Odšťavňovač Tefal ZC 255 B 38 je vertikální, šnekový odšťavňovač, který dokáže odšťavňovat i lisovat ovoce a zeleninu. Má tichý a zároveň silný motor se zpětným chodem, takže důkladně zpracuje všechny suroviny. Pečlivě jsme pro vás napsali vše o tomto odšťavňovači. Tak schválně jestli je opravdu tak dobrý, jak se všude píše.
Parametry

Typ | šnekový |
Výkon | 200 W |
Otáčky | 82 /min |
Objem nádoby na šťávu | 0,8 l |
Objem nádoby na zbytky ovoce | 0,8 l |
Počet rychlostí | 1 |
Představení
Tento odšťavňovač je šnekový, to znamená, že suroviny drtí rotujícím válcem (šnekem). Je vhodný téměř na všechny druhy ovoce, zeleniny i bylinek. Ovšem pozor na listovou zeleninu, tu sice můžete ve šnekových odšťavňovačích odšťavňovat, ale zrovna u tohohle modelu to nedoporučuji. Odšťavní málo šťávy a zbytky zůstávají v těle odšťavňovače a blokují sítko. Pokud už teď víte, že potřebujete odšťavňovač hlavně kvůli listové zelenině, podívejte se spíše na dvouhřídelové odšťavňovače např. odšťavňovač G21 Chamberi ve stejné cenové kategorií, ale s menší nádobkou. Šnekové odšťavňovače využívají maximálně 100 otáček za minutu (tento model využívá 82 otáček za minutu), takže oproti odstředivým odšťavňovačům zpracovávají šťávu pomaleji. Na druhou stranu ale nedochází ke ztrátě vitamínů a enzymů.
Příkon tohoto modelu je 200 W, což je takový standard. Zde platí pravidlo – čím nižší výkon, tím lepší šťáva, jelikož rychlost odšťavňování má vliv na kvalitu vyprodukované šťávy. Čím pomalejší, tím se přístroj méně zahřívá, to znamená, že neničí enzymy a vitamíny a šťáva je zdravější.
Šťáva ze šnekových odšťavňovačů je hustá až krémová a může obsahovat kousky dužiny. Pokud tedy máte rádi spíše čirou šťávu, podívejte se po odstředivkách. Šnekové odšťavňovače pracují pomaleji, takže nejsou vhodné k přípravě většího množství šťávy. Na internetu se pyšní tichým chodem, avšak výrobce hlučnost neuvádí.
Co umí
Rozměry plnícího otvoru jsou 4 x 5 cm, což je bohužel málo. Suroviny budete muset s největší pravděpodobností nakrájet a pak teprve vložit do otvoru. Pro představu mrkev se vejde celá bez krájení, velká okruka na půl a větší jablko na 8 kousků. Velkou plnící nádobu má třeba odšťavňovač Sencor SSJ 4070SL, který je velmi podobný tomuto odšťavňovači a je dokonce o přibližně 1 000 Kč levnější. Objem nádobek na šťávu i zbytky jsou 0,8 l, ale pojmou dokonce 1 l, neboť jsou stupnice dost nízko pod okrajem. Tento objem se obvykle doporučuje pro čtyřčlennou rodinu. Nádobu na odpad má jako samostatný díl (tak jako u všech ostatních šnekových odšťavňovačů), takže jeho vyprázdnění bude trvat opravdu chvilku. Většinu ovoce a zeleniny loupat nemusíte, ani zbavovat jadérek. Výjimkou je ovoce s tlustou slupkou např. citron, ananas, nebo ovoce s velkými peckami např. broskve, meruňky, mango.
A co pěna a zbytky? V tomhle rozhodně tento model překvapil. Pěnu můžete objevit jen u jablek, jinak se tento problém u ostatních surovin neobjevuje. Zbytky v nádobě na odpad jsou téměř zcela suché.
Ovládání je velmi praktické a jednoduché. Na odšťavňovači je jen jeden manuální spínač, takže se nemusíte bát na něj sáhnout, i když budete mít mokré ruce. Přístroj je vybaven i protiskluzovými nožičkami. Tady se ale hodí napsat, že i přesto se přístroj může kývat (hlavně tedy u odšťavňování tvrdších surovin). Dále má tento model funkci Antidrip, která zabraňuje vytékání šťávy. Bohužel někteří uživatelé tvrdí, že uzávěr moc netěsní a občas dokonce vypadává. Možná se to stane časem nebo se jednalo o pochybení konkrétních kusů, nic takového jsme nepozorovali.
Hmotnost samotného přístroje výrobce neuvádí, ale přibližně je to 2,6 kg, takže je opravdu lehký a můžete ho snadno přemisťovat.
Co se údržby týče, bude to časově náročnější skrz většího sítka, neboť vertikální odšťavňovače mají všeobecně větší sítka než horizontální. V příslušenství ale najdete i kartáček na čištění sítka, takže vám určitě hodně pomůže. Podle některých uživatelů se ale sítko čistí špatně i s přiloženým kartáčkem. Proto je důležité, umývat ihned po odšťavnění, jelikož zbylé kousky rychle zaschnou a hůře se čistí. Když ho vyčistíte hned, tak to jde výrazně snáze. Dokonce můžete všechny díly, kromě těla odšťavňovače, umývat v myčce na nádobí. Také si dejte pozor na přezrálé ovoce, neboť se pak filtr rychleji zanáší.
U tohoto pomocníka nemusíte používat ani pěchovadlo, protože vertikální odšťavňovače si sami odebírají suroviny oproti horizontálním odšťavňovačům.
Cena se pohybuje okolo 3 500 – 4 000 Kč. Patří tedy mezi ty levnější modely. Avšak poměr ceny a výkonu je dobrý. Podle některých kupujících vám k tomuto produktu přijde pouze jeden filtr (sítko) na šťávu. Ovšem v textové specifikaci na e-shopech jsou často napsané filtry dva – jeden na šťávu a jeden na dřeň. Dále má podle uživatelů tento přístroj sklon se ucpávat při větším množství surovin. Naopak je ale výborný především na menší bobulovité ovoce (např. rybíz, angrešt apod.) a dokonce i mrkev, z nich vytěží opravdu maximum.
Víte jak vybrat odšťavňovač?
Zjistit cenu
Vystudovala jsem biologii na olomoucké univerzitě a zůstala pracovat v oboru. Svojí kreativitu ale uplatňuji hlavně při psaní recenzí. Přestože bydlím ve městě, odpočinek hledám většinou na horách, kde mám možnost zkoušet různé outdoorové vychytávky. Cestování patří mezi mé oblíbené útěky z rutiny, stejně tak jako čtení knih. Mezi mé další zájmy patří vaření a zkoušení nových receptů, díky tomu se dobře vyznám v kuchyňských spotřebičích a dalších domácích spotřebičích. Jsem praktický člověk, proto mě u věcí zajímá hlavně jejich funkčnost. Baví mě porovnávat a najít vždy to nejvhodnější za nejlepší cenu.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.