Recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite

Xiaowa Lite je robotický vysavač, který ve spolupráci se Xiaomi vyrábí společnost Roborock. Jeho největší předností jsou vlastnosti charakteristické spíše pro dražší modely. Těšit se můžete na skutečně velký zásobník na odpad, ale také na ovládání pomocí aplikace. Kromě výhod jsem však objevila i drobné nedostatky. Jak probíhalo naše testování a jak si při něm vysavač vedl? To zjistíte z naší recenze.

Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané robotické vysavače.

Parametry

Doba nabíjení210 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost65 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie2600 mAh
Výdrž na jedno nabití120 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidne
Typ navigaceinfračervené senzory
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,64 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníne
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů2
Maximální výška překážek2 cm
Výška9 cm
Průměr35,3 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybnesystematický
Funkce vytíráníne
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek/

Obsah balení

Příslušenství, které v balení společně s vysavačem obdržíte je poměrně chudé. Kromě samotného vysavače, základny a manuálu dostanete navíc jen čisticí kartáček s čepelí pro údržbu rotačního kartáče. Nádoba na prach je opatřená HEPA filtrem. Náhradní HEPA filtr však k vysavači neobdržíte. V balení není ani magnetická páska, kterou si v případě zájmu musíte přikoupit u výrobce zvlášť.

Ovládání

Prvotní zprovoznění robota pro mě byla hračka, jelikož jsem již dříve testovala produkty od Xiaomi, mám již ve svém smartphonu nainstalovanou Mi Home aplikaci, kterou potřebujete pro spárování robota s chytrým zařízením. Jen s aplikací dokážete využít veškerý potenciál, který robot nabízí.

Na těle vysavače najdete 3 tlačítka:

 • režim SPOT – úklidový režim, který simuluje lopatku se smetákem, po stisknutí tlačítka vysavač uklízí prostor o rozloze zhruba 1 x 1 metr,
 • on/off – tlačítko sloužící pro zahájení nebo přerušení úklidu, při delším stisku jím robota úplně vypnete (nebude ve Stand-by režimu),
 • DOCK – tlačítko se symbolem elektrické zástrčky, které vysavač pošle do nabíjecí/dokovací stanice.

Wi-Fi a aplikace Mi Home

Instalace aplikace Mi Home je snadná a rychlá. Dostupná je jak pro Android, tak pro iOS. Nezapomeňte v telefonu povolit, aby měla aplikace přístup k poloze zařízení, jinak se vám nepodaří aplikaci s výrobkem propojit. Nebo alespoň u mě to byla příčina neúspěchu s prvotní instalací.

Po nainstalování již stačí vybrat správný výrobek. Nenechte se zmást názvem. Xiaowa jsem tam uvedená pod pojmenováním Xiaowa C1. Takto ji můžete najít i na různých e-shopech. Také se ještě občas přidává slovíčko Lite tedy Xiaowa Lite C1. Při spárování je rovněž potřeba povolit zapnutí Bluetooth.

Aplikace vám nabízí celou řadu možností. Z vlastní zkušenosti doporučuji v záložce Robot setup povolit detekci koberců (Carpet Boost mode).

Dále vás bude zajímat Timer Cleaning, kde si můžete nastavit plánované vysávání. Nastavení umožňuje naplánovat vysávání na každý den pracovního týdne nebo jen na víkendy nebo podle toho, jak potřebujete vy sami.

Přínosná je také možnost volit intenzity sání. Já jsem celou dobu vysávala na režim Standard a výsledky úklidu se mi zdály v pohodě. Zvolit si však můžete i možnost Silent, Strong a Max. Vzhledem k tomu, že vysavač jezdí chaoticky buď až do vybití baterie, nebo do doby, kdy uzná, že je vše čisté a jede se nabít, můžete si i vy sami nastavit dobu trvání úklidu. Rozsah je od 10 minut po 60 minut, ale nemůžete se spolehnout na to, že vysavač za vámi zvolenou dobu odvede 100% výkon.

Dále zcela jistě využijete záložku Consumables & Maintenance, která slouží pro kontrolu stavu vašeho vysavače. Jsou zde informace o filtrech, bočním kartáčku, hlavním kartáči a senzorech, u kterých je procentuálně znázorněno v jakém stavu jsou. Díky tomu víte, kdy potřebují údržbu.

Funkce

Vysavač nabízí celkem 2 režimy úklidu:

 • SPOT – ten nahrazuje smetáček s lopatkou,
 • plánovaný úklid – umožňuje vám nastavit plánované vysávání podle toho, jak se vám to hodí.

Kromě toho si ještě můžete nastavit hlasitost komunikace vysavače, dále v záložce najdete možnost Najít můj vysavač, což využijete v případě, že se vám zasekne někde, kde jej nemůžete najít. Samozřejmě je tu možnost změnit výkon sání, nastavit si dobu úklidu a další.

Údržba

Společně s vysavačem obdržíte i čisticí kartáček pro údržbu vysavače a rotačního kartáče. Kartáček je opatřen štětinami, které se hodí na údržbu HEPA filtru nebo dalších částí vysavače, ale také u něj najdete ostrou čepel, která slouží k odřezávání vlasů a jiných chuchvalců špíny.

Zásobník na prach můžete omývat pod vodu, ale musíte před tím vždy vytáhnout HEPA filtr, jelikož ten pod vodou omyvatelný není, což je škoda. Když už v balení není HEPA filtr navíc, mohl by být ten, co je v zásobníku na odpad tedy alespoň omyvatelný.

Způsob testování vysavače

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite je předurčen k pravidelné údržbě nepořádku jako je prach, drobky, ale zvládne i chlupy a nečistoty z domácích mazlíčků. Ovšem musím říct, že náš pes zatím moc nelíná, takže nedokážu posoudit, jak by si s jeho chlupy poradil třeba na podzim. Během letního testování však v pořádku.

Kromě toho, že vysavač testuji vždy několik týdnů ve svojí domácnosti, pro něj ještě navíc připravuji, řekněme, demonstrativní test, abyste si mohli udělat představu o tom, co zvládne, a na co nestačí.

Při tomto demonstrativním testu používám mouku jako náhradu za prach, různé druhy čočky a rýži jako simulaci velkých drobků a nečistot. Prostor, který je pro testování vytvořen, je skutečně hodně špinavý a nepředpokládám, že někdo v takovém bytě či domě žil, ale jde spíše o to, aby bylo skutečně patrné, co vysavač zvládne a co nikoliv.

Při pravidelném úklidu jsem s vysavačem neměla problém, i když musím říct, že v porovnání s jeho dražšími konkurenty nebyl výsledek vždy 100%. To je zapříčiněno především tím, že se po místnostech robot pohybuje nesystematicky a nepamatuje si, kde už byl a kde ne. Klidně se může stát, že bude uklízet hodinu, ale úplně se vyhne některému koutu, protože si nedokáže prostor zmapovat a nepamatuje si, kde uklízel a kde nikoliv. Ale za cenu, za kterou jej pořídíte si myslím, že s jeho výkonem budete spokojeni. Robotický vysavač má vysávat sám a to on dělá.

Jak vysává

S vysavačem se naučíte pracovat rychle. Návod je sice jen v anglickém jazyce, ale vzhledem k tomu, že výrobek neumí nic jiného, než vysávat, v podstatě návod ani nepotřebujete. To, co potřebujete vědět, najde v aplikaci, která je bohužel také jen v angličtině. Nicméně, prvotní zprovoznění a následné ovládání vysavače je opravdu hračka.

Jak jsem již uvedla výše, Xiaomi Roborock Xiaowa lite je robotický vysavač pro pravidelný úklid běžné domácnosti. Já jsem jej nechala vysávat koberce, vinylovou podlahu i kachle a musím říct, že vysál, co mohl.

Výsledky vysávání však nebyly vždy uspokojující. Důvod? Senzorová navigace! Roboti, kteří se řídí podle senzorů, si nedokážou zmapovat prostor. Ani Xiaowa toto nedokáže. Neumí si vytvořit mapu prostoru, takže se pohybuje nesystematicky a nepamatuje si, které místo už navštívil a které nikoliv. To je důvod, proč se mi některé části domu zdály jako nevysáté. Dalším důsledkem je také mnohem delší čas úklidu. Trvá zhruba o třetinu déle než u dražších modelů.

Vysavač jezdí buď do vybití, tedy do doby, kdy mu hodnota baterie klesne na 30 %, pak se jede automaticky dobít, nebo si sám rozhodne, že už byl úklid dostatečný. Existuje také možnost nastavení času úklidu v aplikaci (10-60 minut), jenže se nemůžete spolehnout, že za tu dobu skutečně uklidí všechno, když se pohybuje nesystematicky.

Občas se mi stalo, že jsem vysavač ručně navigovala, protože mi to přišlo rychlejší, než čekat, až sebere pár nečistot v okolí. Také se mi nechtělo čekat třeba půl hodiny. Ruční ovládání je možné provádět v aplikaci.

Oceňuji však skutečně velký sací tlak 1 600 pA, který je na podlahách všech typů rozhodně znát. Poznáte to, ale také na hlučnosti výrobku. Při provozu dosahuje až 65 dB, což je skutečně hodně! Na dívání na televizi to není a bude vás to obtěžovat třeba i při vaření. Díky vysokému sacímu tlaku však dokáže bez problémů posbírat i větší nečistoty.

Velkým plusem je, že robot dokáže detekovat koberec, pokud mu tuto možnost v aplikaci nastavíte. Můžete potom klidně vysávat pokoj s kusovým kobercem a těšit se z dobrých výsledků jak na tvrdé podlaze, tak na koberci. Dobrých výsledků je dosaženo nejen dostatečným sacím tlakem, ale také kombinovaným rotačním kartáčem.

Při seznamování s produktem mě překvapila velikost zásobníku na prach, která je oproti konkurenci skutečně obří. Celých 0,6 l vás osvobodí od vysypávání zásobníku po každém vysávání. Nyní vysypání postačí provést 1 x za 5 dní.

Co se týče výsledků, ano, sem tam jsem našla nedokonalosti, ale třeba při úklidu kolem stolu jsem byla mile překvapená, protože robot dosáhl hodně podobných výsledků, jako jeho dražší konkurence s laserovou navigací.

Velmi mile mě překvapilo, že vysavač s cenovkou kolem 5 000 Kč má poměrně vyspělou aplikaci, která vám umožní naplánovat úklid, kdy chcete, zvýšit nebo snížit výkon sání, nebo aktivovat rozeznání koberce. Ocenila jsem také to, že vysavač před překážkou většinou zpomalil, aby do ní nenarazil v plné rychlosti. Ale když už narazil, nemusela jsem se o svůj nábytek bát, protože přední strana je opatřena gumovým nárazníkem.

K vysavači mám tyto výhrady:

 • nepamatuje si, kde již uklízel a kde ještě ne,
 • úklid trvá dlouhou ve srovnání s modely s laserovou navigací,
 • HEPA filtr není omyvatelný,
 • z aplikace nechodí notifikace o stavu vysavače,
 • při úklidu je velmi hlasitý.

Video recenze

Zjistit cenu

Raději dražší robotický vysavač?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.7 Total Score
Xiaomi Roborock Xiaowa Lite

Vysavač překvapí vzhledem ke svojí nízké pořizovací ceně svojí vyspělostí. Aplikace umožňuje nastavení plánovaného úklidu přesně podle vašich požadavků, dále si můžete upravit sací výkon nebo povolit automatickou detekci koberce. Potěší také neobvykle velká nádoba na prach s kapacitou 0,6 l. Také sací výkon je srovnatelný s dražšími modely. Robot však pokulhává ve způsobu vysávání. Chybí mu laserová navigace, takže se po místnostech pohybuje chaoticky, nepamatuje si, kde již uklízel, a tudíž nejsou výsledky vždy 100%. Rovněž příslušenství k vysavači nedostanete téměř žádné. Ve zkratce můžeme říct, že se jedná o dobrou volbu pro všechny nenáročné uživatele.

Výdrž
6.3
Provoz
7
PLUSY
 • aplikace
 • plánovaný úklid
 • nastavení výkonu
 • velká nádoba na odpad
MÍNUSY
 • hlučný
 • nesystematický pohyb
 • neomyvatelný HEPA filtr
 • chudé příslušenství
 • absence notifikací do telefonu
 • nemá držadlo pro přenášení
 • komunikace v angličtině
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo