Recenze Veronica Optima 200

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Šicí stroj Veronica Optima 200 je oblíbený jednak proto, že jde o českou značku a také proto, že se snadno ovládá. V podstatě hned po doručení na něm můžete začít šít. Hodí se pro začátečníky i pokročilé. Nabízí širokou paletu stehů, jednoduché ovládání, ale největší starosti nám dělá asi pořizovací cena. Přečtěte si, zda se vyplatí si tento stroj pořídit!

Parametry

Počet stehů/programů21
Automatická knoflíková dírkane
Automatický navlékač nitěne
Overlockový stehano
Maximální délka stehu4 mm
Maximální šířka stehu5 mm
Šití dvojjehlouano
Materiál vnitřní konstrukcekov
Materiál povrchuplast
Volné ramenoano
Typ chapačekyvný
Rychloupínač na výměnu patkyano
Zpětný chodano
Rychlost šitíneuvedeno
Osvětleníklasická žárovka
Hmotnost5,7 kg
Výška28 cm
Výška35 cm
Hloubka16 cm
Schránka na příslušenstvíano
Pro koho je určenýzačátečníci, pokročilí

Ovládání

Šicí stroj funguje pouze na elektřinu. Proto ho chraňte před vodou. Pokud na stroji nebudete šít, zabezpečte ho tak, aby se na něj neprášilo. Stroj nabízí pro usnadnění práce funkci „základní poloha“, kterou nastavíte otočením ručního kola, na kterém je značka. Základní polohu nastavujte vždy, když budete:
 • přepínat programy,
 • vyměňovat patky,
 • vyměňovat jehly,
 • měnit spodní nit,
 • navlékat jehlu,
 • ukončovat šití nebo oddělávat látku.
K šicímu stroji Veronica Optima 200 je standardně dodáváno toto příslušenství:
 • základní a overlocková patka,
 • patka na šití zipů a knoflíkových dírek,
 • 3 ks cívek,
 • krytka na cívku,
 • olejnička a páráček,
 • 3 ks jehel,
 • vodič a destička pro přišívání knoflíků,
 • šroubovák,
 • štěteček na údržbu,
 • držák nitě, pokud se rozhodnete šít dvojjehlou.

Jak stroj zprovoznit

Abyste na stroji mohli začít šít, je nutné ho připojit do elektriky. Kolík vedoucí od pedálu připojte k šicímu stroji a druhý konec do zásuvky ve zdi. Pro zapnutí slouží knoflík „kolébka“, který se nachází nad zdířkou pro připojení kabelu. Pro zapnutí ho dejte do polohy I, pro vypnutí do polohy O. Rychlost šití se na stroji reguluje tlakem stisknutí šicího pedálu. Čím větší silou ho budete tisknout, tím rychleji bude šít a naopak.

Jak vybrat steh

Na výběr máte celkem 21 stehů. První 3 obrázky je jeden program pro šití knoflíkové dírky (jedná se o červené obdélníčky), dalších 11 stehů je klasických, 9 červených stehů je speciálních a zahrnují jak overlockové stehy, tak vyšívací stehy. Pro výběr stehu se používá otočný dolní volič na zadní straně šicího stroje. Výběr konkrétního stehu se zobrazuje v malém okénku ze přední strany stroje. V okénku uvidíte buď bílá nebo červená písmena abecedy nebo volbu knoflíkové dírky.

Jak regulovat délku a šířku stehu

Délka a šířka stehu není defaultně nastavená, takže si tyto dvě veličiny můžete upravit téměř u každého stehu, kromě rovných stehů. Pro nastavení délky stehu slouží otočné kolečko na horní části stroje první zleva, které je označeno číslicemi. Čím vyšší číslo je, tím je steh delší a naopak. Pro nastavení šířky stehu slouží otočné kolečko uprostřed horní strany šicího stroje, které je také označeno číslicemi a i zde platí, že čím vyšší číslo zvolíte, tím širší steh bude.

Jak nastavit napnutí nitě

Pro ovládání napětí horní nitě slouží otočný volič na levé horní straně šicího stroje. Je označen českým popiskem. Kolečko nese několik číselných označení, která ukazují, jak moc je nit napnutá. Čím vyšší číslo, tím vyšší napětí. Z továrny je už přednastavené optimální napětí, které se pohybuje mezi čísly 5 a 6. Při použití jiné nitě nebo pro speciální účely však může být nutné napětí upravit. Napětí horní nitě se zkouší na entlovacím stehu. Na lícové straně látky se nesmí dělat očka a rubové by se měla v malé míře objevovat. Pokud tomu tak není, bude upravení napětí nutné. Stejně jako vrchní, tak i spodní nit byla v továrně optimálně nastavená. Při změně nitě nebo při speciálním šití může být i zde nutná malá úprava napětí. Napětí spodní nitě se testuje tak, že z pouzdra, do kterého se ukládá cívka s nití, vymotáte zhruba 10 cm, a poté za nit zatáhnete tak, jako byste si hráli s jojem. Pokud se neodmotá ani kousek nitě, je napětí příliš velké, pokud se odmotá velký kus nitě, je napětí příliš slabé. Napětí nitě se reguluje šroubkem na pouzdře s cívkou. Když šroubek otočíte doprava, napětí se zvětší, pokud s ním otočíte doleva, napětí se zmenší.

Zpětný chod stroje

Pokud potřebujete šít dozadu třeba při zpevňování stehů nebo zapošívání, je nutné stisknout páčku, která se nachází nad jehlou. Stroj bude tak dlouho šít dozadu, dokud páčku budete držet. Jakmile ji pustíte, bude stroj opět šít dopředu.

Dvě polohy patky

Pokud šijete silnější materiál nebo sešíváte více vrstev dohromady, jistě oceníte možnost zvednout patku do horní polohy. Díky tomu se materiál pohodlně vejde mezi patku a stehovací desku. Šicí stroj dokáže prošít až 10 vrstev rifloviny. Tlak patky si navíc můžete regulovat za pomocí knoflíku stříbrné barvy, který se nachází v horní části šicího stroje.

Údržba

Před tím, než začnete stroj čistit nebo vyměňovat žárovku je důležité, aby byl vypnutý z elektřiny.

Výměna žárovky

Abyste se dostali k žárovce, je nutné nejdříve odšroubovat šroubek, který se nachází uprostřed bočního horního krytu. Jakmile sundáte kryt, můžete žárovku opatrně vyšroubovat a nahradit ji stejným typem žárovky. Žárovka má výkon 15 wattů a objímka značení E14.

Mazání a údržba

V okolí podavače a chapače se po nějaké době používání zachytí vlákna a chuchvalce z látky, které je potřeba odstranit. Stroj by mohl začít špatně pracovat nebo by mohl být při práci hlučný. Nejprve zvedněte jehlu do nejvyšší polohy a odšroubujte stehovou desku. Poté drážky podavače pročistěte štětečkem nebo sirkou. Zbytek očistěte štětečkem nebo měkkým hadříkem. Z chapače vyjměte pouzdro s cívkou a rozeberte chapač podle návodu. Prach a nečistoty odstraňte buď štětečkem, nebo vysavačem. Části chapače promažte olejem na šicí stroje. Olejem se mažou také pohyblivé části, které se nachází za krytem, kde je našroubovaná žárovka. Pokud budete chtít stroj důkladněji zkontrolovat, nechte to na odbornících.

Jak šije

Výrobce uvádí, že Veronica Optima 200 je vhodný šicí stroj jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Začátečníci ocení snadné ovládání, ti zdatnější širokou škálu speciálních stehů včetně overlockových. Během testování jsme mysleli hlavně na začátečníky a náš závěr je takový, že tento stroj je pro ně možná až příliš složitý, pokud s šitím začínají. Tím nemyslíme ovládání, ale spíše zbytečně moc stehů stejně jako nastavování šířky a délky stehu. Pro začátečníky se nám toto zdá zbytečné, ovšem pokročilí tyto vychytávky jistě ocení. Pro začátečníka je tedy podle nás tento stroj zbytečně drahý, ovšem pro zdatnější je cena víceméně adekvátní. Minusové body jsme tomu stroji strhli za to, že nemá automatickou knoflíkovou dírku ani automatický navlékač nití. Za tuto cenu a ještě o pár stovek nižší si můžete pořídit šicí stroj Janome 920, který všechno toto nabízí. Stroj má jako jiné šicí stroje této značky funkci „základní polohy“, do které musíte stroj uvést vždy, když na něm budete provádět jakýkoliv „upravovací úkon“. Ať už se jedná o výměnu jehly nebo změnu stehu. Upravení nastavení šířky a délky stehu je snadné. Jen u rovných stehů není možná úprava šířky. Plusové body stroj získal za snadnou volbu stehů i vizuální kontrolu, kterou vám zprostředkuje okénko na přední straně šicího stroje. Je pravda, že by mohlo být o něco větší, ale je fajn, že tam vůbec je. Docela zajímavá je speciální služba, kterou výrobce nabízí, a to, že si na šicí stroj můžete nechat natisknout potisk podle vašeho přání. Může se jednat o obrázek, ale i o fotografii. Tato služba je zpoplatněná. Příslušenství, které se dodává ke stroji, je bohaté. Ocenili jsme držák nitě, který využijete, pokud se rozhodnete šít dvojjehlou. Dvojjehla sice v balení není, ale protože značka Veronica je česká, má snadno dostupné náhradní díly, příslušenství i servis, takže dokoupení dvojjehly nebude žádný problém. Navíc šití dvojjehlou dodá vašemu oblečení punc profesionality. Začátečníci jistě ocení, že stroj přijde z výroby již s navlečenou nití a upravený tak, aby na něm bylo možné začít okamžitě šít. Navíc jeho provoz není nijak hlučný, takže i práce na něm je příjemná. Stroj si hravě poradí i se silnějšími materiály. Kyvný chapač je při rozhodování o pořízení pro začátečníky rozhodně důležitým parametrem, protože je odolnější než rotační chapač, a tak snese i chyby začátečníků. Při delším šití jsme si všimli, že se plast kolem světla zahřívá a je trochu cítit. Domníváme se, že pokud by měl stroj LED osvětlení, k této komplikaci by nedocházelo.

Zkušenosti

 • Záruka 5 let.
 • Zvládne šít i kůži.
 • Kyvný chapač je celokovový.
 • Šicí stroj má ořezávač nití.
 • Na stroji je možná regulace přítlaku patky.
Zjistit cenu Zajímají vás ty nejlepší šicí stroje?
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7 Total Score
Veronica Optima 200

Stroj je pro své jednoduché ovládání vhodný pro začátečníky, ovšem výbavou a možnostmi se hodí spíše pro pokročilé. Jeho pořizovací cena nám přijde pro začátečníka zbytečně velká, ale zdatnější švadlenka by za tuto cenu pořídila i jiné konkurenční modely, které nabízejí i automatickou knoflíkovou dírku nebo automatický navlékač jehly.

PLUSY
 • snadné ovládání
 • velký výběr stehů
 • overlockové stehy
 • možnost šití dvojjehlou
 • plynulá regulace délky a šířky stehu
MÍNUSY
 • pořizovací cena
 • chybí automatická knoflíková dírka
 • chybí automatický navlékač nitě
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo