Recenze Whirlpool FWD91496BV EE

Prozkoumali jsme pro vás jeden z modelů praček oblíbené značky Whirlpool. Volně stojící, předem plněnou krásku s úspornou energetickou třídou A++, skvělým výkonem, 16 programy pro různé typy prádla a dokonce i 6. smyslem. Zjistěte spolu s námi, co všechno dokáže, poznejte její jedinečné parní funkce a další výhody, které přinese do vaší domácnosti.

Parametry

Energetická třídaD
Způsob plněnípřední
Kapacita9 kg
Otáčky1400
Hlučnost praní52 dB
Hlučnost ždímání78 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů69 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů5610 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopne
Výška84,5 cm
Šířka59,9 cm
Hloubka63 cm
Počet programů16
Délka základního programu260 minuty
zpět nahoru ↑

Představení

Co víc si přát než mít v domácnosti spolehlivou pračku, která doslova zatočí s vašim špinavým prádlem. Model FWD91496BV EE americké značky Whirlpool vám bude, co se praní týče skvělým sluhou.

Zvládne 16 různých programů, které se poperou snad s každým typem prádla včetně těch, které si žádají speciální péči. Sportovní věci, přikrývky, bílé prádlo či jemné tkaniny? Žádný problém. Stačí kouknout do návodu a vybrat si ten správný prací režim.

Pračka podle toho, kolik prádla do ní naložíte, zvládne svým 6. smyslem jemně poupravit nastavené množství vody a času, čímž ušetří spoustu energie. Maximum, které pojme je 9 kg prádla, čímž se řadí mezi ty objemnější. Taková kapacita bubnu běžně postačí pro pravidelné rodinné praní i vícečlenné rodiny s dětmi.

Svými rozměry se pračka hodí spíše do běžných bytů nebo domů, které nemají žádné speciální požadavky na rozměry, jako třeba výšku nebo šířku. Její rozměry jsou klasické, takže pokud opravdu potřebujete šetřit místem, a chtěli byste pračku užší, nebo třeba plněnou vrchem, budete se muset poohlédnout po jiném typu.

O pohon, který udává výkon pračky i její životnost, se stará kvalitní bezuhlíkový BPM motor, který má tu výhodu, že je tichý a dlouho vydrží.  Výrobce na něj navíc poskytuje prodlouženou desetiletou záruku, o kterou byste se určitě měli zajímat v případě nákupu u svého prodejce. Pro získání záruky bude nutné pračku zaregistrovat na stránkách výrobce.

Jednoduchý, a přitom elegantní design s kombinací černé a bílé, přehledný displej, který vám ukáže, jaký program zrovna běží, a k ovládání pouze dvě tlačítka a jedno programovací kolečko. Takovou obsluhu zvládne hravě každý. Prádlo stačí naládovat do bubnu klasicky, zepředu dvířkami širokými 34 cm. Prací prostředky nadávkovat do šuplíku na levé horní straně. Kolečkem otočit a navolit tak potřebný program. Zvolit ten správný vám pomohou i jednoduché nákresy, které jsou kolem programovacího kolečka. Abyste se v nich naučili 100% orientovat, nahlédněte do návodu.

Na displeji se zobrazí teplota, informace o odstřeďování, odloženém startu i aktuálním pracím cyklu. V případě, že se něco děje, vás pračka na svém displeji upozorní varovnými hláškami se symboly, které informují o ucpaném vodním filtru, chybějící vodě nebo nutnosti kontaktovat servis. Že je hotovo pračka oznámí také akustickým signálem.

zpět nahoru ↑

Programy

Celkem 16 programů úplně v klidu zastane potřebnou péči o vaše prádlo. Najdete mezi nimi jak univerzální, tak i hodně speciální programy, které vychází vstříc požadavkům o péči například o citlivé materiály vašich oděvů. Dobré je respektovat etikety, které jsou přímo na oblečení. Na nich je vždy uvedeno, jak se o konkrétní kousek máte nejlépe starat tak, aby dlouho vydrželo. Vhodné je také třídit prádlo podle barev a typu.

U některých funkcí jsou dané doporučené teploty, které jsou přednastavené. Je ale možné upravit je ještě manuálně podle potřeb uživatele. Pro co nejefektivnější využití konkrétního programu je potřeba, aby se dodrželo plnění správným množstvím prádla (v návodu je to uvedeno vždy v kilogramech) a doporučených teplot. Tím docílíte nejlepšího pracího výsledku. Vážit prádlo ale rozhodně nemusíte, řiďte se spíše odhadem. Díky funkci 6th Sence si pračka případně zvládne přizpůsobit potřebné množství vody a délku pracího programu.

(U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.)

Název programuKapacita v kgNastavení teploty v °CMaximální počet otáček ot/min
Mix4,50–401 000
Bílé prádlo90–901 400
Bavlna90–601 400
EkoBavlna960/401 400
Ložní prádlo90–601 400
Sport40–40600
Prošívané přikrývky3,50–301 000
Osvěžení párou1,5//
Odstřeďování + vypouštění vody9/1 400
Rychlé 30 min.4,50–30800
Colours 15 stupňů4,5151 000
Hedvábí10–30/
Vlna20–40800
Jemné prádlo10–30/
Syntetika4,50–601 200
Máchání + odstřeďování 9/1 400
zpět nahoru ↑

Funkce pračky a praktické vychytávky

Pojďme si jednotlivé funkce a vychytávky pračky více představit.
Základními programy, které pračka má a které budou patřit asi mezi nejfrekventovanější pro běžného uživatele jsou Mix, Bavlna a Sport.

Mix využijete pro běžné každodenní praní různých druhů oděvů z bavlny nebo směsi bavlny a syntetických materiálů. Pere se na 40 °C a v tomto nastavení se doporučuje použít tekutý prací prostředek a pračku naplnit asi na polovinu kapacity.

Pokud víte, že je vaše oblečení spíše pevnější, z hrubších materiálů a je silněji znečištěné, vyberte funkci „Bavlna“. U té si můžete vybrat teplotu ideálně od 40 do 60 °C a naplnit pračku do plné kapacity, tedy 9 kilogramy prádla. Pračka v tomto nastavení má delší čas praní, větší spotřebu vody a vyždímá na plný výkon (1 400 otáček za minutu).

Pokud máte bavlněné prádlo jen málo ušpiněné, přijde vám vhod program „ekoBavlna“, který dobře vypere na 40 nebo na 60 a to s šetrnou spotřebou energie. Jde o nejúčinnější prací program pro běžné využití.

Jak vybrat nejlepší sušičku prádla TEST

NEZAUJATÝ test sušiček 2021. ️ Jaká je nejlepší sušička prádla na trhu? ⭐ AEG, Miele, Beko, Siemens? Porovnání 45+ sušiček prádla. ️ Nákupní rádce, na co dát pozor při výběru nové sušičky prádla a recenze sušiček. Čti ZDE

Aktualizováno v březnu 2021

Pokud sportujete, třeba chodíte běhat nebo do fitka, jistě oceníte program Sport. Díky němu vám v koši na prádlo nemusí ležet propocená trička, tepláky nebo kraťasy. Hoďte je rovnou do pračky, která je rychle zbaví lehkého znečištění a potu. Ideální je prát na 40 °C, s šetrnými nebo speciálními prostředky a pračku neplnit na maximální kapacitu. Na tento druh prádla můžete zvolit i krátký program na 30 minut praní. Šetří energii i čas, pere na nízký stupeň, což bohatě postačí také pro běžné, lehce znečištěné oblečení.

Pokud máte doma vaše oblíbené kousky oblečení v pestrých barvách, o které se tak trochu bojíte, aby neztratily svou krásu, zkuste program Colours 15°. Pračka v tomto nastavení opravdu používá pouze vlažnou, na 15 °C ohřátou vodu, která je k barvám nejšetrnější, ale dokáže s ní docílit stejného výsledku, jako třeba při praní na 40 °C. Funkce prádlo dobře rozprostře po bubnu pračky, zvolí speciální rotace bubnu a postará se o dokonalé vstřebání prášku. Pro oblečení, které je bez velkých skvrn toto praní postačí a ideální je použití tekutého pracího prostředku.

zpět nahoru ↑

Speciální funkce

Jaké další funkce vám pračka nabídne?

Funkce odložený start

Znáte to, chcete si vyprat, ale zjistíte, že už je po desáté večer a vy nechcete rušit sousedy, nebo jste zrovna na odchodu do práce. Nevadí, pračku nachystejte a načasujte její start tak, aby byla třeba připravena k vyndání v době, kdy přijdete domů. Vy tak prádlo jen vyndáte a rovnou pověsíte. Nastavit můžete požadovanou dobu odloženého startu v hodinách a minutách. Je-li správně nastaveno, uvidíte oznámení na displeji. Tohle je podle nás hodně praktická věc, kterou ne všechny pračky dnes mají.

Šestý smysl

„Whirlpoolky“ s touto funkcí nejsou nic neobvyklého. Šestý smysl neboli 6th Sense dává pračkám jejich vlastní intuici, která pomáhá šetřit energii a také prodlužuje životnost pračky. Díky integrovaným senzorům pračka vyhodnotí podle objemu prádla, jaké bude nejvhodnější množství vody a k tomu délka programu. Šestý smysl vyhodnocuje i během praní, takže může za běhu optimalizovat prací výkon a spotřebu vody a tím vám pomůže šetřit. Praním s šestým smyslem docílíte těch nejlepších výsledků.

Zámek tlačítek

Ten využijete především pokud máte děti, nebo jednoduše když je pračka umístěna tam, kde se předpokládá častý pohyb kolem ní. Abyste zabránili nechtěnému přepnutí funkcí, stačí aktivovat režim zámku tlačítek a praní je v bezpečí.

Parní funkce

Parní funkce rozhodně nemá ledajaká pračka. Právě tou se pračka Whirlpool FWD91496BV EE odlišuje od ostatních běžných praček. Pára přináší ještě lepší výsledky praní, a právě díky ní je prádlo načechranější, zbavené bakterií a není zatuchlé třeba ve chvíli, kdy jste jej hned zapomněli z pračky vyndat. Tento model nabízí následující parní funkce:

FreshCare+

Funkce, kterou pračka docela vyniká od podobných modelů v této třídě. Jde o specifickou a hodně praktickou vychytávku. Spustí se po tom, co pračka dopere celý svůj cyklus. Nemusíte se díky ní bát, že byste prádlo zapomněli třeba přes noc vynadat a ono tak bylo zatuchlé. FreshCare+ zabrání tvorbě bakterií a prádlo zůstane svěží a voňavé i tehdy, když na něj zapomenete. Horká pára uvnitř pračky aktivuje vůni aviváže a prádlo se bude v bubnu lehce převalovat a točit na nízké otáčky celkem po dobu až 6 hodin. Tím se zajistí cirkulace vzduchu a správná vlhkost, díky které zůstane prádlo provzdušněné a voňavé. Nastavení této funkce provedete při nastavování programu, ale lze jej přidat i zrušit během cyklu.

Sanitace párou

Další jedinečná funkce navíc, kterou obvykle nejsou ty obyčejnější pračky vybaveny. Stará se o to, aby praní bylo ještě efektivnější, a to díky účinkům horké páry. Tu vytváří pračka při aktivované funkci „Sanitace párou“ během pracího cyklu proto, aby se ochránily vlákna vašich oděvů, ale také proto, aby tato vlákna byla bez bakterií, což je skvělé především pro kojenecké oblečení, nebo třeba pro prádlo pro alergiky. Jak to funguje? Na konec pracího cyklu pračka prádlo prožene 70 až 80stupňovou parou, která zlikviduje bakterie a odolné pachy. To je mnohem lepší než ošetření pouze horkou vodou, která není tak šetrná k některým druhům tkanin a také k barvám oblečení.

Osvěžení párou

Další funkce, která si pohrává s výhodou parní funkce pračky je možnost osvěžení oblečení parou. Program je vhodný pro malé množství prádla, které chcete rychle a šetrně zbavit zápachu. Do pračky se při tomto procesu vkládá prádlo v počtu cca 3 kusů suché. Z pračky jej vyndáte mírně vlhké, ideální k vyžehlení. Prádlo se načechrá, navoní a je příjemné na nošení. Tímto skvěle osvěžíte třeba sezonní věci, které dlouho ležely ve skříni, nebo nové věci po přinesení z obchodu.

Snadné žehlení

Chystáte se na žehlení hory prádla? Ke zpříjemnění tohoto procesu vám neprospěje, jeli prádlo přeschnuté nebo příliš pomačkané. Aktivujte program „Snadné žehlení“, který upraví prací a ždímací cyklus tak, aby se pomačkání prádla minimalizovalo! Pro ještě lepší přípravu pro žehlení můžete využít také další parní funkce pračky.

zpět nahoru ↑

Jak pere

Hlavně jednoduše! Není přeci nic lepšího než prádlo do pračky naložit, otočit kolečkem a po čase vyndat voňavé a čisté. To je asi požadavkem číslo jedna pro všechny uživatele automatických praček. Předpokládáme, že nikdo v dnešní době nechce, aby musel prádlo předem máchat, odmáčet neb speciálně na praní připravovat. To rozhodně nebudete muset ani u tohoto modelu pračky Whirlpool. Vše zvládne sama, a ještě vám nabídne užitečné funkce, které vám její obsluhu, jakož i domácí práce ještě zjednoduší. Tím máme na mysli například funkci odloženého startu, 6. smysl pračky, parní funkci FreshCare+ nebo funkce snadné žehlení nebo zámek tlačítek, který oceníte, pokud máte třeba vynalézavě děti.

Prádlo do bubnu poputuje klasicky předními dvířkami, takže je dobré při výběru místa, kam pračku dáte, počítat s tím, aby před ní bylo dostatek prostoru. Budete přeci jen manipulovat s košem na prádlo a pokud dvířka úplně neotevřete, zkomplikuje vám to plnění pračky. Celou horní část pračky máte k dispozici. Na pračku můžete kde co pokládat, nebo na ni umístit sušičku. K umístění sušičky je potřeba pořídit spojovací sadu od stejného výrobce, jako certifikované příslušenství.

Spotřebou energie pračka spadá do šetrné kategorie A+++, tedy podle evropských norem nejšetrnější. Výrobce u tohoto modelu zaručuje spotřebu energie 152 kWh za rok a ročně přes 12 kubíků vody. 

Odstřeďováním se řadí pračka do třídy B, což znamená asi 54% účinnost, která se řadí mezi ty účinnější a je dost dobře použitelná pro běžné domácnosti. Aby ne, 1 400 otáček je solidní výkon.

Hlučností provozu pračka spadá mezi ty tišší. Má jen něco přes 50 decibelů při praní, ale při ždímání  78 decibelů. Hodnota hlučnosti při praní je parádní a řadí spotřebič mezi velice tiché, ždímání má však hraniční hodnoty. Hlučné pračky při odstřeďování dosahují 80 dB.

S výběrem této pračky rozhodně nešlápnete vedle. Za rozumné peníze získáte stroj ověřené značky s mnohaletou tradicí. Ta se skvěle postará o vaše prádlo a nabídne i moderní funkce navíc. Je šetrná a pomůže zbytečně nezatěžovat jak životní prostředí, tak ani vaši peněženku. Skvělé jsou parní funkce, které mají do budoucna ještě u praní prádla veliký potenciál, a výrobci je budou i nadále rozvíjet. Pokud nepotřebujete šetřit místo v koupelně a jste příznivci klasických praček s předním plněním, bude tato dobrá volba. Stydět se za ni rozhodně nemusí ani moderní koupelny, které obohatí svým pěkným designem.

Zjistit cenu

Chcete vidět nejlepší pračky?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Whirlpool FWD91496BV EE

Pro všechny velké domácnosti, které chtějí prát tiše, úsporně moderně je tento model jako stvořený. Navíc nabízí funkci parního praní, a to hned na několika úrovních. Na to, jak je pračka pokročilá nás poměrně mrzí, že nemá aquastop a hodil by se i osvětlený buben. Ovšem to jsou jen drobnosti.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
6
Výbava
6
Spotřeba
8
PLUSY
 • velká kapacita
 • Parní funkce
 • Hezký design
 • 6. smysl
MÍNUSY
 • Nemá osvětlený buben
 • Dlouhý základní program (260 minut)
 • Nemá funkci aquastop
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo