Recenze Symbo xBot 5 PRO

Symbo xBot 5 PRO kombinuje vysávání a vytírání. Je ideálním pomocníkem na pravidelný úklid, díky kterému můžete velké gruntování odsunout až o několik týdnů. Za příjemnou pořizovací cenu obdržíte spolehlivého pomocníka, jehož je možné ovládat přes aplikaci. Robotický vysavač jsme měli možnost celý měsíc testovat v naší redakci na všech běžných typech povrchů. Byli jsme s jeho výsledky spokojeni, a jakých slabin jsme si během testování všimli? Přečtěte si naši recenzi.

Parametry

Doba nabíjení100 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost60 dB
Indikátor bateriene
Kapacita baterie2105 mAh
Výdrž na jedno nabití100 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidne
Typ navigacegyroskopická
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,5 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů2
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů6
Maximální výška překážek1,5 cm
Výška7,9 cm
Průměr33,5 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek1

Obsah balení

Společně s robotickým vysavačem obdržíte:
 • nabíjecí základnu,
 • adaptér (vysavač je možné nabíjet i jen za pomoci adaptéru),
 • dálkové ovládání s tužkovými bateriemi,
 • dvě nádobky na odpad – jedna na vysávání druhá 2v1 na vysávání a mopování,
 • dvě mopovací utěrky,
 • tři náhradní HEPA filtry,
 • dva páry bočních kartáčků,
 • štěteček pro odstranění prachu,
 • návod v českém jazyce.

Ovládání

Ovládání i zprovoznění robota je snadné. Z boční strany se nachází hlavní vypínač, který využijete pravděpodobně jen v případě, když nebudete vysavač delší dobu používat. Pokud vysavač vypnete tímto tlačítkem, vymažou se údaje o plánovaném uklízení, které budete muset znovu nastavit. Na těle vysavače najdete 3 dotyková tlačítka:
 • Home – slouží pro vyhledání základny, ale také jako tlačítko, kterým se zvyšuje počet hodin, hodiny můžete navyšovat po jedné vždy jedním stiskem nebo symbol držet déle, což povede k rychlejšímu střídání číslic.
 • Plane – pro plánování úklidu a nastavení systémových hodin robota.
 • On/Off – tlačítko pro Stand by režim, v režimu programování funguje jako tlačítko OK.
Při prvním spuštění je potřeba nastavit systémové hodiny vysavače. Jen se správným nastavením hodin můžete plánovat úklid na přesnou hodinu a minutu. Pokud byste hodiny nenastavili při prvním zapnutí, můžete je nastavit kratším stisknutím tlačítka Plan. Pro plánování úklidu na těle vysavače je zapotřebí podržet déle tlačítko Plan, dokud vám robot nenahlásí, že se nacházíte v módu plánovaného úklidu. Po nastavení vhodné doby potvrdíte svoji volbu tlačítkem On/Off a opětovným stisknutím tlačítka Plan se dostanete do režimu Stand by. Vysavač komunikuje pouze v angličtině, což může být pro starší uživatele problematické. Na druhou stranu, pokud dojde k systémové hlášce poruchy, objeví se na displeji kód poruchy, jehož vysvětlení najdete v českém manuálu.

Dálkové ovládání

Vysavač je možné ovládat i dálkově buď pomocí aplikace, nebo dálkového ovladače. Dálkový ovladač Dálkový ovladač funguje na dvě 1,5 V AAA baterie, které jsou součástí balení. Za pomoci ovladače můžete vysavač zapnout a vypnout, poslat do základny nebo s ním jezdit doprava, doleva, dopředu a dozadu a vysávat podobně jako s klasickým vysavačem. Tuto možnost jsme vyzkoušeli, ale neshledali příliš přínosnou. Pomocí tlačítek se s vysavačem manévruje poměrně složitě. Dále pomocí ovladače můžete vybrat jeden z 6 čisticích režimů (auto, podél stěn, náhodný, lokální, double a max). Tyto režimy je možné nastavit pouze za použití ovladače nebo aplikace. Na ovladači je možné nastavit také zvýšený výkon vysavače – tlačítko MAX. To funguje jen v případě, že je vysavač ve Stand by režimu a nevysává. Na ovladači je nutné, stejně jako na vysavači, nastavit přesný čas pro případ, že budete chtít plánovat úklid. Plánování úklidu však nechápejte jako u většiny vysavačů, že si nastavíte čas, ve který chcete, aby vysavač začal vysávat. Jedná se spíše o odložený start. Na ovladači můžete tedy nastavit, že například chcete, aby se vysávání spustilo za dvě hodiny. Ovladač se zapíná stisknutím jakéhokoliv tlačítka a vypíná se automaticky po určité době nečinnosti. Wi-Fi a aplikace Symbo Home Blue S propojením vysavače a spárováním s aplikací jsme měli poměrně velké problémy. Přes hodinu se nám vysavač s aplikací nainstalovanou v telefonu Samsung Galaxy J7 (2016) nedařilo spárovat, až jsme museli sáhnout po telefonu Samsung Galaxy J5 (2016) a tam jsme byli úspěšní. S problémem jsme se obrátili zákaznickou linku roboticky-vysavac.cz, kde nám ochotně radili, ale misi jsme nakonec úspěšně splnili stejně spíše sami a náhodou. Nicméně musíme upozornit, že po spárování začne vysavač vysílat svoji vlastní Wi-Fi, ke které je potřeba připojit vaše chytré zařízení. To bohužel v návodu k vysavači není uvedeno a tuto radu jsme dostali až na zákaznické podpoře. Z našeho pohledu nám aplikace nepřijde příliš přehledná. Do pokročilého nastavení, kde zjistíte chybová hlášení, nastavíte vysávací mód nebo časový harmonogram se dostanete spíše náhodou, a to tak, že se dotknete obrázku vysavače. To, že se obrázku máte dotknout, však není na první dobrou zřejmé a nastavení hledáte spíše v dolní liště se záložkami. Jinak je aplikace užitečnou věcičkou. Umožňuje sledování pohybu vysavače a mapy prostoru, který vysál. Dostane se vám informací o rozloze vysávaného prostoru a času, který vysavač úklidem strávil. Podívat se můžete i na chybová hlášení. Vysavač můžete dálkově spustit, vybrat uklízecí mód a nastavit plánované vysávání. Samozřejmě dostáváte notifikace o tom, co se s vysavačem děje.

Funkce

Robot má celkem 6 režimů úklidu a plánování úklidu.
 • Auto – automatický režim úklidu, robot se pohybuje víceméně systematicky.
 • Podél stěn – úklid podél stěn.
 • Náhodný – vysavač jezdí nesystematicky.
 • Lokální – nahrazuje smetáček a lopatku, uklízí místo o rozloze zhruba 2 x 2 metry.
 • Double – prostor vyčistí 2x za sebou, kvůli výdrži baterie se tento mód doporučuje spíše pro údržbu menších prostor.
 • Max – zvýšený výkon vysavače, vhodný například na údržbu koberců.
Plánování úklidu je možné nastavit na vysavači, ale jen omezeně. Je možné nastavit pouze jeden čas, který bude pro každý den stejný. Lepší plánování úklidu nabízí aplikace, která umožňuje plánování na každý den v týdnu v jinou dobou, ale pouze jedenkrát za den. Na ovladači je možné nastavit pouze odložený start vysávání. Robotický vysavač nemá funkci proti zamotání do koberců či kabelů, takže musíte počítat s tím, že mu tyto překážky budou činit problémy. Sami jsme si to vyzkoušeli, když jsme nechali robota vysávat u počítačového stolu. Do kabelu se zamotal a nedokázal se „osvobodit“. Tyto prostory je proto lepší ohraničit magnetickou páskou.

Údržba

Vysavač má celkem dvě nádobky na odpad. Jedna je pouze na vysávání, druhá je na vysávání a vytírání. Nádobka pouze na vysávání má dostatečný objem 0,5 l, takže pojme skutečně hodně nečistot. Kombinovaná nádobka má nádobu na vysávání o objemu 300 ml a nádobu na vodu o objemu 200 ml. Pokud vysavač používáte pravidelně každý den, není potřeba nádobky vysypávat po každém úklidu. Ideální je vysypání a očištění filtru každý druhý či třetí den. Budete skutečně překvapeni, kolik prachu se na filtru usadí. 300 ml vody nám vydrželo na zhruba dvojí vytírání místnosti o rozloze 40 m2. Mopovací utěrku je možné prát v pračce. Pokud nemáte koberce, není potřeba rotační kartáč čistit po každém úklidu. V případě, že koberce máte, je vhodné kartáč po každém úklidu vyčistit. V balení nám chyběl nástroj pro řezání nebo jiného způsobu odstraňování nečistot z kartáče. Namotaný prach a vlasy jsme museli stříhat nůžkami. Pravidelně však doporučujeme vysavači otírat prach ze senzorů, které by kvůli němu nemusely správně pracovat. Vysypávání nádobky na odpad je lepší, pokud máte v rodině alergika, provádět venku, protože část prachu se dostane zpět do ovzduší. Pro čištění filtrů i samotné nádoby na prach jsme využili čisticí štěteček, který je součástí balení. Jednou za čas nezapomeňte očistit také prostor pod kartáčem a plastový kryt kartáče, kde se nečistoty usazují také. Z kartáče jsme nejdřív odstranili namotané vlasy a prach vysáli klasickým vysavačem.

Jak vysává

Způsob jakým testujeme

Vysavač je určený pro pravidelný úklid, který zahrnuje běžné nečistoty, kterými jsou prach, vlasy, drobky a další drobné nečistoty, které se v domácnosti běžně vyskytují. Při testování jsme místo prachu použili mouku a větší nečistoty nahradili zrnky rýže a čočky. Účinek mopování jsme testovali na zaschlých skvrnách od kečupu. Domácnost, kterou jsme pro testování stvořili, byla skutečně extrémně zaneřáděná, ale chtěli jsme vyzkoušet, jak se vysavač v této situaci osvědčí Při pravidelné údržbě se vysavač osvědčil velmi dobře. Prach i drobky byly po dokončení úklidu pryč. Jen výjimečně se stalo, že na zemi některé nečistoty zůstali, což je však daň za to, že za vás úklid provede někdo jiný. Robot je dobrým pomocníkem pro pravidelný úklid, ve kterém se nám více než dobře osvědčil. Nebylo by to však žádné testování, kdybychom si pro něj nepřipravili zatěžkávací test. Úklid jsme prováděli na vinylové podlaze a dlažbě a nezapomněli jsme ani na koberec a testování senzorů proti pádu ze schodů. Robota jsme nechali vysávat technický koberec, který je položený u vchodových dveří, takže na něm ulpívají veškeré ne čistoty, které přinesete domů na botách. Hodně písku a vlasů vysál, ale hodně nečistot na koberci také zbylo, takže pro údržbu takto namáhaných míst se opravdu nehodí, i kdyby se snažil sebevíc. Vysávání na koberci v ložnici však dopadlo mnohem lépe. Na testovaný kus koberce jsme rozházeli zrnka rýže a nechali vysavač nerušeně pracovat. Vysavač vysál veškerá zrníčka a ještě nás překvapilo, kolik prachu bylo zachyceno ve filtru, a to i přes pravidelné vysávání pokoje klasickým vysavačem. Účinky vysávání jsme chtěli vyzkoušet i na dlažbě s menšími koberečky. Ideální tedy byla koupelna, která tyto parametry přesně splňovala. Robot dobře vysál nejen dlažbu, ale také koberečky. Je sice pravda, že s nimi dost cestoval a krčil je, ale během vysávání se o ně nezasekl a dostal z nich většinu nečistot. Abychom zjistili, jak si poradí s vysáváním větších nečistot, vytvořili jsme pro něj „ohrádku“ o velikosti 1 x1 metr a nechali jej na režim auto vysávat rýži. Ze 42 g rýže vysál zhruba 40 g, což je slušné. Nejvíce nečistot zůstalo v rozích. Protože vysavač nejen vysává, ale také  mopuje, přichystali jsme mu do „ohrádky“ nečistoty v podobě 24 hodin zaschlých skvrn od kečupu, mouku, černou čočku a trochu rýže. S hrubými nečistotami si poradil dobře, mouku setřel kompletně. Se zaschlými skvrnami si však poradit nedokázal. Nečistoty v podobě mouky a černé a červené čočky jsme pro vysavač nachystali i do velkého prostoru kuchyně, abychom si vyzkoušeli, jak s nimi vysavač naloží ve velkém prostoru. Záležet jsme si dali i na tom, aby nečistoty byly v hůře dostupných místech (stůl se židlemi). Vysavač na volné ploše obstál poměrně dobře. Mouku vysál skoro všechnu a z čočky zbylo jen několik zrníček. Problém mu však dělal problém pod stolem, kam se přes židle nedostal. Průměr vysavače je 33,5 cm, proto pokud doma máte židle jejichž nohy mají menší rozteč, vysavač mezi nimi neprojede, což byl náš případ. Následující obrázky zachycují stav kuchyně před úklidem: Tyto fotografie ukazují stav kuchyně po úklidu robotem: Abychom zbylé nečistoty pod stolem nemuseli uklízet klasickým vysavačem, židle jsme zvedli a nechali vysavači volný „průjezd“. Viditelný výsledek byl o něco lepší, ale rozhodně ne stoprocentní. Mouka byla pryč, ale některá zrníčka čočky zůstala. Vlastnosti vysavače jsme vyzkoušeli také na schodech. Konkrétně jsme se zaměřili na senzory proti pádu ze schodů, které fungovaly spolehlivě a robota ze schodů spadnout nenechaly. Po zatěžkávacích zkouškách jsme robota testovali ještě několik dní. Uklízel pravidelně každý den a s běžnými nečistotami si vcelku dobře poradil. Při mopování je jediná nevýhoda v tom, že je potřeba mopovací utěrku před úklidem namočit. Tlaková pumpa nemá přeci jen takovou sílu, aby utěrku ihned zvlhčila natolik, aby bylo vytírání uspokojivé. Co se týče vytírání, to se samozřejmě nedá srovnat s výsledky po vytírání velkým mopem, ale pokud vysavač používáte pravidelně, budete s výsledky spokojeni. V případě, že se vám zdá, že pumpa utěrku málo vlhčí, můžete na dálkovém ovladači spustit výkon MAX. Vysavač disponuje dvěma filtry, primárním, který zachycuje velké prachové částečky a HEPA filtrem, jenž nedá uniknout ani těm nejmenším částečkám prachu. Součástí balení jsou 3 náhradní HEPA filtry, což potěší, protože tím ušetříte nemálo peněz. Primární filtr je možné omývat pod vodou, ale před opětovným použitím je potřeba jej nechat stoprocentně vyschnout. Tím, že jsou oba filtry vyjímatelné, je možné nádobku na prach omýt pod tekoucí vodou. Pro vymezení prostoru, kam vysavač nemá jezdit, slouží magnetická páska, která je zhruba 1 metr dlouhá a funguje spolehlivě. Vzhledem k tomu, že jsme ji používali na různých místech, nijak jsme ji nefixovali. Vysavač s ní sice dokáže pohnout a „odstrčit“ ji, ale na „zakázané“ území se nikdy nedostal. Praktičtější by jistě bylo, kdybychom pásku k podlaze přilepili, ale to bychom ztratili možnost přenášet ji na potřebná místa. Jediným řešením by byla investice do pořízení dalších pásek. Výhodou je, že se vysavač zhruba po 10 minutách nečinnosti automaticky vypne, takže nedochází ke zbytečnému plýtvání baterie. Z hlediska hodnocení výsledků úklidu jsme byli vcelku spokojeni. Musíme však upozornit, že robot je vhodný zejména na pravidelný úklid. Pokud byste jej používali například jen jednou za týden, nebude na úklid stačit. Lepších výsledků by mohl dosáhnout, pokud by měl dva rotující kartáče proti sobě nebo alespoň jeden velký kartáč. Rotující kartáč ve vysavači má 15 centimetrů, ale na trhu je možné se setkat i s většími kartáči, které lépe posbírají i větší nečistoty (například Neato Botvac disponuje kartáčem o velikosti 28 centimetrů). Velice kladně však hodnotíme dva boční rotující kartáčky, které spolehlivě vymetou nečistoty z rohů, podél stěn místnosti a vysavač má díky nim širší úhel záběru. Pohyb vysavače je díky Smart GYRO navigaci systematický a po vyhodnocení pohybu na mapě můžeme říci, že skutečně projede celý prostor bez vynechávání. Problémy mu ale činí židle. Během testování jsme používali starší dřevěné židle, které k běžnému životu normálně používáme, ale vysavač mezi nimi neprojel. Rozteč mezi nohami byla 32 centimetrů a 27 centimetrů. U židle s roztečí nohou 39 centimetrů vysavač problém neměl. Úklid většího nepořádku pod stolem bez židlí nebyl stoprocentní. Vysavač kolem noh stolu část nečistot nevysál. Negativně hodnotíme absenci madla na přenášení. Vysavač sice není sám o sobě příliš těžký, ale pokud jej chcete přenést po vysávání z jednoho do druhého pokoje, musíte do ruky vzít celý zaprášený stroj, což není příjemné. Na těle vysavače nám chybí také indikátor baterie, ale je fakt, že touto vychytávkou se pyšní jen robotické vysavače vyšší tříd, než byl námi testovaný Symbo xBot 5 PRO. Nicméně vysávání větších místností nemůžete jednoduše vizuálně zkontrolovat, jak na tom vysavač se „šťávou“ je. Jediná možnost je podívat se v aplikaci. Při vybití robot anglicky nahlásí, že má vybitou baterii a potřebuje se dobít. Pokud je v blízkosti základna, jede se dobít automaticky. V případě, že mu baterie dojde během úklidu, dojede se nabít, ale nepamatuje si, kde skončil, takže vysávání začne provádět od začátku. Na těle vysavače ani v aplikaci není informace o stavu nádoby na prach, takže ji doporučujeme pravidelně vysypávat. Vysavač vás neupozorní ani na vyčerpání zásobníku na vodu, což může být nepříjemné, pokud tento fakt zjistíte až po dokončení úklidu. Informace o stavu zásobníku se nám jeví jako poměrně klíčová a za její absenci strháváme body. Příjemně nás překvapil poměr mezi délkou nabíjení a výdrží na jedno nabití. Vysavač se nabíjí zhruba 100 minut a stejnou dobu dokáže vysávat, což není u každého robotického vysavače standardem.

Závěr

Vysavač bychom zařadili do nižší střední třídy, která uživatele láká na ovládání přes aplikaci. Z hlediska práce s vysavačem nám chyběl indikátor baterie a stavů zásobníků na odpad a vodu. Je ovšem fakt, že tyto zlepšováky jsou doménou spíše dražších vysavačů.  Aplikace umožňuje zjistit bližší informace o stavu robota a dálkově řídit úklid, ale práce s ní není příliš „user friendly“. Je potřeba nejprve zjistit, jak se uživatel dostane k potřebným informacím a na základě zkušeností je poté práce s aplikací snadná. Některým uživatelům může práci s vysavačem komplikovat angličtina, což je jediný jazyk, kterým vysavač komunikuje (což je však u vysavačú běžné).  Z praktického hlediska nám chybělo madlo na přenášení. Plusové body však udělujeme za bohatou výbavu, kterou společně s robotem obdržíte. Vysavač nezvládá úklid velkého nepořádku, ale je ideálním pomocníkem pro pravidelnou údržbu. Díky mopování i vysávání oddálíte velký úklid i o několik týdnů. Robot jezdí systematicky a v drtivé většině nevynechá žádné místo. Před pořízením si zjistěte rozteč u nohou vašich židlí, protože pokud je menší než tělo robota, vysavač mezi nimi neprojede. Je tedy lepší židle položit na stůl nebo z místnosti odnést. Velice potěšující je výdrž na jedno nabití v poměru délky nabíjení i samotná kapacita baterie, díky které dokáže vysavač uklízet až 100 minut v kuse. Pro méně náročné uživatele bychom tento model s klidným svědomím doporučili. Za přijatelnou cenu získají pomocníka pro vysávání i vytírání, navíc s možností ovládání přes aplikaci. Náročným uživatelům však může chybět indikátor baterie, stavu zásobníku na odpad a vodu přímo na těle vysavače nebo madlo na přenášení. Upozornit musíme také na to, že vysavač komunikuje pouze v angličtině, což může z počátku působit problémy zejména starším osobám, nebo lidem, kteří anglický jazyk neovládají.

Zkušenosti

 • Chybí informace o stavu zásobníků a baterie.
 • Vysavač komunikuje pouze v angličtině.
 • Na těle robota je displej.

Video recenze

Zjistit cenu Symbio XBOT 5 do testu zapůjčil eshop roboticky-vysavac.cz. Děkujeme. Další testované robotické vysavače jsou na stránce s testy.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Symbo xBot 5 PRO

Vysavač potěší příznivou cenou, funkcí mopování i vysávání, bohatým příslušenstvím, ovládáním přes aplikaci, systematickou jízdou, plánovaným uklízením i automatickým dobíjením. Méně potěšující je absence indikátoru stavu baterie i nádobky na odpad či vodu, komunikace pouze v angličtině, chybějící madlo pro přenášení a výsledky úklidu kolem nohou židlí a stolů. Celkově si na svoji cenu vedl hezky, pro pravidelný úklid bytů nebo menších domů může být vhodným kandidátem, pokud si nemůžete dovolit dražšího a kvalitnějšího pomocníka.

Výdrž
5.8
Provoz
8.7
PLUSY
 • bohatá výbava
 • Wi-Fi konektivita
 • funkce vytírání i mopování
 • systematický pohyb
 • příznivá pořizovací cena
MÍNUSY
 • absence indikátoru baterie a stavu zásobníku na těle vysavače
 • problematické vysávání kolem stolu a židlí
 • chybějící madlo na přenášení
 • komunikace pouze v angličtině
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo