Recenze Xiaomi Roborock Sweep One S50

Roborock Sweep One S50 je druhou generací vysavače, která je však v současné verzi vylepšena o mopovací funkci a také celou řadu senzorů. Jednoduchost ovládání podporuje přehledná aplikace, jejíž instalace a spárování s vaším mobilním telefonem je opravdu hračka. Jak Roborock obstál v úklidu naší redakce? To jsme shrnuli do přehledné recenze.

Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané robotické vysavače.

Parametry

Doba nabíjení240 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost54-67 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie5200 mAh
Výdrž na jedno nabití150 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacelaserová
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkuano
Objem zásobníku0,48 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníne
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrne
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů3
Maximální výška překážek2 cm
Výška9,6 cm
Průměr35 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek1

Obsah balení

Společně s vysavačem v balení obdržíte nádržku na vodu, dvě mopovací utěrky, dva EPA filtry, podložku k základně, nabíjecí základnu, manuál a dvě kolečka pro propouštění vody ze zásobníku.

Po odklopení horního krytu najdete integrovaný čisticí kartáček, který je na jedné straně opatřený štětinami třeba pro čištění EPA filtru nebo pro odstranění prachu ze senzorů, druhá strana disponuje krátkou ostrou čepelí pro odřezání namotaných vlasů.

Ovládání

První zprovoznění robota zabere do 15 minut. Výrobek vám v krabici přijde víceméně připravený rovnou k použití. Abyste však využili jeho veškerého potenciálu, je potřeba si stáhnout aplikaci dostupnou pro Android i iOS pod názvem Mi Home.

Na samotném vysavači najdete 3 tlačítka:

 • zapnout/vypnout – tlačítko sloužící pro zahájení a přerušení úklidu nebo pro úplné vypnutí vysavače (na těle robota nenajdete klasický kolébkový vypínač, které mají jiné konkurenční modely). Tlačítko zároveň slouží také jako indikátor baterie nebo poruch. V případě, že je vše v pořádku, svítí kolečko bílou barvou, při nízké hodnotě baterie nebo poruše svítí červeně.
 • SPOT – tlačítko s ikonou čtverečku slouží pro rychlé zvolení uklízecího režimu SPOT, který v domácnosti nahrazuje smetáček a lopatku. Na tento režim dokáže vysavač uklidit zhruba 1,5 m2 plochy.
 • DOCK – tlačítko se symbolem elektrické zásuvky slouží pro povel k návratu do nabíjecí stanice.

Wi-Fi a aplikace Mi Home

Pro využití veškerých vymožeností, které vysavač nabízí je zapotřebí si stáhnout Mi Home aplikaci, ve které si jen vyberete záložku odpovídající robotickému vysavači a přidáte výrobek. Vysavač musí být při instalování zapnutý. Po odklopení horního krytu uvidíte malou diodku, která při párování bliká modře.

Dále po vás bude vyžadováno heslo k vaší Wi-Fi a nejrůznější povolení ve vašem telefonu. Nezapomeňte aplikaci povolit přístup k poloze zařízení. To byl zrovna u mě kámen úrazu. Jakmile jsem však polohu povolila, vše fungovalo bez problémů.

Robot začne vysílat svoji vlastní síť, ke které je potřeba se připojit, zároveň se vám zapne i oznamování polohy. Poté se začne vysavač s aplikací párovat, což nemusí na první pokus vyjít. V tomto případě je potřeba nastavení vyresetovat současným stisknutím tlačítek DOCK a SPOT. Uslyšíte hlášení o resetování a pokus můžete opakovat.

Jakmile je spárování úspěšné, můžete přejít do nabídky aplikace. Důležitá pro vás bude zejména záložka Cleanup mode, ve které můžete spustit mopování nebo nastavit výkon vysavače.

Dále záložka Care umožňuje zkontrolovat stav vašeho přístroje (náplň nádobky na prach, stav filtru, senzorů, kartáčů a podobně). Další záložky vám umožní nastavit načasovaný úklid. Samozřejmě si v aplikaci můžete prohlédnout údaje spojené s úklidem (tedy mapu, čas posledního úklidu, velikost uklizeného prostoru a další).

Z aplikace bohužel nechodí upozornění do telefonu, například o tom, že vysavač začal s úklidem nebo je potřeba vysypat zásobník. To se dozvíte jedině z aplikace, kde jsou notifikace označeny oranžovým puntíkem.

Funkce

Z hlediska funkcí vysavač nabízí celkem 3 režimy úklidu:

 • SPOT – bodový úklid, jenž nahrazuje smetáček s lopatkou. Pokud se vám v místnosti na zem vysype třeba cukr, stačí zvolit tento režim, který vysaje jen danou oblast.
 • Plánované uklízení – úklid si můžete naplánovat na každý den v týdnu v jinou dobou.
 • Mopování – vysavač umožňuje i vytírání, ale tento režim je potřeba v aplikaci zvolit.

Vysavač kromě těchto tří režimů navíc umožňuje zvolit i výkon vysávání. Nastavit si můžete režim Quiet (tichý), Balanced (vyrovnaný), Turbo a Max. Defaultně nastavený je režim vyrovnaný. V aplikaci je vhodné povolit možnost Carpet mode, kdy vysavač dokáže rozeznat, když najede z tvrdé plochy na plochu kobercovanou, takže automaticky zvýší výkon. Vyšší výkony je vhodné použít na koberce nebo na silně znečištěná místa. Jinak je Balanced zcela dostačující.

Údržba

O údržbě vysavače najdete informace v aplikaci. Pomocí ikon si zde přečtete, na kolik procent je daná část vysavače čistá. Můžete si tak udělat obrázek o tom, kdy vyměnit EPA filtr, vysypat nádobu na prach nebo vyčistit rotační kartáč.

Po každém úklidu však doporučuji utřít senzory, které se zanáší prachem a při velkém znečištění by nemusely správně pracovat. Velkým přínosem je možnost nádobu na prach i EPA filtr umývat pod vodou (nejedná se o HEPA filtr, ale EPA filtr třídy 11 s účinností 95%). Zejména u EPA filtru tím prodloužíte jeho životnost a dobu do výměny za nový. Omýt je možné i rotační kartáč, ale účinnější je zbavit jej nečistot přiloženým kartáčkem.

V případě, že se rozhodnete díly umýt, je potřeba je nechat před použitím 100% vyschnout. Mopovací utěrky je možné prát v pračce.

Způsob testování vysavače

Xiaomi Roborock Sweep One S50 je určen pro pravidelný úklid běžných nečistot, jako jsou vlasy, prach, chlupy nebo nejrůznější drobky od dětí či domácích mazlíčků.

Při našem testování používám mouku místo prachu a černou a červenou čočku a rýži jako simulaci větších nečistot. Účinek mopu testujeme na čerstvých, ale také zaschlých skvrnách od kečupu. Prostor, který jsem pro testování vytvořila, byl skutečně extrémně špinavý. Chtěla jsem si prověřit to, jak by vysavač v této zkoušce obstál. Extrémní nečistoty, jakými jsou třeba zaschlé skvrny od kečupu, nemají na závěrečné hodnocení vliv, protože jsme si vědomi toho, že se nejedná o průmyslový vysavač, ale o pomocníka s každodenním úklidem.

Při pravidelném používání se vysavač osvědčil na výbornou. Překvapil zejména mopovací funkcí, kdy je propouštěno dostatečné množství vody, aby nečistoty z podlahy nebyly jen roztírány na jiná místa, ale skutečně stírány (samozřejmě klasický mop do ruky nenahradí). Úspěchu robot dosáhl i při vysávání koberců s dlouhým chlupem. Úklid nebyl vždy 100%, ale rozhodně mně i tak vysavač ušetřil hodně práce.

Jak vysává

Xiaomi Roborock Sweep One S50 jsem používala pro pravidelný úklid běžné domácnosti, ale vyzkoušela jsme také, jak obstojí v extrémních podmínkách.

Robota jsem nechala vysávat vinylovou podlahu, kachle, dřevo i koberec a výsledek na všech površích byl velmi dobrý. Na vinylové podlaze jsem čas od času našla drobek, ale ve srovnání s předchozím stavem podlahy se jednalo opravdu o malé nečistoty, které jsem vyhodila do koše. Samozřejmě jsem u vysavače otestovala i senzory proti pádu ze schodů a na tvrdých podlahách jsem využila i mopování.

Opravdu neocenitelná funkce je automatické detekování koberce. Musíte však tuto možnost najít a zatrhnout v aplikaci. Rozhodně by si ji měl zvolit každý, kdo má na podlahách položený kusový koberec. Vysavač během vysávání dokáže koberec identifikovat a zvýšit sací výkon. Po přejetí na tvrdou podlahu výkon opět sníží. Mně dobře vysál i koberec s vysokým vlasem. Neměl problém na něj najet ani v něm vysávat. Je ovšem pravdou, že větší nečistoty, jako třeba zrna od čočky úplně spolehlivě nevysál. S prachem a menšími nečistotami však zatočil spolehlivě.

V nastavení v aplikaci si můžete upravit sací výkon vysavače na základě výběru režimu. Vyšší sací sílu bych asi doporučila na koberce a koberce s vyšším vlasem a také na velké znečištění tvrdé podlahy. Jinak jsem si většinu testovací doby vystačila s defaultně nastaveným výkonem Balanced, tedy vyvážený.

Mopování je dle mého názoru velmi uspokojivé. V porovnání s mopovacím robotickým vysavačem Symbo xBot 5 PRO mi mopování přišlo lepší. Zřejmě je to proto, že Roborock Sweep One S50 do mopovací utěrky propouští více vody, takže po vytření zůstává podlaha ještě nějaký čas mokrá. Co bych u mopování vytkla je malý zásobník na vodu s objemem 100 ml (Symbo xBot měl 200 ml zásobník), na jehož napouštění jsem si musela najít svůj fígl. Zásobník je dobré uvést do vertikální polohy a v té do něj napouštět vodu. Při horizontálním plnění vody vytékala a dělaly se bubliny.

Je také škoda, že vysavač nedokáže rozeznat sám, že mu byl připevněn zásobník s vodou a má začít vytírat. Tuto možnost je potřeba zvolit v appce. Mopovací utěrku je nutné před vytíráním namočit a vyždímat. Při mopování je vysavač poměrně tichý, ale jezdí pomaleji než při vysávání. To je však podle mého názoru dobře, protože podlahu lépe vymopuje.

Pro testování v extrémních podmínkách jsem vysavač nechala uklízet prostor o velikost cca 1,5 x 1,5 metru, kde byla poházená mouka, čočka a rýže. Výsledek po vysávání byl velmi dobrý. Na zemi zůstaly zhruba jen 3 smítka. Podívejte se na mou fotodokumentaci.

V těchto podmínkách jsem vyzkoušela i mopování, ale na zem jsem navíc rozetřela kečup, který jsem v první fázi nechala setřít v čerstvém stavu a ve druhé fázi jsem skvrny nechala zaschnout. Při mopování čerstvých skvrn byl výsledek 100 %. Moje fotodokumentace:

Se zaschlými skvrnami si robot neporadil, což jsem ovšem čekala.

Pro vysavač jsem nachystala také nástrahy v podobě nečistot kolem noh stolu. Právě u jídelního stolu totiž zůstává nejvíce drobků a některým robo vysavačům dělá problém drobky z těchto míst odstranit. Sweep One S50 obstál dobře, i když ne na 100 %.

Před vysáváním a vytíráním jsem vždy zvedala své jídelní židle, jelikož mají rozteč jen 30 cm a průměr vysavače je o pár centimetrů větší, takže jsem věděla, že by pod nimi vysavač neprojel. U židlí s větší roztečí však problém nebyl. Velmi potěšující je také fakt, že se robot nezamotává do kabelů, takže jsem se nemusela bát, že se mi během plánovaného úklidu, kdy nebudu doma, zasekne u počítače a úklid nedodělá. Díky velkým odpruženým kolům se ze změti kabeláže vždy spolehlivě vymotal. Krycí mřížka se dvěma drátky vysavači zabraňuje nasátí větších předmětů.

Velmi pozitivně hodnotím laserový systém navigace, díky kterému si robot během prvního vysávání naskenoval místnosti a pak se v nich pohyboval jistě, ale přesto šetrně vzhledem k nábytku. Díky bohatému množství senzorů (13) se robot pohybuje v dostatečné vzdálenosti od stěn, ale nečistoty dobře vymete díky postrannímu kartáčku. Dále si hlídá vzdálenost od nábytku, takže před tím, než do něj ťukne, zpomalí, takže se skutečně nemusíte obávat, že by vám v domě cokoliv poškodil. Nemusíte se obávat ani toho, že by vám robot uvíznul třeba pod sedačkou. Horní čidlo, které připomíná okénko tanku, pruží, takže robot dokáže odhadnout, pod čím projede a pod čím nikoliv.

Praktickým jsem shledala automatické vypnutí v případě, že vysavač nemůže zaparkovat do dokovací stanice. Když jsem jej nechala vysávat v koupelně, kam jsem jej musela přenést, po práci chvíli hledal základnu, pak nahlásil, že ji nemůže najít a automaticky se vypnul.

Určitě oceníte i funkci dokončit úklid, se kterou jsem tedy osobní zkušenost neměla, protože baterie mi vždy stačila na vysávání daného prostoru. Pokud však budete uklízet opravdu rozsáhlé prostory a vysavač zjistí, že to s kapacitou baterie nezvládne, pojede se během úklidu dobít a poté bude pokračovat tam, kde skončil.

Dokovací stanice má elegantní vzhled. To, že je v provozu signalizuje nerušivé bílé světlo. K dokovací stanici dostanete průhlednou plastovou podložku zhruba o velikosti průměru vysavače, která zabraňuje styku mokré mopovací utěrky s podlahou, což je jistě přínosné ve všech místnostech, kde máte třeba dřevěnou nebo jinou náchylnější podlahu.

Co se týče vypínání vysavače, ten není možné „natvrdo“ vypnout pomocí kolébkového vypínače. Pokud je vysavač zaparkovaný v dokovací stanici, je pořád v režimu Stand-by. Úplně vypnout jej můžete jen tak, že jej buď odpojíte ze základny, nebo základnu vypojíte z elektřiny a na těle vysavače dlouze stisknete tlačítko On/Off, dokud se neozve signál oznamující, že se vysavač vypnul.

Bylo na vysavači něco, co se mi nelíbilo? Ano. Určitě bych vytkla to, že nemá madlo pro přenášení. Tento drobek váží asi 3,5 kg, a pokud ho potřebujete přenést do patra, jako já, tak se v ruce docela pronese. Navíc jsem si ho kvůli bezpečnosti vždy ještě opřela o hrudník, což čistotě oblečení nepřidá.

Nevýhodou je také komunikace v anglickém jazyce a také návod, který je jen v cizích jazycích. Pro pomoc a prvotní seznámení jsem se proto vydala na internet. Škoda je také absence notifikací, které vám nechodí do telefonu. Nevíte tak, zda vysavač začal s plánovaným úklidem, nebo zda s ním již skončil. Pokud se o vysavači chcete dozvědět, je potřeba otevřít aplikaci.

Docela mě zamrzelo a také zaskočilo, že v balení s vysavačem nedostanete magnetickou pásku, kterou si v případě zájmu musíte dokoupit zvlášť. Já jsem oddělení pokojů řešila, čím se dalo.

Video recenze

Zjistit cenu

Chcete vidět další? I když se jedná o jeden z nejlepších robotických vysavačů?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.9 Total Score
Xiaomi Roborock Sweep One S50

S vysavačem jsem byla při běžném úklidu více než spokojená. Přestože jsem po vysávání na zemi čas od času našla malý drobeček, mopování bylo na vynikající úrovni. Velmi mě potěšila přesná navigace a to, že vysavač ve velké rychlosti nenaráží do nábytku. Rovněž práce s aplikací je snadná a všechny informace přehledné. Je však škoda, že notifikace o vysavači se vám neobjevují ve vašem chytrém zařízení. Z praktického hlediska mi chybělo madlo na přenášení a pro méně zdatné angličtináře může být komplikací i komunikace v angličtině. Ale to platí pro 99 % robotických vysavačů.

Výdrž
6.8
Provoz
8.6
PLUSY
 • velká kapacita baterie
 • funkce dokončit úklid
 • mopovací funkce
 • inteligentní navigace
 • přehledná aplikace
 • systematický pohyb
 • automatická detekce koberce
 • zpomalení před překážkou
MÍNUSY
 • chybí madlo na přenášení
 • automaticky nerozezná mopování
 • komunikace v cizím jazyce
 • nechodí notifikace do telefonu
 • chybí magnetická páska
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo