Recenze VIADRUS HERCULES U 32 7 čl.

Tento kotel se řadí do kotlů s velmi ekologickým provozem, protože splňuje nejpřísnější emisní třídu 5 pro spalování kusového dřeva a uhlí. Kotel výrobce označuje za zplyňovací, ovšem musíme podotknout, že spaliny jsou z kotle odváděny přirozeným odtahem bez ventilátoru, takže označení „zplyňovací“ je tedy poměrně diskutabilní. Provoz je nezávislý na elektrické energii.

Typna tuhá paliva
Výkon20 kW
Materiállitina
Účinnost86,5 %
Instalacestacionární

Co se týče výrobního materiálu, byla zvolena litina, ze které se kotle sice standardně vyrábějí, ale pro své lepší konstrukční vlastnosti je lepší volit ocel. Pevné rošty jsou chlazené vodou.

Kotel je velmi úsporný (nízká spotřeba paliva) a má vysokou účinnost. Při nízké teplotě však dochází k dehtování. Před prvním zátopem je nutné si dobře přečíst manuál, protože jinak se vám může snadno stát, že budete mít kotelnu plnou kouře.

Kotel je možné provozovat až 3 dny bez vyhasnutí. Pro bezproblémový chod doporučujeme jednou denně pročistit průchody kartáčem a jednou za 14 dní kotel důkladněji očistit. Zejména vymeťte saze z vnitřní části kotle. Aby byl provoz co nejméně náročný a úsporný, musí mít komín dostatečný tah. Montáž kotle je poměrně náročná. Proto ji nechte odborníkovi a rovnou se od něj nechte proškolit na správné topení.
Spodní nádoba na popel je docela malá, takže bude potřeba ji častěji vyprazdňovat.

Kotel je často kritizován pro čouzení, dehtování, složité stavební úpravy a nedobrý servis. Velmi důležité proto je, před samotným nákupem se poradit s odborníkem, který vám řekne, jestli máte dostatečný tah komína, který je pro tento (a ostatně i jiné kotle) naprosto stěžejní, také vám poradí ohledně vyvložkování.

Co se týče servisní sítě, ta sice dostupná je, ale opravdu kvalitní servis vám poskytne jen odborník od výrobce, což je trochu škoda, protože toho nemusíte mít vždy na blízku. Aby se vám s kotlem dobře topilo, je vhodné, aby vás obsluhu naučil odborník.
Tomuto ekologickému kotli pravděpodobně nebude stačit starý komín, který budete muset nechat vyfrézovat a vyvložkovat, což jsou další náklady navíc.

Zjistit cenu
8.3 Total Score

Montáž tohoto kotle, stejně jako jeho ovládání, je velmi náročná. Připojit by vám jej měl opravdu kvalifikovaný odborník, ideálně výrobce. Ten by vás měl také proškolit, jak v kotli správně topit. Jinak se nedočkáte dobrého výsledku. Počítejte s tím, že pokud budete chtít tento model napojit na starý komín, zřejmě bude potřeba vyvložkovat a celkově upravit. Proto se před nákupem raději poraďte s odborníkem.

Přidejte svou recenzi

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Napište svou recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.