Recenze Whirlpool FreshCare FT M22 9X2B EU

Ideální spojení ceny a výkonu by mohla prezentovat sušička značky Whirlpool FreshCare FT M22 9X2B EU. Za necelých 12 000 Kč dostanete spotřebič, který nabízí osvěžení prádla, sušení vlny, jemného oblečení, riflí nebo přikrývek. Navíc umožňuje prádlo provětrávat, a tím zabraňovat jeho pomačkání až 6 hodin po dokončení sušení. Je něco, co této sušičce chybí? To zjistíte z naší recenze.

Parametry

Kapacita9 kg
Energetická třídaA++
Roční spotřeba energie258 kWh
Hloubka64,9 cm
Šířka59,5 cm
Výška84,9 cm
Hmotnost44 kg
Hlučnost64 dB
Počet programů15
Odložený startano
LCD Displejano
Dětská pojistkaano
Refreshano
Zvukový signálano
Osvětlení bubnune
Trvání standardního programu211 min
Třída účinnosti kondenzaceB
Typ chladivaR134a

Programy

Whirlpool FT M22 9X2B EU disponuje tolika speciálními programy, že v ní bez problémů usušíte jakékoliv prádlo. Nezáleží přitom na tom, zda se jedná o vlnu, jemné prádlo, rifle, přikrývky nebo větší kusy prádla. Pro každý typ je možné si vybrat ten nejvhodnější program. Samozřejmostí je program osvěžení, který využijete v případě, že prádlo potřebujete pouze provětrat. Při rychlém odchodu oceníte rychlý program, který oblečení vysuší již za 30 minut. To zní všechno hezky, ale účinnost sušení 81 %, která je u samé spodní hranice pro získání třídy B rozhodně nepotěší. Zvlášť u přístroje s cenou přes 10 000 Kč. Zejména u plnějšího bubnu nebo prádla typu džín či tlustých mikin budete velice pravděpodobně často dosušovat po vytažení ze sušičky. Pokud jste zvyklí mít prádlo trochu vlhčí a poté ho ještě žehlit, nejedná se pro vás o žádnou komplikaci. Pro ty, kteří by hned chtěli skládat suché prádlo přímo do skříně, by se o komplikaci jednat mohlo. Samozřejmě kvalitní pračka s vysokým počtem otáček pomůže tento nedostatek zmírnit.

Název programuMaximální náplň v kg
ECO bavlna9
Mix4
Ložní prádlo9
Košile3
Sport4
Přikrývky
Jeans3
Snadné žehlení
Osvěžení
Rychlý 30´0,5
Barevné9
Hedvábí0,5
Jemné2
Syntetika4

Funkce

K vybraným programům je možné zvolit následující funkce:

 • Časové sušení – umožňuje nastavit dobu sušení.
 • Odložený start – Začátek sušení je možné navolit na dobu, která vám vyhovuje nejvíce.
 • Rychlé – umožňuje rychlejší sušení.
 • Fresh care+ – jestliže nemůžete prádlo vytáhnout ihned po dokončení sušení, můžete je nechat v bubnu osvěžovat a zabránit zmačkání až 6 hodin po dokončení cyklu.
 • Zámek tlačítek – uzamkne ovládací panel kromě tlačítek zapnuto/vypnuto.
 • Konec cyklu – jedná o zvukové oznámení, které zazní na konci cyklu.
 • Mute – umožní vypnutí veškeré zvukové signalizace.
 • Vysoká teplota – zlepšuje sušící výkon a používá se pro sušení odolných textilií.
 • Antitangle – funkce, která upravuje pohyb bubnu tak, aby se prádlo co nejméně zamotalo a zasukovalo.
 • Jemné – ideální pro sušení jemného prádla. Díky nižší teplotě sušení umožňuje jemnější zacházení.

Jak suší

Jestliže hledáte sušičku, která toho hodně umí a nestojí hodně peněz, může pro vás být Whirlpool FT M22 9XB2B EU tou správnou volbou. Bohužel jen za situace, kdy nepotřebujete dokonale vysušené prádlo, jak jsem se zmiňovala výše.

Za necelých 12 000 Kč dostanete spotřebič, který nabízí bohatou plejádu programů a spoustu užitečných funkcí navíc. Z hlediska programů se můžete těšit na speciální program pro sušení sportovního oblečení, i když je škoda, že výrobce blíže nespecifikuje, zda je vhodný i pro sušení funkčního oblečení. Potěšující je i program pro ložní prádlo, který ložní prádlo nebo ručníky vysuší za zhruba 1,5 hodiny. Samozřejmostí je sušení vlny s certifikátem Woolmark. Nechybí ani program pro sušení košil, riflí nebo rychlý program, kterou malou náplň vysuší za 30 minut.

Jemné prádlo má svůj speciální program, který je vhodné zkombinovat s funkcí jemné. Ta sníží teplotu sušení, díky čemuž je sušení k prádlu velice šetrné. Jestliže nemůžete ihned po dokončení sušení prádlo z pračky vytáhnout, můžete aktivovat funkci Fresh Care+, díky které se bude buben až 6 hodin otáčet a osvěžovat prádlo. Jestliže potřebujete prádlo jen provětrat, zvolte program osvěžení.

Z hlediska spotřeby spadá spotřebič do energetické třídy A++ a jeho roční spotřeba tedy dosahuje 258 kWh, což je pro tuto energetickou třídu a kapacitu bubnu 9 kg příhodné. V kontextu nabídky na trhu sušiček se jedná o lehce podprůměrnou (horší) hodnotu. Během sušení spotřebič vydává hluk o síle 64 dB, což jej řadí mezi průměrně hlučné spotřebiče. Nejtišší modely vydávají hluk pouze o síle 60-62 dB.

Nastavení a ovládání se provádí pomocí otočného voliče a dotykových a klasických tlačítek. Na velkém a přehledném displeji vidíte veškeré nastavení a dobu sušení, která se upravuje podle aktuálních hodnot. O optimální vysušení se postará 6. smysl – tedy sada senzorů, které měří vlhkost prádla. Dnes už standard mezi všemi výrobci, jen tomu každý říká jinak.

Ovládání je snadné, ale trošku nám vadí, že u programů a funkcí nejsou žádné popisky. Funkce a programy jsou zobrazeny pouze mezinárodně uznanými ikonami. Některé obchody dodávají popisné samolepky, které si můžete sami nalepit. Sušičce chybí také osvětlení bubnu, ale to jí můžete vzhledem k pořizovací ceně odpustit. Navíc to není vlastnost, kterou všichni ocení či potřebují, i když už se u modelů střední třídy stává standardem. Je trošku škoda, že dvířka se dají otevřít jen do úhlu 130°, což může lehce komplikovat manipulaci s prádlem. Vše je však o zvyku.

Referenční program trvá 211 minut, což není málo, ale na druhou stranu existují na trhu modely s ještě delšími referenčními programy. Zvlášť když se přihlédne k vyšší kapacitě bubnu, tak to není nijak špatné hodnota.

Zjistit cenu

Máte na sušičku vyšší požadavky? Projděte si náš velký test sušiček.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.9 Total Score
Whirlpool FreshCare FT M22 9X2B EU

Sušička Whirlpool FT M229X2B EU zaujme vzhledem k programům a funkcím poměrně nízkou pořizovací cenou. Nabízí pestrou paletu programů včetně osvěžení nebo sušení přikrývek a většího prádla. Potěšující je i funkce Fresh Care+, díky které nemusíte prádlo po dokončení sušení z bubnu i hned vytáhnout. Ovládání je snadné, ale chybí u něj popisky. Drobnou nevýhodou je absence osvětlení bubnu a možnost dvířka otevřít jen na 130°. Větší nevýhodu představují vyšší energetická spotřeba a nižší úroveň sušení.

Sušení
7
Spotřeba
6.5
Rychlost
6.5
Hlučnost
6
Výbava
7
PLUSY
 • pořizovací cena
 • bohatá nabídka programů
 • program pro osvěžení
 • ukazatel času do konce programu
 • provětrávání po konci cyklu
MÍNUSY
 • chybí osvětlení bubnu
 • otevírání dvířek
 • lehce vyšší spotřeba
 • slabší sušení
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo