Šampony na mastné vlasy

Mastné vlasy jsou noční můrou nejen žen, ale také mužů. Přesto, že používáte kosmetiku vyvinutou pro mastné vlasy, měli byste znát příčinu a také řádný postup, jak mastným vlasům předcházet.

Oblíbené šampony na mastné vlasy

Alpecin Medicinal

 • Obsahuje glycerin, který váže vlhkost a zklidňuje pokožku.
 • Třezalkový extrakt a přírodní salicyl z vrby dodává kůži odolnost.
 • Brání předčasnému maštění vlasů.

Šampon je možné používat každý den. Pokud máte vlasy, které se extrémně mastí, umyjte si je nejdříve přípravkem Alpecin Medicinal Shampoo Concentrate Greasy Hair a až poté aplikujte Alpecin Medicinal FRESH. Šampon naneste do vlhkých vlasů, vmasírujte a poté umyjte.

Hodnocení uživatelů

Většina uživatelů se shoduje na tom, že šampon krásně voní, liší se však jejich názory na účinky. Spíše menší polovina uvádí, že šampon snižuje tvorbu mazu a vlasy vydrží déle bez známek mastnoty. Vlasy vydrží krásné zhruba o jeden den déle než bez použití šamponu.

Objevuje se však i množství názorů, které uvádí, že šampon není tak účinný, jak uvádí výrobce. Někteří uživatelé vidí jako negativní bod menší velikost balení, vysokou cenu a po umytí hrubost vlasů. Některým osobám může pokožku hlavy také příliš vysušovat nebo pro ně není vhodný pro dlouhodobé používání. V tomto případě se však jedná o zcela individuální názory, záleží na typu a citlivosti pokožky každého uživatele.

Zjistit cenu

Cannaderm Natura šampon na mastné a normální vlasy

 • Přírodní receptura vlasy myje bez podráždění a bez vysušení vlasů.
 • Přírodní výtažky regulují tvorbu mazu a obnovují ochranný filtr na vlasech.
 • Obsahuje bioaktivní konopný olej, grepová semínka a šalvěj.

Šampon mohou používat jak osoby s normálními vlasy, tak osoby s vlasy mastícími se. Pokožka hlavy nezůstává vysušená, vlasy jsou po umytí lesklé a snadno se upravují do účesu. Pokud máte vlasy hrubé, je vhodné po šamponování použít ještě kondicionér.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé uvádějí, že jim šampon pomohl už při prvním umytí, vlasy jsou po umytí lesklé a působí zdravěji. Uživatelé si nechválí cenu a hustotu šamponu, kvůli které je jeho spotřeba vyšší. Někteří uvádějí, že se špatně vtírá do vlasů a minimálně pění. To, že šampon nepění, však není důkazem toho, že se jedná o nekvalitní výrobek. Tento testovaný výrobek neobsahuje sulfáty, které mají na svědomí pěnění, zároveň jsou jednou z látek, která by v šamponech být neměla. Proto bychom šampon označili za jeden z kvalitnějších výrobků. Typická cannabisová vůně nemusí každému vyhovovat.
Zjistit cenu

Vichy Dercos šampon na mastné vlasy

 • Šampon bojuje proti lupům a odstraňuje ty, které přetrvávají.
 • Obnovuje zdraví vlasové pokožky.
 • Kvůli nižšímu obsahu silikonů je vhodný pro mastné a jemnější vlasy.

Velkým plusem šamponu je to, že neobsahuje parabeny. Parabeny se v kosmetice používají, protože prodlužují délku spotřeby. V organismu vyvíjejí podobnou aktivitu jako ženský hormon estrogen, takže mohou ovlivňovat některé procesy v lidském těle, což není žádoucí.

Vichy Dercos obsahuje Selenium DS (disulfid selenia), což je přírodní látka, jež bojuje proti lupům a odstraňuje i ty, které již na pokožce hlavy jsou. Šampon působí až 6 týdnů po ukončení používání. Abyste dosáhli dobrých výsledků, používejte přípravek alespoň 4 týdny.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé si chválí malé množství šamponu potřebné pro umytí vlasů. Účinně bojuje i s lupy. Po dvou týdnech je možné přejít na jiný šampon, aniž by se lupy začaly znovu tvořit – objeví se až po několika měsících. U osob trpících mastnými vlasy je účinek takový, že místo umývání vlasů obden je interval mytí prodloužen na jedno mytí za 4-5 dní. Mnoho uživatelů se shoduje na tom, že je to šampon, který skutečně funguje.

Uživatelům se naopak nelíbí poměrně vysoká pořizovací cena. Někteří uživatelé uvádí, že šampon příjemně voní, jiní uvádí, že se po mytí dostaví odér připomínající spálené vlasy.

Zjistit cenu

Příčina mastných vlasů

Sice se často setkáváme s pojmem mastné vlasy, ale vlas sám o sobě maz neprodukuje. Maz produkuje pokožka hlavy a vlas se ho snaží absorbovat tím, že ho nasává – od kořínků ke konečkům.ra

Množství vyprodukovaného mazu závisí na počtu mazových žláz na hlavě. Ovšem může se stát, že hlavní příčinou mastných vlasů není nadměrná produkce mazu, ale stav příliš suché vlasové pokožky, která se snaží dostat do rovnováhy. Pokud je pokožka hlavy příliš suchá, začne produkovat více mazu.

Na mastné vlasy má však také vliv špatná hygiena, nesprávná životospráva i fyziologická nerovnováha. S mastnými vlasy se také často setkáte u lidí procházející pubertou, během které produkuje tělo nadměrné množství mazu. Příčinou mastných vlasů může být také časté kartáčování, nebo přílišné sahání do vlasů.

Co pomáhá na mastné vlasy

 • používejte speciální kosmetiku zaměřenou na mastné vlasy
 • pořiďte si šampon, který neobsahuje žádný olej ani silikon a je vhodný pro každodenní mytí vlasů
 • produkci kožního mazu ovlivňuje třezalka, heřmánek nebo kopřiva
 • nezatěžujte vlasy kondicionéry, tužidly, gely a podobně
 • pokud se vám vlasy často kudlí a potřebujete kondicionér, nanášejte ho jen v malých vrstvách do konečků
 • můžete také používat suchý šampon, který absorbuje maz, můžete jím nahradit jedno mytí vodou
 • nepoužívejte žehličky a kulmy na vlasy a fénujte raději pomalu vlažným vzduchem
 • při česání se snažte vyhnout styku kartáče s pokožkou hlavy, používejte kartáče nebo hřebeny s širokými zuby
 • dodržujte vyváženou stravu a pitný režim ideálně neslazených tekutin

Základem správné péče o vypadávající vlasy je šampon proti vypadávání vlasů, který můžete doplnit o stimulátor růstu a vlasovou vodu.

Složení šamponů

V naprosté většině šamponů naleznete dvě následující látky, které jsou na základě některých věděckých studií označovány za nebezpečné. Konkrétně se jedná o SLS a silikony.

SLS

Plný název je Sodium Lauryl Sulfate (uměle vyrobená látka), ten má za úkol několik věcí. Za prvé zvyšuje tvořivost pěny a za druhé působí jako emulgátor – látka, která ulehčuje smíchání dvou různých látek, v tomto případě vody a oleje. V šamponech se vyskytuje v koncentraci od 5 do 20%. 20% je opravdu hodně a zkuste se takovému šamponu vyhnout. O SLS víme s jistotou několik věcí:

 • je dráždivý na pokožku
 • dlouhodobé používání vysušuje pokožku
 • u někoho může způsobovat komedony
 • lidé s atopickým ekzémem, by se měli SLS zcela vyhnout
 • jeho molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostává se do krevního oběhu

Ačkoliv není podle zdravotních testů a průzkumů zdravotně závadný, tak vidíte, že má poměrně dost protivných účinků. Tak proč je součástí mnoha šamponů, či jiných kosmetických prostředků? Důvod je jednoduchý, jsou to velmi nízké výrobní náklady. Někdy se můžete setkat i tvrzením že je rakovinotvorný. Toto se nezakládá na lékařských základech a nebylo to povrzeno žádným lékařským výzkumem.

Existují i mírnější a šetrnější alternativy. Jednou z nich je SLES – Sodium Laureth Sulfate. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné předchozímu, ale má menší míru dráždivosti.

Můžete se setkat i s ALS – Ammonium Lauryl Sulfate. Opět podobné vlastnosti, ale s rozdílem, že jeho molekuly jsou větší a díky tomu nepronikají přímo do vašeho těla. Jeho výrobní náklady jsou ale vyšší a proto není tak častý jako SLS.

Poslední alternativou je Sodium Coco-Sulfate – SCS. Ten je pravděpodobně nejšetrnější formou ze všech zmiňovaných, přesto i jeho použití může vést k podráždění pokožky.

Silikony

Jedná se o anorganico-organické polymery na bázi křemíku. Možná jste nevěděli, že se vyskytují i v šamponech. Nejčastějším případem je to silikon s názvem Dimethicone. Ten je jednou z nejvíce využívaných přísad v kosmetických produktech. Je synteticky vyráběný a není rozpustný ve vodě.

Proč se silikony do šamponů dávají? Kvůli tomu, že vytvoří takový obal okolo vlasu, který opticky zpevní vlas a zvýší jeho lesk. Určitě si vybavujete ladné pohození lesklou hřívou s neroztřepenými konečky v reklamně na v podstatě jakýkoliv šampon. Tak právě tento efekt je způsoben silikonem. Nicméně jeho dlouhodobé používání může mít přesně opačný efekt. Začne se totiž na vlasech hromadit (nelze jej totiž v podstatě vůbec smýt vodou), způsobovat dehydrataci a vlasy budou vypadat zplihlé, v horším případě mohou i vypadávat. I v tomto případě platí, že všeho s mírou a není dobré používat takový šampon používat celou dobu. Pokud pociťujete jakékoliv problémy s pokožkou hlavy, či vlasy, nestyďte se vyhledat specialistu. Může vám ušetřit spousty času i trápení.

Co si z toho máme odnést? Není to tak, že nákup šamponu, který obsahuje některou z výše zmiňovaných přísad je a priori špatný. Ale určitě se zkuste podívat na jejich koncentraci v přípravku a vyhnout se těm vysokým. Pokud máte problémy s podrážděním pokožky, či tvorbě komedonů na pokožce hlavy, zkuste nějaký šetrnější šampon a po pár měsících používání srovnejte rozdíl. Bohužel to trvá tak dlouhou dobu, než mohou být viditelné větší rozdíly. Může se ukázat, že za to váš původní šampon mohl, nebo se nic nezměnilo a za tento stav může něco jiného.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.8/5 24 hodnocení

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.