- Rychlé odkazy:
- Kulmy na vlasy recenze
Problém s lupy trápí většinu lidí. Tvorba lupů je přirozená, ale je možné ji udržet pod kontrolou. Přečtěte si, jak se lupů zbavit.
Oblíbené přípravky proti lupům
Název | Kde koupit | |||
---|---|---|---|---|
1. | ![]() | Skin-Cap sprej 100 ml | Zjistit cenu | |
2. | ![]() | Ducray Kertyol PSO crème | Zjistit cenu | |
3. | ![]() | Schwarzkopf BC Bonacure Dandruff Control Fluid – lotion proti lupům | Zjistit cenu |
Skin-Cap sprej 100 ml

- Roztok ve formě spreje pro omezení tvorby lupů a drsných šupin.
- Šupiny odstraňuje a pomáhá od svědění pokožky.
- Aplikace probíhá 2 – 3x denně na problematická místa.
- Šampon se používá 2-3 týdně po dobu 2-4 týdnů.
- V případě používání šamponu jej před každým použitím důkladně protřepejte a naneste malé množství na vlhké vlasy, působit nechte 5 minut.
Složení šamponu obsahuje zinek a mentol, které snižují svědění, redukují vznik lupů a chrání pokožku hlavy před bakteriemi a plísněmi. Šampon mohou používat i osoby trpící vlasovou psoriázou (lupénkou) a seboroickým ekzémem (žluté a červené šupinky vyskytující se v oblastech mazových žláz).
Pokud by se dostavila alergická reakce, je nutné se poradit s lékařem a přestat v užívání tohoto produktu.
Sprej je vhodné používat spíše na tělo a je vhodný pro větší plochy a plošnou aplikaci. Jedno stisknutí aplikátoru vydá zhruba 1 ml roztoku a pokryje plochu velikosti dlani. Sprej používejte ještě zhruba týden po obnovení přirozené struktury kůže.
Hodnocení uživatelů
Přípravek ve formě spreje používají nejčastěji uživatelé, kteří trpí lupénkou. V podstatě ihned po nanesení dojde k úlevě. Malá ložiska vymizí během několika dní. Po použití začínají ložiska měknout a blednout. Najdou se však i lidé, kteří ho používají jen na lupy. Sprej se však přes vlasy k pokožce nedostane v takovém množství jako šampon. Velkou výhodou spreje je rychlý účinek, úleva od svědění a snadná aplikace na špatně dostupná místa (třeba záda). Sprej se dobře vstřebává a nemastí oděv.
Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena a u někoho může po použití spreje dojít k zvýšení mastnosti vlasů. Pokud jej použijete na otevřenou ránu, bude cítit štípání.
Zjistit cenuDucray Kertyol PSO crème

- Krém, který redukuje lupy v placích.
- Vhodný na tělo i do vlasů.
- Redukuje vrstvy drsných kožních buněk (na loktech, v kolenou atd., zklidňuje zarudnutí a svědění s dlouhodobým efektem.
- Na vlasy se aplikuje pomocí speciálního nástavce vždy večer před spaním, a to do oblasti kolem pěšinky. Ráno se krém smyje šamponem Ducray Kerytol. Doporučená doba léčby je 14 dní.
- Na tělo se nanáší 2 x denně, a to ráno a večer. Pokožka by měla být jemně očištěná a strupová ložiska suchá. Na místo krém lehce vmasírujte.
- Krém používejte vždy jen na postižená místa, vyhněte se aplikaci na zdravou pokožku.
Hodnocení uživatelů
Uživatelé si chválí rychlý účinek a znatelnou úlevu od svědění. Jeho účinky jsou znatelné již po 10 dnech používání. Jako nedostatek spatřují rychlý návrat kožních problémů, pokud se přípravek přestane používat. Nepříjemný je také odér výrobku, spíše zapáchá, než voní.
Zjistit cenu
Schwarzkopf BC Bonacure Dandruff Control Fluid – lotion proti lupům

- Roztok proti lupům, který se stará o vlasovou pokožku.
- Trvale odstraňuje lupy a zabraňuje jejich vzniku, pokožka není vysušená a podrážděná.
- Sérum naneste na vlhké vlasy a neoplachujte.
Výrobek je vhodný pro vlasy těžce zasaženy lupy. Obsahuje mentol, extrakt z citronové šťávy a komplex výživových prvků Nutritive-Balance. Díky používání přípravku dochází k hydrataci, aktivizaci a povzbuzení unavené pokožky.
Hodnocení uživatelů
Uživatelé jako velké plus uvádějí snadnou aplikaci a znatelnou změnu k lepšímu na vlasové pokožce. Negativem je však vyšší pořizovací cena a u některých případů jen krátkodobě působení.
Zjistit cenu
Proč lupy vznikají?
Důvodů může být hned několik:
- nedostatek minerálů a vitamínů
- špatná životospráva
- snížená obrana imunitního systému
- časté změny teplot (přecházení z mrazu do přetopených místností)
- nedostatečné prokrvení pokožky na hlavě
- dehydratace kůže častým koupáním
- špatně zvolená kosmetika
Lupům můžete předcházet tak, že v zimě budete nosit čepici, omezíte vysoušení fénem, nebo budete pravidelně používat šampon proti lupům.
Čtyři způsoby, jak dát lupům sbohem
- Dodržujte zdravý životní styl – dobře se bude cítit nejen celé vaše tělo, ale také kůže, která pokrývá celé naše tělo
- Pravidelně používejte šampony proti lupům a další kosmetiku – je to nejjednodušší cesta pro krásné vlasy bez lupů
- Se zarudlou pokožkou běžte k lékaři – pokud se kolem lupů objeví zarudlá pokožka, běžte k lékaři. Může se jednat o kožní nemoc, která vyžaduje jiný princip ošetřování než šamponem proti lupům.
- Buďte trpěliví – jestliže trpíte opakovaným výskytem lupů, používejte prostředky proti nim soustavně. Šampon proti lupům se snaží zastavit příčiny jejich vzniku a stará se o správné fungování pokožky.
Složení šamponů
V naprosté většině šamponů naleznete dvě následující látky, které jsou na základě některých věděckých studií označovány za nebezpečné. Konkrétně se jedná o SLS a silikony.
SLS
Plný název je Sodium Lauryl Sulfate (uměle vyrobená látka), ten má za úkol několik věcí. Za prvé zvyšuje tvořivost pěny a za druhé působí jako emulgátor – látka, která ulehčuje smíchání dvou různých látek, v tomto případě vody a oleje. V šamponech se vyskytuje v koncentraci od 5 do 20%. 20% je opravdu hodně a zkuste se takovému šamponu vyhnout. O SLS víme s jistotou několik věcí:
- je dráždivý na pokožku
- dlouhodobé používání vysušuje pokožku
- u někoho může způsobovat komedony
- lidé s atopickým ekzémem, by se měli SLS zcela vyhnout
- jeho molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostává se do krevního oběhu
Ačkoliv není podle zdravotních testů a průzkumů zdravotně závadný, tak vidíte, že má poměrně dost protivných účinků. Tak proč je součástí mnoha šamponů, či jiných kosmetických prostředků? Důvod je jednoduchý, jsou to velmi nízké výrobní náklady. Někdy se můžete setkat i tvrzením že je rakovinotvorný. Toto se nezakládá na lékařských základech a nebylo to povrzeno žádným lékařským výzkumem.
Existují i mírnější a šetrnější alternativy. Jednou z nich je SLES – Sodium Laureth Sulfate. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné předchozímu, ale má menší míru dráždivosti.
Můžete se setkat i s ALS – Ammonium Lauryl Sulfate. Opět podobné vlastnosti, ale s rozdílem, že jeho molekuly jsou větší a díky tomu nepronikají přímo do vašeho těla. Jeho výrobní náklady jsou ale vyšší a proto není tak častý jako SLS.
Poslední alternativou je Sodium Coco-Sulfate – SCS. Ten je pravděpodobně nejšetrnější formou ze všech zmiňovaných, přesto i jeho použití může vést k podráždění pokožky.
Silikony
Jedná se o anorganico-organické polymery na bázi křemíku. Možná jste nevěděli, že se vyskytují i v šamponech. Nejčastějším případem je to silikon s názvem Dimethicone. Ten je jednou z nejvíce využívaných přísad v kosmetických produktech. Je synteticky vyráběný a není rozpustný ve vodě.
Proč se silikony do šamponů dávají? Kvůli tomu, že vytvoří takový obal okolo vlasu, který opticky zpevní vlas a zvýší jeho lesk. Určitě si vybavujete ladné pohození lesklou hřívou s neroztřepenými konečky v reklamně na v podstatě jakýkoliv šampon. Tak právě tento efekt je způsoben silikonem. Nicméně jeho dlouhodobé používání může mít přesně opačný efekt. Začne se totiž na vlasech hromadit (nelze jej totiž v podstatě vůbec smýt vodou), způsobovat dehydrataci a vlasy budou vypadat zplihlé, v horším případě mohou i vypadávat. I v tomto případě platí, že všeho s mírou a není dobré používat takový šampon používat celou dobu. Pokud pociťujete jakékoliv problémy s pokožkou hlavy, či vlasy, nestyďte se vyhledat specialistu. Může vám ušetřit spousty času i trápení.
Co si z toho máme odnést? Není to tak, že nákup šamponu, který obsahuje některou z výše zmiňovaných přísad je a priori špatný. Ale určitě se zkuste podívat na jejich koncentraci v přípravku a vyhnout se těm vysokým. Pokud máte problémy s podrážděním pokožky, či tvorbě komedonů na pokožce hlavy, zkuste nějaký šetrnější šampon a po pár měsících používání srovnejte rozdíl. Bohužel to trvá tak dlouhou dobu, než mohou být viditelné větší rozdíly. Může se ukázat, že za to váš původní šampon mohl, nebo se nic nezměnilo a za tento stav může něco jiného.

Vystudovala jsem univerzitu v Olomouci v oboru umění. Působila jsem v rádiu, kde jsem se naučila vést samostatné projekty a skvěle mluvit. Ve volném čase mě baví práce okolo domu, cestování, děti, zvířata, sport a ruční výroba. Díky tomuto širokému záběru, vám ve svých článcích dokážu zprostředkovat maximum informací, které vám usnadní život. Zvídavost je moje přirozená vlastnost. Zajímá mě, jak věci fungují, co mi mohou nabídnout nebo kde mají háček. Jsem velmi zodpovědná a trochu puntičkářka 🙂
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.