Šampony proti vším

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Na likvidaci hnid a vší je nejúčinnější zkombinovat správný šampon proti vším s dalším mechanickým pomocníkem. Pokud budete mít štěstí, vši zlikvidujete šamponem, hnidy však zůstanou živé a po vylíhnutí z nich opět budou vši. Proto je potřeba je mechanicky zlikvidovat a to buď ručně, nebo za použití pinzety či všiváčku.

Oblíbené přípravky proti vším

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Paranit šamponZjistit cenu
83 %
2.Capissan forteZjistit cenu
79 %
3.LiQuido DUO FORTEZjistit cenu
75 %

Paranit šampon

 • Šampon hnidy udusí a dehydratuje.
 • Neobsahuje insekticidy, takže si vši na šampon nemohou zvyknout.
 • Šetrný k dětské pokožce.
 • Aplikaci šamponu provádějte směrem od kořínků ke konečkům. Dbejte na to, aby byly šamponem pokryté celé vlasy, krk i oblast pokožky za ušima. Nechte působit 10 min a opláchněte. Vlasy pak důkladně pročešte.

Pokud bude mít někdo z rodiny vši nebo dítě pojede na tábor, můžete preventivně používat Paranix Prevence. Aplikuje se pomocí spreje každý den. Sprej příjemně voní.

Kromě Paranit šamponu je k dostání také Paranit sprej, který je potřeba nechat působit nejméně 15 minut. Sprej je bez zápachu.

Paranit šampon je vhodný i pro děti ve věku 2 let. Při zasažení je očí je potřeba oči vymýt čistou nebo borovou vodou. V případě potřeby navštívit lékaře.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé nejvíce oceňují snadné použití a to, že přípravek vždy zabere. Jeho výdrž je dlouhá a stačí jen malé dávky. Funguje i opakovaně. Jako nevýhodu uživatelé spatřují vyšší pořizovací cenu.
Zjistit cenu

LiQuido DUO FORTE

 • Tento šampon proti vším se používá v kombinaci se sérem na vlasy, které je součástí balení.
 • Působí už do 5 minut.
 • Pečuje také o poštípanou kůži, není parfémovaný, takže jej dobře snáší i malé děti nebo alergici.
 • Aplikujte nejdříve sérum, a to na všechny vlasy. Nechte působit 5 minut, pro maximální účinek i 30 minut a vlasy schovejte pod přiloženou čepici. Následně použijte 10 – 15 ml šamponu, který nechte působit 5 – 10 min. Potom vše důkladně umyjte.

Šampon vši hubí třemi mechanickými účinky: 2x dušení, 1x liquidace. Součástí balení Duo Forte je i speciální hřebínek všiváček a čepice pro zábal. Šampon je možné používat i preventivně, pokud se ve vašem okolí vyskytly vši. Tento přípravek mohou používat těhotné i kojící ženy.

Hodnocení uživatelů

Tento výrobek je podle hodnocení uživatelů hodně půl na půl. Polovina uživatelů si jej chválí, ale celé polovině téměř vůbec nepomohl. Někteří uvádějí, že i po aplikaci při vyčesávání přežilo 6 z 8 vší. Časově náročnější je i celková aplikace, která zahrnuje sérum a následně šampon. Aplikace séra je složitější do dlouhých vlasů a šampon rozhodně nevydrží na 12 použití.
Zjistit cenu

Capissan forte

 • Jemný vlasový šampon.
 • Obsahuje přírodní extrakty, které mají hubící a odpuzující účinek (extrakty ze šalvěje, puškvorce, ořešáku královského, silice máty, hřebíčku, rozmarýnu, muškátového ořechu, kajeputu střídavolistého (tea tree oil).
 • Zabraňuje i tvorbě lupů.
 • Šampon se aplikuje na mokré vlasy, poté nechá chvíli působit a opláchne čistou vodou. Následuje vyčesání hřebínkem.

Šampon se doporučuje používat denně, protože navodí vysokou koncentraci všech účinných látek. Ve vlasech a pokožce hlavy zůstanou rozpuštěny do té doby, než aplikujete další dávku šamponu. Jedná se o přírodní přípravek bez silikonů, který vši nelikviduje, ale spíše slouží jako prevence před jejich napadením.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé o něm zmiňují, že funguje a někteří ho dokonce používají i jako normální šampon, vlasy jsou po něm lesklé, nemusí se už používat kondicionér. Šampon má dobrou výdrž a stačí pouze malé dávky. Výrobek vlasy nemastí a přesto, že se kondicionér používat nemusí, je v krabičce malé balení přibaleno. Šampon je možné díky přírodnímu složení používat i jako prevenci. Jeho aplikace je snadná, takže ji zvládnou i devítileté děti. Velkou výhodou je, že si na něj vši díky přírodnímu složení nemohou zvyknout. Proto účinkuje vždy, nedráždí pokožku hlavy a příjemně voní.
Zjistit cenu

Jak se zbavit vší a hnid

Zjistili jste, že máte vy nebo vaše dítě vši? Dneska už naštěstí nefrčí jediný zaručený recept, a to ostříhat na krátko. Existuje celá řada šamponů a jiných pomůcek, které vás vší a hnid zbaví. Je však potřeba je zkombinovat, protože šampony nedokážou zničit hnidy, ze kterých se vylíhne veš.

Ne všechny šampony na trhu jsou však tak účinné, jak slibují výrobci. Vši si, stejně jako psí blechy, na přípravky zvykly, vybudovaly si rezistenci. Při testování šampónům proti vším se zjistilo, že insekticidy (druh pesticidů), které se dříve běžně používaly, jsou pro člověka rizikové, takže je současné výrobky dostupné na trhu již neobsahují.

Postup pro čištění vlasů:

Postupů, jak se zbavit vší a hnid je hned několik. Kromě toho, čemu se věnujeme níže musíme zmínit i tento postup.

Jak na to:

Na mokré vlasy naneste kondicionér, použijte jakýkoliv typ, který máte doma. Může být klidně i přírodní. Vši se díky němu obalí a zadusí. Stejného efektu docílíte s šamponem obsahujícím silikony, které však mohou pokožku hlavy nepříjemně dráždit. Kondicionér je lepší, protože z hlavy nestéká. Lépe tak vši usmrtí. Vlasy rozčešte hřebene a poté pramen po prameni, od kořínků ke konečkům, pročesávejte hustým všiváčkem – velmi účinný je v tomto případě Kouzelný všiváček s patentovanou technologií vroubků. Vyčesané vši otírejte do papírového ubrousku.

Kondicionér před vyčesáváním neoplachujte. Hlavu umyjte až po odvšivení. Alternativou kondicionéru, ale pouze pro krátké vlasy mohou být různé druhy olejů (stolní, kokosový, olivový a podobně). Vzhledem k tomu, že všiváček po „olejovaných“ vlasech hůř klouže, není vhodné tento způsob aplikovat na dlouhé vlasy.

Vlasy je možné česat i jen na mokro. Na sucho se odvšivování nedoporučuje, jelikož vlasy elektrizují, kudlí se a veš může snadnou vypadnout bez toho, aniž byste ji zaregistrovali.

Odvšivovací kosmetika

 • Odvšivovací kosmetiku si můžete koupit v lékárně, nezapomeňte na důkladné prostudování příbalové informace.
 • Příbalový leták by měl obsahovat informace o tom, za jak dlouhou se má metoda odvšivení opakovat, pokud se odstranění všech parazitů nepovede napoprvé.
 • Druhé odvšivení se provádí za 7 – 12 dní, provádí se pro jistotu, aby se zlikvidovali opravdu všichni parazité.
 • Pokud byste odvšivení prováděli dříve než za týden, zvětšuje se pravděpodobnost, že si vši na přípravek zvyknou a budou proti němu imunní, pouze u přípravků obsahující silikony rezistence (tedy zvyknutí vší) nevzniká.

Čemu se vyhnout

Zhruba před 30 lety existoval jediný přípravek, kterým se vši daly vyhubit. Byl jím Ortosan. Tyto staré přípravky však dnes již nefungují, jelikož vši si na spoustu látek zvykly. Proto sáhněte po něčem, co bylo vyrobeno v současné době. Rozhodně také nepřistupujte k drastické metodě stříhání dohola nebo k používání petroleje, který může způsobit popáleniny kůže.

Všechny hnidy musí pryč

 • Na hnidy nefunguje žádný přípravek, proto je musíte odstraňovat manuálně,
 • pokud by se hnida vylíhla, čekal by vás znovu odvšivovací kolotoč.
 • Než začnete parazity likvidovat, vlasy namočte nebo na ně naneste balzám. V suchých vlasech vám veš snadno unikne a to nechcete.
 • Pro první odstranění hnid můžete použít velmi hustý hřeben se zářezy, tzv. všiváček,
 • pod vlasy si dejte bílý papír, abyste viděli vyčesané parazity,
 • pokud hřeben nezachytí všechny hnidy a vši, musíte se jich zbavit ručně za pomocí nehtu, kterým hnidu stáhnete z vlasů.
 • Po odstranění parazitů můžete vlasům poskytnou zábal vyrobený 2:1 z francovky a glycerinu. Obě látky koupíte v lékárně. Lektvar naneste na vlasy a zabalte je igelitem, nechte působit půl hodiny a poté vlasy opět pročešte.
 • Nejhorší jsou oblasti za ušima a v zátylku, kde se hnid zbavíte nejčastěji tím, že vlas ustřihnete.

Přípravek nezabírá

 • Pokud přípravek nefunguje tak, jak má, je možné, že jsou na něj vši zvyklé,
 • nepropadejte panice a vyzkoušejte přípravek jiný,
 • je možné, že jste aplikaci přípravku nedodrželi přesně podle předpisu, proto si jej vždy pečlivě přečtěte,
 • přípravek vám nepomůže, pokud hnidy po použití přípravku ručně z vlasů neodstraníte.

Kontrolujte účinek

 • Dítě pravidelně kontrolujte a raději celou odvšivovací akci po týdnu zopakujte znovu,
 • na trhu se můžete setkat také s repelenty, které slibují ochranu hlavy v zavšiveném kolektivu. Repelent však nemá statut léčiva, ovšem může, spolu s prohlídkami, působit jako prevence.
 • I přes to, že jste se vší zbavili, kontrolujte hlavu ještě 3 týdny a pořád pročesávejte všiváčkem,
 • jako odpuzovač vší může posloužit smíchání šamponu proti lupům s tea tree olejem, který byl měl díky svému charakteristickému aroma vši odpuzovat, tato prevence však nemusí být účinná.

V praxi denně vidím zavšivené vlásky dětí a jejich rodiče, jak se snaží dětem od vší pomoci. Naneštěstí většinou odvšivují špatně, nebo dělají něco zbytečně. Za mne je důležité uvědomit si realitu: prevence prakticky žádná nefunguje, vši jsou dnes už velmi odolné, silikonové šampony nepomohou proti hnidám a mohou vysušit a ještě více podráždit pokousanou pokožku hlavy. Jediné co vidím že funguje je: pročesat vlasy po každé koupeli preventivně i mimo období vší a sledovat, jestli dítě vši náhodou nechytilo a při zavšivení vlasy namazané jakýmkoliv šampónem, nebo kondicionérem denně důkladně vyčesávat všiváčkem. To na vši funguje.


Kateřina Boušová

dlouhé roky pomáhá lidem s odvšivením, provozuje blog o boji proti vším a eshop se Všiváčkem

Všiváček – vyčesávací hřeben

Součástí některých šampónů proti vším a hnidám jsou i hřebeny na vyčesávání. Jde o speciální hřeben s mnoha šikmými zářezy, které mají vhodný tvar pro to, aby pomohly vyčesat z vlasů vše, co tam nepatří. Jde o velmi vhodný doplněk při odstraňování vší.

Jak to funguje?

 1. Na mokré vlasy naneste jakýkoliv kondicionér (opravdu prakticky nezáleží na tom, jaký to bude).
 2. Rozčešte vlasy s kondicionérem běžným hřebenem (hřeben poté důkladně omyjte horkou vodou a mýdlem).
 3. Důkladně vyčešte vlasy pomocí všiváčku. Postup je takový jako na videu. Vezmete cop vlasů a všiváčkem jej vyčešte od kořínků až ke konečkům. Ten samý cop vyčešte celkem 4krát – jakoby z každé světové strany vložte všiváček ke kořínkům a pomalu táhněte ke konečkům vlasů. A pak na další cop. Vyčesaný „binec“ ze všiváčku pokaždé otřete do ubrousku, který poté vyhodíte.
 4. Pro svůj dobrý pocit můžete použít jednorázové rukavice a všiváček i běžný hřeben po odvšivení důkladně omyjte vodou a mýdlem a ideálně dezinfikujte.
 5. Celé by to mělo zabrat maximálně 30 minut.

Mrkněte na video, ať si lépe představíte, jak vyčesávání funguje.

Fotky všiváčku:

Složení šamponů

V naprosté většině šamponů naleznete dvě následující látky, které jsou na základě některých vědeckých studií označovány za nebezpečné. Konkrétně se jedná o SLS a silikony.

SLS

Plný název je Sodium Lauryl Sulfate (uměle vyrobená látka), ten má za úkol několik věcí. Za prvé zvyšuje tvořivost pěny a za druhé působí jako emulgátor – látka, která ulehčuje smíchání dvou různých látek, v tomto případě vody a oleje. V šamponech se vyskytuje v koncentraci od 5 do 20%. 20% je opravdu hodně a zkuste se takovému šamponu vyhnout. O SLS víme s jistotou několik věcí:

 • je dráždivý na pokožku
 • dlouhodobé používání vysušuje pokožku
 • u někoho může způsobovat komedony
 • lidé s atopickým ekzémem, by se měli SLS zcela vyhnout
 • jeho molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostává se do krevního oběhu

Ačkoliv není podle zdravotních testů a průzkumů zdravotně závadný, tak vidíte, že má poměrně dost protivných účinků. Tak proč je součástí mnoha šamponů, či jiných kosmetických prostředků? Důvod je jednoduchý, jsou to velmi nízké výrobní náklady. Někdy se můžete setkat i tvrzením že je rakovinotvorný. Toto se nezakládá na lékařských základech a nebylo to potvrzeno žádným lékařským výzkumem.

Existují i mírnější a šetrnější alternativy. Jednou z nich je SLES – Sodium Laureth Sulfate. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné předchozímu, ale má menší míru dráždivosti.

Můžete se setkat i s ALS – Ammonium Lauryl Sulfate. Opět podobné vlastnosti, ale s rozdílem, že jeho molekuly jsou větší a díky tomu nepronikají přímo do vašeho těla. Jeho výrobní náklady jsou ale vyšší a proto není tak častý jako SLS.

Poslední alternativou je Sodium Coco-Sulfate – SCS. Ten je pravděpodobně nejšetrnější formou ze všech zmiňovaných, přesto i jeho použití může vést k podráždění pokožky.

Silikony

Jedná se o anorganico-organické polymery na bázi křemíku. Možná jste nevěděli, že se vyskytují i v šamponech. Nejčastějším případem je to silikon s názvem Dimethicone. Ten je jednou z nejvíce využívaných přísad v kosmetických produktech. Je synteticky vyráběný a není rozpustný ve vodě.

Proč se silikony do šamponů dávají? Kvůli tomu, že vytvoří takový obal okolo vlasu, který opticky zpevní vlas a zvýší jeho lesk. Určitě si vybavujete ladné pohození lesklou hřívou s neroztřepenými konečky v reklamně na v podstatě jakýkoliv šampon. Tak právě tento efekt je způsoben silikonem. Nicméně jeho dlouhodobé používání může mít přesně opačný efekt. Začne se totiž na vlasech hromadit (nelze jej totiž v podstatě vůbec smýt vodou), způsobovat dehydrataci a vlasy budou vypadat zplihlé, v horším případě mohou i vypadávat. I v tomto případě platí, že všeho s mírou a není dobré používat takový šampon používat celou dobu. Pokud pociťujete jakékoliv problémy s pokožkou hlavy, či vlasy, nestyďte se vyhledat specialistu. Může vám ušetřit spousty času i trápení.

Co si z toho máme odnést? Není to tak, že nákup šamponu, který obsahuje některou z výše zmiňovaných přísad je a priori špatný. Ale určitě se zkuste podívat na jejich koncentraci v přípravku a vyhnout se těm vysokým. Pokud máte problémy s podrážděním pokožky, či tvorbě komedonů na pokožce hlavy, zkuste nějaký šetrnější šampon a po pár měsících používání srovnejte rozdíl. Bohužel to trvá tak dlouhou dobu, než mohou být viditelné větší rozdíly. Může se ukázat, že za to váš původní šampon mohl, nebo se nic nezměnilo a za tento stav může něco jiného.

Co byste o šamponech proti vším měli vědět

Zajímá vás, jaký šampon na vši je nejlepší? Odpovědí je, že u žádného výrobku, který je na trhu dostupný neexistuje 100% záruka úspěchu. Žádný šampon z lékárny neobsahuje účinné chemické látky (insekticidy), jelikož jsou již pár let zakázané. Jedná se spíše o lepší oleje, které někdy zaberou, ale jindy ne. Šampony navíc působí jen na živé vši, ale na zárodky – tedy hnidy, nikoliv. Ty je potřeba odstranit mechanicky buď hustým všiváčkem, pinzetou nebo ručně.

Jak je to s desinfekcí

Kromě odvšivování vlasů se doporučuje vyprat nebo jinak desinfikovat všechno, s čím zavšivená hlava přišla do kontaktu (všiváček v horké vodě, ručníky, ložní prádlo, plyšáci, molitany na sluchátkách atd). Měli byste však vědět, že veš ke svému životu potřebuje hostitele. Pokud se tedy veš dostane do čepice, plyšáka nebo na jinou věc, která však nepřijde do kontaktu s hostitelem déle než 18 hodin, veš ztrácí schopnost sání krve a v důsledku dehydratace umírá.

O životě vši

Lidé o vších často vědí jen to, že zbavovat se jich je běh na dlouhou trať a že se přenáší rychlostí blesku. Možná jste, ale nevěděli základní důležité věci o životě vší, díky kterým odvodíte, jak s těmito parazity pracovat.

Samice žije maximálně měsíc. Za tuto dobu naklade až 50 vajíček, tedy hnid. Samci žijí kratší dobu. Hnidy, které veš lepí na vlasy, mají na horní straně víčko, které za 7 až 11 dní praskne a z vajíčka se vylíhne nymfa. Nymfy se tedy rodí průběžně a celkem 3x se v tomto svém stádiu svlékají. Před každým svlékáním sají krev a za 8 dní dospějí do dospělého jedince.

Důležitá informace: Nymfa neklade vajíčka a nerozmnožuje se. K procesu rozmnožování dochází až v dospělosti, tedy po 8 dnech života.

 

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 89 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo