Recenze STIGA Combi 44 E

Aktualizováno v prosinci 2018

Elektrická zahradní sekačka, pro menší a střední zahrady. Stiga má mezi výrobci sekaček docela dobré jméno, přestože se poslední dobou objevují stížnosti na kvalitu zpracování. Po prvním prozkoumání nevypadají parametry špatně. Tak se podívejme, jak to dopadne, když se na ni podíváme z větší blízky.

Parametry

Výkon1800 W
Krouticí momentneuvádí
Pro plochu500 m2
Šířka záběru42 cm
Výška sekání2,5-7,5
Objem koše50 l
Hmotnost15,8 kg
zpět nahoru ↑

Provoz

Sekačku dostanete zabalenou v krabici a jednotlivé části musíte sami složit. Za pět minut máte hotovo a můžete vyrazit do boje s jarní travou. Při sečení potěší nastavitelná rukojeť a tichý provoz. Nastavení výšky sečení se provádí za pomoci žluté páky na boku přístroje. Možná výška je v rozmezí 2,5 – 7,5 cm. Vždy výšku nastavujte při vypnuté sekačce. Při sečení můžete posekanou trávu sbírat do travního koše, využít zadního výhozu, nebo mulčovat. Při mulčování myslete na fakt, že by se nemělo odstraňovat příliš velké množství trávy. Pokud je vysoká, snižujte výšku postupně a sečte trávník opakovaně, až dosáhnete požadované výšky. Jen tak zajistíte, že budou zbytky po mulčování jemné a rozptýlí se ve zbytku travního porostu.

Sekačka nemá pojezd, ale je relativně lehká. Proto je s ní snadná manipulace při sečení a přenášení. V terénu oceníte velká zadní kola, které si poradí i s náročnějším terénem. Naopak přední kola jsou malé až moc. A mají trochu vůli v uložení. Na přenášení je vybavena držákem, který přepravu usnadňuje. Většina dílu je plastových a jsou ke kostře připevněny samořeznými šrouby. Výhodou je právě lehká váha sekačky, nevýhodou pak, že nevíte, jak dlouho to vydrží. Při sečení si dejte pozor, aby se elektrický kabel nacházel za vašimi zády. Protože je travní koš poměrně objemný (50 l) a sekačka docela lehká, tak když je skoro plný, tak má snahu se převažovat dozadu. Berte to jako signál, že je potřeba koš vysypat. Podobně se kvůli nízké váze chová většina elektrických sekaček.

Každý trávník je trochu jiný a podle toho je potřeba se k němu chovat. Některé rady ale platí obecně. Nesekejte trávu na příliš nízkou výšku. Pak dochází k vytrhávání trávy i s kořínky a zbytečně řídne a budete mít trávník s fleky. Nesekejte ani mokrou trávu. Ta se pak zasekává za žací ústrojí a místo přesného sečení opět dochází spíše k vytrhávání porostu. Naopak, když je tráva příliš vysoká, tak ji posečte na maximální možnou výšku. A až poté ji posečte do požadované velikosti. No a jak seče Stiga Combi 44 E? Dobře. S vysokou trávou si poradí, toho se bát nemusíte. Pokud se vám zasekává, tak zkuste nechat zadní výhoz. Ten není tak náročný jako třeba mulčování. Velmi dobře jí jde i mulčování. Když se podíváte na mulčovací zbytky, tak vidíte, že prošly přes nůž vícekrát. Jsou nasekané na drobné kousky, takže se po mulčování ztratí ve zbytku porostu. Po cca hodinovém sečení se motor nijak nepřehřívá.

zpět nahoru ↑

Údržba

Údržbu lze rozdělit do dvou částí. Tou první je pravidelná údržba a čištění a tou druhou zazimování a příprava na něj. Vyčistěte vždy žací ústrojí od zbytků trávy a bahna. Jelikož jsou nože velmi ostré, tak při jejich čištění je lepší používat pevné pracovní rukavice.

Na zimu ji skladujte na suchém místě, které nepromrzá. Do oprav nebo broušení nožů se nepouštějte, pokud s tím nemáte zkušenosti. Jistotou je návštěva servisu. Minimálně jednou za rok, před začátkem sezony je dobré zkontrolovat utažení matic a šroubů. Jak vidíte, tak údržba elektrické sekačky je velmi jednoduchá. V podstatě sestává z čištění a uskladnění přes zimu.

Video sekačky v akci:

Zjistit cenu

Nevíte jakou sekačku vybrat?

7.7 Celkové Hodnocení
STIGA Combi 44 E

Největší výtka padá k trochu lajdácké konstrukci. Většina komponent má vůli a trochu se viklá. Tím, že šrouby dotáhnete, se situace zlepší, ale takový stav od nové sekačky úplně neočekáváte. Kvůli malým předním kolům je manipulace v terénu někdy náročná a spíše bych ji doporučil pro hezké a rovné trávníky. Žádná kopcovitá nepravidelně obhospodařovaná divočina. Kdyby byla o něco levnější, tak by mi přišla jako rozumná koupě, ale takto je za mě cena o něco vyšší než odpovídá kvalitě.

Přidejte svou zkušenost s produktem
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Napište svou recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.