Recenze Xiaomi Amazfit Verge

Celé tři týdny jsem měla možnost testovat chytré sportovní hodinky Xiaomi Amazfit Verge. Protože jsem se právě chystala na aktivně zaměřenou dovolenou do Itálie, nebylo nic lepšího, než hodinky otestovat v terénu. Jak jsem se s hodinkami sžila? Co mě překvapilo a co zamrzelo? Vše jsem pro vás sepsala do ucelené recenze. Tak jdeme na to!

Parametry

Hmotnost46 g
Šířka43 mm
Výška43 mm
Tloušťka12,6 mm
VoděodolnostIP68
RAM512 MB
Interní paměť4 GB
Reproduktorano
Mikrofonano
Materiál páskusilikon
Formát displejekulatý
Úhlopříčka1,3 palce
Typ displejeAMOLED
Rozlišení360 x 360 px
Hustota bodů277 ppi
Fotoaparátne
SIM kartane
Wi-Fiano
Bluetoothano
NFCano
Životnost baterie5 dny
Délka nabíjení1 hodiny
Kapacita baterie390 mAh

Obsah balení

Hodinky dorazily v pevné papírové krabičce, jejíž obsah skrýval samotné hodinky, nabíječku a manuál. Manuál je v několika jazycích, ale v češtině bohužel ne. Proto jsem se pro rady jak na ovládání a prvotní nastavení vydala na internet.

Ovládání, nastavení a systém

Zprovoznění šlo hladce. Abyste si mohli nastavit veškeré parametry a cíle, je nutné si stáhnout mobilní aplikaci Amazfit Watch, kterou najdete na Google Play. Při prvotním nastavení se na ciferníku hodinek objeví QR kód, který je potřeba naskenovat do aplikace.

Po naskenování kódu si jen vytvoříte účet, vyplníte údaje týkající se vašeho pohlaví, výšky, váhy a věku a můžete začít fungovat. Aplikace je přehledná a velmi intuitivní k ovládání. Umožňuje celou plejádu nastavení od maximálního počtu kroků, které chcete za den ujít, přes tepovou frekvenci po výběr vzhledu ciferníku.

V aplikaci se zobrazují veškeré hodnoty a podrobné grafy související s vaším výkonem. Jelikož mají hodinky zabudovanou GPS, je možné se podívat i na mapu, která vám zobrazí profil trasy. Statistiky se ukládají, což znamená, že máte podrobný přehled o vašich aktivitách během dne, týdne a měsíce. Díky nim můžete své výkony porovnávat a jednoduše zjistit, při kterém sportu je potřeba přidat a kde naopak ubrat. Díky měření tepové frekvence je cvičení o to účinnější, protože přesně víte, kdy se zahříváte, kdy spalujete, kdy jedete kardio a kdy jste na hranici tepu, který je pro cvičení zcela neefektivní.

Na jednoduché statistiky se můžete podívat i na hodinkách. Informace však nejsou tak podrobné jako v aplikaci. Nesmím zapomenout zmínit, že je nutné mít hodiny přes Bluetooth připojené k vašemu mobilnímu telefonu. Díky připojení se data z hodinek synchronizují s aplikací, ve které dojde k převedení do grafů a statistik.

Ovládání samotných hodinek je velmi intuitivní. Pouhým natočením ruky se ciferník rozsvítí, takže máte přehled o čase, datu, počasí, krocích a dalších veličinách, které chcete sledovat. K aktivaci dotykového AMOLED displeje slouží podlouhlé oranžové tlačítko na pravé straně hodinek, rovněž jej využijete pro návrat domů – ciferník displeje.

Při potažení prstem shora dolů se zobrazí základní ovládání nastavení hodinek: úprava jasu, režim letadlo, nerušit, režim noc a nastavení hodinek včetně továrního nastavení. Tovární nastavení hodinky vyresetuje, přijdete tak o všechna data. Využívá se zejména, pokud by došlo k zaseknutí nebo nesprávné funkčnosti hodinek. Opět se objeví QR kód, který naskenujete do aplikace a pokračujete tak, jak jsem již psala.

Přetažením prstem zdola nahoru se rozbalí notifikace z vašeho telefonu či samotných hodinek. Upozornění dostáváte na předpověď počasí, příliš slabou baterii, ale také z aplikací vašeho telefonu (Facebook, Messenger, WhatsApp a podobně).

Pohybem prstu zleva doprava se dostanete do přehledů spojených s vaší srdeční aktivitou, sportovní aktivitou a podrobnějšího nastavení ohledně sportů, budíku, stopek, volání a podobně. Každou záložku je možné rozbalit a dostat se do podobnějšího přehledu. Na samotných hodinkách jde v podstatě nastavit téměř vše jako v aplikaci.

Co se týče samotného systému hodinek, tak o jejich chod se stará dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz. Operační paměť má velikost 512 MB a interní úložiště 4 GB. Uživateli však po odečtení systému pro data aplikací a hudbu zbude 1,9 GB.

Konektivita hodinek zahrnuje službu polohy (GPS a Glonass), Bluetooth a Wi-Fi. Najdete zde také podporu NFC pro mobilní platby. Podporovány jsou však pouze platby AliPay, které se u nás nepoužívají, takže celkově? Zbytečnost.

Design

Designem hodinky příliš neohromí, ale co čekáte? Jedná se o sportovní hodinky, u kterých se předpokládá, že je budou nosit sportovně založení lidé. Ke společenským róbám se tedy rozhodně nehodí. Určitě však neurazí, pokud s nimi vyrazíte ve sportovním i ležérním oblečení.

Já osobně jsem na hodinkách ocenila jejich kompaktnost a celistvost. Z ciferníku „netrčí“ žádná zbytečná tlačítka či otočné šroubky a tak nehrozí, poškrábání nebo zavadění o kdeco.

Po vytažení hodinek z krabičky mě překvapila jejich nízká hmotnost (jen 46 g). Při nošení mě vůbec neobtěžovaly a nevadily mi ani při spánku. Jejich vzhled mě trochu zarazil, protože na první pohled působí lacině. Tělo je vyrobeno z polykarbonátu, řemínek je silikonový, ale díky 14mm uchycení půjde snadno vyměnit za jiný. Co se týče barevné nabídky, tak jsou k sehnání bílá, modrá a černá barva.

Amazfit Verge při nošení perfektně seděly, což přičítám právě silikonovému pásku, který má jednu stranu téměř celou perforovanou. Vůbec tedy nezáleží na velikosti vašeho zápěstí, jelikož rozpětí utažení či povolení je opravdu široké. Já osobně mám spíše dětskou velikost zápěstí a vůbec jsem neměla problém, že by mi hodinky ze zápěstí sjížděly. Drobností, jež má však velký vliv na komfort při nošení je proužek na pásku se sponou. Proužek, do kterého se zasunuje přečnívající část pásku s perforací je vybaven kolíčkem pro zafixování řemínku. Nemůže se tedy stát, že by řemínek z proužku vyjel, odchlipoval se a překážel při nošení. Je to sice jen drobnost, ale má velký vliv na komfortní nošení.

Kulatý ciferník je dvoubarevný. Převládající barva je černá, druhou barvou je šedá. Barevným zpestřením jsou čtyři červené čárky umístěné okolo ciferníku v rozpětí 15minutových intervalů (čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá).

Na pravé straně ciferníku najdete podlouhlé červené tlačítko HOME a malý mikrofon. Levá strana disponuje podlouhlým reproduktorem. Spodní strana ciferníku je opatřena velkým senzorem srdečního tepu, jenž je lehce vystouplý, aby lépe přilnul k pokožce. Také zde najdete 4 piny pro nabíjení baterie. Celkově hodinky působí možná trošku levnějším, ale pevným a robustním dojmem.

Vzhled ciferníku si můžete vybrat z 18 dostupných watch face. Každý vzhled zobrazuje jiné informace. Záleží tedy na vás, co všechno chcete sledovat. Rozhodnout se však můžete jen pro klasický ciferník s číslicemi a ručičkami. V tomto případě mi však nošení sportovních hodinek nedává smysl. Chci přece vědět, kolik kroků jsem ušla, co je za den nebo kolik kilometrů jsem uběhla.  🙂

Displej

Dotykový AMOLED displej má průměr 1,3 palce (tedy 3,3 cm) a najdete na něm 360 x 360 obrazových bodů. Displej zobrazuje absolutní černou. Díky automatickému nastavení senzoru světla je displej poměrně dobře čitelný i na slunci. Dobře se čtou především hodiny, ale se čtením informací drobněji napsaným písmem už je to o něco horší. Stačí však kolem ciferníku udělat ochranu dlaní ruky a všechno jde přečíst v pohodě. Výhodou AMOLED displeje je nízká spotřeba energie při zobrazení černé barvy. Ostatní barvy jsou však na spotřebu energie náročnější.

Z počátku jsem měla strach, abych displej nepoškrábala a neponičila. Přeci jen jsme chodili po horách a prodírali se úzkými kamenitými průsmyky. Po 14 dnech tohoto náročného terénu však na skle není ani škrábaneček. Je to proto, že displej je chráněný tvrzeným Gorilla Glass 3, takže s jeho rozbitím si nemusíte dělat starosti.

Celkově hodinky disponují krytím IP68, takže se s nimi nemusíte bát vyrazit do sprchy nebo běhat v dešti. Nezničí je ani náhodné polití. Na plavání však určeny nejsou! Domnívám se, že pouze plavání je snad jedinou aktivitou, která hodinkám chybí k naprosté dokonalosti.

Ovládání displeje je snadné a reaguje na každý dotyk. Je však škoda, že není možné jej ovládat v rukavicích (potřebné třeba při lyžování nebo jízdě na kole v náročném terénu s ochrannými rukavicemi).

Displej se rozsvítí při otočení zápěstím, to je přes den fajn, ale v noci mě to dost otravovalo. V nastavení je však možné si nastavit, že se displej v určitou večerní hodinu nebude po otočení zápěstím zapínat a funkce se opět stane aktivní až v určitou hodinu ráno. Takže ideálka.

Baterie

Baterie disponuje kapacitou 390 mAh a výrobce slibuje až 5denní výdrž na jedno nabití. S tím můžu souhlasit. Já jsem se sice na tuto hodnotu nedostala a to především proto, že jsem neustále využívala GPS, monitorování srdeční aktivity, notifikace a podobně. Nejdelší doba, kdy jsem při používání všech upozornění a funkcí nemusela nabíjet, byla zhruba 3 dny. Proto věřím, že je možné se na 5denní limit v pohodě dostat. Hodinky jsem tedy dobíjela zhruba 2x za týden. Jakmile se kapacita pohybuje kolem 10 %, upozorní vás hodinky na potřebu dobití, další upozornění přijde při snížení na 5 %. Přijde mi trochu škoda, že Amazfit Verge při hraničním poklesu energii nedokážou přejít do úsporného režimu, aby kapacita vydržela opravdu co nejdéle.

Dobíjení baterie trvá zhruba hodinu přes nabíjení z elektrické zásuvky, což je naprosto v pohodě. Co se týče nabíječky, tak ta je poměrně nepraktická. Jedná se o kolébku, do které je potřeba hodinky nacvaknout. Při nacvaknutí i vycvaknutí po nabití je potřeba použít větší sílu. Je opravdu škoda, že hodinky nejsou opatřeny vstupem pro USB micro, což by nabíjení výrazně usnadnilo už jen v tom, že byste mohli využít jakoukoliv nabíječku s touto koncovkou, kterou máte doma. Při cestování tedy nesmíte na sbalení kolébkové nabíječky zapomenout.

Co umí

Hodinky Amazfit Verge vás překvapí neskutečným množstvím funkcí, které je v této cenové relaci skutečně neobvyklé! Snad nejvíce mě překvapila možnost telefonování. Hovory můžete nejen přijímat, ale také sami volat. Hodinky umožňují import kontaktů, možnost psaní čísel nebo volání zpět z výpisu hovorů. Tato funkce je samozřejmě podmíněná Bluetooth spojení s vaším telefonem. Při volání jsem si trošku připadala jako Michael a KITT z Knight Ridera  🙂

Hlasový přenos je při volání lehce zpožděný, a přestože můžete ovládat úroveň hlasitosti, předpokládám, že třeba ve městě by z hovoru moc slyšet nebylo. Je však pravda, že primárním účelem hodinek není telefonování, takže můžu jen říct, že je fajn tuto možnost mít, ale k telefonování vždycky použiji svůj telefon.

Kromě telefonování si můžete vybrat jednu z 12 sportovních aktivit (zahrnuje outdoorové i indoorové): běh, běh na pásu, chůze, jízda na kole, jízda na rotopedu, chůze na eliptickém trenažéru, chůze po horách (v terénu), překážkový běh, lyžování, tenis, fotbal a skákání přes švihadlo. Hodinky vám měří kilometry, spálené kalorie, kadenci kroků, nejrychleji a nejpomaleji ujitý kilometr, srdeční tep a podobně.

K přesnému záznamu trasy dochází díky vestavěné GPS (GLONASS), srdeční tep sleduje optický snímač srdečního tepu. Dále hodinky umí monitorovat váš spánek a zobrazit vám informace o jeho kvalitě. Potěší také možnost přehrávání hudby (v tomto případě je nejlepší hodinky spárovat s bezdrátovými sluchátky). Jak jsem již napsala výše, přes hodinky dostáváte upozornění na notifikace, upozornění je zprostředkováno vibracemi, jejichž intenzitu si můžete navolit sami.

Komunikace může probíhat v anglickém, ruském, španělském, italském, francouzském, německém a japonském či čínském jazyce. Čeština tu bohužel není. Notifikace v češtině však Amazfit Verge bez problémů zpracují. Aplikace samozřejmě v češtině je.

Mě osobně přišla velmi prospěšná funkce, která vás upozorní na to, že již příliš dlouho sedíte a je potřeba se minutu hýbat. Při mém sedavém zaměstnání je toto opravdu přínosné. Stejně tak mě motivoval počet kroků, které jsem za den ušla. Celou dobu jsem měla tendenci překračovat nastavený limit, takže za mě hodinky maximálně splnily svůj účel.

Hodinky jsou vybaveny funkcí Screen lock mode, což znamená, že je na displeji stále viditelný čas. Je jen škoda, že úroveň jasu je v tomto modu velmi slabá. Pro rychlou orientaci však postačí.

Video recenze

Zjistit cenu

Hodnotili jsme i další chytré hodinky od Xiaomi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.4 Total Score
Xiaomi Amazfit Verge

Amazfit Verge ocení každý nadšený sportovec. Nabízí celou řadu sportovních aktivit a zpracování do grafů a statistik vám poskytne kompletní přehled o vašich výkonech. Plusem je poměrně přesné měření tepové frekvence i GPS. Plusové body udělujeme za odolné provedení a displej chráněný Gorilla Glass 3. Ovládání samotných hodinek i aplikace je velmi intuitivní. Celkově můžeme říci, že se v této cenové kategorii jedná snad o jedny z nejlépe vybavených hodinek. Co nás zamrzelo je absence plavání a komunikační jazyk hodinek, který není v češtině. Také nabíjení by zasloužilo vylepšit.

Výbava
7
Ovládání
7
Baterie
9
PLUSY
 • GPS
 • volání
 • Bluetooth, Wi-Fi, NFC
 • odolné zpracování
 • měření tepu
 • monitoring spánku
 • grafy a výstupy
 • výdrž baterie
MÍNUSY
 • ovládání v rukavicích
 • systémový bez češtiny
 • způsob nabíjení
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo