Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Objevte pomocníka s příjemnou pořizovací cenou a nadupanou technologií. Řízená regulace vody, několik úrovní vysávání a propracovaná aplikace. To všechno zhruba za 5 000 Kč. Ano, nějaké nedostatky tento robotický uklízeč má, ale troufáme si tvrdit, že je s ohledem na cenu rádi přehlédnete. Zjistěte o něm více.

Parametry

Doba nabíjení220 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost68 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie2400 mAh
Výdrž na jedno nabití40 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacekamerová
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,6 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí balenív aplikaci
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů5
Maximální výška překážek2 cm
Výška8,1 cm
Průměr35,3 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek1

Co najdete v balení

Robotický vysavač obdržíte v poměrně malé papírové krabici, která je maximálně chytře využitá. Díky tomu není potřeba zbytečně plýtvat papírem. Jakmile otevřete víko, uvidíte papírovou dokumentaci, která zahrnuje návod a záruční list. Dále hned na první pohled uvidíte nádržku na vodu, mopovací utěrku a nástroj pro čištění vysavače.

Po odklopení „horního“ patra najdete samotný vysavač, nabíjecí základnu a napájecí kabel o délce zhruba 1 m. To se nezdá jako mnoho, ale většině uživatelů by měl stačit. Většina z nás má nabíjecí základnu umístěnou přímo u zásuvky.

     

Seznámení s vysavačem

Vzhled vysavače neurazí, ale ani nenadchne. Není na něm nic zvláštního. Horní část je z větší poloviny tvořena víkem, které ukrývá nádobku na prach o úctyhodné velikosti 0,6 l. Dále zde najdete diodu signalizující propojení s Wi-Fi a tlačítko Reset pro návrat k továrnímu nastavení. Trošku nám tady chybí prostor pro uložení čisticího nástroje na HEPA filtr a otočný kartáč. Budete si muset najít jedno místo, kam nástroj budete dávat, abyste jej neztratili, což není moc praktické. Lepší by bylo, pokud by byl nástroj u sběrné nádoby a v případě potřeby čištění tedy hned po ruce.

Přední část zdobí dvojité tlačítko s ikonou domečku = dokovací stanice a ikonu zahájení a zastavení úklidu. Nad tlačítkem uvidíte „oko“ kamerové navigace. Přední odpružený nárazník je ve spodní části opatřen gumovým pruhem. Pod černým pásem se skrývají senzory. Spodní část je rovněž opatřena senzory proti pádu ze schodů, nabíjecími piny, jedním přimetacím kartáčkem, hlavním rotačním kartáčem a dvěma odpruženými gumovými koly, díky kterým vysavač překoná překážky o výšce až 2 cm.

Oproti dražším modelům, chybí Mi Robotovi Vacuum Mop 1C LIDAR, který výšku vysavače zvětšuje. Výrobky s LIDAREM mají obvykle výšku přesahující 9 cm, takže se zpravidla nedostanou pod nižší nábytek. Díky absenci LIDARU je C1 vysoký jen 8,1 cm, takže bez problémů vysaje i pod nižším nábytkem. Na druhou stranu mu absence LIDARu vůči dražším modelem zhoršuje schopnost navigace v prostoru, zvláště tom komplikovanějším. Nicméně pokud máte menší a jednodušší byt (z pohledu orientace robota), nemusí vám LIDAR chybět.

Spodní zadní část je opatřena „packami“ pro uchycení nádobky na vodu. Její objem činí 200 ml, což není mnoho. Výhodou však je, že propouštění vody je řízeno elektronicky. V aplikaci si tak můžete nastavit průtok vody, který bude z nádržky dávkován na stírací utěrku. Elektronicky řízené dávkování vody je velkým pokrokem v oblasti vytírání robotických vysavačů a bývá doménou spíše dražších modelů.

Ovládání

Vysavač je samozřejmě možné používat i bez nutnosti připojení k Wi-Fi, ale počítejte s tím, že přijdete o nejrůznější nastavení a pokročilé možnosti, které Mi Robot Vacuum Mop 1C nabízí. Budete moci vysavač pouze spustit, zastavit a aktivovat režim bodového úklidu nepořádku. Ten aktivujete tak, že několik vteřin přidržíte tlačítko s ikonou domečku. Pro plné využití možností vysavače tedy potřebujete doma Wi-Fi a aplikaci do mobilního telefonu.

Aplikace

S aplikací Mi Home, která je dostupná jak pro uživatele Androidu, tak pro iOS můžete vysavač sledovat v reálném čase. Přes aplikaci můžete samozřejmě vysavač zapnout, zastavit a odeslat do dokovací stanice.

Kromě toho si díky předposlední aktualizaci můžete vytvořit i virtuální hranice nebo čisticí zóny. Poslední aktualizace aplikace, ke které došlo v únoru 2021, vám umožní si mapu rozčlenit na samostatné místnosti a sledovat trasu robota. Nyní je dokonce možné si také vybrat místnost, kterou chcete uklízet. Mějte na paměti, že upgrady aplikace mohou vyžadovat aktualizaci mapy. V současné době je možné si nastavit pouze jednu zónu pro čištění, což se však může v budoucnu, s dalšími aktualizacemi, změnit. Kdo ví?

V aplikaci si kromě plánovaného úklidu můžete vybrat ze 4 nastavení sacího výkonu, přičemž maximální sací výkon je 2 500 Pa. To není mnoho, jelikož dnes jsou na trhu i o 1 000 Pa výkonnější stroje. Nicméně na robota střední cenové kategorie se jedná o stále slušný výkon.  Aplikace obsahuje i záložku s manuálním ovládáním, které můžete připodobnit k ovládání autíčka na dálkové ovládání. Kromě intenzity vysávání je možné si v aplikaci vybrat jednu z 3 nastavení intenzity propouštění vody.

Do aplikace se rovněž ukládá historie úklidu, ale také zde najdete záznamy o stavu vysavače. Tedy jak na tom je HEPA filtr, senzory či kartáče. Jednou za čas je potřeba tyto komponenty vyčistit a také vyměnit.

Senzory a navigace

Kamerová navigace se skládá ze dvou kamer. Jednu vidíte na horní straně 1C, druhá je schovaná v černém pásu na přední straně. Dále je tělo robota opatřeno celkem 15 senzory, které mu pomáhají vytvářet mapu vysávaných prostorů. Vysavač je schopný si uložit pouze 1 mapu. Díky různým senzorům si robot dokáže vytvořit nejen mapu vysávaného prostoru, ale také vysavači umožní si naplánovat nejlepší trasu čištění. Robot se tedy pohybuje systematicky a tak, aby při úklidu nevynechával místa. Při hodnocení navigačních schopností je důležité mít na paměti jeho cenu. Když ho srovnáváte s profi modely s dvou a více násobnou cenu, tak jako vítěz nevyjde. Ale ve své cenové kategorii patří bez pochyby k tomu nejlepšímu.

Jak vysává

Předně je potřeba říct, že vysavač patří ve střední cenové kategorii k naprosté špičce. Umožňuje ovládání přes aplikaci, řízené dávkování vody při vytírání a možnost zvolit si intenzitu vysávání. Kromě toho umožňuje mapu dělit do místností, určovat virtuální stěny i jednu no-go zónu. Je sice fakt, že mapa domu není tak přesná jako mapa, kterou vytvoří robovysavač s LIDAREM, ale to je v porovnání s tím co 1 C umí úplná maličkost. Nad tímto model zajásají všichni, kteří touží po chytrém robotickém pomocníkovi, ale nechtějí přitom zruinovat svůj rozpočet.

Jistě vás potěší, že Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C není při vysávání tak hlučný jako Roborock S5. Podle výkonu se bude hodnota hluku pohybovat mezi 62–68 dB. Je trošku škoda, že vysavač nedokáže automaticky rozeznat koberce a tomu přizpůsobit výkon sání. Chybí mu tzv. carpet boost. Tato absence je však vyvážená tím, že můžete v aplikaci nastavit nejvyšší možnou úroveň vysávání. Jen tak mimochodem, úroveň vysávání je jedna z veličin, kterou si můžete nastavit při plánovaném úklidu. Další je počet opakování a poslední samozřejmě čas.

Robot by neměl mít problém překonat většinu překážek vysokých až 2 cm, včetně kobereců s vysokým vlasem. Co se týče výdrže, dokáže 1C při tichém režimu vysávat až 113 min na jedno nabití. Při maximálním výkonu se pak tato doba zkracuje na 40 min.

Vzhledem k poměrně malé kapacitě baterie 2 400 mAh se vysavač hodí převáženě do malých a středně velkých bytů. Je určen pro úklid zhruba 60 m2 plochy. Potěší velký zásobník na nečistoty, jehož objem činí 0,6 l.

Co se týče nabíjení, tak trvá zhruba tři a půl hodiny, než se nabíje z 0 na 100%. Když k tomu přidáte relativně malou kapacitu, tak to není žádná úchvatná hodnota. Ale zase musíme brát v potaz nízkou cenu výrobku. Šetřit se muselo a platí to i pro baterii. Robotický vysavač disponuje funkcí automatického dobíjení a pokračování v úklidu tam kde skončil. V tomto případě dojde k dobití na douklízení zhruba za 50 minut na 80 %.

Pokud se budeme bavit o údržbě, ta je stejná jako u jiných robotických vysavačů. Je trochu škoda, že se nedají demontovat boční části rotačního kartáče, kde se rády namotávají chlupy a poté poměrně těžko odstraňují. HEPA filtr je omyvatelný pod vodou. Před použitím po mytí se však ujistěte, že je filtr dobře vyschlý.

Vzhledem k tomu, že Xiaomi Vacuum Mop 1C nemá tak propracovanou navigaci, může se stát, že narazí do předmětů trochu „drsněji“ než jeho kolegové s lepší orientací v prostoru. Poničení se ovšem bát nemusíte. A pokud přeci jen nějaké obavy máte, můžete inkriminované místo označit virtuální stěnou nebo no-go zónou.

Aplikace Mi Home vám umožní vytváření chytrých scénářů, což znamená, že vysávání můžete přizpůsobovat různým podmínkám. Například je možné zahájit nebo pozastavit úklid s ohledem na stav jiných zařízení, např. pohybového čidla. Samozřejmostí je i možnost sdílení vysavače s rodinou. Jedinou podmínkou je účet Xiaomi a aplikaci na telefonu toho, kdo chce vysavač ovládat.

Pokud by vás zajímalo, jak si robotický vysavač poradí s kabely, tak můžeme říct, že ty silnější mu nečiní potíže. Horší je to u tenčích kabelů, např. nabíječek od telefonu, které má vysavač tendenci namotávat. Před úklidem bychom tedy doporučili ze země odstranit oblečení, nabíjecí kabely a obecně věci, které by mohl vysavač vysát.

Zkušenosti

Co dalšího je dobré o robotickém vysavači vědět?

 • Aplikace v angličtině.
 • Vysavač vás neupozorní na plný koš nebo prázdnou nádobu na vodu.
 • Robot při vytírání nerozeznává koberce.
 • Robotický vysavač nekomunikuje v češtině, ale podporuje angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu, nizozemštinu, ruštinu, korejštinu a čínštinu.
 • V aplikaci si můžete nastavit notifikace.
Zjistit cenu

Zjistěte, jak si vedly další robo vysavače značky Xiaomi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.7 Total Score
Zkušenosti s Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C

Vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C je splněným snem všech, kteří chtějí nadupaného pomocníka, jenž jim neudělá vítr v kapse. Za zhruba 5 000 Kč dostanete vysavač s funkcí vytírání, elektronickým řízením množství vody a aplikací. Je fakt, že mapa, kterou vysavač vytvoří, není kvůli absenci LIDARU natolik přesná, ale rozhodně je uspokojivá. Navíc si v mapě můžete vyznačit virtuální stěny a no go zóny. Musíte se smířit s tím, že někdy robot nezaznamená nohy od stolu nebo vázu na zemi a silněji do těchto věcí narazí.

Výdrž
4.7
Provoz
8.1
PLUSY
 • cena
 • elektronicky řízená regulace vody
 • velký objem zásobníku na odpad
 • propracovaná aplikace
 • režim Spot na těle vysavače
MÍNUSY
 • vhodný jen do menších prostorů
 • nízká kapacita baterie
 • ne tak přesná navigace
 • aplikace pouze v angličtině
 • krátká doba provozu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo