Recenze navigace TomTom GO Classic 5˝

Navigace nizozemské firmy TomTom GO Classic 5˝ patří mezi jednodušší přístroje, které jsou snadné na ovládání, nabízí přizpůsobený a dobře čitelný displej i při ostrém slunci, umí prostřednictvím Wi-Fi aktualizovat mapy. Vyplatí se ji ale pořizovat v době, kdy má téměř každý z nás u sebe neustále chytrý mobilní telefon? Na to i na spoustu dalších otázek odpoví dnešní recenze.

Parametry

Úhlopříčka5 palce
Rozlišení480x272
Doživotní aktualizace mapano
Slot pro paměťovou kartuano
Výdrž baterie60 minuty
Typpřenosná, dotyková
Kapacita baterieneuvádí
RDS-TMC (aktuální dopravní situace)ano
Asistent jízdních pruhůano
3D zobrazeníano
Body zájmu (POI)ano
Handsfreeano
Max. kapacita paměťové kartyano
Bluetoothano
USBano
Rozměry162,5 x 104,8 x 23,8
Hmotnost201 g

Představení

Dnes se podíváme na jeden ze základnějších modelů navigace nizozemské značky TomTom, která se už od roku 1991 zabývá výhradně navigačními přístroji a softwarem. Navigace Tom Tom GO Classic 5˝ patří mezi oblíbenou volbu mnoha spotřebitelů, protože se jedná o přístroj levný, snadno ovladatelný a díky osvědčené značce také poměrně spolehlivý.

Tento model patří mezi menší, jak už napovídá název, úhlopříčka dotykového displeje je pouhých 5˝. Pokud byste si přáli větší obrazovku, můžete sáhnout třeba po větším bratříčkovi TomTom GO Classic 6˝. Pro osobní vozidla však 5palcový displej nejspíš bude stačit. Hodnota rozlišení je 480 x 272 px, což není nic extra, ale pro používání bude dostačující.  

Mimo hlavní přístroj v balení obdržíte USB kabel, skrze který navigaci nabíjíte. Dále se neobejdete bez držáku a nechybí samozřejmě návod k navigaci. Podrobný PDF manuál můžete případně stáhnout i zde.  

Model disponuje baterií, která vydrží být v plném provozu cca 1 hodinu. To považujeme za žalostně málo, ačkoliv zhruba polovina navigací na českém trhu má hodnotu obdobnou. Samozřejmě můžete zařízení zapojit skrze USB kabel do portu ve vašem autě a dobíjet ho při jízdě, nicméně je to škoda a port budete blokovat třeba pro nabíjení telefonu.

Navigace má interní paměť 16 GB, přičemž na spodní straně najdete slot pro paměťovou kartu až do 32 GB. Díky ní můžete do navigace importovat uložené mapy a naplánované trasy z počítače. Zařízení disponuje čtyřjádrovým procesorem.

Co umí

Zajímat vás určitě bude aktualizace map. TomTom GO Classic 5˝ navigace do auta disponuje doživotní aktualizací map Evropy zdarma. Pro aktualizace je samozřejmě nutné být připojený k internetu. Výrobce slibuje, že zařízení můžete prostřednictvím zabudované Wi-Fi propojit s vaším chytrým telefonem a pohodlně tak aktualizovat data. Faktem však je, že aktualizace dat tímto způsobem trvá enormně dlouho, rychlejší je prostě připojit ji k notebooku a aktualizovat mapy přímo (připojením GPS přes USB k notebooku). I tak počítejte s tím, že to bude trvat.

Propojení s telefonem poskytuje také možnost být v obraze, co se týká SMS zpráv nebo volání. Na displeji si můžete přečíst příchozí zprávy a díky propojení s Bluetooth můžete navigaci využívat i jako handsfree zařízení a bezpečně přijímat hovory za jízdy.

TomTom GO Classic 5 disponuje množstvím šikovných aplikací a služeb. Je tu třeba služba LIFETIME mapy, se kterou máte k dispozici doživotní aktualizaci map bez poplatku. Některé jiné navigace TomTom tuto funkci nemají a za aktualizace musíte platit. Abyste zjistili, jestli jsou dostupné aktualizace map, je třeba sledovat informace přímo v GPS nebo na stránkách Tomtom.

Pak tu máme aplikaci TomTom MyDrive, kterou rozhodně doporučujeme nainstalovat, abyste mohli přístroj využívat naplno. Díky ní získáte třeba službu TomTom Traffic, která promítne do map dopravní informace a umožní vyhnout se nehodám nebo ucpaným úsekům na cestě. Navigace vám vyhledá alternativní trasu. Prostřednictvím aplikace také můžete do vaší navigace odesílat naplánované trasy z telefonu nebo počítače. Zařízení je vybaveno systémem POI (Points of interests), který vám zobrazí zajímavé body na mapě.

Díky aplikaci můžete využít i služby Rychlostní radary, která je u většiny obchodů nabízena s navigací zdarma na 1 měsíc. Upozorní na to, kde na vás radary číhají, a to i v zahraničí (ovšem jen tam, kde je jejich lokalizace povolena).

Navigace dále umí navádět mezi jízdními pruhy, což pomáhá hlavně v orientaci na křižovatkách nebo na dálnici.

Ovládání

Jak jsme již zmínili, přístroj má dotykový displej a tak se ovládá pomocí prstů. Abyste ho uvedli do provozu, je třeba stisknout tlačítko na zadní straně. Mapu můžete na displeji posouvat podobně, jako jste zvyklí na obrazovce smartphonu. Zvyknout si ale budete muset na fakt, že je třeba na displej víc tlačit. Na displeji vidíte informace ohledně plánované trasy, mapu, která lze v některých větších městech přepínat i do 3D režimu, a také znaky “+” a “-”, pomocí kterých můžete mapu přiblížit nebo oddálit. Dále máte k dispozici vypočítané kilometry do cíle, aktuální čas, povolenou rychlost v daném úseku nebo informaci o omezeném provozu. Navigace samozřejmě disponuje hlasovým pokyny, které můžete vypnout, zesílit nebo zeslabit.

A to je, milí čtenáři, vše. Navigace TomTom GO Classic bude skvělým pomocníkem do auta pro všechny, kteří v dnešní době ještě nemají chytrý telefon, zrovna se jim telefon vybil a nemají k dispozici nabíječku nebo prostě mají rádi čitelnější displej. Navigace obsahuje mapy celé Evropy, a když ji sem tam připojíte k internetu, mapy můžete aktualizovat. To je skutečně to nejdůležitější, co od ní očekávat. Bohužel ale neumí nic víc. Například ani nezobrazí názvy ulic, kterými projíždíte.

Na druhou stranu je otázkou, zdali běžný člověk v dnešní době tento přístroj využije. Aplikace do mobilních telefonů už jsou na vysoké úrovni, každý smartphone dnes disponuje GPS. Můžete si v pohodě stáhnout podrobné offline mapy a nechat se navigovat telefonem. Když máte k dispozici data, aplikace Waze, a v posledních letech i TomTom, vás bude informovat o všech komplikacích na cestě. Tuto informaci získáte i v samostatné GPS navigaci, ale až poté, co ji s telefonem propojíte, má tedy smysl? Na to si musíte odpovědět sami. Proti klasickým navigacím hovoří i fakt, že mohou lákat zloděje, většina nových aut je má automaticky zabudované v palubní desce a stojí několik tisíc korun. Bohužel je občas navigace i méně přesná a povely mohou být zavádějící.

Navigace je v dnešní době důležitá hlavně pro řidiče kamionů, ovšem tento model doporučit nemůžeme. Jedná se opravdu o základní navigaci, proto neočekávejte, že zvládne uzpůsobit trasu pro velké vozidlo, ukázat, kde je možné s kamionem zaparkovat a přespat. Neupozorní ani na výšku mostů či informace o mýtných branách.

Srovnání s dalšími modely

TomTom GO Classic 5˝TomTom GO Classic 6˝TomTom GO Basic 5″ Europe, LifetimeTomTom GO Discover 7TomTom GO Professional 520 EU, LifetimeTomTom GO Basic 6“ Europe, Lifetime
Úhlopříčka ()565756
Rozlišení480 x 272800 x 480480 x 2721280 x 800480 x 272800 x 480
Výdrž baterie v min6060601166060
Asistent jízdních pruhůanoanoanoanoanoano
POIanoanoanoanoanoano
Handsfreeanoanoanoanoanoano
Lifetimeano – mapy Evropyano – mapy Evropyano – mapy Evropyano – mapy Evropyano – mapy Evropyano – mapy Evropy
Rychlostní radary zdarma1 měsíc1 měsíc3 měsíce1 rokdoživotně3 měsíce
Vhodný pro autobusy, dodávkyneneneneanone
Paměťová kartaanoanoanoanoanoano
Bluetoothanoanoanoanoanoano
Rozměry v mm162,5 x 104,8 x 23,8162,5 x 104,8 x 23,8141,96 x 90,60 x 18,85187 x 122 x 20142 x 91 x 19142 x 91 x 19
Hmotnost v g201201201400200256
Cena v Kč2 8003 4003 9008 1008 4004 300

V tabulce vidíte, v čem se liší jednotlivé modely značky TomTom. V zásadě je to hlavně velikost displeje, funkce a platnost aplikací. Pozor si tak dejte na službu Rychlostní radary, která je zdarma po různou dobu u různých modelů. Jedině TomTom GO Discover pak nabízí mapu celého světa, navíc má vnitřní kapacitu 32 GB na rozdíl od běžných 16 GB. Zdarma nabídne na rok službu detekce rychlostních radarů, informace o cenách pohonných hmot a parkování mimo ulice. Model Professional je pak určený pro dodávky a autobusy. Optimalizuje trasu na základě rozměrů, hmotnosti či typu nákladu. Upravuje i body zájmu – čerpací stanice pro nákladní vozy, parkovací místa apod.

Všechny modely se pyšní lifetime aktualizacemi map, ovšem pozor. Doživotní zde znamená životnost zařízení – tedy dobu, po kterou bude společnost podporovat zařízení softwarem, aktualizacemi, obsahem, příslušenstvím či službami. Jakmile některá funkce nebude dostupná, zařízení dosáhne konce životnosti a aktualizace map zdarma končí.

Hledáte lepší navigace do auta?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
TomTom GO Classic 5˝

Navigace TomTom GO Classic 5˝ bude vhodná pro osobní automobily a osoby bez mobilního telefonu. Jedná se o základní model, který nezvládá nic extra navíc, bez chytrého telefonu a dat už vůbec ne. Aktualizace map není zrovna nejsvižnější.

Mapové podklady
8
Ovládání
8
Navigace
8
PLUSY
 • doživotní aktualizace map Evropy
 • snadné ovládání
 • příjemná obrazovka čitelná v každém světle
 • handsfree
 • Wi-Fi
 • levná
MÍNUSY
 • bez chytrého telefonu nelze využít naplno
 • pomalé aktualizace
 • snadno jí konkurují mobilní aplikace
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo