Srovnání Huawei P9 a Sony Xperia XA Ultra

Dnes jsme se podívali na dva vyhlášené fotomobily. Jeden zastupuje TOP model společnosti Huawei, druhý je od Sony a nejedná se o jeho nejvybavenější model. Bude mít papírově „slabší“ vůbec šanci? Nebo je vždy nutné si za parádní fotky připlatit? Dozvíte se v našem článku.

Sony Xperia XA Ultra

Shrnutí

Za rozumnou cenu dostanete skvělý multimediální telefon, který exceluje hlavně v sledování videa, hraní her a focení. Velikost telefonu nelze brát jako mínus, buď se vám takové telefony líbí a nebo o něm ani neuvažujete. Škoda jen focusu u předního foťáku a slabší výdrže.

Zkušenosti s Sony Xperia XA Ultra

Řada X nestojí v nabídce Sony úplně nahoře. To je místo pro telefony řady Z.“Xka“ jsou levnější a tím pádem i více dostupné. Přesto se jedná o spíše dražší
telefon, jehož cena se pohybuje okolo v době psaní článku okolo 10 000 Kč. Na první pohled zaujme svými rozměry: 16,4 x 7,9 x 0,8 cm ho řadí rozhodně do kategorie phabletů. Telefon je opravdu velký a s tím musíte při jeho nošení počítat. Na nošení po kapsách kalhot to opravdu není. Vzhled telefonu odpovídá tomu na co jsme od Sony v poslední době zvyklí. Tělo telefonu je chráněno kovovou konstrukcí, zbytek telefonu je z polykarbonátu a díky extra tenkému rámečku na okraji připomíná Samsung s jeho Edge modely. Na přední straně zaujme velká čočka fotoaparátu, k němu se ale ještě dostaneme. Zezadu nenajdete nic než blesk a čočku hlavní kamery u které je příjemné, že nijak nevyčnívá.

Díky rozměrům telefonu tušíte, že máme tu čest s šesti palcovým displejem. Rozlišení je fullHD, tedy 1920×1080 pixelů. Bohužel podání barev nepatří k nejzdařilejším, displej má snahu zvýrazňovat modrou barvu. Kde naopak zaslouží velkou pochvalu? Tak to je jas. Jeho maximální hodnota je opravdu vysoká a nehrozí, že by jste kvůli jasnému slunci na obrazovku telefonu neviděli. Na sledování videí je telefon jako dělaný. Díky své velikosti a ostrým detailům vás z dívání na video nebolí oči a dobré pozorovací úhly to umožňují i ve více lidech. U audia zaujme zejména jeho hlasitost a o něco méně už jeho kvalitu.

Co se výkonu Xperie XA Ultra týče, tak je poháněna osmi jádry na frekvenci 2 Ghz, k tomu má 3 GB RAM, 16 GB interní paměti, která jde rozšířit microSD kartou o kapacitě až 200 GB. O místo se tedy strachovat nemusíte. Díky velikosti displeje telefon vyloženě láká k hraní her. Výkon je dostatečný a strachovat se nemusíte ani do budoucna, maximálně budete muset snížit mírně grafické detaily. Samozřejmostí je podpora LTE i NFC, pouze milovníky dual sim telefonů musíme zklamat, do XA Ultra lze dát pouze jednu sim kartu. Baterie má kapacitu 2 700 mAh a pro telefon s takto velkým displejem to není mnoho. Nabíjet budete muset každý den a druhou horší zprávou je, že nabití na plnou kapacitu trvá déle než 2 hodiny. Za pomoci nabíječky dodávané k telefonu.

Focení má být jednou ze silných zbraní tohoto telefonu a k tomu mu slouží 21 Mpix zadní a úžasných 15 Mpix přední kamera. Jak zadní, tak přední fotoaparát mají k dispozici LED blesk, takže se nemusíte obávat ani focení za horší světelných podmínek. Možná jste měli s některým z telefonů od Sony špatné zkušenosti, pokud jde o kvalitu fotek. V tomto případě to ale rozhodně neplatí. Skvělé detaily, podařené reprodukce barev a skoro neznatelné šumy. Přední fotoaparát má díky svému rozlišení také velice povedené detaily a dokážete s ním udělat hezké selfie. Má jednu drobnou nevýhodu a tou je ostření. Fotky z něj jsou občas rozmazané a to i když telefon pevně držíte a nehýbete s ním. Video je možné nahrávat pouze v rozlišení fullHD (30 snímů za vteřinu), na 4K video můžeme zapomenout.

Najít nejlevnější cenu Sony Xperia XA Ultra

Huawei P9

Shrnutí

Skvělý fotomobil, krásný vzhled, brutální výkon a rychlá a přesná čtečka prstů. To jsou ve zkratce hlavní silné stránky Huawei P9. Škoda maximálně průměrné výdrže baterie, slabšího záznamu videa (na telefon této cenové kategorie) a malinko přesycených barev displeje.

Zkušenosti s Huawei P9

P9 je vlajkovou lodí společnosti Huawei a podle toho i vypadá. Sklo na krajích telefonu plynule přechází na jeho zkosenou konstrukci, celkový dojem je skutečně impozantní.
Vzhledově je to velmi podařený telefon, který hezky reprezentuje. Telefon je opravdu lehký (144 gramů) a má rozměry 14,5 x 7,1 x 0,7 cm. Dokonale padne do ruky a velmi dobře se drží. Přibalený napájecí kabel je USB typu C, takže starší microUSB nabíječky nebudou fungovat. Na zadní straně telefonu najdete čtečku prstů, která je velice rychlá a jen v málo případech se stalo, že otisk prstu nebyla schopna rozpoznat.

Jak je u luxusních telefonů zvykem, tak displej vypadá jako by přetékal přes okraje telefonu. Rámeček na okrajích je totiž opravdu tenký. Velikost displeje je 5,2 palce a má fullHD rozlišení, 1920×1080 pixelů. Všechny detaily jsou krásně ostré, ale ke kvalitě barevného podání by se pár výhrad našlo. I v tomto případě je při bližším zkoumání vidět tendence k mírnému zvýrazňování modré a celkově jsou barvy občas trochu přesycené, takový ten Instagram styl. Displej telefonu před rozbitím ochranné sklo Corning Gorilla Glass 4. K pozorovacím úhlům ani hodnotě jasu nemáme žádné výhrady, telefon je jasně čitelný i za jasného slunečního dne.

Uživatelské prostředí je nazváno EMUI 4.1. Je vystavěno na základech Androidu 6.0, ale jasně v něm vidíte prvky inspirace v iOS od Applu. Všechny nainstalované aplikace vidíte na obrazovce a pro větší přehlednost máte možnost je rozdělovat do jednotlivých složek. Výkon s tímto telefonem řešit nemusíte, je brutální. K dispozici je osmi jádrový procesor na frekvenci 2,5 Ghz, 3 GB RAM a uživatelskou paměť o kapacitě 32 GB. Pro vaše data je k dispozici 25 GB, zbytek si vzal systém a aplikace od výrobce. Komu by to bylo málo, je k dispozici slot pro microSD kartu. Chod telefonu je naprosto plynulý a s žádnými lagy nebo záseky jsme se nesetkali. Kapacita baterie je 3000 mAh a odpovídá současnému trendu, že telefon vydrží den provozu a potom se musí nabíjet. Jen rychlost nabíjení by mohla být o něco vyšší. Z vybitého telefonu na plnou baterii se dostanete za zhruba dvě hodiny.

Nyní se dostáváme k hlavní chloubě a tou je fotoaparát. Ačkoliv je rozlišení „pouhých“ 12 Mpix, byl vyvinut ve spolupráci s výrobcem fotoaparátů Leica. Jsou k dispozici dvě čočky. Jedna z nich fotí v černobílé, druhá barevně a software telefonu za pomoci pokročilé logiky jsou „smíchány“ dohromady. Výsledné fotografie jsou extrémně povedené. Velmi přesná bílá i černá, jemné a přesné detaily. HDR mód je poměrně decentní a nevznikají v něm extrémně „umělé“ fotografie, jako je tomu zvykem u jiných telefonů. Škoda jen, že video není možné nahrávat ve 4K rozlišení. I v noci můžete vyfotit skvělé fotografie. Stačí využít noční mód. Nevýhodou je velmi dlouhý čas provedení fotografie, klidně se může pohybovat okolo 5-10 sekund. Přední selfie kamera má 8 Mpix a dokáže i fullHD video v relativně uspokojivé kvalitě. Co se zvuků týká, tak reproduktor je umístěn ve spodní části telefonu a jeho hlasitosti a kvalitě není co vytknout.

Najít nejlevnější cenu Huawei P9

Vítěz testu

Objektivně musíme uznat že Huawei P9 dokáže udělat ještě lepší fotografie než Sony Xperia XA Ultra. Je také výkonnější a podle očekávání je vítězem tohoto srovnání. Na druhou stranu Xperia XA Ultra je výbavou i výkonem dostatečný telefon, který nijak extrémně nezaostává za svým konkurentem. Pokud máte rádi phablety a nepotřebujete mít za každou cenu úplnou špičku, je Sony zdařilou volbou.

Najít nejlevnější cenu Sony Xperia XA Ultra Najít nejlevnější cenu Huawei P9

Pomohli jsme vám?

Sledujte nás na Youtube, Facebook, Twitter a Instagram.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Napište svou recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.