Recenze Whirlpool AWE 50510

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud hledáte pračku pro dvě osoby, našli jste tu pravou. Pračka na 5 kg hravě zvládne vyprat dvě ložní povlečení zároveň, s velkou zimní bundou však bude mít problém. Pračka se řadí do úsporné třídy A++ a cena za jedno vyprání je necelých 5,5 Kč. Díky svým kompaktním rozměrům je vhodná i do menších koupelen, pro které je ideální také možnost horního plnění. Kromě klasických programů si můžete zvolit možnost rychlého praní párkrát nošeného nebo nového prádla. Chod pračky vám sice neutrhne uši, ale určitě vám nedoporučíme, abyste si ji postavili do ložnice nebo kuchyně, protože vás kvůli hlučnosti 59 dB při praní bude zřejmě rušit. Nepočítejte ani s velmi dobře vyždímaným prádlem, které z pračky při nejvyšších otáčkách 1 000 ot/min opravdu suché nevytáhnete. Přečtěte si, jak dopadlo kompletní hodnocení pračky Whirlpool AWE 50510.

Parametry

Způsob plněníhorní
Energetická třídaD
Kapacita5 kg
Otáčky1000
Hlučnost praní59 dB
Hlučnost ždímání76 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů67 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů3500 l
Počet programů10
Délka základního programu165 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška90 cm
Šířka40 cm
Hloubka60 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
ProgramMaximální náplňTeplota
Bavlna / antibakteriální5 kg40-60-95 °C
Džíny4 kg40 °C
Syntetika3 kg30-40-60 °C
Jemné1,5 kg30-40 °C
Denní náplň3 kg40 °C
Rychlé prání3 kg30 °C
Ruční praní / vlna1 kg0-40°C
eBavlna1 kg0-40 °C
Bavlna/antibakteriální – na tento program perte normálně až silně znečištěné ložní povlečení, stolní prostírání, ručníky a oděvy, které jsou vyrobené z bavlny nebo lnu nebo kombinace těchto dvou materiálů. eBavlna – program pro znečištěné bavlněné prádlo. Při teplotách 40 °C a 60 °C jde o standardní program bavlna a nejvýhodnější program pokud se jedná o kombinaci spotřeby vody a energie k praní bavlněného prádla. Jedná se o referenční program pro energetický štítek této pračky. Další dostupné programy:
 • máchání a odstřeďování
 • odstřeďování
 • čerpání

Funkce

Odložený startPředpírkaRychléIntenzivní mácháníStop mácháníNastavení odstředění
Bavlna / antibakteriálnívolitelnévolitelnévolitelnévolitelnévolitelnévolitelné
Džínyvolitelnévolitelnénevolitelnévolitelnévolitelné
Syntetikavolitelnévolitelnévolitelnévolitelnévolitelnévolitelné
Jemnévolitelnévolitelnévolitelnénevolitelnévolitelné
Denní náplňvolitelnénenevolitelnévolitelnévolitelné
Rychlé pranívolitelnénenenevolitelnévolitelné
Ruční praní / vlnavolitelnénenenevolitelnévolitelné
eBavlnavolitelnénenevolitelnévolitelnévolitelné

Ovládání

Ovládání pračky je poměrně jednoduché. Téměř vše obstaráte velkým otočným knoflíkem „volič programu“, který nastavíte do polohy vybraného programu. Kvůli absenci displeje však není možné přesně sledovat dobu do dokončení praní a průběh praní. Volič rychlosti odstředění – Jedná se o tlačítko, které navolí počet otáček na základě počtu stlačení „voliče rychlosti odstředění“. Odložený start – Po opakovaném stisknutí tlačítka „Odložený start“, můžete začátek praní odložit o 1, 3, 6, 9 nebo 12 hodin. Kombinace – Vybrané programy můžete kombinovat s doplňkovými funkcemi, mezi které patří např.: „Předpírka“, „Rychlé“, „Intenzivní máchání“, „Stop máchání“, „Nastavení odstředění“. Pokud není možné zkombinovat vybraný program a doplňkovou funkcí, kontrolky zhasnou. Nevhodné kombinace se vymažou automaticky. Nemusíte se tedy bát, že byste si zničili prádlo. Změna programu nebo funkce po spuštění Pokud jste až po zahájení praní zjistili, že jste navolili špatný program, můžete jej změnit tak, že:
 • stisknete tlačítko „Start/Pauza“,
 • zvolíte nový program, případně další funkci a rychlost odstředění,
 • znovu stisknete tlačítko „Start/Pauza“.
Vámi vybraný program začne v okamžiku praní, ve kterém byl předcházející program zrušen. Již nemusíte přidávat prací prostředek.

Jak pere

Výrobce tvrdí, že tato pračka nabízí efektivní způsob praní, se kterým souvisí úspora elektrické energie i vody. Její provoz není na první pohled nákladný, ale zase vypere jen 5 kg prádla. Když si spočtete náklady na vyprání jednoho kilogramu prádla, tak už to taková sláva není. Tím pádem se řadí spíše k podprůměrným pračkám. Eco kulička má na starosti maximální využití pracího prášku a měla se „poprat“ i s přílišným pěněním. Tento elektrospotřebič disponuje technologií Fuzzy Logic, což je v podstatě 6. smysl, který sám rozpozná množství prádla, podle kterého si nastaví spotřebu vody, pracího prostředku i délku pracího cyklu. Krátký 15minutový program se hodí ve chvíli, kdy potřebujete vyprat krátce nošené oblečení nebo nové oblečení, které chcete před nošením rychle vyprat. Chod přístroje je při praní i ždímání poměrně hlučný, je dobré ji mít třeba v koupelně nebo v místnosti, kterou rodina přímo neobývá. Přístroj se snadno zapojuje a ovládá. Dobře se s ním manipuluje, protože je poměrně lehký (ovšem kolečka by neuškodila), díky užšímu profilu a hornímu plnění je vhodnou volbou do menších koupelen. Prádlo je po vytažení dobře vyprané. Pračka si hravě poradí jak s jemným, tak hrubým prádlem a zvládne bez problému vyprat i záclony. Manuál je dodáván v různých jazycích včetně češtiny. Pračka má dobrý poměr cena/cena výkon. Na výběr máte mnoho programů, takže si můžete navolit, takový, který bude nejlépe odpovídat typu prádla. Lidé s citlivější pokožkou jistě ocení program „Intenzivní máchání“, který využívá více vody na praní a prodlužuje i závěrečné máchání, takže se oblečení pracího prostředku zbaví do té míry, že nebude sužovat ani osoby trpící alergiemi. Na první pohled si všimnete absence digitálního displeje. To může být výhoda i nevýhoda. Výhodné je to především pro starší osoby, které jsou zvyklé na klasické nastavení programu pomocí otočného tlačítka. Mladší generace však displej vítá především proto, že je na něm přehledně zobrazen průběh praní i zbývající čas do konce, což této pračce chybí. Pračka má sice možnost odloženého startu, ale pouze po fixním čase. Nemůžete si tedy čas navolit podle sebe, ale pouze podle takových časových možností, které jsou předem přednastavené. Za nedostatečné považujeme i nízké otáčky při ždímání. Pračka nese v účinnosti odstřeďování označení C, což není úplně nejlepší výkon. V prádle vám zůstane mezi 54 až 63 % vody, takže sušení zabere delší čas, než kdybyste si pořídili variantu s otáčkami 1 400 a více. Pračka je dodávána s kratší přívodní hadicí, takže je potřeba přikoupit novou, podobně je to i s přívodní šňůrou do elektriky. Ta měří 1 metr, pro někoho může být naprosto dostačující, jiný si bude muset poradit prodlužkou. Buben se při ukončení programu nezastaví otevíráním nahoru, takže je potřeba ho ručně přetočit.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (5 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba elektřiny: 0,75 kWh
 • Spotřeba vody: 27 l
Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,75 * 4) + (0,027 * 90) = 3 + 2,43 = 5, 43 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Po dokončení cyklu a otevření víka pračky, ze zásobníku na prášek vyteče voda na buben, takže se dostane i do vyždímaného prádla, což není úplně ideální, ale zároveň žádná velká tragedie.
 • Pračku je nutné dobře vyvážit, protože pokud toto neuděláte, z pračky se stane pračka „cestovatelka“.
 • U programů není možné přenastavit čas délky praní.
 • Do pračky nelze během cyklu doplnit prádlo.
Doporučujeme spíše vybrat jinou pračku z našeho průvodce. Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6 Total Score
Whirlpool AWE 50510

Pračka Whirlpool AWE 50510 může být zajímavá pro mladší páry, žijící v malém bytě. Je levná, zvládne vyprat jakýkoliv typ prádla, ale naplníte ji pouze 5kg prádla. Bohužel má nízký počet otáček a neflexibilní časové nastavení odloženého startu, navíc je dodávána s krátkou hadicí a přívodní šňůrou. I výběr programů je spíše základní.

Praní
9
Ždímání
5
Programy
4
Hlučnost
5
Výbava
6
Spotřeba
5
PLUSY
 • levná
 • vhodná do menších prostor
MÍNUSY
 • nízké otáčky
 • absence displeje
 • odložený start jde posunout jen o pevně určené hodiny
 • jen základní programy
 • hlučnější
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo