Recenze Whirlpool FWSD 71283WCV

Dnes tu máme jeden z nových modelů značky Whirpool. Cenově i podle parametrů to vypadá, že bude patřit do střední části nabídky, takže by mohla být zajímavou volbou. Navíc se jedná o „úzkou pračku“ a mezi nimi až tak velký výběr není. Ale nepředbíhejme. Přečtěte si test a uvidíte, jak dopadla.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita7 kg
Otáčky1200
Hlučnost praní54 dB
Hlučnost ždímání79 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů80 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4850 l
Počet programů14
Délka základního programu260 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška84 cm
Šířka59,5 cm
Hloubka43,5 cm

Programy

Studené praní uvádíme v tabulce teploty jako „0“. Skutečná teplota vody je pochopitelně vyšší.
ProgramTeplotaMax. otáčkyKapacita
Mix0 – 40 °C1 0003,5 kg
Bílé prádlo0 – 90 °C1 2007 kg
Bavlna0 – 60 °C1 2007 kg
ekoBavlna40 – 60 °C1 2007 kg
Ložní prádlo0 – 60 °C1 2007 kg
Sport0 – 40 °C1 2003,5 kg
Prošívané deky0 – 30 °C1 0002 kg
Osvěžení párou1,5 kg
Rychlé 30 min0 – 30 °C8003 kg
Colours 15°15 °C1 0003,5 kg
Hedvábí0 – 30 °C1 kg
Vlna0 – 40 °C8001,5 kg
Jemné prádlo0 – 30 °C1 kg
Syntetika0 – 60 °C1 2003,5 kg
U ostatních programů je jejich funkce jasná, ale pár následujících pro jistotu vysvětlím.
 • Osvěžení párou – pomáhá osvěžit prádlo odstraněním  zápachů. Hodí se pro přibližně 3 kusy prádla. To vkládejte suché a ideálně nezašpiněné. Na konci cyklu budou oděvy mírně vlhké a jestli je chcete hned nosit, nechte je chvíli doschnout nebo dejte do sušičky. Tento program lze také využít před žehlením. Bude poté snazší. Kvůli hrozbě poškození se nedoporučuje pro oděvy z vlny nebo hedvábí. Rozhodně nepřidávejte aviváž ani prací prášek.
 • Colours 15° – program je vhodný pro opravdu lehce zašpiněné barevné prádlo. Pere totiž při pouze 15 °C, takže si s větší špínou poradit nedokáže. Na druhou stranu je díky nízké teplotě účinný pro zachování původní barvy oděvů.

Funkce

Když zkusíte zvolit funkci, která je pro daný program nepoužitelná, tak pračka třikrát pípne a také tuto informaci (Nepoužitelný) zobrazí na displeji.
 • Čištění+ – zde nastavujete něco jako intenzitu praní. Vybíráte ze tří hodnot – intenzivní, denní, rychlý. Jak už jejich názvy napovídají tak volba „intenzivní“ je určena pro velmi znečištěné prádlo a dobra praní bude delší. Naopak volba „rychlý“, je pro jen málo znečištěné prádlo, které jdou snadno a rychle vyprat. Možnost „denní“ je na pů cesty mezi oběma předchozími.
 • Intenzivní máchání – zvyšuje se účinnost máchání a odstranění zbytků pracího prostředku. Je vhodné pro alergiky. Z jiných praček můžete tuto funkci znát pod názvem extra máchání. Lze přidat až tři cykly máchání navíc. Počet přidaných cyklů záleží na počtu stisknutí tohoto tlačítka. Když se chcete vrátit k původnímu stavu, tedy žádné extra máchání, tak stačí tlačítko stisknout ještě jednou (po čtvrté). Samozřejmě každý přidaný máchací cyklus prodlužuje dobu praní.
 • Odložený start – klasika, nastavíte, po jaké době se má program pračky spustit. Na displeji potom uvidíte informaci „start za:“.
 • FreshCare+ – přidá po skončení praní parní fázi, která trvá až šest hodin. Lze ji kdykoliv ukončit stiskem jakéhokoliv tlačítka. Je užitečná v případě, že nebude po skončení programu v blízkosti pračky. Díky páře a pomalému otáčení bubnu prádlo nebude zatuchlé a zmačkané.
 • Sanitace párou – jedná se o použití páry během pracího cyklu, tedy vlastně „parní program“. Vhodné na hodně zašpiněné prádlo nebo pro alergické osoby.
 • Snadné žehlení – upraví prací cyklus, aby se prádlo méně mačkalo. Žádné zázraky nečekejte, ale trochu to pomůže.
 • Teplota – změní přednastavenou teplotu u programu. Vybírat můžete z rozsahu, který se pro jednotlivé programy může lišit.
 • Odstřeďování – to stejné jako předchozí bod, jen se týká volby otáček.
 • Dětský zámek – ten se nastavuje dost jednoduše, tři sekundy držíte tlačítko s klíčem. Jako ochrana před neposednými dětmi mi to nepřijde příliš účinné.

Jak pere

Asi jste si toho už všimli sami, ale jedním z lákadel této pračky je velmi bohatá programová výbava. Kromě standardní nabídky je tu několik variací parních programů, program pro sportovní prádlo a nebo třeba praní barevného prádla při extra šetrných patnácti stupních Celsia. Také se mi líbí možnost upravit program směrem k rychlosti, nebo naopak k pomalejšímu a účinnějšímu praní. Spotřeba, kterou rozebranou vidíte o kousek níže, je slušná. Hlavně tedy spotřeba energie, s vodou je to o něco horší. Nicméně ke špičce jí kus chybí. Ale je férové podotknout, že modely s lepší spotřebou mají na cenovce kapku jiné částky. Její provoz vaši peněženku určitě nezruinuje. To kde je pračka trochu slabší je odstřeďování. Jednak je při něm docela hlučná a to navzdory faktu, že má jen 1 200 otáček. A za druhé prostě nedokáže odstředit ideálně a prádlo je trochu vlhké. Důsledek je ten, že vám pak bude déle schnout. Ať už na věšáku, nebo v sušičce (tam vás to bude stát i nějaké ty halíře za každé sušení navíc). Když nepoužijete maximální otáčky, tak je to s hlasitostí rozhodně lepší. Ale prádlo je ještě o něco vlhčí. Kdyby se jednalo o pračku klasických rozměrů, tak za mě končí někdy v mírném nadprůměru. Ale ona má zmenšené rozměry, konkrétně hloubku 435 mm. V tomto segmentu už výběr tak velký není a proto má větší šanci uspět. Jelikož je na trhu docela krátce (přelom 2017/2018), tak se prodává za úvodní cenu 10 990 Kč. Nepřijde mi nepřiměřená, ale věřím, že časem klesne a z tohoto přístroje bude ještě zajímavější volba.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (7 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,91 kWh Spotřeba vody: 52 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,91 * 4) + (0,052 * 90) = 3,64 + 4,68 = 8,32 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Na displeji se vám po každých cca 50 cyklech zobrazí zpráva o nutnosti odvápnění. Doporučuji tuto hlášku nepodceňovat a odvápnění skutečně provést.
 • Taktéž párkrát do roka vyčistěte vodní filtr, hlavně když máte tvrdou vodu. Jinak hrozí jeho zanesení a voda vám nebude z pračky odtékat.
Zjistit cenu Chcete vidět i další? Recenzovali jsme i další pračky z roku 2018.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.3 Total Score
WHIRLPOOL FWSD 71283WCV

Zajímavá užší pračka do menších prostor. Není zcela bez chyb, ale přináší extra bohatou programovou výbavu, která je doplněna solidním zpracováním. Za mě to není automaticky jasná koupě, ale určitě bych ji zařadil do užšího výběru. Záleží, jak moc jsou vás její nedostatky zásadní.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
8
Hlučnost
5
Výbava
8
Spotřeba
6
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo