Recenze Whirlpool FT M22 9X2B

Kondenzační sušičku Whirlpool FT M22 9X2B bychom nezařadili mezi špičkové modely. S třídou účinnosti kondenzace “B” a energetickou třídou A++ by to nebylo vůči lepším výrobkům spravedlivé. Ovšem nedá se říci, že byste s koupí tohoto výrobku udělali chybu. Kromě základních programů disponuje mnoha doplňkovými funkcemi, takže sušit v ní můžete jakékoli textilie. Poradí si i s jemným vlněným prádlem. Na její klady i zápory se podíváme podrobněji v naší recenzi.

Parametry

Kapacita9 kg
Energetická třídaA++
Roční spotřeba energie258 kWh
Hloubka64,9 cm
Šířka59,5 cm
Výška84,9 cm
Hmotnost44 kg
Hlučnost64 dB
Počet programů15
Odložený startano
LCD Displejano
Dětská pojistkaano
Refreshano
Zvukový signálano
Osvětlení bubnune
Trvání standardního programu171 min
Třída účinnosti kondenzaceB
Typ chladivaR134A

Programy

Název programuPopis Maximální náplň v kg
 Eco bavlnanejefektivnější program k sušení běžně mokrého prádla9
Mixideální pro sušení bavlněných a syntetických textilií současně, usnadňuje žehlení4
Ložní prádlourčeno pro sušení ložního povlečení9
 Košileideální pro sušení košil z bavlny nebo směsového materiálu3
 Sportsušení sportovního oděvu z bavlny nebo umělých vláken4
 Přikrývkaurčeno pro objemnější kusy
 Jeanspro denimové a podobně odolné materiály – kalhoty a bundy3
Snadné  žehlenívhodné pro malé náplně, bavlna i syntetika
Osvěženíkrátký program pro provětrání prádla studeným vzduchem
Rychlépro sušení bavlny po odstředění v pračce při nejvyšších otáčkách0,5
Barevnépro barevné textilie9
Hedvábípro sušení hedvábných oděvů0,5
Jemné prádlopro oblečení vyžadující šetrné zacházení2
SyntetikaPro oděvy ze syntetických materiálů4

Funkce

Sušička disponuje řadou dalších doplňkových funkcí, které můžete různě kombinovat s jednotlivými programy.

 • Vysoká teplota – potřebujete zlepšit sušící výkon? U odolných textilií můžete použít  tuto funkci na zvýšení teploty.
 • Antitangle – Pokud sušíte menší množství textilií, sušička při použití této funkce, pomocí upravení pohybů bubnu, sníží zamotání a zauzlení prádla.
 • Úroveň sušení – opakovaným stisknutím si zvolte požadovanou úroveň sušení prádla.
 • Sušení k žehlení –  tato funkce se hodí, pokud chcete prádlo po sušení ihned žehlit.
 • Na ramínko –  určeno pro velmi jemné textilie, které budete hned po sušení věšet na ramínko.
 • Extra sušení – spěcháte a potřebujete oděv hned po sušení obléknout? Pak použijte funkci extra sušení.
 • Odložený start – pokud chcete odložit začátek sušení prádla, zvolte tuto možnost. Opakovaným stiskem si zvolíte požadovaný čas odkladu.
 • Časované sušení – lze si zvolit také dobu sušení, Opakovaně tiskněte tlačítko a zvolte požadovaný čas.
 • Rychlé  – umožní vám rychlejší sušení.
 • Jemné – u této varianty se sníží teplota sušení a jemnému prádlu se tak dostane lepší zacházení.
 • Fresh care+ – tato funkce je aktivní maximálně po dobu 6 hodin po skončení zadaného programu. Jejím využitím vaše prádlo i po tuto dobu zůstane v sušičce voňavé, nadýchané a mimo to, tím zabráníte také šíření bakterií v prádle.
 • Zámek tlačítek – zamknutí tlačítek využijete, pokud se okolo sušičky pohybují děti a mohou zmáčnutím tlačítek ovlivnit provoz sušičky. Tato možnost nabízí zablokování všech ovladačů na stroji s výjimkou tlačítka Zapnuto/Vypnuto.
 • Mute – pokud vás ruší zvuková signalizace sušičky, máte možnost ji vypnout, aktivní pak zůstane pouze hlášení poruch.
 • Konec cyklu – pokud je tato funkce zvolena, po skončení cyklu zazní dlouhé zvukové znamení. Použijte ji, za předpokladu, že standardní bzučák nebude slyšet.
Nejlepší pračka 2022 / 2023, Nejpodrobnější TEST praček RECENZE & Jak vybrat

Nezávislý test 23 praček ️ S přední i horním plněním. ️ Která je vítěz testu a nejlepší pračka 2023? ️ Detailní recenze praček ️ TEST ZDE! ️ Návod jak vybrat nejlepší pračku....

Aktualizováno před 2 dny

Jak suší

Jde o  kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem, proto je investice maličko vyšší než u sušiček bez čerpadla, avšak ta se vám brzy vrátí v podobě ušetřené energie. Tepelné čerpadlo pracuje tak, že přebytečné teplo z bubnu odvádí a převede zpět na elektrickou energii. Ta se poté znovu použije. Kromě ušetřené energie, má tato varianta i další výhodu. Vašemu prádlu také prodlouží životnost, protože při sušení není třeba tak vysoká teplota v bubnu. Barvy prádla díky tomu zůstanou déle jako nové.

Rozměry sušičky jsou standardní – 59,5 x 64,9 x 84,9 cm. Nejedná se o slim model, myslete na to při koupi, pokud máte menší prostory. Můžete ale využít prostory nad sušičkou, ať už na připevnění poličky nebo jako odkládací prostor.

Kapacita bubnu této sušička je solidních 9 kg. To se vám bude jistě hodit, pokud máte větší rodinu, a často perete. Můžete v ní také sušit i objemnější prádlo, jako deky či peřiny.

S hlučnosti  64 dB se řadí mezi průměrně hlučné sušičky.  LCD přehledný displej vám pomůže dobře se orientovat v programech a používání sušičky vám bude připadat snadné.

Sušička pracuje ve svém nastavení se tvz. 6. smyslem. To znamená, že vhodně přizpůsobuje nastavený program. Snímá vlhkost prádla a zvolí co nejlépe teplotu, délku sušícího cyklu i intenzitu, aby vaše prádlo bylo co nejlépe vysušené. Dnes již nejde o žádnou převratnou novinku, 6. smysl najdete u mnoha sušiček, přesto je třeba se o této výhodě zmínit. Díky tomu je program k prádlu maximálně šetrný, a přesto je účinnost sušení dobrá.

S energetickou účinností A++ sice zaplatíte ročně víc, než pokud byste si pořídili sušičku A+++. Což by byla u přístroje v této cenové hladině příjemnější hodnota. Každopádně očekávaná spotřeba je dle normovaného odhadu 258 kWh, což není zrovna málo. Počítejte, že rozdíl oproti třídě A+++ bude cca pár stovek ročně. S ohledem na životnost sušičky tedy několik tisíc během jejího života. Osobně bych zvážila úspornější model.

Horší je to s třídou B účinnosti kondenzace sušení – jen 81% průměrná účinnost sušení není ve srovnání s konkurencí nijak úžasná. Dnes najdete na trhu již spoustu modelů s lepší účinností, kolem 90 %. Samozřejmě tomu pak odpovídá většinou i vyšší cena. Na druhou stranu, sušička má spoustu užitečných doplňkových funkcí, které mnoha sušičkám chybí.

Některé sušičky si nedokážou poradit s vlněným jemným prádlem, zde máte jistotu, že tomu tak nebude. Funkce Woolmark blue vám zaručí, že i toto prádlo, které je určené pro ruční praní, sušička zvládne usušit bez jeho poškození.

Osvěžující FreshCare+ je užitečná funkce, která vám pomůže udržet vaše prádlo nadýchané a nezmačkané. Vaše oblečení bude až 6 hodin po skončení sušícího cyklu, stále voňavé a nadýchané. Můžete ho využít i pro čisté prádlo, které vám někde “chytilo” nepříjemný pach a provzdušnit ho.

Zajisté využijete i další doplňkové funkce. Například Odložený start, který už ale jistě znáte i u pračky.  Rychlé sušení, které zvládne prádlo vysušit již za 30 minut oceníte, pokud opravdu spěcháte. Zkrátka, co se týká počtu funkcí a programů, myslíme si, že v tomto ohledu budete spokojeni. Chybí snad jen osvětlení bubnu, ale to nevidíme jako velký problém.

Sušička v sobě skrývá úsporný, spolehlivější, elektronicky řízený invertorový motor. Její zpracování je kvalitní a také se jedná o spolehlivého výrobce.  

Zjistit cenu

Přečtěte si návod Jak vybrat sušičku.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Whirlpool FT M22 9X2B

Sušička je průměrně tichá, úsporná, oceňujeme dostatek programů a dalších doplňkových funkcí. Také design výrobku je povedený. Výhodou je velká kapacita bubnu. Na druhou stranu docela vysoká cena a ve srovnání s trhem spíše průměrná hodnoty spotřeby, sušení. Snad nejpříjemnější je na ní rychlost sušení. Pro náročnější uživatele, kteří vyžadují perfektní vysušení oděvů nebo mají rádi propojení moderních technologií a rádi by například ovládali sušičku na dálku, bychom rozhodně doporučili jiný model.

Sušení
8
Spotřeba
6
Rychlost
9
Hlučnost
6
Výbava
7
PLUSY
 • velký objem bubnu
 • výběr z mnoha programů a funkcí
 • přehledný LCD displej
 • úsporný invertorový motor
 • spolehlivý výrobce
 • rychlost
MÍNUSY
 • účinnost sušení
 • spotřeba by mohla být nižší
 • vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo