Šampony proti vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je problém, který trápí mnoho z nás. Přečtěte si jaké jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů a jaké přípravky je vhodné použít.

Oblíbené produkty proti vypadávání vlasů a pro růst vlasů

Plantur 39 Kofeinové tonikum

plantur-39-kofeinove-tonikum

 • obsahuje kofein, který brání oslabení vlasu při růstu
 • chrání vlasové kořínky od vyčerpání z hormonálních důvodů
 • tonikum se aplikuje jednou denně na kůži na hlavě a rovnoměrně se vmasíruje. Vlasy se nechají proschnout a učešou se. Neoplachujte.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé si chválí rychlý účinek, navíc tonikum nezatěžuje vlasy a nezkazí následný účes. Jednoduše se nanáší. Po aplikaci mohou vlasy vypadat mastně a slepeně. Přípravek trošku štípe v očích.
Najít nejlepší nabídku

Alpecin Hair Energizer Liquid

alpecin-hair-shampoo

 • alpecin kofeinový šampon, nebo spíše tonikum, především pro muže
 • zabraňuje předčasnému vypadávání vlasů a zvyšuje aktivitu vlasových kořínků
 • přípravek se aplikuje jednou za den, a to nejlépe ráno. Po aplikaci je znatelné chladivé brnění na kůži hlavy

Hodnocení uživatelů

Vlasy jsou silnější, pokožka hlavy prokrvená a vlasy nejsou slepené. Je lepší ho aplikovat menším aplikátorem, jinak může docházet ke zbytečně velkým ztrátám. Vlasy po použití hezky voní a pocitově jsou hustší. Minusem je vyšší pořizovací cena. Někdy může dojít k podráždění pokožky.
Najít nejlepší nabídku

Biora Biohar aktivátor

biora-biohar-aktivator

 • účinný proti vypadávání vlasů, ale i tvorbě lupů a třepení konečků
 • přípravek do vlasů vmasírujete během 20 – 30 vteřin, aplikujte tam, kde dochází k vypadávání vlasů. Používá se denně 1 – 3 měsíce, nejlépe na večer

Hodnocení uživatelů

Vlasy jsou po použití silnější a dochází k eliminaci vypadávání, mají i objem. Přijatelná je i cena. Velmi praktický je aplikátor pro nanášení. Vlasy se po aplikaci neslepují. Nevýhodou je, že výrobce neuvádí, v jakém stavu se výrobek na vlasy nanáší.

Najít nejlepší nabídku

Capillus Cannaderm stimulační šampon s kofeinem

cannaderm-stimulacni-sampon

 • tento konopný šampon obsahuje: kofein, kopřivu, levanduli, zázvor a konopný olej
 • je určený pro ošetřování vlasové pokožky při padání vlasů
 • při dlouhodobém používání zpozorujete úbytek vypadaných vlasů, zlepšení jejich vzhledu a celkové kondice
 • šampon se nanáší na mokré vlasy, jemně se napění a nechá 3 minuty působit, následuje důkladné opláchnutí vodou

Hodnocení uživatelů

Vlasy vypadají silnější a lesklejší, přestává svědění hlavy. Nevýhodou je poměrně vysoká cena za malé balení.
Najít nejlepší nabídku

Vypadávání vlasů u žen

Vlasy u žen vypadávají většinou v souvislosti s hormonální nestabilitou. Nejčastěji se s úbytkem vlasů setkají:

 • v době těhotenství
 • po porodu
 • v období menopauzy
 • kvůli špatnému krevnímu oběhu
 • kvůli dědičnosti
 • kvůli nedostatku železa
 • kvůli poruše štítné žlázy
 • kvůli přirozenému stárnutí těla

Vypadávání vlasů u mužů

Mužům vlasy nejčastěji padají kvůli dědičnosti. Stačí se jen podívat na rodiče a podle toho odhadnete, jak budete vypadat v jejich věku. Nejčastější příčinou vypadávání je hormon testosteron. Pokud je hladina tohoto hormonu vyšší, ničí se vlasové kořínky a dochází k vypadávání vlasů. Hladina testosteronu je u mužů nejvyšší během 20 až 30 let a právě v tomto období dochází k největší ztrátě vlasů.

Jak léčit vypadávání vlasů

Důležitým krokem proti vypadávání je začít jíst vyváženě a nasadit kosmetiku proti padání vlasů. Musíte se však obrnit trpělivostí a kosmetiku musíte používat pravidelně. Výsledek se nedostaví hned po prvním použití, ale často třeba až po čtyřech měsících.

Složení šamponu proti vypadávání vlasů

Správný šampon proti vypadávání vlasů by měl obsahovat:

 • látky, které podporují cirkulaci krve v kůži – to je důležité pro přísun výživných látek z krve
 • látky, které pokožku pořádně očistí od mazu (velké množství DHT)
 • aktivátory a výživné látky, které vlasům dodají potřebné živiny a stimulují je k dalšímu růstu

V naprosté většině šamponů naleznete dvě následující látky, které jsou na základě některých věděckých studií označovány za nebezpečné. Konkrétně se jedná o SLS a silikony.

SLS

Plný název je Sodium Lauryl Sulfate (uměle vyrobená látka), ten má za úkol několik věcí. Za prvé zvyšuje tvořivost pěny a za druhé působí jako emulgátor – látka, která ulehčuje smíchání dvou různých látek, v tomto případě vody a oleje. V šamponech se vyskytuje v koncentraci od 5 do 20%. 20% je opravdu hodně a zkuste se takovému šamponu vyhnout. O SLS víme s jistotou několik věcí:

 • je dráždivý na pokožku
 • dlouhodobé používání vysušuje pokožku
 • u někoho může způsobovat komedony
 • lidé s atopickým ekzémem, by se měli SLS zcela vyhnout
 • jeho molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostává se do krevního oběhu

Ačkoliv není podle zdravotních testů a průzkumů zdravotně závadný, tak vidíte, že má poměrně dost protivných účinků. Tak proč je součástí mnoha šamponů, či jiných kosmetických prostředků? Důvod je jednoduchý, jsou to velmi nízké výrobní náklady. Někdy se můžete setkat i tvrzením že je rakovinotvorný. Toto se nezakládá na lékařských základech a nebylo to povrzeno žádným lékařským výzkumem.

Existují i mírnější a šetrnější alternativy. Jednou z nich je SLES – Sodium Laureth Sulfate. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné předchozímu, ale má menší míru dráždivosti.

Můžete se setkat i s ALS – Ammonium Lauryl Sulfate. Opět podobné vlastnosti, ale s rozdílem, že jeho molekuly jsou větší a díky tomu nepronikají přímo do vašeho těla. Jeho výrobní náklady jsou ale vyšší a proto není tak častý jako SLS.

Poslední alternativou je Sodium Coco-Sulfate – SCS. Ten je pravděpodobně nejšetrnější formou ze všech zmiňovaných, přesto i jeho použití může vést k podráždění pokožky.

Silikony

Jedná se o anorganico-organické polymery na bázi křemíku. Možná jste nevěděli, že se vyskytují i v šamponech. Nejčastějším případem je to silikon s názvem Dimethicone. Ten je jednou z nejvíce využívaných přísad v kosmetických produktech. Je synteticky vyráběný a není rozpustný ve vodě.

Proč se silikony do šamponů dávají? Kvůli tomu, že vytvoří takový obal okolo vlasu, který opticky zpevní vlas a zvýší jeho lesk. Určitě si vybavujete ladné pohození lesklou hřívou s neroztřepenými konečky v reklamně na v podstatě jakýkoliv šampon. Tak právě tento efekt je způsoben silikonem. Nicméně jeho dlouhodobé používání může mít přesně opačný efekt. Začne se totiž na vlasech hromadit (nelze jej totiž v podstatě vůbec smýt vodou), způsobovat dehydrataci a vlasy budou vypadat zplihlé, v horším případě mohou i vypadávat. I v tomto případě platí, že všeho s mírou a není dobré používat takový šampon používat celou dobu. Pokud pociťujete jakékoliv problémy s pokožkou hlavy, či vlasy, nestyďte se vyhledat specialistu. Může vám ušetřit spousty času i trápení.

Co si z toho máme odnést? Není to tak, že nákup šamponu, který obsahuje některou z výše zmiňovaných přísad je a priori špatný. Ale určitě se zkuste podívat na jejich koncentraci v přípravku a vyhnout se těm vysokým. Pokud máte problémy s podrážděním pokožky, či tvorbě komedonů na pokožce hlavy, zkuste nějaký šetrnější šampon a po pár měsících používání srovnejte rozdíl. Bohužel to trvá tak dlouhou dobu, než mohou být viditelné větší rozdíly. Může se ukázat, že za to váš původní šampon mohl, nebo se nic nezměnilo a za tento stav může něco jiného.

Základem správné péče o vypadávající vlasy je šampon proti vypadávání vlasů, který můžete doplnit o stimulátor růstu a vlasovou vodu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 24 hodnocení

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.