Recenze odšťavňovače Tefal ZC 255 B 38

Odšťavňovač Tefal ZC 255 B 38 je vertikální, šnekový odšťavňovač, který dokáže odšťavňovat i lisovat ovoce a zeleninu. Má tichý a zároveň silný motor se zpětným chodem, takže důkladně zpracuje všechny suroviny. Pečlivě jsme pro vás napsali vše o tomto odšťavňovači. Tak schválně jestli je opravdu tak dobrý, jak se všude píše.

Parametry

Typšnekový
Výkon200 W
Otáčky82 /min
Objem nádoby na šťávu0,8 l
Objem nádoby na zbytky ovoce0,8 l
Počet rychlostí1

Představení

Tento odšťavňovač je šnekový, to znamená, že suroviny drtí rotujícím válcem (šnekem). Je vhodný téměř na všechny druhy ovoce, zeleniny i bylinek. Ovšem pozor na listovou zeleninu, tu sice můžete ve šnekových odšťavňovačích odšťavňovat, ale zrovna u tohohle modelu to nedoporučuji. Odšťavní málo šťávy a zbytky zůstávají v těle odšťavňovače a blokují sítko. Pokud už teď víte, že potřebujete odšťavňovač hlavně kvůli listové zelenině, podívejte se spíše na dvouhřídelové odšťavňovače např. odšťavňovač G21 Chamberi ve stejné cenové kategorií, ale s menší nádobkou. Šnekové odšťavňovače využívají maximálně 100 otáček za minutu (tento model využívá 82 otáček za minutu), takže oproti odstředivým odšťavňovačům zpracovávají šťávu pomaleji. Na druhou stranu ale nedochází ke ztrátě vitamínů a enzymů.

    

Příkon tohoto modelu je 200 W, což je takový standard. Zde platí pravidlo – čím nižší výkon, tím lepší šťáva, jelikož rychlost odšťavňování má vliv na kvalitu vyprodukované šťávy. Čím pomalejší, tím se přístroj méně zahřívá, to znamená, že neničí enzymy a vitamíny a šťáva je zdravější.

Šťáva ze šnekových odšťavňovačů je hustá až krémová a může obsahovat kousky dužiny. Pokud tedy máte rádi spíše čirou šťávu, podívejte se po odstředivkách. Šnekové odšťavňovače pracují pomaleji, takže nejsou vhodné k přípravě většího množství šťávy. Na internetu se pyšní tichým chodem, avšak výrobce hlučnost neuvádí.

Co umí

Rozměry plnícího otvoru jsou 4 x 5 cm, což je bohužel málo. Suroviny budete muset s největší pravděpodobností nakrájet a pak teprve vložit do otvoru. Pro představu mrkev se vejde celá bez krájení, velká okruka na půl a větší jablko na 8 kousků. Velkou plnící nádobu má třeba odšťavňovač Sencor SSJ 4070SL, který je velmi podobný tomuto odšťavňovači a je dokonce o přibližně 1 000 Kč levnější. Objem nádobek na šťávu i zbytky jsou 0,8 l, ale pojmou dokonce 1 l, neboť jsou stupnice dost nízko pod okrajem. Tento objem se obvykle doporučuje pro čtyřčlennou rodinu. Nádobu na odpad má jako samostatný díl (tak jako u všech ostatních šnekových odšťavňovačů), takže jeho vyprázdnění bude trvat opravdu chvilku. Většinu ovoce a zeleniny loupat nemusíte, ani zbavovat jadérek. Výjimkou je ovoce s tlustou slupkou např. citron, ananas, nebo ovoce s velkými peckami např. broskve, meruňky, mango.

A co pěna a zbytky? V tomhle rozhodně tento model překvapil. Pěnu můžete objevit jen u jablek, jinak se tento problém u ostatních surovin neobjevuje. Zbytky v nádobě na odpad jsou téměř zcela suché.

Ovládání je velmi praktické a jednoduché. Na odšťavňovači je jen jeden manuální spínač, takže se nemusíte bát na něj sáhnout, i když budete mít mokré ruce. Přístroj je vybaven i protiskluzovými nožičkami. Tady se ale hodí napsat, že i přesto se přístroj může kývat (hlavně tedy u odšťavňování tvrdších surovin). Dále má tento model funkci Antidrip, která zabraňuje vytékání šťávy. Bohužel někteří uživatelé tvrdí, že uzávěr moc netěsní a občas dokonce vypadává. Možná se to stane časem nebo se jednalo o pochybení konkrétních kusů, nic takového jsme nepozorovali.

Hmotnost samotného přístroje výrobce neuvádí, ale přibližně je to 2,6 kg, takže je opravdu lehký a můžete ho snadno přemisťovat.

Co se údržby týče, bude to časově náročnější skrz většího sítka, neboť vertikální odšťavňovače mají všeobecně větší sítka než horizontální. V příslušenství ale najdete i kartáček na čištění sítka, takže vám určitě hodně pomůže. Podle některých uživatelů se ale sítko čistí špatně i s přiloženým kartáčkem. Proto je důležité, umývat ihned po odšťavnění, jelikož zbylé kousky rychle zaschnou a hůře se čistí. Když ho vyčistíte hned, tak to jde výrazně snáze. Dokonce můžete všechny díly, kromě těla odšťavňovače, umývat v myčce na nádobí. Také si dejte pozor na přezrálé ovoce, neboť se pak filtr rychleji zanáší.

U tohoto pomocníka nemusíte používat ani pěchovadlo, protože vertikální odšťavňovače si sami odebírají suroviny oproti horizontálním odšťavňovačům.

Cena se pohybuje okolo 3 500 – 4 000 Kč. Patří tedy mezi ty levnější modely. Avšak poměr ceny a výkonu je dobrý. Podle některých kupujících vám k tomuto produktu přijde pouze jeden filtr (sítko) na šťávu. Ovšem v textové specifikaci na e-shopech jsou často napsané filtry dva – jeden na šťávu a jeden na dřeň. Dále má podle uživatelů tento přístroj sklon se ucpávat při větším množství surovin. Naopak je ale výborný především na menší bobulovité ovoce (např. rybíz, angrešt apod.) a dokonce i mrkev, z nich vytěží opravdu maximum.

Víte jak vybrat odšťavňovač?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.6 Total Score
Tefal ZC 255 B 38

Tento odšťavňovač doporučuji nenáročným uživatelům, kteří mají rádi hustší šťávu. Ve své cenové kategorií je to slušný odšťavňovač, který vytěží maximum z menšího ovoce a z mrkve. Jediné co tento odšťavňovač nezvládne je listová zelenina. Negativně hodnotím malý plnící otvor a náročnější údržbu.

PLUSY
 • zachovává všechny vitamíny a enzymy
 • vhodný na všechny druhy ovoce a zeleniny
 • protiskluzové nožičky
 • dobrý poměr cena – výkon
MÍNUSY
 • není vhodný pro přípravu většího množství šťávy
 • šťáva není čirá a obsahuje dužinu
 • není vhodný na listovou zeleninu
 • malý plnící otvor
 • náročnější na údržbu – skrz velkého sítka
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo