V březnu jsem měla možnost otestovat vakuový mixér Vacufit Blender od značky Lauben. Předností mixéru je možnost mixování ve vakuu, díky kterému si rozmixované ovoce déle zachovává svoji původní vůni, chuť a barvu. Abych si účinky vakua vyzkoušela v praxi, provedla jsem test mixování jak ve vakuovém, tak klasickém mixéru, tedy spíše smoothie makeru. Jak se Vacufit Blender osvědčil v praxi? To zjistíte v mé recenzi.
Parametry

Typ | vakuový, stolní |
Příkon | 300 W |
Maximální počet otáček/min | 20000 |
Nástavce | ano |
Objem nádoby v l | 0,7 |
Výrobní materiál | tritan, kov |
Možnost mýt v myčce | ano |
Hmotnost | / |
Představení
Ve velké krabici jsem dostala pečlivě zabalený mixér se 4 nádobami. Hlavní mixovací nádoba má objem 0,7 l a dva tritanové keep cupy (nádoby na přenášení) 0,4 a 0,6 l. Nejmenší nádobka je na mixování suchých plodů nebo bylinek a její objem je zhruba 0,5 dcl. Tělo mixéru je vyrobeno z kovu v kombinaci s plastem. Zaujme na něm především hadička vedoucí k vakuové pumpě, která se nasazuje na stojánek z boku mixéru. Spodní strana disponuje otvorem pro uložení elektrického kabelu. Na přední straně najdete otočný volič, pomocí kterého si můžete vybrat dvě rychlosti mixování nebo možnost označenou písmenem P, což je pulzní mixování. Pulzní mixování spočívá v tom, že mixér mixuje jen tehdy, když otočný volič držíte na ikoně P. Jakmile k volič pustíte, mixování se přeruší. Velká mixovací nádoba i menší nádobka na mixování ovoce jsou opatřeny nožovým systémem z nerezové oceli. Mixér je vybaven pojistkou proti přehřátí, a plastové nádoby včetně nožových systémů je možné mýt v myčce. Všechna víčka jsou opatřena systémem pro odsávání vzduchu, takže můžete nejen ve vakuu mixovat, ale také nápoj ve vakuu uchovávat. Kromě nástavce na odsávání vzduchu je víčko opatřeno také praktickým pítkem, takže se nemusíte bát, že byste se při pití nápoje z lahve polili tekutinou.
Jak mixuje
Abych zjistila, jak mixér s vakuovou technologií funguje v praxi, porovnávala jsem výsledky mixování s běžným mixérem bez vakuové funkce. Použila jsem smoothie maker s vyšším příkonem 350 W (Vacufit Blender má 300 W), ale s nižším počtem otáček 19 000/min (Vacufit Blender má 20 000 otáček/min). Na tyto hodnoty jsem při celkovém hodnocení nebrala ohled. Chtěla jsem zjistit, jaký rozdíl bude ve struktuře ovoce mixovaného ve vakuu a bez vakua.
Praktická zkušenost
Abych vakuový mixér vystavila skutečně podrobnému testování, mixovala jsem v něm ořechy, zmrzlou zeleninu (která byla náhradou za kostky ledu), ovocné pyré, pomerančový džus a mléčný koktejl. Při mixování suchých plodů, konkrétně vlašských ořechů, jsem byla příjemně překvapená z toho, jak dobře si mixér s plody poradil. Rozsekal je na jemný „prach“, který se hodí například při pečení vánočního cukroví. Na dotyk jsem měla pocit, že ve směsi cítím i „ořechový olej“ – lépe svůj dojem nedokážu popsat. Přestože se ořechy trošku lepily na obal nádoby, mixér si s nimi poradil dobře. Nejlépe se osvědčilo pulzní mixování. Chtěla jsem rovněž vyzkoušet, jak by si mixér poradil s ledem, ale vzhledem k době testování (březen), kdy není potřeba mít v mrazáku led, jsem po ruce žádný neměla, a proto sáhla mražené zelenině. Také v tomto případě se mi osvědčilo pulzní mixování. Jen tak se dobře rozmixovali i větší kousky. Zelenina byla namixovaná skutečně na jemno, takže předpokládám, že ledová tříšť by mixéru problém také nedělala.
Mixování ve vakuu
Na mixování ve vakuu došlo při výrobě ovocných šťáv, ovocného pyré a mléčného koktejlu. Do mléčného koktejlu jsem dala tvrdé i měkké ovoce, se kterým si mixér poradil bez problémů. Stejnou směs jsem mixovala ve vakuovém i klasickém mixéru. Při mixování jsem využila vakuovou pumpičku, kterou jsem odsála vzduch nejen z mixovací nádoby, ale následně také z keep cupu. Koktejl mixovaný v klasickém i vakuovém mixéru jsem nechala v keep cupech zhruba 6 hodin odstát v lednici, abych zjistila, jak se změní nebo nezmění jejich struktura. Určitý výsledek byl znát, ale že by byl ohromující, se nedá tak úplně říct. Drobné rozdíly ve struktuře i barvě byly, ale nebyly příliš patrné. Mohu však říci, že ve vůni se tyto dva nápoje lišily. Ten mixovaný ve vakuu měl ovocnější vůni, než ten upravený v klasickém mixéru. Mnohem znatelnější vliv vakua byl při mixování pomerančové šťávy. Džus mixovaný ve vakuu i v klasickém mixéru jsem nechala zhruba 15 minut odstát a již po takto krátké době bylo u drinku připraveného klasickým způsobem znatelné oddělování dužiny od vody. Džus připravený ve vakuu si držel konzistenci celistvou.
Třetím testem byla příprava ovocného pyré ve vakuu a bez vakua. Cílem bylo zjistit, zda ovoce připravené ve vakuu zoxiduje, tedy zhnědne nebo nikoliv. Je důležité říci, že každé ovoce má jiný obsah vzduchu, proto je potřeba odzkoušet, kolikrát je potřeba vzduch z nádoby odstát. Pyré jsem připravovala z jablka, které, jak určitě dobře víte, hnědne skutečně rychle. Před samotným mixováním jsem vzduch odsála hned dvakrát, ale bohužel účinek vakua nebyl ve srovnání s pyré umixovaným v klasickém mixéru znatelný. Pyré z obou mixérů vypadalo po zhruba půl hodině odstátí v misce úplně stejně.
Drobné postřehy
Při práci s mixérem se mi poměrně těžko pracovalo s těsnícím víčkem hlavní nádoby. Je potřeba si najít správný grif, jak víčko nasazovat. Je opatřeno speciálními úchytkami, které při otočení na jednu stranu víko na nádobě uzamknou a při otočení na druhou stranu povolí. Z praktického hlediska jsem ocenila možnost mytí nádob a nožových nástavců v myčce. Praktický je také velký otvor na spodní straně hlavní mixovací nádoby, díky kterému jsem z ní mohla dobře vyndat i našlehané pyré.
Video recenze
Zjistit cenuPřemýšlíte jak vybrat ten nejlepší mixér?

Vystudovala jsem univerzitu v Olomouci v oboru umění. Působila jsem v rádiu, kde jsem se naučila vést samostatné projekty a skvěle mluvit. Ve volném čase mě baví práce okolo domu, cestování, děti, zvířata, sport a ruční výroba. Díky tomuto širokému záběru, vám ve svých článcích dokážu zprostředkovat maximum informací, které vám usnadní život. Zvídavost je moje přirozená vlastnost. Zajímá mě, jak věci fungují, co mi mohou nabídnout nebo kde mají háček. Jsem velmi zodpovědná a trochu puntičkářka 🙂
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.