Pokud patříte mezi milovníky zdravé stravy, máte nějaká dietní omezení nebo máte malé dítě, rozhodně by vaší pozornosti neměly uniknout parní hrnce. Ty totiž po uvaření v páře nejen zachovávají barvu potravin, ale především jejich důležité vitamíny a minerály. V tomto článku se podíváme na zoubek parnímu hrnci Tefal Convenient Plastic VC140131, který svou cenou spadá mezi levnější typy. Co od něj můžete očekávat?
Parametry

Počet nádob | 2 |
Plato na vaření vajec | Ano |
Miska na rýži | Ano |
Příkon | 900 W |
Výrobní materiál | Plast |
Celková kapacita | 6 l |
Nastavení časového spínače | 60 min |
Displej | Ne |
Bezpečnostní opatření | Tepelná pojistka |
Viditelný ukazatel hladiny vody | ano |
Mytí v myčce | Ano |
Funkce Keep Warm | Ne |
Představení produktu
Kompaktní parní hrnec Tefal Convenient Plastic VC140131 v černé barvě je skvělým pomocníkem pro zdravé vaření a ohřívání. Balení kromě základny obsahuje 2 misky na zeleninu, ovoce, ryby a maso, také 1 menší misku na rýži, 2 odnímatelné rošty a praktický držák na vejce.
Jeho celková kapacita činí 6 l, což jej řadí spíše k menším parním hrncům (obecně se objem parních hrnců pro domácí použití pohybuje mezi 3 až 12 l). Je proto vhodný spíše pro domácnosti se zhruba dvěma strávníky. Pro rodiny se hodí spíše nádoby s nadstandardním objemem v rozmezí 8,5-9 l. Příkon 900 W je zcela dostačující (standardně se pohybuje v rozmezí 400-1800 W). Hrnec je připraven k použití zhruba po 3 minutách od zapnutí. Pokud ho budete používat každý den 1 hodinu, ročně za jeho provoz při průměrné ceně 4,64 Kč/kWh zaplatíte jen něco málo přes 1 500 Kč. Určitě také oceníte i jeho kompaktní rozměry. Díky praktické stohovatelnosti nádob vám tak nezabere příliš místa v kuchyni.
Jak se s hrncem vaří?
Práce s parním hrncem je opravdu jednoduchá. Vzhledem k tomu, že vaříme v páře, před zapnutím je nutné jej naplnit vodou. Můžete ji nalít do nádrže na vodu nebo do zásuvky na doplnění vody. Používejte vždy čerstvou vodu. Pokud vám v hrnci nějaká zbyla z předešlého vaření, tak ji vylijte.
Bohužel spotřebič nedisponuje zvukovým signálem, který by informoval o nedostatku vody v nádržce nebo v zásuvce. Takže vodu během vaření musíte průběžně kontrolovat. Naštěstí jsou misky průhledné a hladinu vody tak vidíte bez toho, aniž byste museli hrnec otevírat. Pokud během vaření hladina vody klesne pod doporučené minimum, můžete ji dolít do boční nálevky. A taktéž bez otevírání hrnce. Vodu je třeba během chodu doplnit u receptů s dlouhou dobou vaření.
Jak jsme již zmínili, hrnec má dvě nádoby a dva odnímatelné rošty. Takže můžete jednotlivé suroviny připravovat nad sebou, aniž by docházelo k míšení pachů a chutí. Spotřebič můžete používat s dvěma koši nebo jen s jedním. Pokud chcete v koších připravovat více surovin nebo suroviny větších rozměrů, vyjměte z nich rošty.
Mínusem však může být poněkud nešťastné provedení nádob. Ty totiž nejsou v kuse, ale skládají se ze dna a bočnic. Pokud je správně neuzavřete, hrozí, že vám jídlo vyteče nebo vypadne z boku. Také počítejte s tím, že miska na rýži je menší a vystačí zhruba na jednu porci.
Po zapojení hrnce do elektrické sítě zvolte podle druhu surovin doporučený čas vaření. S tím vám pomůže tabulka, která je součástí manuálu. Hrnec má manuální 60 minutový časovač pomocí něhož si jednoduše nastavíte dobu vaření. Pokud chcete vařit méně než 15 minut, nastavte čas na 30 minut a poté jeďte zpět na požadovaný čas. Oranžově svítící indikátor vás informuje o zahájení procesu vaření.
Po skončení času se spotřebič automaticky vypne. Takže nemusíte mít strach, že by se potraviny rozvařily nebo že by se mohl spotřebič přehrát v případě, že byste ho nechali zapnutý a odešli pryč. Můžete ho ale vypnout i před skončením požadované doby vaření tak, že přepnete časovač do polohy Off.
Velkým mínusem je absence funkce Keep Warm, která slouží k udržení teploty pokrmu. Buď si proto musíte načasovat servírování pokrmu v závislosti na příchod ostatních osob nebo ho budete muset v hrnci později ohřát.
Jak chutná jídlo z tohoto parního hrnce?
Jídlo si zachovává svoji barvu a konzistenci a na rozdíl od jiné úpravy obsahuje více živin a vitamínů. Bohužel vaření v páře není tak rychlé jako například na pánvi nebo v tlakovém hrnci. Pokud naplníte možnou kapacitu nádoby na maximum, je tento proces ještě zdlouhavější. Je proto dobré misky nepřeplňovat, aby se mohla pára dostat rovnoměrně ke všem potravinám. Vaření v parním hrnci má také některá další omezení. Silně kořeněná a aromatizovaná jídla jsou na tuto úpravu nevhodná. Hrnec by jimi mohl na nějakou dobu načichnout.
Jak čistit Tefal Convenient Plastic VC140131?
Také péče o tento parní hrnec je vcelku jednoduchá. Před čištěním se ujistěte, že jste jej vypojili z elektrické zásuvky. Nechte ho také úplně vychladnout. Všechny odnímatelné části hrnce můžete mýt v myčce na nádobí nebo v teplé vodě s mycím prostředkem. Základnu však nikdy nemyjte! Stačí ji jen jednou za čas přetřít navlhčeným hadříkem. Aby nedošlo k poškození přístroje, nepoužívejte při čištění abrazivní prostředky. Před použitím hrnce nechte vždy všechny části volně uschnout.
Abyste zajistili co možná nejdelší životnost výrobku, je třeba věnovat pozornost zásobníku vody. Ten byste měli minimálně dvakrát ročně odvápňovat buď pomocí kyseliny citrónové nebo bílého vinného octa. Nalijte přípravek na dno nádoby a nechte přes noc působit. Ráno zásobník důkladně vymyjte a opět nechte volně uschnout.
Jaký je nejlepší parní hrnec?
Zjistit cenu
Denisa vystudovala v Olomouci obor zdravotnický záchranář a následujících pět let pracovala ve zdravotnictví – v intenzivní péči a na mobilním hospicu. Přestože ji tato práce naplňovala, život se jí změnil, když se s přítelem rozhodli osvobodit se a cestovat. V obytné dodávce strávili rok v Evropě, většinu času ve Španělsku. Díky cestování má skvělý přehled v nejrůznějších outdoorových pomocnících, které ráda testuje a své dojmy a praktické zkušenosti pak sepisuje do podrobných recenzí. Rovněž jsou jejím koníčkem domácí spotřebiče, jejichž prodeji se věnovala několik let v rámci brigády při studiu. Na cestách se Denisa začala věnovat psaní a pokračuje v něm i po návratu do Česka – v době mateřské dovolené a pravděpodobně i po ní, opět na cestách.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.