Rychlostní index

Rychlostní index je složen z jedno až dvou znaků a vyjadřuje maximální rychlost, kterou pneumatika vydrží po dobu deseti minut, aniž by došlo ke zhoršení jejích jízdních vlastností. Jaký rychlostní index je vhodný pro vaše vozidlo najdete v technickém průkazu. U letních pneumatik není možné použít nižší rychlostní index než je v technickém průkazu. U zimních to možné je a řidič by měl mít upozornění na toto snížení maximální rychlosti v zorném poli uvnitř vozidla. Ve skutečnosti je toto málokdy kontrolováno. Pochopitelně platí, že není bezpečné překračovat rychlost pro jakou jsou pneumatiky vyrobeny. Vyšší rychlostní index než jaký je uveden v technickém průkazu, je možné použít jak u letních tak i zimních pneumatik. Zapsání rozměru pneumatiky může vypadat třeba takto: 205/55 R16 91 H tl XL. Červeně označena je hodnota rychlostního indexu. V tabulce níže najdete všechny hodnoty rychlostního indexu, pro běžný provoz vás ale zajímají hodnoty od Q (160 km/h) a dále.
Kód rychlostního indexuMaximální rychlost km/h
A15
A210
A315
A420
A525
A630
A735
A840
B50
C60
D40
E70
F80
G90
J100
K110
L120
M130
N140
P150
Q160
R170
S180
T190
U200
H210
VR> 210
V240
W270
Y300
ZR> 300
Zajímá vás jak vybrat ty nejlepší letní pneumatiky pro váš automobil? Nebo přemýšlíte nad výběrem zimních pneumatik?
4.3/5 27 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo