Recenze pračky Whirlpool FFL 6238 W EE

Dneska si představíme další pračku se systémem 6. smysl, a to Whirlpool FFL 6238 W EE, která má standardní velikost s kapacitou 6 kg prádla. Nabízí spoustu pracích programů a dalších vychytaných funkcí jako je Fresh Care+, snadné žehlení či bělení. Pokud máte rádi chytré technologie, tak vás nepotěší, že tato pračka nemá připojení na Wi-Fi a chybí ji funkce Aquastop. U pračky se zaměříme na její výhody a nevýhody. Prozkoumejte pračku z blízka v naší obsáhlé recenzi.

Parametry

Energetická třídaD
Způsob plněnípřední
Kapacita6 kg
Otáčky1200 ot./min.
Hlučnost ždímání80 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů65 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4300 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopne
Výška84,5 cm
Šířka59,5 cm
Hloubka57,5 cm
Počet programů14
Délka základního programu175 minuty

 

Představení

Dnešní recenzovaný model od značky Whirpool FFL 6238 W EE má standardní rozměry, což znamená, že není v provedení slim, a nabízí kapacitu pro 6 kg prádla.  Ideální volba pro menší rodiny a páry. Pračka je vybavena technologií 6. smysl, která nastaví všechny parametry tak, aby bylo praní, spotřeba energie a vody co nejefektivnější. Nabízí 14 programů a další oblíbené funkce jako je odložený start či intenzivní máchání pro citlivou pokožku. Pračka sice nemá možnost parního praní, ale nabízí funkci Fresh Care+, která udrží prádlo svěží po skončení pracího cyklu až 6 hodin, a to díky páře a jemným pohybům bubnu. A pokud máte děti, pak určitě využijete dětskou pojistku, která zamezí provedení změn v již nastaveném programu.

Pračka disponuje nastavitelnými nožičkami, kterými zamezíte zbytečnému hluku při odstřeďování. Pračka Whirlpool FFL 6238 W EE má Sense Inverter motor, což je podle výrobce motor s dlouhodobým výkonem a máte na něho záruku 10 let. Tento model není vybaven ochranným systémem AquaStop, který brání vytopení vaší domácnosti. Za to nabízí možnost vyčerpávání vody z pračky, v případě zrušení nebo předčasného ukončení programu. Návod je v češtině a najdete zde všechny informace k programům a doplňkovým funkcím a také informace, jak se o pračku patřičně starat.

Programy

Jaké programy u pračky najdete?

Název programuKapacita v kgNastavení teploty ve °CMaximální počet otáček ot/min
Mix60-401 000
Bílé prádlo60-901 200
Bavlna60-601 200
ECO 40-606401 151
Sport30-40600
Prošívané přikrývky30-301 000
Džíny3,50-40800
Odstřeďování + vyp. vody61 200
Máchání + Odstřeďování61 200
Rychlé 30´3,50-30800
20 °C60-201 200
Vlna1,50-40800
Jemné prádlo10-30
Syntetika40-601 200

Pračka nabízí 14 programů a doplňkové funkce pro praní různých materiálů. V dnešní době už se žádná pračka neobejde bez rychlého pracího programu, a to ani tato. Program Rychlé 30´využijete pro lehce zašpiněné prádlo a jak už název napovídá, tak trvá pouhých 30 minut. Jistě oceníte i program Sport, který má i přizpůsobené otáčky odstředění vhodné pro specifické sportovní materiály.

Víte, že džíny nemáte prát s aviváží? I na toto Whirlpool myslel a v základních programech najdete program Džíny, který se o vaše kalhoty či jiné denimové kousky postará. Chtěli bychom vypíchnout také program Prošívané přikrývky, díky kterému můžete vyprat polštáře, prošívané deky i bundy. Akorát si dejte pozor a nepřekročte daný váhový limit, který je u tohoto programu 3,5 Kg. Pračka nenabízí program na čištění bubnu jako je to u pračky LG F48V3TN3W.

Ovládání pračky je velice jednoduché, a to díky hlavnímu otáčecímu voliči a LED displeji, kde si zvolíte program a popřípadě změníte rychlost otáček, počet stupňů či odložíte start nebo zvolíte jinou z doplňkových funkcí.

Doplňkové funkce

Kromě základních 14 programů má pračka také další funkce:

 • Fresh Care+ – zvyšuje účinnost praní tvorbou páry, která brání šíření nepříjemných pachů uvnitř pračky po skončení cyklu a trvá maximálně 6 hodin. Lze ji kdykoliv přerušit.
 • Intenzivní máchání – zvyšuje účinnost máchání a odstraňuje tím zbytky pracích prostředků. Program je vhodný pro citlivou pokožku.
 • Snadné žehlení – v této funkci dojde k modifikaci pracího a odstřeďovacího cyklu tak, aby se minimalizovala míra pomačkání prádla.
 • Odložený start – nabízí možnost odložit start praní o 3 – 9 hodin.
 • Teplota – každý program má přednastavenou teplotu, ale díky této funkci si ji můžete změnit.
 • Odstřeďování – každý program má přednastavenou rychlost odstřeďování, a díky této funkci si ho můžete změnit.
 • Bělení – tuto možnost si nastavíte s programy Máchání + Odstřeďování.
 • Zámek tlačítek (dětská pojistka) – zamezí nechtěnému provedení změn v nastavení programů, zvláště pokud se v blízkosti pračky pohybují děti.

Jak pere

Co se týká porovnání ceny a výkonu, tak s touto pračkou můžete být spokojeni. Otáčky 1 200 ot/min. nejsou vysoké, ale na dané množství prádla jsou zcela postačující. To dokazuje i kategorie účinnosti praní A a účinnost odstřeďování B. Spotřeba energie na 100 cyklů je 65 kWh, což je příjemné zjištění. Pro srovnání, pračka se stejnou kapacitou 6 kg jako je například Beko WUE 6612CSX0 má spotřebu 73 kWh a PHILCO PPL 162 dokonce neuvěřitelných 79 kWh.

Hlučnost ždímání už vás tolik nepotěší, se svými 80 dB se řadí mezi ty hlučnější na trhu. Průměr hlučnosti se pohybuje okolo 75 dB a ty nejtišší odstřeďují při hlučnosti 71 dB. Některé základní programy jako ECO 40-60, bavlna či syntetika jsou poměrně dlouhé. Jejich délka se pohybuje od 175 do 220 minut. A LED displej nezobrazuje, kolik času je do konce pracího cyklu.

Pračka má průměrný počet programů obohacený o doplňkové funkce. Myslím, že většinu lidí nebaví žehlení, a proto zrovna funkce Snadné žehlení vás potěší, minimalizuje míru pomačkání prádla. Další zajímavou funkcí je Fresh Care+, kde díky páře brání šíření nepříjemných pachů a udrží vaše prádlo svěží až 6 hodin po skončení cyklu.

Příznivci chytrých technologií budou požadovat připojení na Wi-Fi, kterou bohužel tento model nenabízí. Ale najdou ho například u pračky LG F4WN508S0, která tuto funkci má, a díky aplikaci má možnost zapnutí na dálku nebo třeba rozšíření o další programy.

Pračka má kapacitu 6 Kg, ale nečekejte, že u každému programu budete moci tuto plnou kapacitu využít. Pračky s menší kapacitou mají velkou výhodu v tom, že nemusíte čekat až budete mít větší množství prádla určité barvy či materiálu. Prostě dáte množství prádla, které potřebujete vyprat a díky 6. smyslu pračka vloženou náplň zváží a sama určí množství vody a její teplotu, čímž ušetříte na energiích. U tohoto modelu byste čekali, že hloubka pračky bude menší, bohužel rozměry jsou standardní 845 x 595 x 575 mm. Za to pračka AEG L6SE26CC nabízí slim verzi, kde hloubka je pouhých 380 mm, ale hlučnost mnohem nižší.

Porovnání s konkurencí

ParametryWhirpool FFL 6238 W EEAEG L6SE26CC
Spotřeba vody v l4343
Spotřeba energie v kWh6565
Kapacita66
Energetická třídaDD
Otáčky odstřeďování12001 200
Hlučnost odstřeďování8073
Připojení na Wi-Finene
Počet programů1410
Doplňkové funkce89
Parní pranínene
Rozměry (v x š x h) v mm845 x 595 x 575845 x 595 x 380
Cena v Kč7 99012 890

Jak v tabulce vidíte, tak většina parametrů je poměrně stejných. Spotřeba energie, vody či energetická třída je stejná. Porovnávané modely se liší především v množství programů, kde pračka Whirpool FFL 6238 W EE vítězí se svými 14 programy. Doplňkové funkce mají také velice podobné. Ale u pračky AEG L6SE26CC nás zaujaly především funkce Time Save (umožňuje zkrátit délku programů), ECO (tuto funkci si můžete přidat téměř k jakémukoliv programu) či Soft Plus (rovnoměrné dávkování aviváže, rozprostře oblečení proti bubnu pračky, aby se aviváž dostala ke každému vláknu).

Jako velké plus přičítáme pračce AEG L6SE26CC nízkou hlučnost, pouze 73 dB. Další výhodou je hloubka 380 mm, což se může hodit do malých koupelen. Bohužel na úkor těchto plusů, cena této pračky je skoro o 5 000 Kč vyšší než pračka Whirpool FFL 6238 W EE.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (6 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0,65 kWh
Spotřeba vody: 43 l

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,65 * 4) + (0,043 * 90) = 2,6 + 3,87 = 6,47 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zjistit cenu

Pokud stále váháte nad výběrem pračky a chcete více informací, pak si prohlédněte náš průvodce Jak vybrat nejlepší pračku.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.1 Total Score
Whirlpool FFL 6238 W EE

Nespornou výhodou pračky je 6. smysl. Má 14 programů a doplňkové funkce, které jsou dostačující. U doplňkových funkcí musím zdůraznit funkce FreshCare+ a Snadné žehlení. Spotřeba energií je na kapacitu 6 kg průměrná. Pračka má menší kapacitu 6 kg, což beru jako výhodu pro menší rodiny. Nemusíte tak čekat na větší množství prádla určité barvy či materiálu. Avšak některé základní programy trvají delší dobu a na displeji se nezobrazuje čas do konce praní. Úroveň hlučnosti při odstřeďování by rozhodně mohla být nižší.

Praní
8
Ždímání
6.5
Programy
6
Hlučnost
3
Výbava
5
Spotřeba
6.5
PLUSY
 • kapacita 6 kg vhodná pro menší rodiny
 • spotřeba 65 kWh
 • doplňkové funkce Fresh Care+ a Snadné žehlení
 • záruka 10 let na motor
 • cena
MÍNUSY
 • hlučnost 80 dB
 • délka základních programů je delší
 • nezobrazuje čas do konce pracího cyklu
 • nemá systém aquastop
 • nemá Wi-Fi
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,

  sušičky jsou obecně poměrně spolehlivé spotřebiče (spolehlivější než pračky), typická porucha je chyba v elektronice, z mechanickým třeba přetržení vodícího řemene, ale nejedná se o moc častý jev. Tím chci říct, že extra záruka je příjemný bonus (ještě tedy záleží co za ni zaplatíte), ale neměl by to být jediný faktor podle kterého se rozhodovat, protože šance „pokažení“ nejsou extra vysoké. Za kolik máte možnost ji koupit? Pokud je to pod 15 000 Kč včetně připojištění, tak mi to přijde jako zajímavá nabídka. V prodeji ji vidím i okolo 18 000 Kč a to mi přijde hodně. Za tu cenu můžete mít přístroj s výrazně lepší spotřebou (a hlučností) a obdobnými ostatními vlastnostmi.

 2. Dobrý den, chceme si pořídit sušičku. Byla nám doporučena značka Whirpool stu 92xeu. Výhodou prý je možné připojištění delší záruky na všechny náhradní díly 2+6r. U jiné značky jsem se s tímto nesetkala. Děkuji za odpověď. Janíková

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo