Recenze robotické sekačky Robomow RK1000 (srovnání s RK1000 Pro, RK2000 a RK2000 Pro)

Robotické sekačky se zabydlely už i na českých zahradách. Aby ne, když celkem nudnou práci s údržbou trávníku bez větší námahy zastanou za vás. V naší recenzi jsme se podrobně podívali na zbrusu nový model RK1000 od značky Robomow. Profesionálně vybavený stroj je určen pro použití na pozemcích až do výměry 1 000 metrů a patří k těm robotickým sekačkám, které se při svém chodu mohou opřít i o dálkové ovládání prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Tím pochopitelně výhody nekončí.

Parametry

Max. úhel pro sečení45 °
Pracovní plocha1000 m2
Šířka střihu21 cm
Výška sečení1,5-10 cm
Hlučnost60 dB
Doba sečení50 minuty
Doba nabíjení60-120 min
Kapacita baterie2,8 Ah
Hmotnost10,5 kg
Výška27 cm
Šířka52 cm
Délka66 cm
Přibližná cena34000 Kč

Instalace

Inženýři, kteří stojí za značkou Robomow i modelem RK1000, jsou profesionálové s dlouhými léty zkušeností. Jsou tak schopní navrhnout model, který bude dobře sloužit svému účelu a ani při instalaci nebude na uživatele klást nějaké přehnané nároky – v balení kromě sekačky najdeme vše potřebné pro její instalaci i bezproblémové užívání. Byť bez přípravy se to neobejde.

Jako u každé robotické sekačky, i v tomto případě platí, že je nezbytné sekačce vymezit perimetr, v kterém bude sekat. Robomow RK1000 využívá obvyklého principu, to je drátu, kterým prostor k sekání vymezíte. Prvním krokem je nicméně umístění dobíjecí stanice. Ideálním místem je takové, kde neprší, je pro sekačku snadno dostupné a je blízko elektrické zásuvky. Poté se do stanice umístí jeden konec svítivě zeleného drátu a můžete se pustit do vymezování pozemku. Rozhodně doporučujeme udělat si alespoň předběžný nákres, celý proces bude o dost jednodušší. Drát k zemi upevníte pomocí plastových háčků, kterými jej pevně zafixujete. Obkroužíte s nimi záhony, obrubníky, terasu i místa, kam nechcete, aby sekačka jezdila.

Pamatujte na to, že Robomow drát při údržbě krajů pozemku využívá jako vodící čáry, a je proto potřeba zachovat určitý odstup právě od míst, kde už není co sekat (záhony, terasa apod., stěny domu – na ty pozor, nechte raději větší rezervu, sekačka se může o zeď snadno odřít). V tom vám dost pomůže příruční pravítko, kterým si tento odstup, jak na rovině, tak na svahu, snadno odměříte. Po „obkroužení“ celého perimetru druhý konec drátu zastřihnete a připojíte do dokovací stanice. Vodící drát je možné zakopat i pod zem, což je příjemně elegantní řešení. Nicméně, nepouštějte se do zakopávání, dokud nebudete mít v oku, jak se sekačka právě na vašem pozemku chová. Drát slouží k vymezení pozemku, není nezbytně nutné označit kdejakou překážku, která vystupuje nad povrch, sekačka se díky zabudovaným čidlům včas zastaví a překážku objede. Perimetr si pro snadnější používání můžete rozdělit na dvě zóny a až čtyři podzóny. Pokud necháte drát na trávníku a nedopatřením se stane, že ho nějakým způsobem přerušíte, není nutné označovat celý perimetr znovu. Výrobce totiž přibalil spojky, pomocí kterých můžete přerušené vedení opět spojit. Na řízení pohybu sekačky to nebude mít vliv.

Provedení

Sekačka Robomow RK1000 designově nijak nepřekvapí. Důležitá je v tomto případě funkčnost. Co se designu týče, možná oceníte její nenápadnost v kombinaci tmavě zelené a šedé barvy. Sekačka má na výšku 27 cm, vejde se tak např. pod zahradní nábytek, což je příjemné. Samotné rozměry jsou 66 na 52 cm a hmotnost 10,5 kg napovídají, že je sekačka docela cvalda, na druhou stranu, na trhu jsou i výrazně těžší modely. Dobrou manévrovací schopnost i v lehce náročnějším terénu (mírný svah až do 45 % – chválíme!) zajistí dvojice velkých plastových koleček s výraznými zuby – to sekačce poskytuje dostatečný odpich a schopnost stabilního pohybu. Zatáčení má na starost menší přední kolečko. Spodní strana patří disku se čtyřmi symetricky uloženými žacími noži. Celá sekačka je velice odolná, povrch je ošetřený proti působení slunečního a UV záření, bez problémů si poradí s větrem, deštěm i plískanicemi. V tomto ohledu je jediným problematickým místem dokovací stanice, resp. místo, dvířka, za kterými jsou připojeny konce vodícího drátu. Ty totiž nedoléhají úplně přesně a máme obavu, že by tudy mohlo do dokovací stanice zatékat. Jakoby krytí drátů bylo trochu prokletí této sekačky – lehké obavy totiž vzbuzuje i spodní strana sekačky. Jako celek působí bytelně a rozhodně odolně vůči rozmarům počasí, místo, kudy vede kabeláž, je kryta o poznání tenčím plastem. Jestli je to skutečně slabé místo sekačky, nedokážeme s určitostí říct. Jisté riziko tu ale bohužel je.

Než sekačku poprvé vyšlete na její pravidelnou túru po vymezeném pozemku, je potřeba provést pár jednoduchých nastavení: V přehledném menu na dotykové obrazovce si zvolíte jazyk (je zde i čeština) a také nastavíte datum a čas. To je důležité proto, že sekání je možné naplánovat např. tak, že sekačka bude sekat pouze v čase, kdy nejste doma nebo jen v konkrétní dny v týdnu. Pak je nutné zadat velikost trávníku a sekačka sama vypočítá, jak dlouho jí sekání zabere.

Neméně podstatné je nastavení výšky sekání. Pod displejem se nachází velké otočné kolečko, které je určeno právě pro nastavení výšky, na jakou bude sekačka sekat. Sekat můžete v rozsahu od 15 do 100 mm, přičemž aktuální výšku můžete sledovat na displeji. Škoda jen, že se výška sekání indikuje pouze v krocích po 10 mm. Nic vám nebrání nastavit výšku např. mezi 30 a 40 mm, musíte tak udělat pouze „podle oka“, případně si spočítat otáčky, které vedou k rozdílu jednoho stupně a pak se o poloviční počet vrátit zpátky. Není to úplně pohodlné a marně si lámeme hlavu, proč je indikace řešena právě tímto způsobem, když ve skutečnosti je nastavení mnohem přesnější.

Zvolit si můžete i styl pohybu. Buď se bude sekačka po trávníku pohybovat náhodně, nebo napřed poseká okraje vymezené drátem a pak automaticky přejde k náhodnému sekání. To je poměrně výstižné označení, protože těžko najít jakýkoliv systém ve způsobu, jakým se sekačka pohybuje. Na druhou stranu, když jí dáte dostatek času, zahradu poseče výborně. Jen bychom u modelu s touto cenou a navíc od zkušeného výrobce uvítali poněkud systematičtější pohyb. Jakkoliv může z výše napsaného působit nastavení mírně komplikovaně, nic nemůže být vzdálenější skutečnosti. Nastavení sekačky i její naprogramování, kdy má vyrážet sekat a kdy ne, je opravdu jednoduché a intuitivní. Ledacos samozřejmě ulehčí i menu v češtině, jak jsme zmínili výše.

Na jedno nabití bude sekačka, samozřejmě za ideálních podmínek, sekat 50 minut – a to i se spíše podprůměrnou kapacitou baterie 2,8 Ah. To je velice dobré a za tu dobu zvládne docela slušný kus zahrady (je určena pro plochy do 1 000m2, ale bohužel nelze říci, jak velkou plochu za 50 minut poseká. Vše záleží na složitosti terénu. Pak se vrátí do dobíjecí stanice, kde se dobije. Podle výrobce tato doba může trvat od 60 do 120 minut, zkušenosti z praktického užívání ale ukazují, že většinou sekačce netrvá dobití déle než 70 až 80 minut.

Obsah balení

Jak seká

Robotické sekačky jsou obecně navrženy tak, aby se o ně uživatel musel starat co nejméně. Prostě jen provést základní nastavení a péči o trávník svěřit robotovi. Podobně pochopitelně funguje i Robomow RK1000. Nezbytná údržba je skutečně jen základní a vystačíte si s ní jenom párkrát za sezónu. Sekačka totiž disponuje sebečistícím mechanismem. Ani když jsou nože nastaveny na nejnižší možný zástřih trávníku, nestane se, že by byla spodní strana pokryta vrstvou posekané trávy, jak je u sekaček – a zdaleka ne jen těch robotických – v podstatě běžné. V případě nutnosti důkladnějšího vyčištění je možné jednoduše odmontovat kolečka a díky tomu se dobře dostanete do všech hůře přístupných míst. Jednoduchá je i výměna samotných žacích nožů v případě, že by se otupily a nesekaly tak dobře, jako dříve. Náhradní nože jsou součástí balení a výrobce přibalil i veškeré potřebné nářadí. Tenhle komplexní servis, kdy si prostě jen přinesete krabici se sekačkou domů a najdete v ní vše potřebné pro její instalaci, používání i údržbu, si rozhodně zaslouží velkou pochvalu.

Rozhodně potěší nehlučný provoz, za který sekačka vděčí bezkartáčovému stejnosměrnému motoru. Můžete si pořídit i dražší robotické sekačky s funkcí Smart Mapping, které zmapují celou vaši zahradu, a tak sečou trávu efektivně podle konkrétní trasy. Nicméně výsledek obou sekaček (levnější i dražší) bude skoro stejný. Perfektně pokosený trávník.

Výška sečení se nastavuje pomocí velkého otočného ovladače pod displejem. Každá otočka mírně zvýší nebo sníží odpružení, což znamená, že sekačka seká blíže k trávníku nebo výše. Výšku se sečení je možné nastavit v rozpětí 15-100 mm. Nastavení je možné provádět pouze v řádech po 10 mm. Sečení na 15 mm se nám jeví jako velice nízké a z hlediska estetického bychom se přiklonili spíše k hodnotě 30 mm.

Při sečení si můžete vybrat, zda chcete sekat na mód náhodné sečení nebo náhodné sečení s hranovým osekáním. To znamená, že sekačka nejdříve objede hrany kolem drátů, a až poté se pustí do sečení zbylé plochy. Samozřejmě budete muset hůře dostupná místa dosekat například elektrickou kosou. Ale té se nevyhnete ani při sečení klasickou sekačkou.

Mobilní aplikace a zabezpečení

Displej na sekačce je skvělá věc a vlastně vše, co potřebujete, na něm nastavíte. Jen se k němu budete muset ohýbat, nebo si dokonce kleknout. Zajímavým řešením je proto dodávaná aplikace Robomow 3.0, kterou je možné stáhnout jak pro mobilní telefony s Androidem (na Google Play), tak iOS (App Store). Sekačku si například můžete pojmenovat, přes telefon můžete rovněž změnit některá nastavení přístroje (zejména časový rozvrh sekání, výšku střihu lze bohužel nastavit pouze manuálně). Za užitečnou považujeme možnost dálkového ovládání pohybu sekačky. Nefunguje bohužel, když sekačka zrovna seká, nejde tak třeba sekačku „přinutit“ k tomu, aby se vydala posekat místo, které kdoví proč dlouhodobě ignoruje. Tuto funkci tak využijete např. ve chvíli, kdy chcete se sekačkou vyjet z garáže nebo ji převézt do jiné sekací zóny bez toho aniž byste ji zvedali.

V aplikaci též můžete vždy kontrolovat, co právě vaše sekačka dělá: Je v plném zaměstnání uprostřed zahrady, čerpá novou energii, zastřihuje hrany kolem záhonů? Vše budete okamžitě vědět. Za velkou nevýhodu aplikace považujeme způsob, jakým se sekačkou komunikuje. Výrobce sekačku vybavil pouze technologií Bluetooth a ta je značně limitována dosahem, který činí cca 10 metrů. Mobilem tak sekačku můžete řídit tak maximálně z terasy. A to nesmíte mít moc velký pozemek. Použití Wi-Fi by celý přístroj o krok blíž přivedlo blíž k integraci do moderní chytré domácnosti. Takhle ovládání pomocí chytrého telefonu zůstává trochu na půl cesty.

Zabezpečení sekaček proti krádeži už se stalo standardem. Přece jenom jsou situace, kdy si přístroj krouží po zahradě sám a nějakého nenechavce může zaujmout. Robomow RK1000 lze zabezpečit pomocí čtyřmístného PIN kódu, bez jehož znalosti se nebude dát používat. Sekačka rovněž reaguje nepříjemným poplachem ve chvíli, kdy ji při provozu zvednete z trávy. Škoda je, že je pouze krátkodobý. Kdyby ze zahrady běžel zloděj s houkající sekačkou, možná by si to rychle rozmyslel a nechal by ji tam, kde je.

Do oblasti bezpečnosti také patří dětská pojistka, která zabrání tomu, aby děti nechtíce změnily nastavení. Tak jako tak, radíme děti k téhle sekačce nepouštět. Senzory nejsou všemocné a může se stát, že sekačka přejede přes nešťastně stojící dětskou nožku bez toho, aniž by zastavila. V případě nutnosti je na horní části sekačky velké červené tlačítko STOP, které sekačku na místě zastaví. Jinak bude docela tvrdohlavě pokračovat v práci podle určeného rozvrhu. 

Aktuální nabídka robotických sekaček Robomow

V nabídce pro rok 2021 nalezneme tři řady. 

RT

Základní řada, která nabízí levnější sekačky pro menší pozemky. Jejich výbava je základní.

 • Robomow RT300
 • Robomow RT700

RK

Střední řada, pro pozemky až do 2 000 m2 a s poměrně bohatou výbavou.

 • Robomow RK1000
 • Robomow RK1000 Pro
 • Robomow RK2000
 • Robomow RK2000 Pro

RS

Nejlépe vybavené modely pro opravdu velké pozemky.

 • Robomow RS 625 Pro
 • Robomow RS 635 Pro S

Srovnání s ostatními modely Robomow

Srovnání se starší řadou

Izraelská společnost Robomow má ve svém portfoliu celou řadu sekaček. Dříve jsme recenzovali modely Robomow RS 615 Pro, Robomow RC 308 Pro a Robomow RS 635 PRO S. Pro porovnání jsme základní parametry uvedli do přehledné tabulky.

Robomow RK1000Robomow RS 615 ProRobomow RC 308 ProRobomow RS 635 PRO S
Pracovní plocha v m21 0003 0008005 000
Šířka střihu v cm21562856
Výška sečení v cm1,5-102-81,5-62-8
Hlučnost v dB60646964
Doba sečení v min50706090
Doba nabíjení v min60-12011060120
Kapacita baterie Ah2,84,536
Max. úhel pro sečení %45363636
Hmotnost v kg10,52011,420,2
Rozměry V x Š x D v cm27 x 52 x 6631 x 66 x 73,521 x 46 x6331 x 66 x 73,5

Jak z tabulky vyplývá, aktuálně recenzovaný model RK 1000 můžeme z hlediska rozlohy sekané plochy zařadit někam do středu. Z hlediska kapacity baterie se jedná o nejslabší model, čemuž odpovídá i nejkratší doba sečení, která činí zhruba 50 minut na jedno nabití. Potěšující je však úhel sečení, který činí krásných 45 % nebo 24°. To ocení především majitelé zahrad ve svahu. Starší modely RS 615 PRO, RC 308 PRO a RS 635 PRO S si poradili s terénem o sklonu maximálně 36°. Další předností RK 1000 je nejširší nabídka možnosti nastavení výšky sečení, která se pohybuje od 1,5 cm do 10 cm. Přičemž ostatní modely disponují maximální výškou pouze 8 cm. Zapomenout nesmíme pochválit ani nízkou hlučnost 60 dB, což je nejnižší hodnota vzhledem k dalším modelům. Nejhlučnější model, tedy Robomow RC 308 PRO dosahuje hlučnosti až 69 dB, a to je rozdíl, který jde skutečně znát!

Srovnání celé řady Robomow RK

Robomow RK1000Robomow RK1000 ProRobomow RK2000Robomow RK2000 Pro
Pracovní plocha v m21 0001 0002 0002 000
Šířka střihu v cm21212121
Výška sečení v cm1,5-101,5-102-102-10
Hlučnost v dB60606060
Doba sečení v min5050100100
Doba nabíjení v min60-12060-12060-12060-120
Kapacita baterie Ah2,82,84,94,9
Max. úhel pro sečení %45454545
GSM modulNeAnoNeAno
Hmotnost v kg10,510,510,510,5
Rozměry V x Š x D v cm27 x 52 x 6627 x 52 x 6627 x 52 x 6627 x 52 x 66

Je to docela jednoduché hlavní rozdíly mezi sekačkou „Pro“ a „běžným modelem“ patří GSM modul, který má pouze sekačka „Pro“. GSM slouží k zasílání push notifikací do aplikace v mobilním telefonu. Dále v balení modelu „Pro“ nenaleznete obvodový drát a kolíky ty jsou pouze v balení u modelu RK1000 nebo RK2000.

RK1000 a RK2000 se mezi sebou liší velikostí baterie a z toho plynoucí schopnosti déle sekat a starat se o větší pozemek.

Takže jaký z nových modelů si koupit? Je to jednoduché. Prvně musíte vědět velikost pozemku pro který sekačku plánujete – podle toho poznáte zda řadu 1000 nebo 2000. Druhé rozhodování představuje GSM modul a tedy řada PRO. Upřímně, cenový rozdíl je docela velký (navíc příslušenství, které není součástí balení u „Pro“ ho ještě více prodražuje) a pokud vám nezáleží na tom, že budete mít ve svém telefonu vždy aktuální informace z provozu sekačky, tak bych raději kupoval levnější model.

Zjistit cenu

Nejste rozhodnutí? Zkuste se podívat na další recenze robotických sekaček Robomow.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.1 Total Score
Robomow RK1000

Pokud chcete mít skvěle zastřižený trávník a navíc bez námahy, bude Robomow RK1000 dobrá volba. Tento fakt, společně s uživatelsky velice přívětivým nastavením by mohl být docela slušným argumentem pro pořízení právě tohoto výkonného stroje. Dalším kladem je rozhodně i snadná údržba a fakt, že vše potřebné najdete v balení. Mobilní aplikaci považujeme spíše za třešničku na dortu. Na druhou stranu, za kvalitu si Robomow nechá dobře zaplatit a zejména pokud nemáte svahovitou zahradu, tak lze koupit i levnější model.

PLUSY
 • snadné ovládání
 • velmi dobrý výkon
 • skvělé výsledky
 • mobilní aplikace
 • obsáhlé balení se vším potřebným
 • zvládá prudší svahy
MÍNUSY
 • vyšší cena
 • připojení pouze přes Bluetooth
 • náhodný pohyb po trávníku
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo