Recenze Veronica Prima 100

Pokud si potrpíte na české výrobky, bude vám šicí stroj Veronica Prima 100 dělat radost. Má dobře dostupné náhradní díly i servis, záruka je na 5 let. Je vhodný jen pro občasné šití a začínající švadlenky. Zlepšení svého „skilu“ na něm však rozhodně neuděláte. Má opravdu jen základní vybavení a nabídku stehů pro občasné šití. Přečtěte si, jak šicí stroj obstál v naší recenzi.

Parametry

Počet stehů/programů12
Automatická knoflíková dírkane
Automatický navlékač nitěne
Overlockový stehne
Maximální délka stehu5 mm
Maximální šířka stehu4 mm
Šití dvojjehlouano
Materiál vnitřní konstrukcekov
Materiál povrchuplast
Volné ramenoano
Typ chapačekyvný
Rychloupínač na výměnu patkyano
Zpětný chodano
Rychlost šitíneuvedeno
Osvětleníklasická žárovka
Hmotnost5,7 kg
Výška28 cm
Výška35 cm
Hloubka16 cm
Schránka na příslušenstvíano
Pro koho je určenýzačátečníci, mírně pokročilí

Ovládání

Šicí stroj funguje na elektřinu, takže je důležité ho chránit před vniknutím vody. Funkce, která se nazývá základní poloha, se volí na otočném ručním kole a pomáhá při navlékání jehly, natahování horní nitě, při rozjezdu stroje, ukončení šití, při výměně jehel a patek i při změně šicího programu. Součástí šicího stroje jsou tyto části:
 • základní patka,
 • patka pro zipy,
 • patka pro knoflíky a knoflíkové dírky,
 • 3 kusy cívek,
 • krytka cívky,
 • 3 kusy jehel,
 • olejnička,
 • páráček na knoflíkové dírky,
 • vodič,
 • šroubovák,
 • deska pro přišívání knoflíků,
 • štěteček na čištění.

Zprovoznění šicího stroje

Stroj bude pracovat pouze tehdy, pokud ho připojíte do elektřiny. Elektrický kabel má dvě koncovky. Jednu připojte do stroje, druhou do elektřiny. Abyste stroj spustili, musíte stisknout knoflík, který se nachází nad zdířkou v šicím stroji. Rychlost šití si regulujete tlakem, který vyvinete na pedál. Čím více budete na pedál tlačit, tím rychleji stroj bude šít.

Výběr stehu

Na výběr máte celkem 12 stehů. Stehy jsou označeny písmeny abecedy. Pro jejich výběr stačí otáčet otočným voličem, který se nachází na pravém boku šicího stroje. Jedná se o spodní otočný volič. Vaši volbu si můžete překontrolovat v malém okénku zepředu stroje, ve kterém se ukazují písmena abecedy podle toho, jaký program jste si vybrali. Červené obdélníčky slouží pro šití knoflíkové dírky.

Jak regulovat napětí nitě

Napětí horní nitě se ovládá otočným voličem, který se nachází na horní pravé části šicího stroje. Je označený čísly a českým popiskem. Základní nastavení napětí u horní nitě se pohybuje mezi čísly 5-6. Pokud však použijete jinou nit, může se stát, že budete muset napětí upravit. Čím vyšší číslo na otočném voliči zvolíte, tím bude napětí větší a naopak. Správné napětí se zkouší na entlovacím stehu. Na lícové straně látky se nesmí tvořit očka a na rubové straně by se v malé míře očka vrchní nitě objevovat měla. Pokud tak není, je nutné napětí upravit. Napětí spodní nitě je již z továrny nastaveno tak, aby bylo co nejvíce optimální. Může se však stát, že bude úprava nutná. Správné napětí spodní nitě poznáte tak, že cívku s nití vložíte do pouzdra a necháte vyčnívat asi 10 cm nitě. Chytněte nit a proveďte pohyb, jako byste si hráli s jojem. Pokud se nit vůbec neodvine, je napětí příliš silné. Pokud se odvine moc, je napětí příliš slabé. Napětí se upravuje pootočením šroubku na pouzdře.

Prošívání silnější materiálů

Pokud se rozhodnete pro šití silnější materiálů nebo sešívání více vrstev, můžete využít zvednutí patky do vyšší polohy. Patka má dvě polohy, jednu pro šití standardních látek a druhou pro šití silnějších látek. Veronica Prima 100 dokáže prošít až 16 vrstev džínoviny.

Zpětné šití

Pokud potřebujete šít pozpátku, třeba v případě zapošívání nebo zpevnění stehů, bude nutné, abyste drželi páčku, která se nachází v přední levé části stroje, je u ní zaoblená šipka zpětného chodu. Stroj bude šít pozadu tak dlouho, dokud budete páčku zpětného chodu držet. Jakmile ji pustíte, stroj bude šít popředu. Až budete chtít látku ze stroje vytáhnout, otáčejte ručním kolem vždy jen dopředu, dokud nebude jehla v nejvyšší pozici, poté látku ze stroje vyjměte.

Údržba

Pokud budete stroj čistit nebo měnit žárovku, nezapomeňte ho odpojit od elektřiny. Vyhnete se tak nebezpečí úrazu.

Výměna žárovky

Abyste se dostali k žárovce, je nutné nejdříve vyšroubovat šroubek, který se nachází na čelním zakulaceném krytu. Jakmile kryt sundáte, můžete vyšroubovat žárovku a nahradit ji novou. Žárovku vždy vyměňujte za stejný typ. Žárovka má 15 wattů a objímku s označením E14. Po výměně nezapomeňte přišroubovat zakulacený kryt zpět na své místo.

Péče o chapač

Pravidelně byste měli udržovat chapač i část s podavačem a zoubky. Po šití se v těchto částech drží zbytky vláken nebo chlupy, které mohou ovlivňovat chod a hlučnost stroje. K podavači se dostanete tak, že odšroubujete stehovací desku a odkrytou část pak očistíte štětečkem, který jste dostali v balení se šicím strojem. Pokud štěteček z nějakého důvodu nemáte, můžete vyzkoušet i sirku. Chapač rozeberte a očistěte jeho vnitřní část štětečkem nebo hadříkem. Rozebrané a očištěné díly promažte a vraťte zpět do stroje. Pro prodloužení životnosti stroje je dobré ho jednou za čas nechat „prohlédnout“ u odborníka.

Jak šije

Šicí stroj Veronica Prima 100 je pro začátečníky určitě dobrou volbou. Má velmi snadné ovládání, kterému napomáhají funkce jako „základní poloha“ nebo „vše v jednom“. Tyto funkce zjednodušují provoz od navlékání jehly, přes natažení nitě až po rozjezd šicího stroje. Navíc z výroby již dostanete stroj kompletně seřízený, včetně natažení nitě, takže můžete začít hned šít. Vybavení dodávané s šicím strojem je standardní, a protože Veronica je česká značka, dostupnost dalších i náhradních dílů je velmi snadná. Stejně tak se servisem není žádný problém, navíc výrobce nabízí záruku až 5 let, což je velmi slušné. Na druhou stranu se však musíme zmínit i o ceně. Za cenu, za kterou pořídíte tento šicí stroj, si můžete pořídit i lepší a budete k tomu potřebovat jen asi 400 Kč navíc. Veronica Prima 100 nemá overlockový steh, i když to výrobce v popisku uvádí. Šicí stroj nemá ani automatický navlékač nitě, který velmi výrazně usnadní práci především lidem se slabším zrakem, ale také těm, kteří nejsou při navlékání tak zruční. Za podobnou cenu s overlockovým stehem, regulátorem délky stehu i automatickým navlékačem nitě si můžete pořídit šicí stroj značky Brother BQ 2500. To, že overlockový steh chybí, však začátečníkům vůbec nemusí vadit, protože v nabídce stehů najdou stehy entlovací. Stroj umožňuje také šití dvojjehlou, díky kterému švadlenky profesionálně zakončí rukávy nebo oblasti kolem výstřihu. Šicí stroj bohužel nenabízí regulátor šířky stehu, což je však u šicích strojů pro začátečníky běžné. Nenabízí však ani možnost regulování délky stehu, což už je podstatný nedostatek vzhledem k tomu, za jaké peníze je stroj k dostání. Velmi oceňujeme jednoduchý výběr stehů a kontrolu toho vybraného v maličkatém okénku na přední straně šicího stroje. Zajímavou doplňkovou službou, kterou Veronica nabízí je možnost vlastního designu, kdy si můžete za příplatek nechat na stroj potisknout vámi vybraný obrázek včetně fotografie. Velkou výhodou je kromě kovové mechanicky také kyvný chapač, který je vhodný právě pro začátečníky. Je odolnější i k začátečnickému zacházení, takže přežije i chyby, kterých se na začátku zkrátka dopouští každý. Jeho nevýhodou je o něco hlučnější chod. Nejedná se však o nic dramatického. Šicí stroj Veronica Prima 100 se hodí především na občasné šití a zapravování oděvů. Složitější úpravy na něm zřejmě nezvládnete, a pokud máte v plánu, že se v šití budete chtít zdokonalovat, doporučujeme investovat ještě o tisíc korun navíc, za které už dostanete mnohem „vymakanější“ šicí stroj.

Zkušenosti

 • Obvod volného ramena je 28 cm.
 • Vzdálenost od jehly je 14 cm.
 • Stroj nemá overlockový steh, ale entlovací ano.
 • Český výrobek.
Zjistit cenu Hodnotili jsme i šicí stroj Brother.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.5 Total Score
Veronica Prima 100

Šicí stroj je vhodný jen na občasné šití a zapravování oděvů. Pro tyto úkony nabízí všechny funkce, které jsou potřeba. Na složitější šití však není příliš vhodný, a to i proto, že mu chybí overlockový steh a obecně je nabídka stehů pro šití na vyšší úrovni spíše skromná. Šicímu stroji chybí automatický navlékač nitě. Na druhou stranu je velmi snadný na ovládání pro začátečníky.

PLUSY
 • snadné ovládání
 • česká značka
 • dobrá dostupnost náhradních dílů
 • dlouhá záruka
 • možnost šití dvojjehlou
MÍNUSY
 • nemá overlock
 • chudší výběr stehů
 • chybí automatický navlékač nitě
 • v poměru k vybavení vysoká cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo