Recenze stojanového napařovače oděvů Tefal QT 2020 E0 IXEO

Chtěli byste mít vyžehlené prádlo rychle a s minimem práce? V tom případě vaší pozornosti nesmí uniknout napařovač oděvů Tefal QT E0 IXEO. Žehlička se dobře drží, pěkně po oblečení klouže a většinu látek vyžehlíte dokonce už jedním tahem. To jsou jedny z mnoha výhod tohoto přístroje, na které se v tomto článku detailně zaměříme.

Parametry

TypStojanový
Příkon2170 W
Parní výkon5,8 barů
Objem vodní nádržky1,1 l
Počet stupňů napařování3
Automatické odvápňováníAno
Automatické vypnutíAno
Hmotnost15 kg

Představení produktu

Tefal QT E0 IXEO je vlastně žehlička, žehlicí prkno a ruční napařovač v černo-měděné barvě v jednom přístroji. Kromě toho obsahuje také háček na zavěšení, parní jednotku, odnímatelnou nádržku na vodu, kartáč na hrubé tkaniny a černý potah na prkno se stříbrnými pruhy. Nadstandardní příkon 2 170 W (běžně se u stojanových typů pohybuje okolo 1 800 W) je vhodný pro všechny typy látek a to od úplně jemných až po ty hrubé. Díky němu také látky vyžehlíte rychleji.

 

Před použitím

Před samotným použitím je třeba přístroj sestavit. Jedná se však o jednoduchý úkon, takže ho zvládnete složit během chvilky. Trubky těla zacvaknete do podstavce s kolečky a na ně upevníte skládací prkno, které si podle preference nastavíte do jedné ze tří polohhorizontální, vertikální a v úhlu 30⁰. Na žehlení košil nebo jiného oblečení, které má tendenci se mačkat, doporučujeme vertikální polohu nebo v úhlu 30⁰. Na větší kusy textilie se hodí poloha horizontální. Během žehlení můžete ale polohu jednoduše změnit pomocí zvednutí a naklonění prkna z každé strany. Důležité je správně nastavit si také výšku prkna. Odemknete nastavovač výšky a prkno podle potřeby zvýšíte nebo snížíte.

Před použitím vždy naplňte odnímatelnou nádržku vodou. Ta má objem 1 100 ml, což ji řadí k průměrně velikým nádobám. Celkové naplnění nádržky vám vydrží zhruba půl hodiny. U stojanových napařovačů se můžete setkat s nádržkami od zhruba 500 ml, které vám vystačí na zhruba čtvrt hodiny žehlení, až do cca 2,5 l, se kterými zvládnete žehlit až hodinu na jedno naplnění. Objem vody u tohoto napařovače sledovat nemusíte, protože kontrolka vás upozorní na její nedostatek.

Tefal QT E0 IXEO disponuje systémem Anti Calc proti usazování vodního kamene. Pokud budete používat kohoutkovou vodu místo destilované, kontrolka vás upozorní, že je čas na odvápnění. Nádržku pak stačí vypláchnout obyčejnou vodou a do sucha vytřít ubrouskem nebo hadříkem.

Napařovač následně zapněte pomocí tlačítka „start“ na napařovací jednotce. Přístroj je připraven k použití za zhruba 70 sekund od zapnutí. Doba nahřátí je průměrná. Velmi dobré modely to zvládnou za polovinu času, starší nebo méně výkonné se mohou nahřívat až 3 minuty.

Jak se s ním žehlí

Samotné žehlení jde díky páře o mnoho jednodušeji a rychleji než s klasickou žehličkou. Má nepřetržitý výstup páry až 90 g/min, což ji řadí k opravdu výkonným napařovačům. Běžné stojanové napařovače totiž vyprodukují zhruba 50 g/min. Můžete dokonce využít mimořádně silný parní ráz 200 g/min například na hrubé tkaniny nebo hodně zmačkané textilie. Tlak napařovače má 5,8 barů. Ve srovnání s jinými stojanovými napařovači, které disponují tlakem mezi 3 až 8 bary, se tedy jedná o průměr.

Podle množství páry si zvolte jeden ze tří přednastavených programů. Pokud chcete žehlit jemné látky nebo oživit textilie, doporučujeme zmáčknout tlačítko na páru 1x. Pokud chcete páry více (například na hrubé tkaniny, hodně zmačkanou látku apod.), musíte stejné tlačítko zmáčknout 3x za sebou. Napařovač přitiskněte k látce, aby mezi ním a látkou nebyl prostor pro unikání páry. Napařovač po oblečení tak pěkně klouže a to pak zůstává rovné, ale zároveň nadýchané.

Poradí si s různými materiály i záhyby. Kromě oblečení ho můžete použít na čalouněný nábytek, záclony, potahy apod. Většinou látku vyrovnáte už při prvním přežehlení. Nebojte se ale ani přežehlování jednoho místa vícekrát; oblečení se díky páře nespálí. Pokud si chcete oblečení vzít rovnou na sebe, doporučujeme žehlení občas přerušit a nechat přebytek páry upustit. V opačném případě zůstane látka vlhká.

Po použití

Pokud jste zapomětliví a často nevíte, jestli jste nějaký spotřebič vypnuli nebo ne, určitě oceníte bezpečnostní prvky napařovače. Po 8 minutách nečinnosti se totiž automaticky přepne do pohotovostního režimu a po dalších 30 minutách se vypne. Jeho vychladnutí trvá zhruba hodinu. Abyste zamezili rychlému vzniku vodního kamene, doporučujeme vylít vodu z nádržky po každém použití. Tu následně nechte přirozeně vyschnout. Aby byla plocha žehličky stále čistá, můžete ji jednou za čas přetřít jemným navlhčeným hadříkem. Nikdy na ni nepoužívejte abrazivní prostředky. Mohlo by dojít k poškrábání jejího povrchu a znehodnocení přístroje.

Mínusy

Hlavním mínusem je velikost stojanového napařovače. Ten je dost objemný a zabere vám dost místa. Nicméně žehlicí prkno se dá sklopit, takže trochu prostoru přece jen ušetříte. Jestli vám to domácnost dovolí, doporučujeme ho uložit v šatně nebo komoře. Mohlo by se zdát, že se svými 15 kg je těžký, ale manipulaci s ním usnadňuje odnímatelná základna a kolečka, díky kterým si napařovač vezmete všude tam, kde ho chcete používat. Jeho velikost samozřejmě není příliš vhodná při cestování. Na cesty si jako parťáka přibalte raději klasickou žehličku nebo ruční napařovač. Dalším mínusem pro někoho může být vyšší cena. Kvalitní stojanové typy seženete od 3 000 do cca 20 000 Kč. Cena Tefal QT E0 IXEO pohybuje zhruba okolo 10 000 Kč.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo