Recenze sušičky potravin Concept SO 1060

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Sušička potravin Concept SO-1060 české výroby je určena na sušení většího množství ovoce či jiných, na sušení vhodných potravin. Je vybavená 9 platy. Disponuje jak digitálním časovačem, tak regulací teploty a to od 35 °C do 70 °C. Najdete tu také ochranu proti přehřátí. Váháte, zda koupit, nebo ne? Tak se jí pojďme věnovat podrobněji, ať je vaše rozhodování snazší. V článku se vám ji pokusím představit a zhodnotit její parametry, vlastnosti, výhody i nevýhody a mimo jiné také nabídnu srovnání s podobnou sušičkou stejné značky.

Parametry

Příkon230 W
Časovačano
Regulace teplotyano
Ochrana proti přehřátíano
Počet plat9
Typobdélníkový

Představení

Tuto sušičku bych zařadila mezi základní, ale dobře vybavené modely. Díky svému hranatému tvaru se dobře skladuje. Na to, že má 9 plat je její hmotnost pouze 2 kg, patří mezi lehčí modely sušiček, takže se vám bude i dobře přenášet.

Na druhou stranu nízká hmotnost má patrně za následek šetření materiálem. Plata jsou ze slabšího plastového materiálu, proto s nimi zacházejte opatrně, ať vám neprasknou a chvíli vydrží. Výška sušícího podnosu je 3,3 cm. Plato nedisponuje dvěma stranami s různými výškami okraje, což u některých sušiček potravin možné je. Rozměry plat jsou 31,3 x 25,5 cm. Je fajn, že je můžete umývat v myčce nádobí, to vám ušetří váš čas. Sušička je velice prostorná, to je její velká výhoda.

 

Je také vybavena praktickým časovačem, možností nastavení teploty a automatickým nastavením proti přehřátí. Najdete tu 8 stupňů teploty sušení: 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 °C, což je standardní pro většinu sušiček na trhu. Otáčecí, či v tomto případě spíš zasunovací sušící pláty ale nehledejte.

Co se týká designu, bude se líbit těm, co mají rádi veselé barvy. Svítivě zelená barva v kombinaci s bílým a průhledným plastem dost razí, ale je to věc do kuchyně, a tam si mnoho zákazníků pořizuje barevné spotřebiče.

Jak suší

Sušička se řadí mezi ty prostornější. Na trhu najdete tyto základní sušičky s počtem plat od 4 do 12. Můžete sušit ovoce či jiné potraviny na všech 9 platech, ale optimální kvůli proudění vzduchu je spíš 7 táců.  Pokud ji nenaplníte, dá se sušit na 5 platech, menší počet se nedoporučuje. Počítejte však s tím, že spotřeba elektřiny bude téměř stejná, ať už použijete jakýkoli počet táců. Není dobré jednotlivá plata přeplňovat, prostě všeho s mírou.

Co se mi na ní líbí, je možnost nastavení teploty. I když výsledná teplota úplně neodpovídá nastavené, přesto je tato možnost velkým plusem. Máte o teplotě aspoň trochu přehled a nastavíte si ji podle druhu sušených potravin.

 Z vlastní zkušenosti vím, že pokud bude teplota v sušičce příliš nízká, nejen že se doba sušení protáhne na nepříjemně dlouho dobu, ale může se stát i to, že třeba nedostatečně usušené švestky zplesniví. Pokud je teplota příliš vysoká, ovoce se přesuší a to také není ideální stav. Tyto problémy vám sušička s nastavitelnou teplotou vyřeší.

Dobré je ovoce nakrájet na stejně široké pláty, vyplatí se být trpělivý, sušení pak bude probíhat stejně u všech kousků. U mé staré sušičky se mi osvědčilo zapnout ji na maximum a nechat ji tak běžet zhruba první dvě hodiny. Teprve potom stáhnu teplotu na tu, která je vhodná pro daný typ ovoce či jiné potraviny.  Na začátku je totiž v ovoci spousta vody a můžete si dovolit sušit na víc stupňů. Jednak tím zkrátíte dobu sušení a bakterie, které by se mohly v potravinách vytvořit, nemají šanci. Pokud chci, aby si například jablka zachovala svoji hezkou barvu a nezhnědla, namočím je předtím do vody s citronem

Nejvyšší uvedená teplota je u této sušičky 70 °C, podle uživatelů se zdá, že sušička této teploty plus minus dosáhne. Myslete i na to, že reálná teplota je v nejvyšších patrech o dost nižší než v posledním dolním platu. Proto se zde nevyhnete tomu, že musíte plata přehazovat, aby se ovoce usušilo stejnoměrně. Není to potřeba dělat příliš často, časem si svůj systém sami vychytáte. Sušička má sice integrovaný ventilátor, takže sušení probíhá na všech místech, ale díky různé teplotě, není všude úplně stejné. Pokud byste chtěli sušičku, u které nemusíte na přehazování vůbec myslet, zvolte sušičku se zasouvacími platy, kde probíhá horizontální proudění vzduchu. Připravte si ale mnohem vyšší částku.

Bohužel, co mě osobně trochu mrzí, je to, že v základní výbavě nenajdete síto na bylinky. Musíte si ho dokoupit, ale hodí se vám pak třeba na drobnější ovoce. Základní síta mají dost velké otvory, takže menší kousky ovoce nebo hub jimi prostě propadnou. Počítejte proto s dodatečnými náklady.

Výhodou této sušičky je automatické nastavení proti přehřátí, proto se nemusíte bát nechat sušičku bez dozoru. Pojistkou disponuje většina sušiček na trhu a rozhodně bych nedoporučovala nákup takové, která tento bezpečnostní prvek nemá.

Hlučnost sušičky je uvedena 46 dB, což je skvělá hodnota. Hlučnost kvalitních sušiček se pohybuje v rozmezí 48–50 dB. Bohužel v praxi se ukáže, že postupně, po delším čase užívání, se hlučnost sušičky zvyšuje, proto na to myslete při jejím umístění, ať vás neruší.

Praktické je i vybavení časovačem, které lze nastavit od 1 hodiny až do 20 hodin. Díky němu se vám v sušičce nic nespálí. Jednoduše nastavíte čas a přístroj pak jednak ohlásí, že je hotovo a také se sám vypne. Také vidíte, jak dlouho se ještě bude ovoce sušit.

Teplotu si nastavujete dle potřeby. Pro zajímavost uvádím doporučené teploty sušení u některých potravin.

PotravinaTeplota ve °C
Ovoce55
Zelenina50
Ovocné protlaky50
Bylinky35-45
Syrové ořechy45-50
Maso65

Nedoporučuji sušit různé druhy potravin dohromady, jejich pachy se mohou vzájemně prolnout a sušené jahody s vůní hřibů nebudou příliš lákat ke konzumaci. U bylinek to není už vůbec vhodné.

Tip na skladování sušených potravin: Používejte sklenice se šroubovacím víčkem, prázdné plechovky nebo zipovací sáčky. Skladujte je v suchu a na tmavém místě.

Srovnání s Concept SO-1020

Připravila jsem pro vás srovnání dvou podobných sušiček, stejné značky i počtu plat, přesto jsou rozdíly patrné.

Concept SO 1060Concept So 1020
Typobdélníkovákulatý
Příkon ve W 230245
Časovačanone
Regulace teplotyanoano
Ochrana proti přehřátíanoano
Počet plat99
Hlučnost v dB4646
Průměr plat v cm31,3 x 2532
Cena v Kč1 600 1 200

Co se týká velikosti, obě sušičky si vedou dobře, jsou určené pro sušení většího množství ovoce, těstovin nebo hub, což ocení všichni kuchaři a zahrádkáři, kteří si jídlo rádi připravují z vlastních zdrojů. Přesto SO-1060 bude se svým tvarem vhodnější pro ty z vás, kteří potřebují šetřit místem. Výhodou u ní je také vybavení časovačem, který u SO-1020 chybí.

Nezapomeňte však, že sušička nižší řady je zhruba o 400 Kč levnější. Přestože jí chybí časovač, může se pochlubit vyšším výkonem. Jinak jsou parametry velmi obdobné. Cena “naší” recenzované sušičky je o něco vyšší. Pokud požadujete vyšší výkon, kvalitnější provedení a především rovnoměrné sušení, které nevyžaduje přehazování plat, sáhněte po modelech Concept řady SO2050, SO4000 nebo SO3000. Ty disponují motorem, který je umístěný na zadní stěně, což přispívá k rovnoměrné distribuci vzduchu. Výhodou jsou i kvalitnější nerezová plata. Jejich cena však začíná na 3 500 Kč a končí okolo 8 000 Kč.

Zjistit cenu

Přemýšlíte jak vybrat sušičku potravin?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7 Total Score
Concept SO 1060

Pokud jste vášniví houbaři a zahrádkáři jako já, a také si rádi si děláte vitamínové zásoby na zimu, jistě sušičku ovoce využijete. Velká sušící plocha je plusem a cena sušičky není nikterak vysoká. Také v rámci funkcí u mě tento model, ve srovnání s jinými, dopadl dobře. Kladné body dávám i za dobrou skladovatelnost a bezpečnost při sušení, ta je zajištěna ochranou proti přehřátí. Kvalita provedení je jakžtakž v pořádku, plata sušičky by ale mohla být ze silnějšího materiálu. Bohužel, co se týká hlučnosti, tady narazíte trochu na problém. Po delším používání může začít sušička rachotit. Nicméně to může být problém jen jednoho závadného kusu. Nejvyšší teplota, které má podle návodu sušička dosáhnout je o dost menší, a termostat není úplně přesný. Musíte ale myslet na to, že to není profesionální sušička a zkrátka má své mouchy. Vcelku přístroj suší dobře, svůj účel splní, a pokud nechcete utratit za sušičku větší obnos a zmíněné nedostatky akceptujete, chybu s ní neuděláte. Můžete si začít užívat zdravého mlsání bez přidaného oxidu uhličitého, a pokud sušeným ovocem někoho obdarujete, věřte, že tento dárek uvítá.

PLUSY
 • velká sušící plocha
 • dobrá skladovatelnost
 • jednoduché ovládání
 • časovač i ochrana proti přehřátí
MÍNUSY
 • hlučnost
 • nepřesný termostat
 • slabší materiál u plat
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo