Soundbary Samsung 2021 – srovnání a recenze

Moderní chytré televize se zaslouženě pyšní parádním obrazem. Top kvalitu zvuku ale nenabídnou, a tak výrobci elektroniky přišli se soundbarem, chytrým doplňkem, který vám doma umožní sledovat jakýkoliv pořad s kvalitní zvukovou kulisou. A přitom nemusí zabrat mnoho místa, s kterým jsme v domácnosti často na štíru. Tentokrát se zaměříme na soundbary Samsung, u kterých se podíváme na parametry, a představíme si jejich série HW-Q, HW-S a HW-A. Tady je naše srovnání.

Jak vybrat soundbar

Než se pustíme do srovnání jednotlivých zástupců vybraných sérií soundbarů Samsung, nejdřív se podíváme na funkce, které nabízejí. Pak budete mít lepší přehled o tom, k čemu která je, a tím pro vás bude výběr finálního produktu snazší. Pokud se ve světě chytrých televizí a soundbarů orientujete dobře, klidně můžete tuto kapitolu přeskočit a rovnou pokračovat srovnávacími tabulkami modelů. Pro všechny ostatní přikládáme přehled funkcí. Pokud potřebujete více informací, zkuste našeho podrobného rádce – jak vybrat soundbar.

  

Nejlepší soundbary

NázevKde koupitZvuk - hudbaZvuk - filmyVýbavaFunkceHodnocení
celkem
1.Samsung HW-Q990BZjistit cenu83 %96 %79 %74 %
86 %
Recenze
2.Yamaha YSP-2700 Zjistit cenu86 %92 %78 %76 %
85 %
3.JBL Bar 9.1Zjistit cenu81 %93 %74 %77 %
84 %
Recenze
4.Panasonic SC-HTB900Zjistit cenu82 %88 %77 %82 %
83 %
Recenze
5.Samsung HW-Q930BZjistit cenu81 %92 %78 %70 %
83 %
Recenze
6.LG S80QYZjistit cenu82 %86 %77 %70 %
81 %
Recenze
7.Sonos ArcZjistit cenu81 %91 %64 %74 %
81 %
Recenze
8.Samsung HW-Q800BZjistit cenu80 %86 %75 %69 %
80 %
Recenze
9.Bose Smart Soundbar 900Zjistit cenu83 %87 %64 %74 %
80 %
Recenze
10.Sonos Beam Gen 2Zjistit cenu77 %88 %72 %69 %
79 %
Recenze
11.Samsung HW-Q700B Zjistit cenu79 %84 %72 %69 %
78 %
Recenze
12.Samsung HW-Q600BZjistit cenu77 %84 %61 %67 %
75 %
Recenze
13.Yamaha YAS-207Zjistit cenu74 %86 %55 %72 %
75 %
Recenze
14.Sony HT-G700Zjistit cenu74 %83 %69 %66 %
75 %
Recenze
15.Bose Smart Soundbar 300Zjistit cenu77 %82 %66 %53 %
74 %
Recenze
16.Sonos RayZjistit cenu76 %85 %59 %58 %
74 %
Recenze
17.Samsung HW-Q60BZjistit cenu68 %79 %68 %63 %
72 %
Recenze
18.Panasonic SC-HTB400EGKZjistit cenu72 %83 %48 %49 %
69 %
Recenze
19.Sony HT-X8500Zjistit cenu64 %79 %56 %64 %
68 %
Recenze
20.Panasonic SC-HTB510Zjistit cenu58 %71 %64 %49 %
62 %
Recenze
21.Creative Stage 2.1Zjistit cenu52 %61 %35 %44 %
52 %
Recenze

Počet kanálů

Je to množství samostatných zvukových proudů, které ve výsledku skládají prostorový zvuk. Podobně jako stereo pracuje s levým a pravým kanálem, pokročilejší řazení má navíc zvlášť ještě kanál na subwoofer – tedy nízkofrekvenční zvuk (basy) a případně i další kanály. Obecně platí, že více kanálů znamená více možností v přehrávání zvuku. Třeba systém 3.1.2 má k dispozici levý, střední a pravý kanál (3), basový kanál (1) a dvojici směřující vzhůru ke stropu (2).

Počet reproduktorů

Pozor, tady si nepleťte počet fyzických zařízení a reproduktorů jako takových. Soundbar je obvykle těleso složené z více reproduktorů s tím, že každý má jinou funkci. Například jednoduchý soundbar bude mít uvnitř tři reproduktory – pro střed, levý a pravý kanál. Opět platí, že čím více reproduktorů, tím lepší možnosti pro prostorový a věrný zvuk.

Typ basového reproduktoru

Obvykle jde u soundbarů o to, jestli je samostatný, nebo jeho funkci plní ostatní reproduktory s širokým frekvenčním pásmem. V prvním případě jde o samostatnou bedýnku se speciálním reproduktorem na nízkofrekvenční zvuk. Pak máte záruku plnějších basů. Ve druhém případě nízké tóny přehrávají univerzální reproduktory přímo v tělese soundbaru. To pro běžné použití stačí, ale plnost zvuku není taková.

Centrální reproduktor

Stará se o reprodukci zvuků, které se dějí přímo před vámi. Nejčastěji jde o dialogy nebo zvuky popředí ve filmu, kde je rozdělení na strany a střed běžné. Opět celkový dojem napomáhá autenticitě vnímání snímku.

Up-firing reproduktor

Jde o reproduktor, který je nasměrovaný vzhůru – jak ostatně napovídá jeho název. Cílem je vytvořit efekt prostorového zvuku pomocí odrazu od stropu. Dojem prostoru vzniká proto, že se k uším takový zvuk dostane nepřímo, a tedy rozptýleně.

Side-firing reproduktor

Varianta reproduktoru, který je nasměrovaný vodorovně ven od krajů soundbaru. Cílem je podobný efekt jako u předešlé varianty. Tentokrát ale jde o odraz zvuku od bočních stěn s tím, že se k posluchači vrací i zezadu. Opět to znamená prostorový zvuk, respektive jeho dokonalou iluzi.

Širokopásmový tweeter

Reproduktor, který se uvnitř soundbaru stará hlavně o výšky, tedy zvuky o vysoké frekvenci. U těch je ale nejlepší, když se dostávají k posluchači co nejkratší cestou. Ideální je, když je reproduktor přibližně ve výši uší posluchače. Obyčejný tweeter má poměrně úzký úhel záběru, takže na kraji sedící lidé budou ochuzeni o perfektní reprodukci vysokých tónů. Širokopásmový tweeter tohle umí dohnat, protože zvuky posílá v širší výseči. Tím pádem všichni posluchači dostanou perfektní reprodukci zvuku.

Zadní bezdrátový reproduktor

Je to externí přídavný reproduktor, který se stará o zvuky za centrem dění. Typická situace může být v dramatickém momentu filmu, kdy hrdina prochází prostorem, když tu za ním spadne plechovka a udělá rámus. Přesně takový zvuk by přehrál zadní reproduktor – umístěný za sedačkou. Dá se nahradit side-firing reproduktory, případně up-firing reproduktory.

Bezdrátový prostorový zvuk

Schopnost soundbaru vytvořit iluzi prostorového zvuku za přispění okolí, zejména odrazů od stěn. Bezdrátový je proto, že všechny připojené jednotky fungují bez kabelů – nejčastěji přes Bluetooth nebo Wi-Fi.

Dolby Atmos

Je to pokročilá technologie zpracování zvuku, která vytváří dokonalý dojem prostoru. Je to možné zejména díky novým stropním (up-firing) a bočním (side-firing) reproduktorům. Výsledný zvuk předčí své předchůdce Dolby i Dolby Digital. Pozor na to, že pro to aby Dolby Atmos mohl opravdu vyniknout, budete potřebovat opravdu kvalitní soundbar. Bohužel u soundbaru za 5 000 Kč nemůžete čekat excelentní zvukový zážitek.

Zvukové režimy

Jak už víme, jsou soundbary sestavou více reproduktorů. Proto není problém jejich různorodým vyvážením vyladit celkový zvuk na míru dané situaci. Například Surround je tu pro prostorový zvuk, Sound Expansion posiluje dosah prostorového zvuku, Game Pro zesiluje zážitek z her, Adaptive se přizpůsobí přehrávanému zvuku a Standard je neutrální nastavení bez specializace na výše zmíněné. U některých přístrojů je rozdíl mezi zvukovými režimy minimální, jiné opravdu dovedou zvuk přizpůsobit dané situaci.

Podporované formáty

Velmi důležitá věc, kterou hlídejte. Určitě chcete, aby soundbar uměl přehrát co nejvíc formátů, především těch, kterým kompresí neklesá kvalita. Obyčejná MP3 už je dávno překonaná, ale hodí se, aby ji uměl soundbar přehrát taky. Přesto se zaměřte raději na FLAC a ALAC, které mají top kvalitu, případně WAV a AIFF. Všechny další jsou fajn bonus, ale kvalitou většinou zaostávají.

eARC

Umožňuje odesílat zvuk z kabelové, satelitní TV nebo streamovací služby pomocí HDMI kabelu přímo do soundbaru. eARC je nástupcem ARC technologie, která zvládala maximálně 5.1kanálový komprimovaný zvuk. eARC dokáže věrně reprodukovat až po kvalitu Dolby Atmos. Naprostá většina nových televizorů již podporuje standard eARC. Patřičný HDMI port na televizoru je označen právě zkratkou „ARC“ – Audio Return Channel.

HDMI CEC

Je to možnost ovládat zařízení propojená HDMI kabelem pomocí jednoho ovládače. Teoreticky by mělo jít takto napřímo ovládat až 15 zařízení. V praxi je ale využitelnost nižší – často funguje dobře a někdy bohužel ne. Většinou jde o kombinaci konkrétního televizoru a soundbaru (či set-top-boxu).

Ovladač One Remote Control

Univerzální ovládač od společnosti Samsung, který zvládne obsluhovat veškerá zařízení připojená k vaší chytré Samsung televizi. Jakmile televize rozpozná zařízení, můžete ho začít ovládat.

SmartThings App

Je to mobilní aplikace, ve které můžete spravovat veškerou chytrou domácí elektroniku připojenou k síti. Vše pak jednoduše ovládáte přímo smartphonem.

Q-Symphony

Funkce soundbarů série Q, která po synchronizaci smart televize (pochopitelně od Samsungu) a soundbaru využívá k přehrávání hudby reproduktory soundbaru i televizoru. Dovolí tak využít všechny dostupné reproduktory k maximálnímu hudebnímu zážitku. Podívejte se jaké letošní Samsung televizory ji podporují.

Active Voice Amplifier

Parádní funkce pro všechny extroverty a hlasité lidi. Mikrofon v soundbaru totiž upravuje hlasitost přehrávání v závislosti na intenzitě zvuku v místnosti. Když budete u televize šlehat těsto na bábovku, soundbar automaticky zesílí zvuk, aby vám neutekl klíčový dialog v seriálu.

SpaceFit Sound

Automatické nastavení soundbaru na velikost a rozložení místnosti. Optimalizovaný prostorový zvuk pak lépe sedne vašemu obýváku i uším. Nemusíte nic sami ručně nastavovat. Zapnete a vše se nastaví „samo“. Aspoň taková by měla být teorie. V praxi opět záleží na dispozicích místnosti a její výbavě. Typicky třeba těžké závěsy spíše zvuk tlumí, než že by ho odrážely.

Tap Sound

Extrémně jednoduché přepínání mezi soundbarem a sluchátky nebo jinými reproduktory. Stačí se dotknout Samsung telefonem, ze kterého přehráváte hudbu, soundbaru stejné značky a přehrávání se automaticky přepne například ze sluchátek do soundbaru. Nemusíte na nic sahat ani odemykat telefon.

Soundbary Samsung HW-Q

Tato série soundbarů je speciálně dělaná pro připojení k Samsung QLED televizím. Můžete je využít i s jinými modely, ale nejlépe a naplno je využijete právě s touto řadou chytrých televizí. Stejně jako u televizí jde i v případě série soundbarů o vyšší střední, nebo dokonce top třídu, čemuž odpovídá vybavení (nechybí Dolby Atmos nebo Q-Symphony) ale i cena. Ale pokud patříte mezi milovníky filmů nebo fandíte perfektní hudební reprodukci, je pro vás řada Q jako dělaná.

HW-Q600A

Je to nejslabší a nejlevnější zástupce našeho vybraného trojlístku z této série. Má 9 reproduktorů a externí basovou jednotku, takže zvládne i věrnou reprodukci nízkofrekvenčních tónů. Scény akčních filmů si s ním užijete na maximu. Trochu škoda, že nemá Wi-Fi, nepodporuje ALAC formát a nezvládá SpaceFit Sound. Jinak je ale perfektní a nabízí vysokou kvalitu zvuku ve všech režimech a umí přehrávat z USB. Jako základ k Samsung TV je to slušná volba za dobrou cenu.

Aktuálně ho seženete už za cenu kolem 8 000 Kč. To je oproti doporučené maloobchodní ceně (11 900 Kč) docela fajn. Přesto je dobré zvážit, jestli není lepší něco málo připlatit aspoň za HW-Q700A s lepší výbavou.

HW-Q700A

Oproti Q600A přináší trochu výbavy navíc a také o něco lepší zvuk. Cena je pořád relativně přívětivá, takže věřím ve slušné prodeje. U tohoto modelu najdete navíc eARC (Q600A má „jen“ ARC), Wi-Fi, SpaceFit Sound i ALAC formát. Kromě toho tento parádní soundbar napojíte i do chytré aplikace pro smart elektroniku a můžete ho ovládat pohodlně smartphonem. Patří už plně do střední třídy a tomu odpovídá kvalita všech 8 reproduktorů včetně externího subwooferu. Ten je o něco větší než v případě předešlého modelu. Filmoví fanoušci i všichni, kdo chtějí kvalitní poslech od klasiky po metal tento soundbar budou milovat. Cena už je pravda o něco výš, ale podle nás stojí za to.

Soundbar na internetu pořídíte už za necelých 11 000 Kč. To je vzhledem k pokročilým funkcím a plnohodnotné bezdrátové komunikaci pěkná cenovka, která odpovídá tomu, co dostanete. Za nás dostačující model pro většinu kupujících. I když špička mezi soundbary to rozhodně není.

HW-Q800A

Střední model z nejvyšší řady Q vlastně v porovnání s předešlým nevyniká v ničem zásadním. Má akorát větší výkon zvuku a větší basový reproduktor. To může být zajímavé pro všechny, kdo mají větší obývák nebo rádi sledují filmy a seriály hromadně. Jinak z hlediska funkcí nenabízí ve srovnání s Q700A navíc nic nového. Přesto to může být dobrá volba s ohledem na sílu zvuku, především hloubek a basů. Pro nás ale už možná zbytečně drahý kousek, který pár tisíc navíc nevyváží ničím opravdu zajímavým.

Dobrá zpráva je, že tento model seženete na internetu už kolem 12 500 Kč. To není o moc víc než konkurenční Q700A. Ale jak už jsme psali, za ty peníze navíc nedostanete nic moc nového, snad kromě výkonu. Přesto je to top model z našeho výběru a najde si své fanoušky.

HW-Q900A

Poslední dva modely jsou o oproti předchozím trochu jiná liga. Bohužel to platí i pro cenu. Q900A nabídne 16 reproduktorů, zvuk ve formátu 7.1.2. To už jsou mezi soundbary velmi dobré parametry a pokud chcete mít doma prostorový zvuk (a zároveň nemůžete nebo nechcete využívat soustavy fyzických reproduktorů), tak toto je jeden ze žhavých kandidátů. Zejména pokud ho spárujete s chytrou televizí z produkce Samsungu. Výkonu má dostatek pro ozvučení i opravdu velké místnosti.

Mezi nepříjemné vlastnosti patří cena. Ta se aktuálně pohybuje okolo 22 000 Kč, což je oproti Q800A asi dvojnásobek. Ale pokud si to můžete dovolit tak to stojí za to. Pokud se vám to stále zdá mnoho, dovolím si malý tip. Loňská Q900T je sice horší, ale ne o mnoho. A lze ji koupit za příjemnějších 15 000 Kč. 

HW-Q950A

Naprostá špička v nabídce Samsungu. Už počet kanálů (11.1.4) sám o sobě vypovídá o schopnostech výrobku. Hlavní rozdíl oproti Q900A jsou bezdrátové zadní reproduktory. Díky nim je prostorovost zvuku na jiné úrovni než u Q900A. Za takovou výbavu si však musíte i patřičně zaplatit. A to skoro 35 000 Kč. Což už je cena velice slušné 65 palcové televize. Opět se vyplatí podívat se jestli je dostupná loňská Q950T. Aktuálně je, není o mnoho horší a ušetříte více než 10 000 Kč. Což se rozhodně vyplatí.

Srovnání parametrů série HW-Q

FunkceHW-Q600AHW-Q700AHW-Q800AHW-Q900AHW-Q950A
Počet kanálů3.1.23.1.23.1.27.1.211.1.4
Počet reproduktorů9881622
Centrální reproduktorAnoAnoAnoAnoAno
Up-firing reproduktorAcoustic Beam AnoAnoAnoAno
Side-firing reproduktorNeNeNeAnoAno
Širokopásmový tweeterNeAnoAnoAnoAno
Zadní bezdrátový reproduktorNeNeNeNeAno
Podpora Dolby AtmosAno Ano Ano AnoAno
Podporované zvukové režimySurround Sound Expansion, Game Pro, Adaptive, StandardSurround Sound Expansion, Game Pro, Adaptive, StandardSurround Sound Expansion,Game Pro, Adaptive, StandardSurround Sound Expansion, Game Pro, Adaptive, StandardSurround Sound Expansion, Game Pro, Adaptive, Standard
Podporované formáty (mp3,ogg, alac …)AAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGGAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGG, ALACAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGG, ALACAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGG, ALACAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGG, ALAC
Počet HDMI vstupů11122
Počet HDMI výstupů11111
Podpora eARCNe (jen ARC) Ano Ano AnoAno
Podpora HDMI CECAno Ano Ano AnoAno
Optický vstup (ano/ne)Ano Ano Ano AnoAno
Bluetooth (ano/ne)Ano Ano Ano AnoAno
Wi-FiNeAno Ano AnoAno
Přehrávání přes USBAno NeNeNeNe
Ovladač One Remote ControlAno Ano Ano AnoAno
Zapnutí pomocí BluetoothAno Ano Ano AnoAno
SmartThings AppNeAno Ano AnoAno
Q-SymphonyAno Ano Ano AnoAno
Active Voice AmplifierNeNeAno AnoAno
SpaceFit SoundNeAno Ano AnoAno
Tap SoundAno Ano Ano AnoAno
ChromecastNeNeNeNeNe
Spotify ConnectNeAno Ano AnoAno
AirPlay2NeAno Ano AnoAno
rozměry hlavního reproduktoru (Š x V x H) v mm980 × 58 × 105980 × 60 × 115980 × 60 × 1151 232 × 69,5 × 1381 232,0 × 69,5 × 138,0
rozměry basového reproduktoru (Š x V x H) v mm205 × 353 × 303,2205 × 353 × 302210 × 403 × 403210 × 403 × 403210 × 403 × 403
rozměry zadního reproduktoru (Š x V x H) v mm125,0 × 203,0 × 141,0
hmotnost hlavního reproduktoru v kg3,43,63,67,17,1
hmotnost basového reproduktoru v kg5,85,99,89,89,8
Provozní spotřeba energie (hlavní reproduktor) v W4228284747 (+ 28 zadní)
Provozní spotřeba energie (basový reproduktor) v W2828282828

Soundbary Samsung HW-S

Řada HW-S je ryzí střední třídou. Potěší nenáročné filmové i hudební příznivce. Nenabízí sice tolik pokročilých funkcí ani tak vyladěné nastavení zvuku jako řada HW-Q, ale za to se hodí k jakémukoliv chytrému televizoru a spolehlivě přehraje vše, včetně formátu ALAC. V našem výběru najdete jeden model ve dvou barevných provedeních. Liší se tedy akorát vzhledem.

HW-S60A a HW-S61A

Jak černá varianta S60A, tak šedá S61A zvládnou Dolby Digital 5.1. To je na dnešní poměry fajn základ, i když špička je o kus dál (Dolby Atmos 7.1). Připojíte se k nim přes Bluetooth nebo Wi-Fi, zvládají Q-Symphony i Tap Sound a rozumí si se Spotify i AirPlay2. Pro občasné sledování filmů a seriálů s důrazem na kvalitní prostorový zvuk a parádní kvalitu přehrávané hudby kdykoliv je to fajn volba, která je levnější než řada Q a nepotřebujete k ní QLED TV.

Z cenového srovnání je jasné, že design hraje zásadní roli. Protože černá varianta se dá sehnat těsně pod 8 000 Kč (doporučená maloobchodní cena je dokonce 8 999 Kč), ale šedá verze HW-S61A je k mání už za necelých 7 000 Kč. Přitom mají obě od výrobce nastavenou stejnou doporučenou prodejní cenu. Takže kdo chcete ušetřit, jděte do šedé varianty.

Srovnání parametrů Samsung soundbarů série HW-S

FunkceHW-S60AHW-S61A
Počet kanálů57
Počet reproduktorů75
Typ basového reproduktorunenineni
Centrální reproduktorAnoAno
Up-firing reproduktorNeNe
Side-firing reproduktorAcoustic Beam Acoustic Beam 
Širokopásmový tweeterAnoAno
Zadní bezdrátový reproduktorNeNe
Bezdrátový prostorový zvuk (kompatibilní)AnoAno
Podpora Dolby AtmosNe (Dolby Digital 5.1)Ne (Dolby Digital 5.1)
Podporované zvukové režimyAdaptive, Standard, MusicAdaptive, Standard, Music
Podporované formáty (mp3,ogg, alac …)AAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGG, ALACAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGG, ALAC
Počet HDMI vstupů00
Počet HDMI výstupů11
Podpora eARCNe (jen ARC) Ne (jen ARC) 
Podpora HDMI CECAnoAno
Optický vstup (ano/ne)AnoAno
Bluetooth (ano/ne)AnoAno
Wi-FiAnoAno
Přehrávání přes USBNeNe
Ovladač One Remote ControlAnoAno
Zapnutí pomocí BluetoothAnoAno
SmartThings AppAnoAno
Q-SymphonyAnoAno
Active Voice AmplifierNeNe
SpaceFit SoundNeNe
Tap SoundAnoAno
ChromecastNeNe
Spotify ConnectAnoAno
AirPlay2AnoAno
rozměry hlavního reproduktoru (Š x V x H) v mm764 × 68 × 125764 × 68 × 125
hmotnost hlavního reproduktoru v kg33
Provozní spotřeba energie (hlavní reproduktor) v W2323

Soundbary Samsung HW-A

Nejlevnější a zároveň nejméně funkcemi vybavená řada soundbarů je HW-A. V nabídce je čtveřice modelů, které se svými schopnostmi a vybavením liší. Mají ale společné jedno, dneska už na internetu i v obchodech najdete řadu lépe vybavených kousků. Přesto podle nás tyto soundbary mají co nabídnout nenáročným uživatelům, kteří jen nechtějí zůstat závislí na nic moc zvuku reproduktorů televize. Právě pro ně jsou určeny. Osobně bych kupoval raději základní model z nabídky HW-Q.

HW-A450

Jasnou předností soundbaru je cena. Za tu nabízí docela fajn základ na poslech hudby i sledování filmů, ale na plnohodnotný prostorový zvuk to není ani náhodou. Je to hlavně proto, že soundbar si vystačí jen se třemi reproduktory a kanály 2.1. Jako plus bereme fakt, že má externí subwoofer, takže pokryje celé spektrum slyšitelné frekvence. HW-A450 bohužel nemá Wi-Fi ani HDMI vstup nebo výstup. Za to vám přehraje hudbu z flashky nebo přes Bluetooth, dá se ovládat One Remote Control ovladačem a má několik zvukových režimů. Jinak se v ničem moc neliší od klasického setu reproduktorů.

Jak už jsme psali v úvodu, cena je jasné lákadlo. HW-A450 se dá pořídit už za 3 500 Kč, což je na soundbar proklatě málo. Proto se hodí třeba k babičce, na chalupu nebo ke druhé televizi, kde nepotřebujete utrácet hodně peněz za kvalitu, ale stačí vám něco, co spolehlivě hraje a je slyšet.

HW-A530

O něco výše si v žebříčku hodnocených stojí tento model. Sice ani on nás neoslní krystalicky čistým Dolby Atmos zvukem, ale už si poradí aspoň s Dolby Digital a ve srovnání s předešlým modelem má o dva reproduktory navíc – celkem 5. Vítaným zlepšením jsou ale hlavně HDMI vstup i výstup, které jsou dneska prakticky nutností – pro připojení k TV i snadné konektivitě k jiné drátové elektronice. S tím souvisí i podpora ARC (eARC ale neumí).

Soundbar HW-A530 má sice ve srovnání s HW-A450 pár vychytávek navíc, ale kromě toho stojí i o dost víc peněz. Konkrétně je k mání asi za 6 300 Kč. To je podle nás hodně vysoká přirážka za HDMI a o fous lepší zvuk.

HW-A550

To stejné co předešlý model, jen s nepatrně vyšším výkonem. 410 vs 430 W. V praxi rozdíl stěží poznáte a kupoval bych podle nižší ceny.

HW-A650

Nejvyšší zástupce této řady, který jsme vybrali, má 3.1kanálový zvuk a hned 7 reproduktorů. Konečně mu tak zbude jeden i jako centrální. To mu umožňuje dosáhnout kvalitou na Dolby 5.1, což už je fajn minimum pro kvalitní zvuk u filmů i slušný poslech hudby pro hobby posluchače. Jinak vedle vyššího výkonu a většího subwooferu nenabízí další vylepšení ve srovnání s HW-A550. Dobrá zpráva je, že se ale příliš neliší ani cena mezi těmito dvěma modely.

Soundbar Samsung HW-A650 se dá na internetu sehnat už za necelých 7 000 Kč. Přitom nabízí lepší prostorový zvuk včetně středního reproduktoru a větší výkon. Pokud se rozhodujete mezi HW-A550 a HW-A650, určitě berte 650. Je jen o pár stovek dražší a stojí to za to.

Srovnání parametrů Samsung soundbarů série HW-A

FunkceHW-A450HW-A530HW-A550HW-A650
Počet kanálů2.12.12.13.1
Počet reproduktorů3557
Celkový výkon300 W380 W410 W430 W
Typ basového reproduktoruBezdrátovýBezdrátovýBezdrátovýBezdrátový
Centrální reproduktorNeNeNeAno
Up-firing reproduktorNeNeNeNe
Side-firing reproduktorNeNeNeNe
Širokopásmový tweeterNeNeNeNe
Zadní bezdrátový reproduktorNeNeNeNe
Bezdrátový prostorový zvuk (kompatibilní)Ano AnoAno Ano 
Podpora Dolby AtmosNe (jen Dolby 2ch)Ne (jen Dolby 5.1)Ne (jen Dolby 5.1)Ne (jen Dolby 5.1)
Podporované zvukové režimySurround Sound Expansion, Game, Adaptive Lite, Standard, Bass BoostSurround Sound Expansion, Standard, Bass BoostSurround Sound Expansion, Game, Adaptive Lite, DTS Virtual:X, Standard, Bass BoostSurround Sound Expansion, Game, Adaptive Lite, DTS Virtual:X, Standard, Bass Boost
Podporované formáty (mp3,ogg, alac …)AAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGGAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGGAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGGAAC, WAV, FLAC, AIFF, MP3, OGG
Počet HDMI vstupůNe111
Počet HDMI výstupůNe111
Podpora eARCNeNe (jen ARC) Ne (jen ARC) Ne (jen ARC) 
Podpora HDMI CECNeAnoAnoAno
Optický vstup (ano/ne)AnoAnoAnoAno
Bluetooth (ano/ne)AnoAnoAnoAno
Wi-FiNeNeNeNe
Přehrávání přes USBAnoAnoAnoAno
Ovladač One Remote ControlAnoAnoAnoAno
Zapnutí pomocí BluetoothAnoAnoAnoAno
SmartThings AppNe NeNe Ne 
Q-SymphonyNe NeNe Ne 
Active Voice AmplifierNe NeNe Ne 
SpaceFit SoundNe NeNe Ne 
Tap SoundNe NeNe Ne 
ChromecastNe NeNe Ne 
Spotify ConnectNe NeNe Ne 
AirPlay2Ne NeNe Ne 
rozměry hlavního reproduktoru (Š x V x H) v mm860 × 54 × 74860 × 55 × 85860 × 55 × 85980 × 58 × 105
rozměry basového reproduktoru (Š x V x H) v mm181,5 × 343 × 272200,6 × 353 × 290200,6 × 353 × 290205 × 353 × 303,2
hmotnost hlavního reproduktoru v kg1,52,12,13,1
hmotnost basového reproduktoru v kg4,35,35,35,8
Provozní spotřeba energie (hlavní reproduktor) v W25252532
Provozní spotřeba energie (basový reproduktor) v W40454536

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 49 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

18 Comments
 1. Dobrý den,

  vybírám soundbar pro zlepšení zvuku při filmech z televizního vysílání, kdy se mluvené slovo ztrácí. Rozhoduji se mezi Samsung HW-A650 a Yamaha YAS-207. Můžete mi prosím říci Váš názor. U Samsung jsem četl, že některé modely, když je ticho tak bzučí.

  děkuji

 2. Dobrý den. Má sounbar samsung HW-600A displey ohledně přepínání módu(film, hudba, game) Díky za odpověď

  • Dobrý den,

   pokud si to vybavuji správně, tak režimy přepínáte na dálkovém ovladači (Sound Mode). Na displeji vidíte – respektive spíše postupně zobrazí (protože displej je docela malý) název zvoleného zvukového režimu.

 3. Dobrý den,
  Při spouštění většiny filmu je problém, že mluvené slovo se ztrácí ve zvukových efektech a hlasité hudby. Při hlasité sekvenci hudby se musí stále zesilovat a zeslabovat tv. Vyřeší problém :Soundbar Samsung HW-Q600A nebo HW-Q700A.Pokud ano jaký model by jste doporučil.
  Díky za odpověď

  • Dobrý den,

   pokud nepotřebujete extra hlasité efekty, tak je za mě pro tyto účely velice zajímavý BOSE TV Speaker. Nemá subwoofer, ale v nižších hlasitostech (do bytu nebo řadového domu dostatečné) má krásný čistý zvuk a zřetelné dialogy.

 4. Dobrý den,

  mám dotaz zvažuji Samsung HW-Q950A, nyní horší dostupnost. Chci ho hlavně na filmy s Atmos, HDR+, … Máte srovnání se Sonos Arc, JBL Bar 9.1, popř jiné cenově cca 25 – 30k děkuji

  • Dobrý den,

   toto je častý trojlístek ve finálním výběru ve vyšších cenových kategoriích. Ani jedním neuděláte chybu a rozdíly mezi nimi na úrovni, že by byl jeden „o polovinu lepší“. Přesto bych za sebe volil Samsung HW-Q950A, vyplatí se i chvíli počkat na naskladnění. Atmos má nejlepší ze všech. Pro mě má třeba až moc silné basy, proto je v nastavení držím docela nízko. Pokud máte možnost zajít ve svém okolí do poslechového studia, zkuste to. Je to opravdu rozdíl.

   • Dobrý den. Je součástí balení A530 i dálkový ovladač? Popřípadě bych chtěl vědět jestli se zapne sám ihned po zapi TV nebo musím vstávat z gauče? Samsung TV nemám

    • Covybrat.cz 06/02/2022 at 10:48

     Dobrý den,

     ano dálkový ovladač v balení najdete. Soundbar je vybavený funkcí HDMI CEC. Tudíž by mohlo fungovat ovládání jedním ovladačem i zapnutí soundbaru společně s tv. Schválně píši mohlo, protože spolehlivost této technologie je z mé zkušenosti cca 90 %, vždy záleží na konkrétní kombinaci výrobků – soundbaru a televizoru.

 5. Dobrý den,
  protože testujete soundbary a prošlo vám jich mezi rukama několik, chtěl bych se zeptat, dneska jsem přehrával film přes harddisk a když jsem vypnul soundbar(Samsung HW-T420), tak byl film více nahlas přes reproduktory televize (Samsung QE55QN85A), kde jsou 60W reproduktory. Není to zvláštní?
  Kdybych si připlatil za soundbar Samsung HW-Q600A, dostanu výrazně hlasitější (ohromující) zvuk a kvalitu při stejné hlasitosti jako u levnější verze?
  Musím se rychle rozhodnout, abych případně mohl levnější variantu vrátit ve 14 dnech. Proto mi pomůže vaše rada.

  Děkuji.

  p.s. toto není spam.

  • Dobrý den,

   televizory sice dosáhnou relativně hlasitého zvuku, ale chybí mu sytost, prostorovost a basy. I levný soundbar jako je Samsung HW-T420 je v tomto ohledu lepší. Pochopitelně pokud jste na zvuk náročnější musíte sáhnout do peněženky hlouběji. Dívám se, že Samsung HW-Q600A spadl na opravdu zajímavou cenu. Chtěl jsem původně doporučit rovnou Q700A, ale ta je cenově o dost výše. Q600A je oproti Samsung HW-T420 rozhodně rozdíl. Zda bude stačit na uspokojení vašich potřeb říct nedokážu. „Ohromující“ zvuk je pro každého něco jiného. Pokud nechcete jít s cenou výše než na cca 8 000 Kč, tak Q600A super volba.

 6. Dobrý den, který nejlevnější soundbar Samsung podporuje funkci Q-Symphony, zajímá mě, jestli se tato funkce vyplatí a zvuk bude lepší, když budou hrát i reproduktory televize u Samsung QE55QN85A?

  • Dobrý den,

   v letošní nabídce je to Samsung HW-S60A. Za mě je Q-Symphony drobné zlepšení. Nečekejte, že to bude 2x lepší než samostatný soundbar. Ale něco navíc ke zvuku soundbaru získáte.

 7. Dobrý den, mám krátce Samsung HW-T420 a zvuk mě úplně nenadchnul, i když za 1990kč to není asi špatné. Zatím jsem zkoušel pouze bluetooth, třeba to přes optický kabel bude lepší. Chtěl jsem se zeptat, můžete mi doporučit za menší příplatek (cca 2-3 tisíce) jiný soundbar, kde bude mít razantně lepší a čistší zvuk? Pokud se to vyplatí teda???
  Televizi mám z roku 2021 od Samsungu Neo qled 85A
  Děkuji

  • Dobrý den,

   HW-T420 je základní model nabídky s velmi nízkou cenou. Zvuk tedy odpovídá ceně. Můžete zkusit Samsung HW-T550, či o něco dražší Samsung HW-Q60T. Lepší zvuk rozhodně má, ale jestli to bude dostatečné zlepšení musíte zvážit sám. „Razantně lepší“ a čistý zvuk je dost subjektivní pojem a každý z nás to může vnímat jinak.

   • Ma význam hke q700a kupovat zadní repro a popřípadě jaké byste doporucil

    • Covybrat.cz 09/01/2022 at 09:48

     Dobrý den,

     určitě to zlepší pocit prostorovosti a zvuk celkově. Ale zaplatíte za ně přes pět tisíc, pokud je to částka co si můžete dovolit, šel bych do nich – SWA-9500S .

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo