Recenze Whirlpool TDLR 60110

Pračka, která prádlo vypere. Ale to je tak všechno. O uživatelském komfortu se bohužel u tohoto modelu od značky Whirlpool nedá mluvit. Kromě nízké pořizovací ceny a dobrých rozměrů pro malé koupelny vám spotřebič práci nijak významně neulehčí. Ždímání je podprůměrné a prádlo po vytažené dost mokré, při chodu pračka docela dost řve, což rozhodně příjemné není. Co všechno pračka umí a neumí, jsme pro vás sepsali v exkluzivní recenzi. Tak s chutí do čtení!

Parametry

Energetická třída A++
Účinnost praní A
Účinnost odstřeďování C
Spotřeba elektrické energie (roční) 173 kWh
Spotřeba vody (roční) 8 500
Kapacita bubnu 6 kg
Hlučnost při praní 59 dB
Hlučnost při ždímání 76 dB
Výška 90 cm
Šířka 40 cm
Hloubka 60 cm
Maximální počet otáček 1 000
Délka trvání programu bavlna (plná náplň) 240
Počet programů 9
zpět nahoru ↑

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.

Program Kapacita Max. otáčky Teplotní rozsah
Bavlna 6 kg 1 000 30 – 95 °C
Syntetické 3 kg 1 000 40 – 60 °C
Jemné 1,5 kg 1 000 30 °C
Denní náplň 3 kg 1 000 40 °C
e Bavlna 6 kg 1 000 40 – 60 °C
Barvy 4 kg 1 000 40 °C
Vlna 1 kg 1 000 0 °C
Máchání a odstřeďování 6 kg 1 000
Odstředění 6 kg 1 000

Pokud zvolíte program Bavlna při 95 °C, budou zničeny bakterie a vaše prádlo bude dobře dezinfikováno.

Program Jemné je vhodný pro praní záclon, jemných oděvů, šatů, sukní a blůz.
eBavlna je nejvýhodnější program pokud se jedná o kombinaci spotřeby vody a energie u praní bavlněného prádla.

Bílé a pastelově světlé oblečení z jemných tkanin je vhodné prát na program Barvy. Postará se o to, aby prádlo nezašedlo ani nezažloutlo. Při praní na tento program nepoužívejte tekutý prací prostředek.

Denní náplň je program pro lehce až běžně špinavé oblečení z bavlny a/nebo syntetiky.

zpět nahoru ↑

Ovládání

Ovládací panel se skládá z otočného voliče programů a tlačítek pro výběr funkcí. Tlačítka nejsou dotyková. U vybrané funkce se rozsvítí kontrolka pro lepší přehlednost. Volbu intenzity otáček při odstřeďování si nastavíte úplně vpravo ovládacího panelu. U vybrané rychlosti otáček svítí kontrolka. Závady jsou označeny červenými diodami.

Kontrolka Otevřeného víka signalizuje, kdy je zablokované a kdy ho můžete otevřít. Během praní je zablokované vždy a rozhodně se ho nepokoušejte otevřít násilím. Pokud víko nutně potřebujete během praní otevřít, postupujte jako u Zrušení probíhajícího programu před koncem. Na 3 vteřiny podržte tlačítko Reset/Čerpání, dojde k odčerpání veškeré vody (to chvíli trvá), a pak můžete víko otevřít.

Dětskou pojistku aktivujete současným stisknutím tlačítek Intenzivní máchání+Odstředění. Držte je po dobu 3 vteřin, dokud se na displeji nerozsvítí symbol klíče. Pokud budete chtít nastavení Dětské pojistky zrušit, postupujte stejně. Po dobu 3 vteřin stiskněte dvě výše zmiňovaná tlačítka.
Po dokončení programu se pračka sama automaticky vypne po 15 minutách. Po vyjmutí prádla z pračky nechte víko otevřené, aby vnitřek pračky vyschnul.

Pokud chcete změnit program a funkce po spuštění programu, stiskněte tlačítko Start/Pauza, čímž dojde k přerušení programu. Vyberte si jiný program a funkce, a pokud chcete, i intenzitu odstřeďování. Opět zmáčkněte tlačítko Start/Pauza a nový program začne s praním tam, kde předchozí skončil (byl přerušen). Nemusíte již přidávat další prací prostředek.

zpět nahoru ↑

Kombinace programů a funkcí

Funkce, které nejsou v tabulce uvedeny jsou použitelné u všech programů.

Barvy 15´ Rychlé Předpírka Intenzivní máchání
Bavlna ano ano ano ano
Syntetické ano ano ano ano
Jemné ano ano
Denní náplň ano ano
Ebavlna ano
Barvy ano ano ano ano
Vlna ano
Máchání a odstřeďování ano
Odstředění

Při praní si můžete nakombinovat libovolné programy a funkce. Počítejte však s tím, že ne každá kombinace je vhodná. Pokud není možné kombinovat vybraný prací program s vybranou funkcí, kontrolky automaticky zhasnou. Nevhodné kombinace funkcí se vymažou automaticky.

Funkce Barvy 15´ zachovává stálou barevnost u barevného prádla. Navíc šetří energii k ohřevu vody a i přes to, zachovává dobré výsledky praní. Je vhodný pro méně znečištěné prádlo beze skvrn. Abyste dosáhli dobrých pracích výsledků, použijte na prádlo prací prostředek, který je vhodný pro studené praní. Tato funkce nelze použít na bavlnu při praní na 95 °C.

Provětrávání prádla je funkce, která se stará o to, aby vaše prádlo bylo svěží, i když ho zapomenete nebo nemůžete vytáhnout ihned po skončení programu. Provětrávání probíhá v pravidelných intervalech po dokončení pracího programu. Provětrávání probíhá aktivně asi 6 hodin. Zastavit jej můžete stisknutím tlačítka „Provětrávání prádla“.

Díky funkci Rychlé si můžete zkrátit čas u vybraného pracího programu. Tato volba se doporučuje při praní menšího množství prádla nebo málo znečištěného prádla.

Intenzivní máchání se pomocí zvýšeného množství vody postará o intenzivnější máchání, díky kterému dochází k lepšímu vyprání pracího prostředku z oblečení. Tato funkce je vhodná především pro praní dětského oblečení, pro alergiky a osoby se zvýšenou citlivostí na přítomnost pracích prostředků v oblečení. Ocení ji také obyvatelé oblastí s měkkou vodou.

U každého programu je předem nastavená intenzita odstředění. Díky funkci Odstředění si můžete toto nastavení změnit a vybrat si jinou rychlost. Pokud se rozhodnete pro nastavení rychlosti odstředění „0“ znamená to, že se závěrečné odstředění zruší a voda se jen vypustí. Průběžné odstředění během máchání zůstává.

Pro často používanou kombinaci pracího programu a funkce si ji můžete uložit do paměti. Pračka nabízí možnost uložení jednoho nastavení pro každý program, takže jej jednoduše vyberete stisknutím tlačítka „Oblíbené“.

Jak uložit program?

Vyberte si program, rychlost odstředění a funkce. Stiskněte a podržte tlačítko „Oblíbené“ po dobu 3 vteřin. Kontrolka začne blikat a pak se rozsvítí (to znamená, že se vaše volba uložila). Pro použití uložené kombinace vyberte prací program a stiskněte tlačítko „Oblíbené“.

Jak změnit nastavení oblíbeného programu?

Postup je stejný jako u prvního uložení. Vyberete si program, intenzitu odstředění a funkce. Stiskněte a po dobu 3 vteřin držte tlačítko „Oblíbené“. Díky tomu dojde k „přepsání“ dříve uloženého nastavení na vámi nově zvolené.

Díky Odloženému startu si začátek praní můžete naplánovat na nejvhodnější dobu. Třeba na praní v noci, kdy je elektrický proud levnější. Nezapomeňte, že při odloženém startu není dobré používat tekutý prací prostředek. Začátek startu můžete odložit po hodinách a to od 1 do 24 hodin. Po zvolení doby začátku praní stiskněte tlačítko „Start/Pauza“ a čas do začátku se začne odpočítávat. Pokud se po stisknutí tlačítka „Start/Pauza“ rozhodnete pro odložení začátku praní na jinou dobu, stačí opět zmáčknout tlačítko „Odložený start“.

Jak zrušit funkci Odložený start?

Existují 2 způsoby jak vybranou funkci zrušit:

 • Před tím, než stisknete tlačítko „Start/Pauza“ otočte programovým voličem do jiné polohy nebo zmáčkněte tlačítko „Reseret/Čerpání.
 • Po stisknutí tlačítka „Start/Pauza“ zmáčkněte po dobu 3 vteřin tlačítko „Reset/Čerpání“.
  Po zrušení Odloženého startu zhasne daná kontrolka.
zpět nahoru ↑

Jak pere

Tato volně stojící pračka plní svoje poslání: vyprat. Ale uživatelského komfortu si příliš neužijete. Pračka je neuvěřitelně hlučná, a to jak při praní (59 dB) – intenzita hluku je srovnatelná s hlasitým hovorem, tak při ždímání (neuvěřitelných 76 dB) – můžeme připodobnit k rušné ulici. Na to, že spotřebič při ždímání vydává tak hlasité zvuky však příliš dobře neždímá. Třída účinnosti ždímání je C, což je hodně pod průměr a intenzita odstřeďování je pouhých 1 000 ot./min, takže prádlo z pračky vytahujete dost mokré. Pozitivní na ždímání alespoň je, že má přístroj při tomto úkonu dobrou stabilitu a nikam neposkakuje.

Elektrospotřebič není ani výrazně úsporný. Sice se řadí do kategorie A++, ale náklady na jedno praní jsou v porovnání s kapacitou bubnu poměrně dost vysoké (7,08 Kč). Nabídku programů můžeme označit za základní. Žádné speciální programy jako třeba na sportovní oblečení, lůžkoviny nebo parní praní od ní nečekejte. Pračka také může mít problém s praním osušek na 60 °C.

Dvířka pračky bohužel není možné nechat přivřené. Můžete si vybrat pouze variantu otevřeno naplno, nebo úplně zavřeno (tady ovšem pozor na to, aby pračka kvůli nedostatečnému vysušení nezačala plesnivět nebo zapáchat). Uživatelsky příjemnější by také bylo, kdyby měla pračka zvukovou signalizaci, která oznamuje třeba ukončení programu. I přes to, že výrobce uvádí, že buben pračky zůstane po dokončení programu dvířky nahoru, pro jednoduché otvírání, vždy tomu tak není, a tak se budete muset vrátit ke starému dobrému manuálnímu otáčení a hledání dvířek.

Výhodou je, že si můžete upravit délku programu, počet otáček a navolit si odložený start. Nejčastěji používané kombinace programů a funkcí si můžete uložit pro rychlejší ovládání. Na pračce je nejvíce pozitivní poměrně nízká pořizovací cena. Ovšem nízká cena rovná se i nižší uživatelský komfort. Alespoň, že ovládání pračky je jednoduché, takže se s ní naučí rychle zacházet všichni členové domácnosti (ovšem děti k pračce nepouštějte). Na displeji se zobrazuje čas do konce praní. Výhodou této pračky jsou také její menší rozměry a horní plnění. Díky těmto vlastnostem se dobře hodí do menších panelákových koupelen, ve kterých je důležité šetřit každý kousíček místa.

Provětrávání prádla je dobré nastavit, pokud perete přes noc a prádlo z pračky vyndáváte až ráno. Oblečení bude svěží, jakoby pračka právě doprala. Plusové body přičítáme za 5letou záruku na motor.

zpět nahoru ↑

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (6 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0,90 kWh
Spotřeba vody: 38, 7 l

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,90 * 4) + (0,0387 * 90) = 3,6 + 3,48 = 7,08 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

zpět nahoru ↑

Zkušenosti

 • Buben se zastavuje s měkkým otvíráním nahoře pro snadnější vytahování prádla z pračky (ale někdy tomu tak být nemusí).
 • Přístroj disponuje výsuvným podvozkem pro lepší manipulaci při instalaci.
 • Chybové hlášení F23 s největší pravděpodobností znamená závadu presostatu.
 • Záruka na motor 5 let.

Zjistit cenu

5.7 Hodnocení
Whirlpool TDLR 60110

Tento elektrospotřebič je průměrný až podprůměrný. Má pouze základní nabídku programů bez speciálních, do kterých se řadí třeba parní praní nebo praní sportovního prádla. Pračka je při běžném chodu i při odstřeďování velmi hlučná, takže ji rozhodně umístěte mimo obyvatelné místnosti. Nedostačující je také ždímání, po kterém prádlo z pračky vytahujete dost mokré. Jedinou výhodou je nižší pořizovací cena, rozměry, které se hodí i do menších panelákových koupelen a 5letá záruka na motor. Chcete ještě vidět další pračky?

Praní
9
Ždímání
5
Programy
2
Hlučnost
5
Výbava
6
Spotřeba
5
PLUSY
 • nižší pořizovací cena
 • rozměry
 • 5 let záruka na motor
MÍNUSY
 • nedostačující intenzita ždímání
 • hlučnost
 • malá nabídka programů
Přidej svou recenzi

Tags:

Budeme rádi, když nám pošlete svou přípomínku, nebo názor

Odpovědět

Tvé celkové hodnocení