Recenze tyčového vysavače Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Tyčový vysavač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light si srdce mnoha uživatelů získá především svým sacím výkonem, ale také nízkou hmotností, která se pohybuje okolo 2,3 kg. Já jsem měla možnost jej testovat u sebe doma, v dvoupatrovém domě zhruba měsíc. Jak se mi s ním pracovalo? Čeho si cením? A kde byl problém? Přečtěte si, jak probíhalo testování Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light v recenzi níže.

Parametry

Typakumulátorový, bezsáčkový
Délka kabelu/
Akční rádius120 m
Typ baterieLi-Ion
Kapacita baterie2500 mAh
Doba nabíjení330 min.
Výdrž na jedno nabití45/15 min
Stupně výkonu2
Ruční vysavačano
Objem nádoby na prach0,5 l
Hmotnost2,3 kg
Účinnost vysávání na koberceneuvádí se
Účinnost vysávání na podlahuneuvádí se
Příkonneuvádí se
Hlasitost72-80 dB
Rozměry VxŠxH (cm)záleží na sestavení vysavače
HEPA filtrano
LED osvětleníne
Mokré vysáváníne
Svislé parkováníano
Teleskopická rukojeťne
Odnímatelná rukojeťano
Indikátor baterieano
Indikátor plnostiano
PříslušenstvíProdlužovací tyč, Štěrbinová hubice, Kartáčová hubice, Podlahový kartáč, Úložný dok, nabíječka

Obsah balení

Tyčový akumulátorový vysavač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light má označení modelu MJWXCQ03DY. Tento bezdrátový vysavač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light dostanete v poměrně „light“ krabici.

Úzká krabice skrývá celý vysavač, který má po připojení prodlužovací tyče a kartáčové hlavy délku cca 120 cm. Kromě sběrné nádoby a částí s rukojetí, jež obsahuje také motor a baterii, je součástí také podlahový motorizovaný kartáč, štěrbinová hubice a kartáčová hubice. Nechybí ani nabíječka, držák a kotvicí příslušenství.

Součástí je samozřejmě také návod a pokyny k obsluze. Ty ovšem nejsou v českém jazyce, což je opravdu škoda. Než začnete vysavač používat, je vhodné se s ním předem seznámit. Buď jste natolik zběhlí v cizích jazycích, nebo si obsluhu budete muset najít na internetu.

Držák na tyčový vysavač Xiaomi disponuje dvěma výlisky, do kterých pohodlně uložíte další nástavce pro vysávání, což kvituji s povděkem. Nástavec však nemá integrovanou nabíječku. Tu dostanete zvlášť. Jako logické se jeví, že budete chtít vysavač nabíjet v držáku, který by tedy měl být v blízkosti elektrické zásuvky. Délka nabíjecího kabelu je 145 cm. V balení nenajdete energetický štítek. To je důsledek zrušení nařízení EU č. 665/2013, které má za následek, že neexistuje povinnost dodávat k vysavači štítek a informační list.

Recenze – Podrobné prozkoumání vysavače

Vysavač na našem trhu najdete pod názvem Mi Vacuum Cleaner Light, v zahraničí je však možné jej najít také pod názvy Xiaomi Mijia Wireless lite nebo Xiaomi Mijia Wireless Vacuum Cleaner Lite.

Tělo vysavače se skládá ze 2 částí:

 1. část s motorem, baterií, zdířkou pro nabíjení a rukojetí,
 2. sběrná část s třístupňovou ventilací.

Třístupňová filtrace má podle výrobce účinnost až 99,98 %. Nejprve vzduch projde cyklonovým filtrem, který oddělí velké nečistoty od menších a prachu. Prachové částečky následně procházejí přes bavlněný (houbičkový) filtr a končí v HEPA filtru.

Hlava s motorizovaným kartáčem je poměrně těžká, váží zhruba 480 g. Kartáč je štětinový a lze jej použít jak na vysávání koberců, tak na tvrdé podlahy. Díky jednoduchému mechanismu, jej snadno vyndáte a vyčistíte od nanesených nečistot.

Aby hlava po povrchu dobře jezdila, je opatřena dvěma maličkými válečky, které mají usnadňovat pohyb. Ty se mi zanesly po pár vysáváních, a protože nejdou vyjmout, nejdou nečistoty pořádně vyčistit a válečky se již netočí. Při práci zejména na tvrdých podlahách je to v ruce celkem poznat. Je to jakoby kartáč po podlaze spíše klouzal (lehce drhnul), než aby jezdil.

Dále je v balení štěrbinová hubice, kterou se skvěle vysávají mezery kolem topení, záhyby v sedačce nebo okenní parapety. Hubice se štětinami je skvělá na úklid prachu i na náchylných površích, které nepoškrábe, a přitom účinně odstraní prach.

Na každé násadě si můžete všimnout šedých koleček, což je mechanismus pro upevnění nástavců. Nástavce je možné upevnit přímo do těla vysavače, takže vysavač můžete používat jako ruční, nebo na prodlužovací tyči.

Test – Jak se mi s vysavačem vysávalo?

Na první pohled mě zaujal design, který koresponduje s mým robotickým vysavačem od stejné značky Xiaomi Roborock Sweep one S50. Bílé provedení, které zdobí šedé a stříbrné prvky. Když jsem se pustila do seznamování s vysavačem, obrátila jsem se na manuál, ze kterého jsem se ovšem mnoho nedozvěděla, není totiž v češtině. Sice nemám s angličtinou na komunikační úrovni problém, ale přeci jen, slovíčka spojená s vysávání atd. běžně nepoužívám. Vyšla jsem tedy z nákresů a zapátrala na internetu.

Sestavení a rozkládání jednotlivých částí

Sestavení vysavače není problém. Proto mě zaskočilo, jak těžko jdou od sebe jednotlivé části oddělit. Jedná se především prodlužovací tyč. Myslela jsem, že po stisknutí šedého kolečka části lehce oddělám. Bylo však potřeba použít spíše větší sílu. To mě při výměně nástavců spíše otravovalo.

Také jsem se vrhla na bližší prozkoumání třístupňové filtrace. I tady je potřeba přijít na způsob, jak se filtry vyndávají, abyste je mohli vyčistit. Přiznám se, že vyndání pro mě bylo snazší než samotné nasazení. Musela jsem totiž přijít na mechanismus, jak správně filtrační část do sběrné nádoby nasadit. Nejdřív jsem otáčela částí s filtry tak dlouho, dokud do nádoby nezapadla. Pak jsem si všimla, že je potřeba, aby část s kovovými piny byla zarovnaná s plastovým průhledem na sběrné nádobě. Při zavírání sběrné nádoby částí s motorem je potřeba otočit tak, až uslyšíte cvaknutí. Pokud na sebe tyto dvě části nejsou nasazeny správně, vysavač pouze nasává vzduch, ale netočí se rotační kartáč. Je potřeba, aby kolečko na části s rukojetí bylo zarovnané s obrázkem zavřeného zámku na části sběrné nádoby.

Vysávání různých druhů nečistot

Při vysávání mě překvapilo, jak dobře si vysavač poradil s nečistotami na tvrdé podlaze i koberci. Výkon bezkartáčového motoru se ukázal jako naprosto dostačující, aby vysál jak prach, tak větší nečistoty. Při testování používám místo prachu mouku a větší nečistoty nahrazuji čočkou. S oběma si poradil skvěle. Je ovšem dobré říci, že čočka zůstala v prodlužovací tyči, takže po vypnutí vypadla přes otvor v kartáčové hlavici ven. Zřejmě byla zrníčka dost těžká. Po zapnutí na turbo výkon se však dostala do sběrné nádoby. Nicméně při vysávání běžného nepořádku se mi toto nestávalo. Doma mám také hodně chlupatého psa, australského ovčáka, takže úklid chlupů je na každodenním pořádku. I s těmi si vysavač poradil bravurně.

Vysavač má dva režimy úklidu:

 1. turbo a
 2. normální.

Při vysávání na režim turbo se hlučnost pohybuje okolo 80 dB, při vysávání na normální režim je hlučnost nižší a činí zhruba 72 dB. Hodnoty jsou pouze orientační. Pro měření používám mobilní aplikaci Zvukoměr. Nelze ji považovat za zcela přesnou, ale pro představu je použitelná.

Výdrž baterie a rozloha vysávaného prostoru

Vysavač je vybaven li-Ion baterií s kapacitou 2 500 mAh. Při nabíjení svítí drobná LED kontrolka u ovládacího tlačítka. Bílé svítí rovněž při vysávání, při vybití bliká červeně. Výkon vysavače se s postupným vybíjením nemění. Nebo alespoň já jsem z toho měla tento pocit.

Baterie umožňuje vysavači pracovat ve standardním režimu 45 minut a v režimu turbo zhruba 15 minut. Nabití baterie pak trvá 5 hodin, což může být problém v případě, že potřebujete na režim turbo vysávat velkou plochu například o rozloze 100 m2. Na druhou stranu si myslím, že režim turbo využijete pro vysávání intenzivnějšího znečištění menší plochy, takže i 15 minut je dostačujících. Navíc, jak jsem psala, koberce skvěle vysaje na klasický režim, a tak turbo režim využijete jen na skutečně hodně znečištěné prostory. Já jsem na jedno nabití při vysávání na normální režim vysála celý náš patrový dům, který má obytnou plochu cca 130 m2 a v baterii je ještě stále „šťáva“.

Při vysávání bych možná ocenila o něco větší kartáčovou hlavici, se kterou by byl úklid rychlejší, ale to je spíše drobnost. Vzhledem k tomu, že hlavice v nejvyšším místě měří zhruba 5-6 cm, dostanete se s ní i pod nižší nábytek.  Vysavač má prodlužovací tyč, ale není teleskopická. Po praktické zkušenosti musím říct, že já, se svojí výškou 171 cm bych ocenila, pokud bych si tyč mohla ještě trošku prodloužit. Připadala jsem si při vysávání, že se dost hrbím.

Nemilé překvapení

S vysavačem Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light ID 29761 mám jednu hodně nemilou zkušenost. Při prvním čištění sběrné nádoby a houbičkového filtru se mi houbičkový filtr podařilo roztrhnout. Musím přitom podotknout, že jsem za něj nijak agresivně netahala. Snažila jsem se jen prsty setřít prach, který na filtru zůstal po vyklepání. Jednou rukou jsem houbičku držela a druhou stírala nečistoty, při napnutí ovšem došlo k roztržení. Napnutí ovšem nebylo nijak zvlášť velké. Proto bych všem uživatelům doporučila, aby při čištění byli velice opatrní. Filtr je naštěstí možné používat, i když je na dva kusy, ale asi nikdo si nechce zničit nový výrobek hned po prvním použití. Tak pozor na to.

Údržba

Údržba vysavače je snadná. Stačí jen vyklepat HEPA filtr, opatrně očistit houbičkový filtr a vysypat zásobník na pevné částečky, který má obsah 0,5 l. Ostatně velká bílá nádoba je omyvatelná. Z jedné strany je opatřena transparentním plastem, abyste mohli kontrolovat, jak moc je plná.

Rotační kartáč se z hlavice snadno vyndá, takže z něj bez problémů odstraníte namotané vlasy a chlupy. Jako doplněk ke Xiaomi Mi Celaner Lite je možné dokoupit čistič kartáčů. Negativně hodnotím to, že nelze demontovat „kolečka“ na kartáčové hlavici. Kvůli nepořádku se špatně otáčí, což znesnadňuje úklid.

Porovnání s dalšími modely

Obecně můžu říci, že vysavač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light má v názvu slovo „light“ proto, že se jedná o nejlehčí model tyčových vysavačů této řady. Rovněž po srovnání zjistíte, že má také nejdelší výdrž na režim turbo. Nejlepší tyčový aku vysavač Xiaomi z hlediska kapacity baterie Xiaomi Mi Handle Vaccum Cleaner G10 má 3 000 mAh. Nevýhodou je, že má ovšem jednou takovou hmotnost, tedy 3,7 kg. Což je pochopitelně daň za větší baterii.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner LightXiaomi Mi Handle Vacuum CleanerXiaomi Mi Handle Vacuum Cleaner G9Xiaomi Mi Handle Vacuum Cleaner G10
Provozní doba Turbo módu v min13-156810
Doba nabíjení v min300150150210
Kapacita baterie v mAh2 5002 5002 5003 000
Kapacita zásobníku na odpad v l0,50,50,50,6
Hmotnost v kg2,32,53,33,7

Vzhledem k tomu, že bydlím v poměrně velkém rodinném domě, by pro mě byl vysavač Mi Vacuum Cleaner Light spíše doplňkovým k mému klasickému kabelovému a robotickému vysavači. Na práci s ním mě trošku obtěžovala absence teleskopické tyče a malá kartáčové hlavice, která měří 24 cm. Skvěle však hodnotím práci se štětinovým nástavcem, kterým jsem rychle vysála celou sedačku i prach z kovové lampy bez poškrábání povrchu.  Výkon, nízká hmotnost a skladnost vysavač přímo předurčují do bytů menší až standardní rozlohy. Zde bude dobrým pomocníkem, který odvede bezchybnou práci.

Zjistěte, co je důležité při výběru tyčového vysavače.

Zjistit cenu

Za možnost vysavač otestovat děkujeme specializovanému e-shopu Robotworld.cz, ve kterém můžete tento produkt výhodně zakoupit.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.3 Total Score
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Xiaomi Mi Celaner Light překvapí svým výkonem jak na tvrdých, tak kobercovaných plochách. Výhodou jsou dva režimy úklidu a nízká hmotnost, což při vysávání oceníte. Pozor je potřeba dát na čištění houbičkového filtru. Nevýhodou výrobku je poměrně dlouhá doba nabíjení a ne zrovna uživatelsky příjemné skládání a rozkládání jednotlivých dílů.

Vysávání tvrdých ploch
8.5
Vysávání koberců
7.5
Hlasitost
6
Výdrž
6.5
Výbava
7
PLUSY
 • výdrž na jedno nabití
 • 2 režimy
 • skvělé výsledky vysávání
 • omyvatelná sběrná nádoba
 • nízká hmotnost
MÍNUSY
 • nelze vyčistit kolečka
 • nízká výška
 • výměna nástavců na prodlužovací tyč
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo