Recenze Zanussi ZWQ 61215WA

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

O něco energeticky náročnější, než konkurenční modely, je pračka Zanussi ZWQ 6125 WA. Vhodná je především pro méně náročné uživatele, mezi které můžeme zahrnout mladé páry nebo starší osoby. Pračka nabízí jen omezený počet programů a také omezenou možnost regulace různých veličin. Hlučnost je trochu otravná, ale pro každodenní praní je tato pračka dobrou volbou. Co ni řeknete vy? Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Způsob plněníhorní
Energetická třídaA++
Kapacita6 kg
Otáčky1200 ot./min.
Hlučnost ždímání78 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů78 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4450 l
Počet programů8
Délka základního programu200 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška85 cm
Šířka40 cm
Hloubka60 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
ProgramKapacitaMax. otáčkyTeplotní rozsah
30´@30 °2 kg80030 °C
Bavlna6 kg1 2000 – 90 °C
Bavlna – úsporný6 kg1 20040 – 60 °C
Syntetika2,5 kg1 2000 – 60 °C
Jemné2,5 kg1 2000 – 40 °C
Vlna/Ruční praní1 kg1 2000 – 40 °C
Osvěžení 20 min1 kg1 20030 – 40 °C
Smíšené 20 °C3 kg1 20020 °C
30´@ 30 ° je krátký program, který je vhodný k praní lehce zašpiněného syntetického a jemného prádla nebo prádla k osvěžení. Program Syntetika je vhodný k praní oblečení ze syntetických nebo směsových tkanin. Oblečení by mělo být normálně zašpiněné. Pro jemné, normálně zašpiněné prádlo zvolte program Jemný. Jedená se především o oblečení vyrobené z jemných tkanin, do kterých patří akryl, viskóza, polyester atd. Program Vlna/Ruční praní je určen pro prádlo vyrobené z vlny, kterou je možné prát v pračce, nebo pro prádlo, které má na štítku označení jemného praní. Tento program je specifický pomalým otáčením bubnu, díky kterému je praní prádla šetrné. Může se vám zdát, že se buben neotáčí, nebo se neotáčí správně. Jedná se však o běžný jev a není důvod ke znepokojení. Program Osvěžení oceníte pro jeho rychlost. Jedná se o velmi krátký program, který je vhodný pro praní jen lehce špinavého bavlněného a syntetického prádla, které jste nosili maximálně jednou. Pro praní znečištěné bavlny, syntetiky a směsových tkanin zvolte program Smíšené 20 °. Tento program snižuje spotřebu energie a je vhodné k němu použít prášek pro praní při nižších teplotách. Díky němu dosáhnete dobrých výsledků praní. Při tomto programu, který má nízkou teplotu, nesvítí žádná kontrolka teploty.

Ovládání

Ovládací panel není v češtině, ale programy jsou doplněny příslušnými symboly, které ulehčují orientaci. Nemá otočný volič programů. Vše navolíte pomocí speciálně tvarovaných dotykových tlačítek. Pro výběr programu slouží tlačítko P. Výběr programů začíná vždy odshora a dalším stisknutím se posunujete směrem dolů. U každého programu je předem nastavená teplota a také otáčky. Tyto dvě veličiny si můžete upravit pomocí příslušných tlačítek. U otáček si můžete zvolit z rychlostí 800, 1 000 a 1 200 ot./min. Při každé volbě a nastavení se rozsvítí příslušná kontrolka. Časové údaje můžete sledovat na malém displeji, kde také uvidíte hlášení v případě poruchy. Pro nastavení trvalého přídavného máchání, zvolte funkci Extra máchání. Zapnete ji nebo vypnete současným stisknutím tlačítek Volba odstřeďování+Volba funkcí. Na ovládacím panelu mezi těmito dvěma tlačítky najdete ikonu Extra máchání. Tlačítka držte tak dlouho, dokud se příslušná kontrolka nerozsvítí nebo nezhasne. Dětskou bezpečnostní pojistku aktivujete současným stisknutím tlačítek Volba teploty+Volba odstřeďování. Podobně jako u Extra máchání je na panelu kombinace pro zapnutí dětské pojistky znázorněna symbolem, který se nachází mezi tlačítky Volba teploty a Volba odstřeďování. Tlačítka držte stisknutá, dokud se nerozsvítí nebo nezhasne příslušná kontrolka (zhasnutá kontrolka znamená, že je Dětská bezpečnostní pojistka vypnutá). Po aktivování funkce budou všechna tlačítka, kromě tlačítka na Vypnutí/Zapnutí, zablokovaná. Funkce zůstane zapnutá i přesto, že spotřebič vypnete. Tato pračka je vybavena Zvukovou signalizací, které se ozve, když se dokončí program nebo se vyskytne závada či porucha na spotřebiči. Zvukovou signalizaci zapnete nebo vypnete současným stisknutím tlačítek P+Volba teploty po dobu 4 vteřin. Pokud se rozhodnete signalizaci vypnout, ozve se pouze v momentě poruchy. Zrušení programu provedete několikasekundovým stisknutím tlačítka Zap./Vyp. Opětovným stisknutím tohoto tlačítka přístroj zapnete a můžete si zvolit nový prací program. Pračka při vypnutí nevypouští vodu, takže tu, která zůstane v bubnu, můžete použít na další praní.

Výstražné kódy

 • E10 – spotřebič se neplní správně vodou,
 • E20 – nevypouští se voda,
 • E40 – víko nebo dvířka bubnu jsou otevřená nebo jsou špatně zavřená. Zkontrolujte víko i buben.
 • EHO – síťové napájení je nestabilní. Počkejte až do okamžiku, kde napájení bude stabilní.
 • E91 – došlo k chybě v komunikaci mezi elektronickými prvky ve spotřebiči. Zkuste pračku znovu vypnout a zapnout.

Kombinace programů a funkcí

ProgramOdstředěníZastavení mácháníKrátkýPředpírkaSnadné žehleníExtra máchání
30´@30 °
Bavlnaanoanoanoanoanoano
Bavlna – úspornýanoanoanoanoano
Syntetikaanoanoanoanoanoano
Jemnéanoanoanoanoano
Vlna/Ruční praníanoano
Osvěžení 20 minanoano
Smíšené 20 °Canoano
U všech programů je možné nastavit tyto další funkce: Bez odstředění, Pouze máchání, Vypouštění a odstředění a Dokončit za. Pomocí funkce Teplota (označená teploměrem), můžete změnit výchozí nastavení teploty pro daný program. Pokud se vám rozsvítí kontrolka hvězdičky ve vaničce, znamená to, že jste si pro praní zvolili studenou vodu. Funkce Odstředění je na tom podobně, jako funkce teplota. Pomocí Odstředění si můžete navolit intenzitu otáček. Můžete si také vybrat, zda chcete prát Bez odstředění nebo chcete Zastavit máchání.
 • Nastavení Bez odstředění znamená, že program vynechá veškeré odstřeďovací fáze a k dispozici budou pouze ty vypouštěcí. Toto nastavení se hodí především při praní velmi jemných tkanin.
 • Zastavení máchání – pomocí tohoto nastavení zabráníte zmačkání prádla. Po dokončení programu v bubnu zůstane voda. Díky tomu, že se buben s vodou pravidelně otáčí, zabraňuje zmačkání oblečení. Pokud byste v tomto momentě chtěli pračku otevřít, nepovede se vám to, protože víko zůstane zablokované. Před otevřením totiž musíte vypustit vodu z bubnu.
Funkce Krátký vám umožní zkrátit délku programu. Zkrácení programu se doporučuje pro oblečení, které je jen lehce znečištěné nebo se jedná jen o prádlo k osvěžení. Pro vyprání velmi silně znečištěného prádla použijte funkci Předpírka. Ta k pracímu programu přidá fázi předpírky, ale počítejte s tím, že se délka pracího programu prodlouží. Pro jednodušší práci s prádlem po vyprání použijte funkci Snadné žehlení. Díky ní pračka opatrně prádlo vypere i vyždímá, takže se zabrání jeho zmačkání. Pračka sníží rychlost otáček, spotřebuje více vody a délku programu přizpůsobí druhu prádla. Pouze máchání znamená, že při praní dojde pouze k poslednímu máchání v rámci vybraného pracího programu. Pokud k této funkci přidáte ještě funkci Extra máchání, znamená to, že si spotřebič ještě 2 nebo více máchání přidá. Díky Vypouštění a odstředění si můžete nastavit tento cyklus podle vás. Pokud tuto funkci zkombinujete s funkcí Bez odstředění, pračka bude pouze vypouštět vodu. Označení Dokončit za je v podstatě podobné, jako odložený start. Díky této funkci si můžete nastavit počet hodin, za které chcete, aby se praní prádla dokončilo. Dokončení programu můžete posunout o 3 až 20 hodin. Extra máchání je vhodné především pro osoby s citlivou pokožkou na zbytkový prášek v oblečení, pro alergiky nebo děti. Uvítají ho také obyvatelé v oblastech s velmi měkkou vodou. Funkce Extra máchání přidá k pracímu programu několik máchání navíc a zabezpečí tak, že se prací prostředek z prádla dobře vypere.

Jak pere

Pokud si tento model domů pořídí méně náročný zákazník, jistě nebude zklamaný. Navíc, díky kompaktním rozměrům a hornímu plnění je pračka vhodná i do menších koupelen, které můžeme najít třeba v panelákových bytech. Ovládání pračky je velmi snadné a intuitivní, takže s ním nebudou mít problémy ani lidé staršího věku, nebo mladé páry, které se pračku teprve učí ovládat. Ovšem českými popisky by výrobce ovládání ještě zjednodušil. Pračku bychom zařadili do vyšší střední třídy. Přesto, že její spotřeba je o něco větší, než spotřeba konkurence, pořád je její výhodou, že se řadí do energetické třídy A++ a nabízí možnosti zkrácení programů, čímž energii šetříte také. Pračka nepatří mezi nejdražší a tomu odpovídá také nabídka pracích programů. V nabídce najdete 8 základních, avšak hojně využívaných programů. Kromě klasických jako je bavlna a syntetika, pračka nabízí také zkrácené programy, které perou jen půl hodiny, nebo programy na osvěžení prádla. K dokonalosti této pračce chybí parní praní, sportovní program nebo sprchování prádla. Velkou výhodou v této cenové kategorii je možnost si nastavit teplotu, čas a počet otáček u vybraných programů. Nastavení je však omezené. Teplotu nelze volit po 10 °C, ale pouze z vybraných teplot, mezi které se řadí 30, 40, 60 a 90 °C. Otáčky je možné nastavit na 800, 1 000 a 1 200 za minutu, ovšem hodila by se také možnost nastavení na 600 ot./min pro opravdu jemné prádlo. I po zkrácení doby praní se někomu může doba praní zdát příliš dlouhá. Toto už je však otázka předchozích zkušeností. Následnou práci s prádlem vám ulehčí funkce Snadné žehlení, která se postará o to, aby prádlo nebylo tolik zmačkané a následné žehlení o to snadnější. Ne všechny pračky podobné kategorie tuto možnost nabízí. O něco méně uživatelsky komfortní je nastavení doloženého startu (Dokončit za), který je možné odložit až od 3 hodin. To znamená, že si odložení nemůžete načasovat třeba po půl hodinách, tedy přesně podle vaší libosti. Velkou nevýhodou elektrospotřebiče je hlučnost, a to jak při praní (58 dB), tak při odstřeďování (78 dB). V obou případech se jedná o lehce nadprůměrnou hlučnost, která by vás v obytných místnostech obtěžovala. Proto doporučujeme pračku umístit do uzavřené koupelny nebo technické místnosti, kde vás nebude rušit. Třída účinnosti odstřeďování je B, to znamená, že vám v prádle zůstane zbytková voda v rozmezí od 45 do 54 %. Maximální počet otáček je naštěstí 1 200 za minutu, takže s následnou délkou sušení to nebude taková tragedie. Kvůli přívodu vody shora a ne ze spodu je potřeba delší přívodní hadice. Kvůli malým dvířkům bubnu se do něj hůř vkládá a vytahuje velké prádlo. Dvířka se také obtížně zavírají a otvírají. Musíte pochytit zručnost a grif a dát si pozor, aby vás dvířka při otvírání nepraštila přes prsty. Proto by se určitě hodilo zařízení měkkého otvírání. Stabilita pračky má velký vliv na ždímání, a proto je opatřena dvěma nastavitelnými nožkami, díky kterým můžete stabilitu přesně vyrovnat a neobávat se tak poskakování pračky během ždímání. Zásobník na prací prostředky je vytahovací, takže jej můžete z pračky snadno vytáhnout a vymýt zbytky prášku, pokud uvnitř zůstaly.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (6 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,87 kWh Spotřeba vody: 49 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,87 * 4) + (0,049 * 90) = 3,5 + 4,4 = 7,9 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Před prvním praním spotřebič spusťte bez prádla. Do dávkovače pracích prostředků vložte do komory pro fázi praní menší množství pracího prášku a zvolte program pro bavlnu na nejvyšší stupeň. Díky tomuto postupu odstraníte různé nečistoty z bubnu a z vany spotřebiče.
 • Při dávkování pracího prášku nikdy nepřesahujte úroveň M.
 • Hlášení Err se na displeji objeví v případě, pokud při volbě programů a funkcí dojde k nesprávnému nastavení.
 • Díky funkci AirFlow nemusíte nechávat dvířka pračky otevřená, plísně ani zápach se neobjeví.
 • Spotřebič se automaticky vypne po 5 minutách nepoužívání nebo od dokončení programu. Díky tomu se snižuje spotřeba elektrické energie.
 • Hloubka pračky je udávaná bez madla víka. Celková hodnota činí 64 cm.
 • Uživatelsky čistitelný filtr je uvnitř bubnu.
Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.2 Total Score
Zanussi ZWQ 61215WA

Tato pračka je vhodná spíše pro méně náročné uživatele. Má omezené množství programů, ale disponuje možností nastavení času, intenzity ždímání a volbou teploty. K dokonalosti ji chybí speciální programy, jako jsou parní praní, sportovní oblečení nebo třeba sprchování prádla. Pračka je také velmi hlučná, a to jak při běžném chodu, tak při ždímání. Vkládání a vytahování většího prádla je kvůli menším dvířkům bubnu obtížnější. Ani odložený start není uživatelsky úplně nejpříjemnější, protože nejkratší doba odložení jsou 3 hodiny. Tento model ocení zejména starší osoby nebo mladé páry, které si pořizují první pračku do provizorního bydlení. Těm ostatním doporučujeme jiné pračky.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
2
Hlučnost
4
Výbava
7
Spotřeba
5
PLUSY
 • Základní model za solidní cenu pro nenáročné uživatele
 • Slušně ždímá
MÍNUSY
 • Hlučnější
 • Málo programů
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo