Srovnání Samsung Galaxy J7 a Sony Xperia E5

Dneska tu máme dva telefony střední třídy. Samsung Galaxy J7 a Sony Xperia E5, první jmenovaný je o něco dražší, ale vyplatí se investovat do Samsungu peníze navíc? Nebo se lépe v praxi osvědčil levnější model od Sony? Zjistíte v našem srovnání, kde jsme oba telefony otestovali.

Samsung Galaxy J7

Shrnutí

Překrásný mobil s dostatečným výkonem a velmi precizním zpracováním, obrovskou výdrží baterie a velmi dobrým displejem i zvukem. Fotoaparát je také slušný, tento telefon nemá žádné zásadní nedostatky a je za rozumné peníze.

Zkušenosti se Samsung Galaxy J7

Špičkový vzhled, který vychází z loňského top modelu Galaxy S6 a jeho rozměry jsou 15,1 x 7,6 x 0,8 cm, to vše při hmotnosti 169 gramů. Kovové tělo telefonu má vzadu vystouplou čočku fotoaparátu, jak jsme u Samsungu zvyklí. Tělo telefonu není z jednoho kusu a díky tomu můžete oddělit zadní stranu a například sami vyměnit baterii. Vedle baterie je slot pro SIM kartu a microSD kartu. Testovaný model měl slot pro jednu SIM kartu, ale má být k dispozici i verze s možností dvou SIM karet. Displej má velikost 5,5 palce a používá technologii AMOLED, rozlišení je 1280 x 720 pixelů. Displej této velikosti by si zasloužil fullHD rozlišení, ale z cenových důvodů výrobce zvolil nižší rozlišení. Barvy jsou věrné, jas dostatečný i pro extra slunečné dny i pozorovací úhly. Jde o povedený displej, který si zaslouží pochvalu. Telefon potěší i svými audio schopnostmi. Vestavěný reproduktor zvládá čistý a hlasitý zvukový projev. O výkon se stará čtyř jádrový procesor o frekvenci 1,6 Ghz, 2 GB paměti RAM. A to dává telefonu dostatek kapacit pro hladký běh. Zvládá v pořádku i nové hry, nezpomalí ho ani větší množství spuštěných aplikací. Baterie má kapacitu 3 300 mAh a zvládne celý den náročného provozu a ještě jí obvykle okolo 20-30% zbývalo. Při střídmém používání zvládne i dva dny. Opravdu velmi slušná výdrž, která se v dnešní době už moc často nevidí. K dispozici je v základu 16 GB paměti, z nichž okolo 6ti GB zabírá systém a aplikace od Samsungu. Další rozšíření je možné klasicky za pomoci microSD karty. Jako operační systém je tu Android ve verzi 6.0.1 Marshmallow. Pokud se vám nelíbí nadstavba prostředí Androidu od Samsungu, tak máte možnost si ho upravit za pomoci množství témat, kterými si ho můžete uzpůsobit. Systém je dostatečně rychlý a lehce se používá. Fotoaparát má 13 Mpix zadní a 5 Mpix přední. Fotografie jsou v rozlišení 4128 x 1096 pixelů a jsou povedené. Věrné barvy a bohaté detaily, jedinou výtku máme vůči zachycení stínů, které není zcela věrné. Fotky ze Samsungu J7 vypadají dobře i pokud si je pustíte na velké televizní obrazovce nebo na počítači. To samé lze říci o videu, které umí nahrávat i ve fullHD rozlišení. To má jedinou nevýhodu, že je náročné na místo. 10 sekund má cca 20 MB.
Najít nejlevnější cenu Samsung Galaxy J7

Sony Xperia E5

Shrnutí

Slušný telefon, který má pár mušek. Pouze průměrný displej, slabší výkon a fotoaparát, který neumí žádné velké zázraky. Přesto může být pro mnoho uživatelů dostatečný.

Zkušenosti se Sony Xperia E5

Nová řada od Sony, která cílí spíše na nižší střední třídu. Designově povedený, škoda jen, že v rámci úspor je tělo plastové a nikoliv kovové. Telefon má 5ti palcový displej a rozměry 14,4 x 6,9 x 0,8 cm. Zpracování telefonu není tak precizní jako u Samsungu, plastové části k sobě občas dokonale nedoléhají a jsou mezi nimi drobné mezery. Povrch telefonu má jemnou texturu, díky které pevně sedí v ruce. SIM karta i microSD karta se vkládá z levé strany, po odklopení bezpečnostní záklopky. Výkon zajišťuje čtyřjádrový procesor s taktem 1,3 Ghz, kterému pomáhá 1,5 GB paměti RAM. Díky tomu je telefon občas dýchavičný a pohyb v menu není vždy plynulý. Stejně tak ani hraní složitějších 3D her není úplně hladké a jestli chcete telefon na častější hraní her, tak tohle není správná volba. Vnitřní kapacita telefonu je 16 GB, ze kterých máte k dispozici pouze 10,3 GB, zbytek klasicky zabírá systém a defaultní aplikace. Rozšířit paměť je možné za pomoci karty až o velikosti 200 GB. Operační systém je Android 6.0, známý jako Marshmallow. Baterie má kapacitu 2300 mAh a to znamená, že budete muset nabíjet pravidelně každý večer, i když nejste zrovna závislí na telefonu a používáte ho střídmě. Rozlišení pěti palcového displeje je 1280 x 720 pixelů. Máme k němu jen jednu drobnou výtku. Ochranné sklo odráží poměrně silně světlo a za silného světla může být obtížné ho přečíst. Obecně je trochu tmavší než by měl být. Pozorovací úhly jsou dobré, z většího úhlu je sice displej tmavší, ale pořád dostatečně čitelný. Kvalitní a věrné je i podání barev. Reproduktory jsou spíše průměrné. S hlasitostí hovoru byly trochu problémy v rušnějším provozu, jako je například tramvaj. Fotoaparát má k dispozici 13 Mpix, autofocus a samozřejmě blesk. Fotky by mohly být o fous ostřejší a detailnější. Při focení ve dne není krom těchto drobností co vytknout, ale při focení v noci nebo horších světelných podmínek jsou fotky dost tmavé. Přední fotoaparát má klasicky 5 Mpix a svůj účel plní. Najít nejlevnější cenu Sony Xperia E5

Vítěz testu

Pokud neřešíte cenu tak Samsung Galaxy J7 nabízí za něco málo peněz navíc, více „muziky“. Tím myslíme vyšší výkon, lepší zpracování a kvalitnější displej. V poměru ceny a výkonu/výbavy je to jasný vítěz testu. Ale ani Sony Experia E5 není žádný propadák. V době psaní článku byl rozdíl v cenách skoro 2 000 Kč, což je pro spoustu z nás hodně peněz. Nákupem telefonu od Sony získáte přístroj, který zvládne všechny potřebné služby, které od něj očekáváte. Jen je v tom o kousek horší a pomalejší než konkurent od Samsungu.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo