Recenze Whirlpool AWO/C 6304

Na konstrukci je vidět, že se na materiálech šetřilo a kvalita zpracování nepatří mezi špičku. Vzhledově neurazí ani nenadchne, ale jen málo z nás si kupuje pračku kvůli tomu, jak vypadá a spíše nám zaleží na ceně, spolehlivosti a kvalitě praní. Její maximální kapacita je 6 kg, u mnoha programů ale musíte počítat s menší kapacitou. Více informací o programech najdete o pár odstavců níže. Pro páry nebo menší rodiny je to dostatečná kapacita, pokud je vás v domácnosti více, doporučoval bych model s kapacitou 8 kg.

Parametry

Energetická třídaA+++
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Spotřeba elektrické energie (roční)147 kWh
Spotřeba vody (roční)8 200 l
Kapacita bubnu6 kg
Hlučnost při praní59 dB
Hlučnost při ždímání75 dB
Výška84,5 cm
Šířka59,5 cm
Hloubka52 cm
Maximální počet otáček1 200
Délka trvání programu bavlna (plná náplň)150 minut
Počet programů13
Návod je samozřejmě kompletně v češtině a je docela stručný. Má pouhých 12 stran. Při bližším zkoumání zjistíte, že v tomto návodu jsou montážní pokyny, instrukce před prvním použití pračky, informace o pračce a přehled základních problémů a rad jak je odstranit. Další část návodu je věnovaná programům a jejich popisu. Jde o dvě strany formátu A4 vytištěné na široko a jsou na nich všechny programy a podrobné informace k nim. To znamená teplota praní, pro jaké prádlo je program určený, maximální náplň a další možnosti nastavení. Pro představu najdete všechny zásadní informace o programech níže. Ovládání je snadné. Volba programu se provádí otočným kolečkem, jednotlivé programy nemají slovní popisek, ale jen symboly. Než je dostanete do paměti, tak přijde vhod zmiňovaná druhá část manuálu, ve které jsou popsány a to včetně symbolů. Displej je jednoduchý a ukazuje základní informace jako je zbývající doba programu, zvolené doplňkové funkce nebo rychlost otáček bubnu. Odložený start – Chvíli mi trvalo ho podle manuálu najít a důvodem bylo, že je skrytý pod poměrně netradičním názvem „Ukončení cyklu“. Nastavujete čas, ve kterém se prací program ukončit a pračka si na jeho základě, zvoleném programu a množství prádla sama nastaví kdy má začít. Eco Monitor – Na první pohled zajímavá vlastnost, která za pomoci pěti diod umístěných nad voličem programu ukazuje „aktuální spotřebu energie“. V uvozovkách je to schválně, protože sice víte, že jedna svítící dioda je minimum a energie a všech pět maximum, ale v manuálu není ani orientačně uvedeno jaké hodnoty mají jednotlivé diody vyjadřovat. Takže hračka je to sice hezká, ale protože prádlo chcete vyprat a program většinou volíte podle jeho typu a stavu znečištění, tak vám informace že má daný program náročnost 2 nebo 3 stejně nic nezmění.

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
ProgramMaximální náplňTeplota
Směs4 kg40 °C
Bavlna6 kg40 – 60 – 90 °C
Syntetika3 kg30 – 40 °C
Jemné1,5 kg30 °C
Vlna/Ruční praní1 kg0 – 40 °C
Bílé6 kg40 °C
Světlé barvy4 kg40 °C
Tmavé4 kg40 °C
Bavlna6 kg40 – 60 °C
Rychlý 15 min3 kg30 °C
Máchání + odstředění6 kg
Odstředění6 kg
Čerpání
Kompletní tabulka programů ke stažení

Funkce

Předpírka – Ke zvolenému pracímu programu přidává cyklus předpírky, program se prodlouží přibližně o 15 minut. Doporučuje se pro velmi znečištěné prádlo. Jestliže jste zvolili funkci „Předpírka“, nepoužívejte tekutý prací prostředek pro hlavní praní. Rapid – Umožňuje rychlejší praní zkrácením trvání programu. Doporučuje se pouze pro lehce znečištěné prádlo. Nejde použít pro bavlnu 70 – 95 °C. Clean+ – Používá se v případě předpírání pomocí prostředků na odstraňování skvrn (prášek, například „Vanish“) – dojde k optimalizaci účinnosti předpíracího prostředku pro dosažení lepších výsledků při praní a odstraňování skvrn. Používá se při maximální náplni pračky. Přidejte příslušné množství předpíracího prostředku pro odstranění skvrn do hlavní přihrádky spolu s pracím prostředkem, který používáte (při této volbě používejte pouze práškový prací prostředek). Dodržujte dávkování doporučené výrobcem. Může prodloužit program až o 15 minut. Vhodné pro použití odstraňovačů skvrn a bělidel na bázi kyslíku. Nesmějí se používat bělidla na bázi chlóru a perborátů! Barvy 15 – Šetří energii k ohřevu vody, přičemž zachovává dobré výsledky praní a u barevného prádla zachovává barvy. Doporučuje se pro mírně znečištěné prádlo beze skvrn. Použít by se měl prací prostředek, který je vhodný pro teploty studeného praní (15 nebo 20 °C). Intenzivní máchání – Máchací cyklus je delší a probíhá s větším množstvím vody. Intenzivní máchání je obzvlášť vhodné pro místa s velmi měkkou vodou, pro dětské prádlo nebo pro alergiky. Snadné žehlení – Snižuje krčivost pomocí zvýšení množství vody a jemných otáček. Stop máchání – Prádlo zústane bez závěrečného odstředění v poslední máchací vodě, takže se nezmačká a nezmění barvu. Tato funkce je vhodná v případě, že chcete odložit odstřeďování na pozdější dobu, nebo si přejete vodu pouze odčerpat. Program se zastaví na „Stop máchání“ v okamžiku, kdy na displeji bliká kontrolka „Stop máchání”; kontrolka tlačítka „Start/Pauza“ bliká také. Odstředění – U každého programu je automaticky nastavená rychlost odstředění. Chcete-li nastavit jinou rychlost odstředění, stiskněte toto tlačítko. Jestliže jste nastavili rychlost odstředění na „0“, závěrečné odstředění se zruší, ale průběžné odstředění během máchání zůstává. Voda se pouze vypustí.

Jak pere

Co se týče hlavní ukazatele kvality praní, tedy jak je schopna se vypořádat se znečistěnými oděvy, tak je vše v pořádku. Prádlo je po vytažení z pračky čisté a není ani příliš pomačkané. Délku trvání programu z manuálu berte jako orientační. Jako většina moderních praček, i tato je vybavena fukcí, která přizpůsobí délku programu podle množství a stavu prádla. Whirpool tuto funkci nazývá „šestý smysl“. Při ždímání je docela stabilní, problém má když je v bubnu pouze jeden velký kus prádla – třeba prostěradlo. Zkuste s ním prát vždy pár menších kousků, potom má větší šanci to vyvážit. Hlučnost při praní je nadprůměrná. S 59 dB patří mezi nejhlasitejší pračky. Berte v potaz pokud ji budete mít v bytě a chcete prát hlavně večer. Sousedi by to nemuseli dobře ocenit. Při ždímání už je na tom výrazně lépe s 75 dB se řadí do průměru. Většina programů má pevně danou teplotu, pouze u některých je možno ji nastavit v určitém intervalu, který obvykle není příliš široký. Spotřeba je relativně nízká, ale k nejúspornějším pračkám na trhu má ještě daleko. Na závěr této části jen dvě poznámky. Pračka nemá zvukovou signalizaci, která připomíná dokončení pracího programu. A co je podle mě více závažnější, není ani vybavena dětskou pojistkou. Zda jsou to pro vás při nákupu pračky limitující faktory si musíte odpovědět sami.

Spotřeba a náklady na praní

Cena za jedno vyprání 6 kg prádla (plné kapacity bubnu) při standardním programu Bavlna při 60°C. Údaje o spotřebě jsou přímo od výrobce. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a pro energii 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,8 kWh Spotřeba vody: 50 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,8 * 4) + (0,05 * 90) = 3,2 + 4,5 = 7,7 Kč Tento údaj berte jako orientační, při jiném programu či množství prádla bude odlišný.

Zkušenosti

 • Program lze v kdykoliv v průběhu zrušit, voda se vypustí a poté můžete otevřít pračku, přidat do ní další prádlo a spustit program znova nebo zvolit jiný.
 • Podle našich informací ze servisů pračce po cca 4-5 letech užívání často odchází ložiska, poznáte to podle výrazně se zvyšující hlučnosti. Oprava se blíží ceně nové pračky. Takže můžete rovnou koupit nový model.
 • Zásobník na nasypání prášku pro předpírku je poměrně úzký.
 • Mezi dvířky a těsnící gumou je docela mezera. Menší kousky oblečení jako dětské ponožky se do ní snadno zachytí a pořádně nevyperou.
Zjistit cenu Další pračky najdete v našem nákupním rádci.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.5 Total Score
Whirlpool AWO/C 6304

Velmi slušný poměr ceny a výkonu, který bohužel trochu kazí vyšší poruchovost. Zde je to trochu sázka do loterie, spoustě kupců bude bez potíží sloužit spousty let, ale někteří budou mít smůlu a po takových pěti letech budou muset koupit pračku novou. V případě, že preferujete vyšší kvalitu, je bohužel nutné si připlatit a zakoupit dražší model. Klidně také od Whirpoolu, velmi dobré z pohledu spolehlivosti a kvality praní jsou i AEG, Siemens a LG.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
4
Hlučnost
5
Výbava
5
Spotřeba
7
PLUSY
 • Slušná spotřeba
 • Dobře pere
 • Nízká cen
MÍNUSY
 • Hlasitá, zejména u praní
 • Při výrobě se nejspíše šetřilo a na provedení i životnosti je to znát
 • Jen základní programy
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,
  do pračky jsem dal pouze mikinu, normální velikost, pračka vyprala, ale neodstředila.
  Mikina zůstala nasáklá plně vodou. Toto jsem opakoval při programu na 15 minut opět nic.
  Nevíte co s tím?
  Pračku mám necelý rok.
  Děkuji

  • Dobrý den,

   s odstředěním jednoho většího a těžšího kusu oblečení má pračka problém. Nedokáže si s tím poradit a vyvážit ho. Zkuste příště do bubnu přidat několik menších kusů prádla, které usnadní rozložení váhy v bubnu. Kdyby ani toto nepomohlo, bude se jednat o závadu a doporučovala bych se obrátit na servis dokud je přístroj je v záruce.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo