivých pixelů, to je něco čemu se ani ty nejlepší LCD rovnat nemohou. Obecně si myslím, že OLED v současné době představuje vrchol toho co televizory nabízí. Na druhou stranu je nutné uznat, že nejsou univerzální odpovědí na každou poptávky po televizoru. Proti OLEDu může mluvit cena, využití ve dne ve velmi jasné místnosti a situace kdy nejste zabezpečit aby na obrazovce nebyl velmi dlouho statický obraz – např. malé děti, které mohou zmáčknout tlačítko pauzy u přehrávání videa. Cenově jsou si A80J (64 000 Kč) a X90J (60 000 Kč) poměrně podobné, ale věřím že cena bude u LCD padat rychleji dolů. Každopádně v případě, že se pohybujete při výběru v takovýchto částkách a nevýhody OLEDu se vás netýkají, je to za mě lepší volba.

Doporučené nastavení obrazu

Nejedná se o dogma, ale doporučení, které můžete zkusit. Jednotlivé obrazovky i od stejného modelu se totiž mohou lišit. Vhodné pro tmavší místnost.

Nastavení > Zobrazení a zvuk > Obraz > Základní > Režim obrazu > Kino
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Jas > 65
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Kontrast > 85
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Jas > Úroveň černé > 50
Nastavení > Zobrazení a zvuk >  Obraz > Čistota > Funkce Reality Creation > vypnuto / hodnota okolo 20 (zkuste co vám více vyhovuje)
Nastavení > Zobrazení a zvuk > Pokročilá nastavení > Barevná sytost > Živé barvy > vypnuto

Další tipy k nastavení

 • Adaptivní jas (senzor okolitého jasu) – pokud chcete přesný obraz tak vypnout, na druhou stranu může být užitečný při běžném sledování během dne, kdy uzpůsobí maximální jas s ohledem na světlo v místnosti.
 • Režim obrazu buď custom nebo kino pro sledování filmů, pochopitelně pro hry doporučuji herní režim pro co nejnižší input lag.
 • Gamma – nastavujte podle toho jak moc máte v místnosti světla. Pokud hodně, zkuste začít okolo hodnoty – 2, naopak pokud je místnost tmavá, začal bych hodnotou 2.
 • Úprava černé barvy – doporučuji nechat vyplé, zapnutím dochází ke ztrátě detailů v tmavých scénách.
 • Peak luminance – pro SDR obsah medium, pro HDR obsah high. Zlepšuje kontrast v tmavých scénách.
 • Barvy – je to de facto sytost barev. Živé barvy – trochu nepřirozeně zesílí barvy, pokud máte rádi „umělé“ barvy typu Samsungu nebo LG, zkuste zapnout .
 • Digital noise reduction, random noise reduction – pokud se díváte na starší filmy či videa v horší kvalitě zapnutí může zlepšit kvalitu obrazu. Naopak u nových 4k videí povede spíše ke ztrátě detailů.
 • Jemná gradace – zlepšuje barevné přechody, ale na druhou stranu při vysokých hodnotách devastuje jemné detaily. Doporučil bych spíše low hodnotu.
 • Motion flow – doporučuji vlastní hodnoty, protože vnímání pohybu je poměrně subjektivní záležitost.

Srovnání Sony 4K LCD TV 2021

Letošní LCD nabídka je oproti předchozím rokům poměrně komplikovaná. V realitě se jedná o čtyři řady, které mají drobné variace. Ty týkají primárně vzhledu, ale i třeba počtu stmívacích zón nebo softwarových úprav obrazu. Zjednodušeně řečeno platí, že čím vyšší řada tím lepší. Ale někdy je vyšší řada o tolik dražší, že její nákup nedává smysl. Vždy záleží na tom co od tv očekáváte.

X95JX93J/X94JX92JX90JX89JX85JX82JX81/X80J
Dostupné velikosti65, 75, 8550, 55, 65, 7550, 55, 65, 7550, 55, 65, 7543, 50, 55, 65, 7550, 55, 65, 7543, 50, 55 65, 75, 8543, 50, 55 65, 75
Polohovatelný stojanAno (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)Ano (od 55 palců)NeAno (od 55 palců)
BluetoothAno (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)Ano (4.2)
ChromecastAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Apple AirplayAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
HDMI4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (4x 2.0)4 (4x 2.0)
USB32222222
Záznam tv vysíláníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Rozšířený pozorovací úhelAnoNeNeNeNeNeNeNe
Lokální tlumeníAnoAnoAnoAnoNeNeNeNe
Typ podsvíceníDirectDirectDirectDirectPříméPříméPříméPřímé
Dolby VisionAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Obrazový procesorCognitive Processor XRCognitive Processor XRCognitive Processor XRCognitive Processor XR4K HDR Processor X14K HDR Processor X14K HDR Processor X14K HDR Processor X1
Frekvence obrazovky100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz50 Hz50 Hz
Bitová hloubka panelu10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC
Zvukový výkon50 W20 W20 W20 W20 W20 W20 W20 W
Konfigurace repro2.2.12.02.02.02.02.02.02.0
Sluchátkový výstupAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
DTSAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
EARCAnoAnoAniAnoAnoAnoAnoAno
Hlasové ovládáníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Druhý mikrofonAnoAnoNeNeNeNeNeNe
Dvojitý tunerAnoAnoAnoAnoNeNeNeNe

Podporované typy souborů

 • MPEG1
 • MPEG1/MPEG2PS
 • MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD)
 • MPEG2,AVC/MP4(XAVC S)
 • AVC,MPEG4,HEVC/AVI
 • Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV)
 • VC1/MOV
 • AVC,MPEG4,MotionJpegMKV
 • Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM
 • VP8/3GPP
 • MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
 • WEBM
 • VP9/AC4/ogg/AAC/ARW
Zjistit cenu

Přeci jen chcete zkusit Sony OLED tv? Podívejte se naše recenze a srovnání.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.2 Total Score
Hodnocení Sony XR-75X95J

Pro milovníky filmů jde o nejlepší 4K LCD televizi co si můžete koupit. Je to odvážné tvrzení, ale stojím si za ním. Přesto mi přijde férové uvést pár doplňujících informací. Pokrok oproti předcházející generaci přináší zejména obrazový procesor, zbytek je jen nepatrné vylepšení. A například pokrytí barevného spektra je u nového modelu horší. A v poměru cena vs užitná hodnota najdete zajímavější kousky. Ať už starší (2020) generaci OLEDu nebo i letošní Samsung Q90A vychází v tomto ohledu (aktuálně) lépe.

Kontrast
8
Pozorovací úhly
7
Barvy
8.5
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • výtečný obrazový procesor
 • 10 bitový VA panel
 • podpora Dolby Vision
 • HDMI 2.1
 • USB 3.0
MÍNUSY
 • občas patrný blooming
 • pokrytí barevného spektra by mohlo být vyšší
 • cena
 • nemá 55 palcovou variantu
 • nemá (zatím) VRR
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

8 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,na vaše doporučení jsem si nakonec pořídil tuto TV v 85palcove verzi,TV je opravdu pěkná ale mám trošku zádrhel s nastavením,v prodejně mi udelali kalibraci a obraz po zapnutí je nastaven na ,,živý,, ale po pravdě kdyz jsem si v nastavení upravil obraz na vaše doporučení jak zde píšete tak se mi líbil mnohem vice,bohužel druhý den po zapnutí se tv opět sama přepla na obraz ,,živý,, a nastaveni v režimu ,,kino,, se dalo na původní hodnoty jako kdybych tam nic neupravoval,nevíte jak na to?ani třeba na lište rychleho nastaveni kolonka ,,automaticky režim obrazu,, nelze vůbec změnit.nikde jsem ani nenasel možnost nastavni vezre HDR abych si vyzkoušel změny obrazu např. z netflixu atd nebo to probíha nejak automaticky?předem děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   s tímto jsem se dosud nesetkal, vypadá to na nějaký softwarový bug. Zkusil bych tv restartovat – „tlačítko“ najdeme v systémovém menu televizoru.

 2. Dobrý den, chtěl bych pomoct vybrat televizi, mám teď tlc 75palcu z minulého roku a chci ji vyměnit za 85 palců, televizi chci na ps5 hlavně, strop jsem si dal teď cca 67000, objevil jsem SONY XR-85X95J která stojí dokonce 52000 což je úplně top, ale četl jsem špatne recenze, tak bych byl rád za radu co jde teď vzít v 85 palcích aby to byla špička v tom cenovém stropě, po případě jestli vzít tu Sony nebo čekat až budou padat ceny u jiných modelu, děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   85 palců je skutečně obří a královská úhlopříčka. Na druhou stranu je tak velká, že už je na ní spousta malých nedostatků vidět. Reálně jestli ji můžete mít za 52 000 Kč, tak si nedovedu představit že seženete něco lepšího. Její nedostatky vykrývají OLEDy, ale tam se u této velikosti bavíme o dvojnásobné ceně. Osobně si nedovedu v blízké době představit, že by za tyto peníze šlo koupit něco lepšího.

 3. diky za recenzi i za dotaz:-) resim prakticky stejny problme, stale dobre slouzici plazma Panasonic, prirozeny obraz a skvele pro sport. Sledovani hlavne TV (O2), detske porady a sport . Obcas Youtube , HBO, atd…hodne pres den/v podvecer.Kazdopadne bych nerad sel do „horsiho“ obrazove , ale zaroven uz bych chtel mit Google TV, abych nemusel pouzivat steobox , ketery steje stale nefunguje.Sony jsem vzdy obdivoval pro kavlity obrazu, ale nevim, zda-li LED neni cesta zpet, Panasonic to ma obdobne, kvuli cenam OLED….cos e OLEDu tyka, jak „zle“ to je s pripadnym vypalovanim? vicemen se u nas TV take zastavuje , ael Plazma zatim v pohode..cenove bych rad zustal nekde kolem 25k, ale resit za dva roky vymenu (Samsung, LG?) bych nerad….dekuji

  • Dobrý den,

   u OLEDů z posledních pár let jsem zatím v praxi neviděl žádný příklad vypálení. Dělo se to hlavně u první generace. Tím nechci říct, že k němu nemůže dojít. Ale při „slušném“ zacházení věřím, že vydrží minimálně 7-8 let. U Sony se bohužel na 25 000 Kč za OLED nedostanete, snad v akci s nějakým vystaveným kusem, ale z něj bych měl v případě OLEDu strach – napálený jas a provoz video smyčky po xx dní 8-12 hodin denně. 

   V této cenové hladině je nejlepší volbou LG OLED55C11LB (nicméně androidtv musíte řešit pomocí android boxu nebo zůstat u LG webOS). U Sony je tu KD-55XH9505, ale je to LCD (doporučuji zajít se podívat do prodejny zda vám nevadí podsvícení) a je také spíše ke 30 000 Kč.

 4. Dobrý den

  Děkuji za super recenze TV na vašem webu a dovoluji si požádat o komentář k mému výběru.
  80% mého sledování TV je běžný TV program, nicméně chci kvalitní TV a jsem rozhodnut pro OS AndroidTV (GoogleTV).
  V obýváku cca 4x5m mám již 7 let na delší stěně Panasonic TX-P50V20E (plazma), která stále dobře slouží a co se týká obrazu si nemohu stěžovat.
  Nicméně její výbava zamrzla již velmi dávno a naděje na upgrade jsem se již dávno vzdal (mám k ní připojený Octagon SF4008 a ATVopen 6.4).

  V současnosti se rozhoduji o nové TV mezi Sony KD-75X85J (cena) a XR-75X90J a nejsem si jist, zda má smysl uvažovat o XR-65X95J (jestli nebudu litovat menší úhlopříčky, větší je cenově již moc vysoko).
  Můžete mi nějak poradit.
  Je pro mě důležitá kvalita zvuku (nikoliv jako audiofila, ale zejména čistota a srozumitelnost u někdy hůře ozvučených nahrávek) a také upscaling (jednak kvůli TV a jedna mám některé nahrávky ještě z VHS – ale s tím asi žádná technologie už nic neudělá 🙂

  Děkuji.

  • Dobrý den,

   rozumím touze po větší úhlopříčce, ale jen chci varovat že přechod z plazmy na LCD může být pro některé uživatele mírné zklamání (již jsem to několikrát zažil). Proto bych doporučil zkusit se na ni zajít podívat do obchodu, ideálně s vlastním filmem na flash disku. V některých menších prodejnách jsou k tomu svolní. Z uvedené dvojice bych preferoval XR-75X90J. Sony XR-65X95J má bezesporu lepší obraz, ale 10 palců dolů je hodně. Hlavně při velikosti pokoje. 

   Když už bych uvažoval o 65 palcích, pak bych se podíval na Sony XR-65A83J. OLEDy jsou takovým nástupcem plazmy. Zvuk je u všech těchto televizorů na současné poměry nadprůměrný. A stejně tak upscalling. Ten má Sony skutečně špičkový. Jen pozor, že zázraky nedokáže a staré video z VHS na 75 palcové obrazovce prostě svoje nedostatky ukáže.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo