Šampony proti vypadávání vlasů

Aktualizováno v dubnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Vypadávání vlasů je problém, který trápí mnoho z nás. Přečtěte si jaké jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů a jaké přípravky je vhodné použít.

Oblíbené produkty proti vypadávání vlasů a pro růst vlasů

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Biora Biohar aktivátorZjistit cenu
85 %
2.Plantur 39 Kofeinové tonikumZjistit cenu
84 %
3.Alpecin Hair Energizer LiquidZjistit cenu
82 %
4.Capillus Cannaderm stimulační šampon s kofeinemZjistit cenu
79 %

Plantur 39 Kofeinové tonikum

 • Obsahuje kofein, který brání oslabení vlasu při růstu.
 • Chrání vlasové kořínky od vyčerpání z hormonálních důvodů.
 • Tonikum se aplikuje jednou denně na kůži na hlavě a rovnoměrně se vmasíruje. Vlasy se nechají proschnout a učešou se. Neoplachujte.

Plantur 39 Kofeinové tonikum vyrábí německá společnost dr. Kurt Wolff. Produkty Plantur 39 jsou určeny ženám ve věku 40 let a více. Při hormonálních změnách, ke kterým u žen po 40 dochází je potřeba vlasům dodávat speciální péči. Proto si můžete vybrat z celé kolekce Plantur 39 starající se o vitalitu vlasů.

Kofeinové tonikum zabraňuje vypadávání vlasů, jež je spojeno s menopauzou. Díky fytokafeinovému komplexu aktivuje kořeny vlasů, výrobek obsahuje také naicin (jeden z vitamínů skupiny B) a soli zinku, které posilují růst vlasů. Je možné jej používat i s jinými stylingovými výrobky.

Hodnocení uživatelů

Uživatelé si chválí rychlý účinek, který by se měl projevit do 14 dnů. Přesto, že je výrobek určen ženám 39+, mohou jej bez obav používat i ženy ve věku 35 let nebo ženy těhotné. Tonikum nezatěžuje vlasy a nezkazí následný účes. Jednoduše se nanáší a nedráždí pokožku.

Po aplikaci mohou vlasy vypadat mastně a slepeně. Vlasy se rychleji mastí v případě, že tonikum používáte každý den. Přípravek trošku štípe v očích. Nepotěší ani vyšší pořizovací cena v porovnání s množstvím v balení. Výsledky jsou však zřejmé.

Zjistit cenu

Alpecin Hair Energizer Liquid

 • Alpecin kofeinový šampon, nebo spíše tonikum, především pro muže.
 • Zabraňuje předčasnému vypadávání vlasů a zvyšuje aktivitu vlasových kořínků.
 • Přípravek se aplikuje jednou za den, a to nejlépe ráno. Po aplikaci je znatelné chladivé brnění na kůži hlavy.
 • • Díky alexinovému kofeinovému komplexu dochází k neutralizování nežádoucích účinků testosteronu a k prodlužování růstové fáze kořenů vlasů.

Hodnocení uživatelů

Alpecin působí proti předčasnému vypadávání vlasů a měl by omezit i dědičné faktory. Od tonika však nečekejte zázraky. Pokud je ve vašem genofondu vypadávání vlasů zakódované, přípravek vás před ním neochrání. Jeho projevy však může zpomalit.

Vlasy jsou silnější, pokožka hlavy prokrvená a vlasy nejsou slepené. Je lepší ho aplikovat menším aplikátorem, jinak může docházet ke zbytečně velkým ztrátám. Vlasy po použití hezky voní a pocitově jsou hustší. Přínosem je také snadná aplikace, jež nevyžaduje čekání na působení a oplachování. Přípravek se jednoduše vmasíruje do vlhkých vlasů a nechá působit.

Nemilá je poměrně vysoká pořizovací cena v poměru s množstvím, které balení obsahuje. Ten kdo má náchylnou pokožku, může zaznamenat její podráždění. Toto se děje pouze výjimečně.
Zjistit cenu

Biora Biohar aktivátor

 • Přípravek je vhodný pro muže i ženy bez věkového omezení.
 • Účinný proti vypadávání vlasů, ale i tvorbě lupů a třepení konečků.
 • Přípravek do vlasů vmasírujete během 20 – 30 vteřin, aplikujte tam, kde dochází k vypadávání vlasů. Používá se denně 1 – 3 měsíce, nejlépe na večer.
 • Po dosažení požadovaného výsledku Biohar používejte preventivně 1x týdně.

Hodnocení uživatelů

Biohar je vlasové sérum obohacené přírodním hyaluronanem, který bojuje proti řídnutí a nadměrnému vypadávání vlasů. Dobrých účinků je dosaženo zejména díky celkové regeneraci vlasového podkoží. A právě zdravé podkoží je předpokladem pro zdravý růst vlasů. Přípravek obsahuje polypeptidy, jež pozitivně působí na regeneraci i tvorbu nově rostoucích vlasů. Vlasy jsou pevnější a pružnější.

Vlasy jsou po použití silnější a dochází k eliminaci vypadávání, mají i objem. Přijatelná je i cena. Velmi praktický je aplikátor pro nanášení. Vlasy se po aplikaci neslepují. Výsledky jsou viditelné již po pár prvních aplikacích. V těhotenství by bylo lepší se tomuto výrobku vyhnout. Může se totiž přes pokožku dostat do mateřského mléka, což není žádoucí.

Zjistit cenu

Capillus Cannaderm stimulační šampon s kofeinem

 • Tento konopný šampon obsahuje: kofein, kopřivu, levanduli, zázvor a konopný olej.
 • Je určený pro ošetřování vlasové pokožky při padání vlasů.
 • Při dlouhodobém používání zpozorujete úbytek vypadaných vlasů, zlepšení jejich vzhledu a celkové kondice.
 • Šampon se nanáší na mokré vlasy, jemně se napění a nechá 3 minuty působit, následuje důkladné opláchnutí vodou.

Díky obsahu kofeinu dochází ke stimulaci a prokrvení pokožky. Se vzájemným působením s kopřivou a zázvorem se zlepšuje výživa vlasové pokožky a vlasových váčků. Dobrých výsledků je možné dosáhnout, pokud budete používat tento přípravek a kofeinové sérum. Na dlouhé vlasy by se měl po umytí aplikovat balzám.

Hodnocení uživatelů

Vlasy vypadají silnější a lesklejší, přestává svědění hlavy. Nebuďte překvapeni, že šampon příliš nepění. Stačí ho používat i menší množství. Kvůli tomu, že šampon nepění, může být pro někoho obtížnější poznat, kam byl aplikován. Často jsme se setkali s názorem, že šampon vlasy neumyje dostatečně. Nevýhodou je poměrně vysoká cena za malé balení. Kvůli obsahu konopí je vůně šamponu dost zvláštní.
Zjistit cenu

Vypadávání vlasů u žen

Vlasy u žen vypadávají většinou v souvislosti s hormonální nestabilitou. Nejčastěji se s úbytkem vlasů setkají:

 • v době těhotenství
 • po porodu
 • v období menopauzy
 • kvůli špatnému krevnímu oběhu
 • kvůli dědičnosti
 • kvůli nedostatku železa
 • kvůli poruše štítné žlázy
 • kvůli přirozenému stárnutí těla

Vypadávání vlasů u mužů

Mužům vlasy nejčastěji padají kvůli dědičnosti. Stačí se jen podívat na rodiče a podle toho odhadnete, jak budete vypadat v jejich věku. Nejčastější příčinou vypadávání je hormon testosteron. Pokud je hladina tohoto hormonu vyšší, ničí se vlasové kořínky a dochází k vypadávání vlasů. Hladina testosteronu je u mužů nejvyšší během 20 až 30 let a právě v tomto období dochází k největší ztrátě vlasů.

Jak léčit vypadávání vlasů

Důležitým krokem proti vypadávání je začít jíst vyváženě a nasadit kosmetiku proti padání vlasů. Musíte se však obrnit trpělivostí a kosmetiku musíte používat pravidelně. Výsledek se nedostaví hned po prvním použití, ale často třeba až po čtyřech měsících.

Složení šamponu proti vypadávání vlasů

Správný šampon proti vypadávání vlasů by měl obsahovat:

 • látky, které podporují cirkulaci krve v kůži – to je důležité pro přísun výživných látek z krve
 • látky, které pokožku pořádně očistí od mazu (velké množství DHT)
 • aktivátory a výživné látky, které vlasům dodají potřebné živiny a stimulují je k dalšímu růstu

V naprosté většině šamponů naleznete dvě následující látky, které jsou na základě některých věděckých studií označovány za nebezpečné. Konkrétně se jedná o SLS a silikony.

SLS

Plný název je Sodium Lauryl Sulfate (uměle vyrobená látka), ten má za úkol několik věcí. Za prvé zvyšuje tvořivost pěny a za druhé působí jako emulgátor – látka, která ulehčuje smíchání dvou různých látek, v tomto případě vody a oleje. V šamponech se vyskytuje v koncentraci od 5 do 20%. 20% je opravdu hodně a zkuste se takovému šamponu vyhnout. O SLS víme s jistotou několik věcí:

 • je dráždivý na pokožku
 • dlouhodobé používání vysušuje pokožku
 • u někoho může způsobovat komedony
 • lidé s atopickým ekzémem, by se měli SLS zcela vyhnout
 • jeho molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostává se do krevního oběhu

Ačkoliv není podle zdravotních testů a průzkumů zdravotně závadný, tak vidíte, že má poměrně dost protivných účinků. Tak proč je součástí mnoha šamponů, či jiných kosmetických prostředků? Důvod je jednoduchý, jsou to velmi nízké výrobní náklady. Někdy se můžete setkat i tvrzením že je rakovinotvorný. Toto se nezakládá na lékařských základech a nebylo to povrzeno žádným lékařským výzkumem.

Existují i mírnější a šetrnější alternativy. Jednou z nich je SLES – Sodium Laureth Sulfate. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné předchozímu, ale má menší míru dráždivosti.

Můžete se setkat i s ALS – Ammonium Lauryl Sulfate. Opět podobné vlastnosti, ale s rozdílem, že jeho molekuly jsou větší a díky tomu nepronikají přímo do vašeho těla. Jeho výrobní náklady jsou ale vyšší a proto není tak častý jako SLS.

Poslední alternativou je Sodium Coco-Sulfate – SCS. Ten je pravděpodobně nejšetrnější formou ze všech zmiňovaných, přesto i jeho použití může vést k podráždění pokožky.

Silikony

Jedná se o anorganico-organické polymery na bázi křemíku. Možná jste nevěděli, že se vyskytují i v šamponech. Nejčastějším případem je to silikon s názvem Dimethicone. Ten je jednou z nejvíce využívaných přísad v kosmetických produktech. Je synteticky vyráběný a není rozpustný ve vodě.

Proč se silikony do šamponů dávají? Kvůli tomu, že vytvoří takový obal okolo vlasu, který opticky zpevní vlas a zvýší jeho lesk. Určitě si vybavujete ladné pohození lesklou hřívou s neroztřepenými konečky v reklamně na v podstatě jakýkoliv šampon. Tak právě tento efekt je způsoben silikonem. Nicméně jeho dlouhodobé používání může mít přesně opačný efekt. Začne se totiž na vlasech hromadit (nelze jej totiž v podstatě vůbec smýt vodou), způsobovat dehydrataci a vlasy budou vypadat zplihlé, v horším případě mohou i vypadávat. I v tomto případě platí, že všeho s mírou a není dobré používat takový šampon používat celou dobu. Pokud pociťujete jakékoliv problémy s pokožkou hlavy, či vlasy, nestyďte se vyhledat specialistu. Může vám ušetřit spousty času i trápení.

Co si z toho máme odnést? Není to tak, že nákup šamponu, který obsahuje některou z výše zmiňovaných přísad je a priori špatný. Ale určitě se zkuste podívat na jejich koncentraci v přípravku a vyhnout se těm vysokým. Pokud máte problémy s podrážděním pokožky, či tvorbě komedonů na pokožce hlavy, zkuste nějaký šetrnější šampon a po pár měsících používání srovnejte rozdíl. Bohužel to trvá tak dlouhou dobu, než mohou být viditelné větší rozdíly. Může se ukázat, že za to váš původní šampon mohl, nebo se nic nezměnilo a za tento stav může něco jiného.

Základem správné péče o vypadávající vlasy je šampon proti vypadávání vlasů, který můžete doplnit o stimulátor růstu a vlasovou vodu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 69 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo