Šampony proti vším

Aktualizováno v říjnu 2019

Pokud nevíte, jak se zbavit vší a hnid, postačí, když si vyberete správný šampon na vši. Vmasírujte ho pečlivě do pokožky na hlavě, nechte působit asi 10 minut a pak vlasy vyčešte hustým hřebenem, který odstraní všechny mrtvé vši a hnidy. Kromě šamponu na vši můžete požívat také jiné prostředky, jakými jsou spreje nebo ochranné balzámy.

Oblíbené přípravky proti vším

Paranit šampon

 • Šampon hnidy udusí a dehydratuje.
 • Neobsahuje insekticidy, takže si vši na šampon nemohou zvyknout.
 • Šetrný k dětské pokožce.
 • Aplikaci šamponu provádějte směrem od kořínků ke konečkům. Dbejte na to, aby byly šamponem pokryté celé vlasy, krk i oblast pokožky za ušima. Nechte působit 10 min a opláchněte. Vlasy pak důkladně pročešte.

Pokud bude mít někdo z rodiny vši nebo dítě pojede na tábor, můžete preventivně používat Paranix Prevence. Aplikuje se pomocí spreje každý den. Sprej příjemně voní.

Kromě Paranit šamponu je k dostání také Paranit sprej, který je potřeba nechat působit nejméně 15 minut. Sprej je bez zápachu.

Paranit šampon je vhodný i pro děti ve věku 2 let. Při zasažení je očí je potřeba oči vymýt čistou nebo borovou vodou. V případě potřeby navštívit lékaře.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé nejvíce oceňují snadné použití a to, že přípravek vždy zabere. Jeho výdrž je dlouhá a stačí jen malé dávky. Funguje i opakovaně. Jako nevýhodu uživatelé spatřují vyšší pořizovací cenu.
Zjistit cenu

LiQuido DUO FORTE

 • Tento šampon proti vším se používá v kombinaci se sérem na vlasy, které je součástí balení.
 • Působí už do 5 minut.
 • Pečuje také o poštípanou kůži, není parfémovaný, takže jej dobře snáší i malé děti nebo alergici.
 • Aplikujte nejdříve sérum, a to na všechny vlasy. Nechte působit 5 minut, pro maximální účinek i 30 minut a vlasy schovejte pod přiloženou čepici. Následně použijte 10 – 15 ml šamponu, který nechte působit 5 – 10 min. Potom vše důkladně umyjte.

Šampon vši hubí třemi mechanickými účinky: 2x dušení, 1x liquidace. Součástí balení Duo Forte je i speciální hřebínek všiváček a čepice pro zábal. Šampon je možné používat i preventivně, pokud se ve vašem okolí vyskytly vši. Tento přípravek mohou používat těhotné i kojící ženy.

Hodnocení uživatelů

Tento výrobek je podle hodnocení uživatelů hodně půl na půl. Polovina uživatelů si jej chválí, ale celé polovině téměř vůbec nepomohl. Někteří uvádějí, že i po aplikaci při vyčesávání přežilo 6 z 8 vší. Časově náročnější je i celková aplikace, která zahrnuje sérum a následně šampon. Aplikace séra je složitější do dlouhých vlasů a šampon rozhodně nevydrží na 12 použití.
Zjistit cenu

Capissan forte

 • Jemný vlasový šampon.
 • Obsahuje přírodní extrakty, které mají hubící a odpuzující účinek (extrakty ze šalvěje, puškvorce, ořešáku královského, silice máty, hřebíčku, rozmarýnu, muškátového ořechu, kajeputu střídavolistého (tea tree oil).
 • Zabraňuje i tvorbě lupů.
 • Šampon se aplikuje na mokré vlasy, poté nechá chvíli působit a opláchne čistou vodou. Následuje vyčesání hřebínkem.

Šampon se doporučuje používat denně, protože navodí vysokou koncentraci všech účinných látek. Ve vlasech a pokožce hlavy zůstanou rozpuštěny do té doby, než aplikujete další dávku šamponu.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé o něm zmiňují, že funguje a někteří ho dokonce používají i jako normální šampon, vlasy jsou po něm lesklé, nemusí se už používat kondicionér. Šampon má dobrou výdrž a stačí pouze malé dávky. Výrobek vlasy nemastí a přesto, že se kondicionér používat nemusí, je v krabičce malé balení přibaleno. Šampon je možné díky přírodnímu složení používat i jako prevenci. Jeho aplikace je snadná, takže ji zvládnou i devítileté děti. Velkou výhodou je, že si na něj vši díky přírodnímu složení nemohou zvyknout. Proto účinkuje vždy, nedráždí pokožku hlavy a příjemně voní.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Jak se zbavit vší a hnid

Zjistili jste, že máte vy nebo vaše dítě vši? Dneska už naštěstí nefrčí jediný zaručený recept, a to ostříhat na krátko. Existuje celá řada šamponů a jiných pomůcek, které vás vší a hnid zbaví.

Postup pro čištění vlasů:

Odvšivovací kosmetika

 • odvšivovací kosmetiku si můžete koupit v lékárně, nezapomeňte na důkladné prostudování příbalové informace
 • příbalový leták by měl obsahovat informace o tom, za jak dlouhou se má metoda odvšivení opakovat, pokud se odstranění všech parazitů nepovede napoprvé
 • druhé odvšivení se provádí za 7 – 12 dní, provádí se pro jistotu, aby se zlikvidovali opravdu všichni parazité
 • pokud byste odvšivení prováděli dříve než za týden, zvětšuje se pravděpodobnost, že si vši na přípravek zvyknou a budou proti němu imunní

Všechny mrtvé hnidy musí pryč

 • mezi mrtvými hnidami můžou být i živé
 • pokud by se hnida vylíhla, čekal by vás znovu odvšivovací kolotoč
 • než začnete hnidy likvidovat, vlasy namočte. V suchých vlasech vám parazit snadno unikne a to nechcete.
 • pro první odstranění hnid můžete použít velmi hustý hřeben, tzv. všiváček
 • před vyčesáváním vlasy opláchněte v teplé octové vodě
 • pod vlasy si dejte bílý papír, abyste viděli vyčesané parazity
 • pokud hřeben nezachytí všechny hnidy a vši, musíte se jich zbavit ručně za pomocí nehtu, kterým hnidu stáhnete z vlasů
 • po odstranění parazitů můžete vlasům poskytnou zábal vyrobený 2:1 z francovky a glycerinu. Obě látky koupíte v lékárně. Lektvar naneste na vlasy a zabalte je igelitem, nechte působit půl hodiny a poté vlasy opět pročešte
 • nejhorší jsou oblasti za ušima, kde se hnid zbavíte nejčastěji tím, že vlas ustřihnete

Desinfikujte

 • nezapomeňte pravidelně a důkladně desinfikovat jak všiváček, tak ložní prádlo, ručníky a další předměty, se kterými hlava postiženého přijde do kontaktu
 • prádlo i všiváček můžete převařit v horké vodě, prádlo vyprat nebo vyžehlit

Přípravek nezabírá

 • pokud přípravek nefunguje tak, jak má, je možné, že jsou na něj vši zvyklé
 • nepropadejte panice a vyzkoušejte přípravek jiný
 • je možné, že jste aplikaci přípravku nedodrželi přesně podle předpisu, proto si jej vždy pečlivě přečtěte
 • přípravek vám nepomůže, pokud hnidy po použití přípravku ručně z vlasů neodstraníte

Kontrolujte účinek

 • dítě pravidelně kontrolujte a raději celou odvšivovací akci po týdnu zopakujte znovu
 • na trhu se můžete setkat také s repelenty, které slibují ochranu hlavy v zavšiveném kolektivu. Repelent však nemá statut léčiva, ovšem může, spolu s prohlídkami, působit jako prevence
  i přes to, že jste se vší zbavili, kontrolujte hlavu ještě 3 týdny a pořád pročesávejte všiváčkem
 • jako odpuzovač vší může posloužit smíchání šamponu proti lupům s tea tree olejem, který byl měl díky svému charakteristickému aroma vši odpuzovat
zpět nahoru ↑

Složení šamponů

V naprosté většině šamponů naleznete dvě následující látky, které jsou na základě některých věděckých studií označovány za nebezpečné. Konkrétně se jedná o SLS a silikony.

SLS

Plný název je Sodium Lauryl Sulfate (uměle vyrobená látka), ten má za úkol několik věcí. Za prvé zvyšuje tvořivost pěny a za druhé působí jako emulgátor – látka, která ulehčuje smíchání dvou různých látek, v tomto případě vody a oleje. V šamponech se vyskytuje v koncentraci od 5 do 20%. 20% je opravdu hodně a zkuste se takovému šamponu vyhnout. O SLS víme s jistotou několik věcí:

 • je dráždivý na pokožku
 • dlouhodobé používání vysušuje pokožku
 • u někoho může způsobovat komedony
 • lidé s atopickým ekzémem, by se měli SLS zcela vyhnout
 • jeho molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostává se do krevního oběhu

Ačkoliv není podle zdravotních testů a průzkumů zdravotně závadný, tak vidíte, že má poměrně dost protivných účinků. Tak proč je součástí mnoha šamponů, či jiných kosmetických prostředků? Důvod je jednoduchý, jsou to velmi nízké výrobní náklady. Někdy se můžete setkat i tvrzením že je rakovinotvorný. Toto se nezakládá na lékařských základech a nebylo to povrzeno žádným lékařským výzkumem.

Existují i mírnější a šetrnější alternativy. Jednou z nich je SLES – Sodium Laureth Sulfate. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné předchozímu, ale má menší míru dráždivosti.

Můžete se setkat i s ALS – Ammonium Lauryl Sulfate. Opět podobné vlastnosti, ale s rozdílem, že jeho molekuly jsou větší a díky tomu nepronikají přímo do vašeho těla. Jeho výrobní náklady jsou ale vyšší a proto není tak častý jako SLS.

Poslední alternativou je Sodium Coco-Sulfate – SCS. Ten je pravděpodobně nejšetrnější formou ze všech zmiňovaných, přesto i jeho použití může vést k podráždění pokožky.

Silikony

Jedná se o anorganico-organické polymery na bázi křemíku. Možná jste nevěděli, že se vyskytují i v šamponech. Nejčastějším případem je to silikon s názvem Dimethicone. Ten je jednou z nejvíce využívaných přísad v kosmetických produktech. Je synteticky vyráběný a není rozpustný ve vodě.

Proč se silikony do šamponů dávají? Kvůli tomu, že vytvoří takový obal okolo vlasu, který opticky zpevní vlas a zvýší jeho lesk. Určitě si vybavujete ladné pohození lesklou hřívou s neroztřepenými konečky v reklamně na v podstatě jakýkoliv šampon. Tak právě tento efekt je způsoben silikonem. Nicméně jeho dlouhodobé používání může mít přesně opačný efekt. Začne se totiž na vlasech hromadit (nelze jej totiž v podstatě vůbec smýt vodou), způsobovat dehydrataci a vlasy budou vypadat zplihlé, v horším případě mohou i vypadávat. I v tomto případě platí, že všeho s mírou a není dobré používat takový šampon používat celou dobu. Pokud pociťujete jakékoliv problémy s pokožkou hlavy, či vlasy, nestyďte se vyhledat specialistu. Může vám ušetřit spousty času i trápení.

Co si z toho máme odnést? Není to tak, že nákup šamponu, který obsahuje některou z výše zmiňovaných přísad je a priori špatný. Ale určitě se zkuste podívat na jejich koncentraci v přípravku a vyhnout se těm vysokým. Pokud máte problémy s podrážděním pokožky, či tvorbě komedonů na pokožce hlavy, zkuste nějaký šetrnější šampon a po pár měsících používání srovnejte rozdíl. Bohužel to trvá tak dlouhou dobu, než mohou být viditelné větší rozdíly. Může se ukázat, že za to váš původní šampon mohl, nebo se nic nezměnilo a za tento stav může něco jiného.

zpět nahoru ↑

Hřeben Všiváček

Součástí některých šampónů proti vším a hnidám jsou i hřebeny na vyčesávání. Jde o speciální hřeben s mnoha šikmými zářezy, které mají vhodný tvar pro to, aby pomohly vyčesat z vlasů vše, co tam nepatří. Jde o velmi vhodný doplněk při odstraňování vší.

Jak to funguje?

 1. Na mokré vlasy naneste jakýkoliv kondicionér (opravdu prakticky nezáleží na tom, jaký to bude)
 2. Rozčešte vlasy s kondicionérem běžným hřebenem (ten poté důkladně omyjte horkou vodou a mýdlem)
 3. Důkladně vyčešte vlasy pomocí všiváčku. Postup je takový jako na videu. Vezmete cop vlasů a všiváčkem jej vyčešte od kořínků až ke konečkům. Ten samý cop vyčešte celkem 4krát – jakoby z každé světové strany vložte všiváček ke kořínkům a pomalu táhněte ke konečkům vlasů. A pak na další cop. Vyčesaný „binec“ ze všiváčku pokaždé otřete do ubrousku, který poté vyhodíte.
 4. Pro svůj dobrý pocit můžete použít jednorázové rukavice a všiváček i běžný hřeben po odvšivení důkladně omyjte vodou a mýdlem a ideálně dezinfikujte.
 5. Celé by to mělo zabrat maximálně 30 minut.

Mrkněte na video, ať si lépe představíte, jak vyčesávání funguje.

Fotky všiváčku:

 

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 30 hodnocení

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.