Jak vybrat nejlepší sušičku prádla

Málokdo má v oblibě věšení, sbírání a žehlení prádla, stejně jako já.  A proto jsem rád za sušičku. Vyprané prádlo vysuší a jedinou prací tak zůstává jen poskládat oblečení do skříně, případně vyžehlit košile, které často zůstávají pomačkané. Řeknu vám své zkušenosti s výběrem: Jak vybrat tu nejlepší? Které vychytávky vám zpříjemní jejich používání? Které parametry jsou důležité? Které suší nejlépe? A mnoho dalších tipů, jak si vybrat správně.

Existuje jen pár důvodů, které vás od koupě mohou odradit. Jsou to jen drobnosti, které radosti z používání sušičky snadno převáží. Porovnejte  sami:

VýhodyNevýhody
 • prádlo usušíte rychleji než na šňůře (cca za 1,5 hod.)
 • vyndáte ho voňavé a nadýchané i bez aviváže, kdežto sušením doma na sušáku může zasmrádnout od pachů z kuchyně, nebo od domácích mazlíčků
 • přestanete doma zakopávat o sušák na prádlo
 • můžete prát velké prádlo a průběžně sušit, takže doma nepotřebujete místo na 2 sušáky
 • vyhnete se věšení a sbírání
 • velkou část oblečení nemusíte žehlit, nebo se s programem „snadné žehlení“ žehlí výrazně snadněji
 • zbavíte se skoro všech chlupů od psů a koček, chlupy totiž zůstanou ve filtru
 • slunce vám nespálí barvu na oblečení
 • funkce Refresh (Osvěžení) zbaví nošené prádlo pachů a kouře, nadýchá ho a zjemní, takže si za 25 minut můžete obléct věci ze včerejška
 • v sušičce usušíte i boty
 • pořizovací cena je kolem 15 000,- a výše
 • relativně drahý je i provoz – za jeden cyklus spotřebujete cca 5 kW u kondenzační sušičky (tj. cca 20 Kč) a cca 2,5 kW u kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem (tj. cca 10 Kč)
 • měla by být v dobře větrané místnosti, ideálně s oknem
 • některé kusy oblečení mohou zůstat vlhčí – džíny, velké huňaté svetry, atd.
 • u některých můžou být košile zmuchlané a u žehlení se pak nadřete
 • před použitím je lepší vždy vyčistit filtr (20 sekund práce)
 • prádlo se může opakovaným sušením o trochu rychleji opotřebovávat

 

Podle čeho vybrat sušičku?

Pokud jste se pro tuto skvělou pomocnici v domácnosti nadchli jako já, zbývá už jediné – vybrat tu, která bude pro vás nejvhodnější. Začněme se základními parametry:

Typy sušiček

Dnes najdete v obchodech prakticky jen 2 typy:

 • kondenzační sušičky s elektrickým topným tělesem (obvykle se jí říká zkráceně „kondenzační sušička„) – funguje tak, že vlhkost z prádla se v bubnu z páry kondenzuje na vodu a ta pak stéká do sběrné nádržky, kterou vylijete. Případně vodu vypustí rovnou do odpadu.
 • kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem – jsou vylepšené o tepelné čerpadlo. To pomáhá ušetřit peníze za elektřinu. Přebytečné teplo z bubnu totiž převádí na elektřinu, která se znovu použije. Výhodou je i nižší teplota, což prodlužuje životnost látek a barev.

Samostatná sušička, nebo 2v1

Výhody samostatné sušičky jsou naprosto jasné a hrají do karet řešení 2 samostatných zařízení: pračka a sušička zvlášť. Mezitím, co perete můžete předchozí várku už sušit. A pokud se vám porouchá zařízení 2 v 1, tak si nevyperete, ani neusušíte. A k tomu také většinou suší výrazně hůře – tzn. vysuší daleko méně vody z prádla. Proto doporučuji 2 samostatné přístroje.

Velmi časté je umístění sušičky nad pračku, kde stačí mezi ně koupit tzv. mezikus.  Tímto zatížením vám navíc pračka „nebude běhat po místnosti“.

Spotřeba, délka a účinnost sušení – Energetický štítek

Každá sušička na evropském trhu musí mít energetický štítek, aby byly mezi sebou snadno porovnatelné. Na štítku zjistíte, jak efektivně suší a kolik žere elektřiny. Údaje na štítcích jsou ale obvykle o trochu lepší, než jakých nakonec dosáhnete u vás doma – to je podobné jako průměrná spotřeba benzínu u aut. Je to proto, že výrobci mohou mít trochu jinou látku, snaží se perfektně rozprostřít prádlo v bubnu, mají sušičku perfektně vyváženou, aby nedělala hluk při vyšších otáčkách atd. Štítky berte spíše jako porovnávání jednotlivých sušiček mezi sebou. To obvykle bohatě stačí na srovnání, která je úspornější než druhá.

Co na energetickém štítku najdete? (zdroj)

Energetický štítek sušičky prádla (Whirlpool)

 • třída energetické účinnosti se udává od nejlepšího A+++ až po vysloveně špatnou známku D. Čím lepší známka, tím méně elektřiny spotřebuje. Dnes dává smysl koupit A a lepší. Každé plus znamená o 10% lepší výsledky, než hodnota „A“. Takže A+++ je o 30% úspornější, než A.
 • roční spotřeba elektřiny v kWh – říká kolik kWh elektřiny spotřebuje při 160 použitích s kombinací z poloviny plného a zcela plného bubnu s bavlněným prádlem na standardní program.
  Když toto číslo vynásobíte cca 5 Kč (aktuální orientační cena za 1 kWh), tak zjistíte, na kolik vás vyjde provoz za rok.
 • označení plynové, nebo elektrické sušičky – obvykle uvidíte jen značku pro elektrické, protože plynové v Česku v podstatě nekoupíte.
 • délka sušení – délka standardního sušícího programu v minutách. Počítá se jako průměr délky 7 sušení: 3x sušení s plným bubnem a 4x s poloviční náplní.
 • kapacita – značí kolik kilogramů mokrého prádla můžete dát do bubnu.
 • úroveň hluku v dB – ta obvykle není tolik zásadní, protože pračku můžete zavřít v koupelně a tak ji dodatečně „utišit„.
 • třída účinnosti sušení – toto je asi nejdůležitější informace na štítku. Udává, jak dobře sušička suší, přesněji: kolik procent vody vysuší z mokrého prádla. Písmeno A je nejlepší a G nejhorší. Počítá se při sušení plného bubnu bavlněného prádla na standardní program. Sušička ale může být podstatně účinnější na jiný program – například při použití delšího programu. Jaké jsou všechny třídy účinnosti:
  • A – na standardní program vysuší více než 90 % vody
  • B – na standardní program vysuší 80 – 89,9 % vody
  • C – na standardní program vysuší 70 – 79,9 % vody
  • D – na standardní program vysuší 60 – 69,9 % vody
  • E – na standardní program vysuší 50 – 59,9 % vody
  • F – na standardní program vysuší 40 – 49,9 % vody
  • G – na standardní program vysuší méně než 40 % vody
   Doporučuji preferovat třídu účinností A, ze kterých vytáhnete prádlo v podstatě suché. Účinnost B je také ještě použitelná, ale céčkovým a horším se raději vyhněte.

Kapacita bubnu

Velikost bubnu vybírejte podle velikosti rodiny a toho, jak často a co perete. Jakou vybrat velikost bubnu můžete orientačně zjistit z této tabulky:

do 7 kgideální pro 2 lidi v domácnosti
7 až 9 kgse hodí pro běžně velkou rodinu se 3-4 lidmi
nad 9 kgjsou vhodné pro opravdu velké rodiny, nebo pokud například každý týden perete povlečení a závěsy

Rozměry

Sušička umí v místnosti pořádně zatopit. I proto výrobci doporučují, abyste ji umístili tak, aby měla po stranách cca 5 cm a vzadu minimálně 15 cm odstup od stěn, nábytku nebo jiných spotřebičů a lépe se tak chladila. Doporučení výrobců se liší, takže u vybraného modelu pro jistotu nakoukněte do manuálu pro přesnější informace. Obvykle ale stačí zmíněných 15 cm vzadu a 5 cm po stranách.

A také ji postavte do dobře větrané místnosti, ať po ukončení programu nemáte v koupelně teplotu jako ve finské sauně.

Značky, na které je spolehnutí

Někteří výrobci jsou roky ověření jako ti lepší a obvykle se s jejich výrobky nespálíte. Mezi ty výrobce, kterým se dá věřit, že dělají dobrou práci počítám tyto: Miele – jejich výrobky jsou obvykle nejlepší, ale i nejdražší. Je to hlavně proto, že vycházejí z toho, co se v Miele naučili při výrobě sušiček do nemocnic, hotelů a podobných provozů, kde je kvalita sušení a míra poruchovosti to nejdůležitější hledisko. Další top výrobci jsou SiemensAEG a Samsung. Firmy Beko, Electrolux, Bosch, LG, Whirlpool, Gorenje a nejspíše s nimi budete velmi spokojeni. Vedle toho existují výrobci levných sušiček jako Candy, Indesit a Fagor, kde je rozumné před koupí opravdu dvakrát měřit, než jednou koupíte.

Samozřejmě platí, že někdy i sušička od Miele může být horší než třeba od Bosch, nebo Whirlpool. A to nemám na mysli vadné jednotlivé kusy, ale spíše to, že jeden výrobce může vyrábět dvě řady: prémiové i cenově dostupné.

Vychytávky

Alespoň 10 různých programů včetně nočního programu, nebo odložený start a zvukový signál po dokončení sušení jsou dnes obvykle již ve většině sušiček. Výrobci se ale snaží vymyslet často zajímavé vychytávky, které vám péči o prádlo i život hodně zpříjemní:

Fuzzy logic

Je známý i jako 6. smysl, nebo množstevní automatika. Sušička pomocí čidel vlhkosti, teploty a hmotnosti průběžně zjišťuje, jestli už je prádlo suché a když už je dosušeno, vypne se dříve. A naopak, když je ještě vlhké, tak k programu ještě pár minut přidá. Takže vždy ho vytáhnete suché tak akorát na žehlení, nebo poskládání rovnou do skříně.

Snadné žehlení

Díky Snadnému žehlení (někdy Parní funkce) zvolí sušička program optimální pro to, aby se prádlo snadněji žehlilo. Bude ještě trošku vlhké, takže během žehlení se z vlhkosti vytvoří pára a ta zjednoduší žehlení.

Žehlící funkce

S touto funkcí vyndáte prádlo, které už bude víceméně vyžehlené. A to pomocí horké vodní páry, která „vyžehlí“ záhyby. Dokonce tak můžete vyžehlit i oblečení, které už bylo vyžehleno a ve skříni „se pokrčilo“.

Rychlé odstranění pachů

Říká se jí Refresh a je to naprosto skvělá funkce. Občerství prádlo, které jste už nosili – odstraní pachy a kouř, zjemní látku, zbaví ji alergenů a částečně vyžehlí. Takže budete mít opět voňavé a čisté prádlo, aniž byste jej museli prát.

Oboustranná dvířka

Hodí se, když máte relativně málo místa a potřebujete, aby se dvířka otevírala na stranu, kde máte prostor. Dnes už je tato funkce relativně běžná. Přesto, pokud máte malý prostor a potřebujete otevírání na konkrétní stranu, tak raději při nákupu dobře zkontrolujte, na jakou stranu se dvířka otevírají. Resp. zda má reverzibilní dvířka.

Osvětlení bubnu

Je spíše líbivá než praktická, funkce. Reálně nepotřebujete do bubnu koukat, pokud má funkci „indikátor zbývajícího času“, nebo „zvukový signál na konci programu“. Obojí je dnes už vcelku běžné.

Spojení se smartphonem

Pro technologické hračičky se určitě hodí propojení sušičky s chytrým telefonem. Můžete jej najít u některých sušiček Samsung a LG.

Tipy, jak používat sušičku

 1. Před umístěním prádla do sušičky jej v pračce pořádně odstřeďte. Ideálně na nejvyšší otáčky, které pračka a štítky na prádle dovolí.
 2. Po vypraní prádlo trochu protřepejte, aby nebylo tolik zmačkané.
 3. Snažte se využívat plnou kapacitu – cena za sušení poloviny kapacity bubnu je podobná jako cena za sušení plného bubnu.
 4. Sušte stejně velké prádlo a nejlépe z podobné látky. Bude se sušit rovnoměrně a za kratší dobu.
 5. Po každém použití vyčistěte filtr od žmolků, chlupů a vlasů a vylijte vodu z nádržky na kondenzát.

Vítěz testu sušiček Siemens iQ 700 WT47W540BY

sušička prádla Siemens iQ700 WT47W540BY

Nejlepší sušička prádla, kterou si letos můžete koupit je Siemens iQ 700 WT47W540BY. Suší na jedničku! A zároveň velmi rychle. Díky tepelnému čerpadlu má nízkou spotřebu. Má tichý bezuhlíkový kompresor, vnitřní odhlučnění a postrannímu tvarování plechů také snižuje hluk. Siemens iQ700 je i vítězem dTestu 2015. Je to nejlepší kondenzační sušička s tepelným čerpadlem v Česku.

Senzory teploty a vlhkosti AutoDry přizpůsobují délku cyklu tomu, jak je prádlo v bubnu reálně vysušené. Vypne se přesně ve chvíli, kdy je suché tak akorát na žehlení, nebo uložení do skříně. Navíc umí ještě 2 hodiny po dosušení v bubnu načechrávat prádlo a čekat, dokud ho nevyndáte. Vy tak vyndáte voňavé a jemné prádlo. Díky samočištění se nemusíte starat o čištění filtrů.

Jedinou menší nevýhodou může být, že nemá české popisky a dodávané polepky nevypadají moc hezky. Ale to bude vadit jen prvních pár použití, než si ji osaháte a zvyknete si na nastavení.

Celkové hodnocení 1,2
Účinnost sušeníA1
Energetická třídaA++1,5
Délka programu120 minut1,25
Kapacita bubnu9 kg1
Hluk64 dB1,25

Najděte nejlepší nabídkuKupte výhodně na Alza.cz

Test sušiček prádla 2017

LG RC 8155AP3F

Kvalita za rozumnou cenu. Velmi dobré sušící vlasnosti, které jsou vykoupeny trochu delší dobou sušení. Samozřejmě je tu dětská pojistka, osvětlení bubnu a zvuková signalizace ukončení programu. Má 14 sušících programů, ale stejně budete využívat jen pár z nich.

Pro: Automatické oplachování kondenzátoru, součástí balení je i koš na čištění bot, velký buben a tichý provoz. Prádlo po vytažení skoro nikdy není potřeba žehlit.

Proti: Je trochu pomalejší a když zapnete Eco mód, tak je to ještě znatelnější.

Celkové hodnocení 1,5
Účinnost sušeníA1
Energetická třídaA++1,5
Délka programu180 minut2,5
Kapacita bubnu8 kg1,25
Hluk64 dB1,25

Najděte nejlepší nabídku

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

AEG T8DEC49SC AbsoluteCareEfektivita sušení je nad obvyklým průměrem trhu – účinnost má známku B, tedy mezi 80 a 90%. Ale existují i lepší sušičky. Na druhou stranu je sušení stále dobré a prádlo se méně krčí. Jeden cyklus spotřebuje zhruba 2 kWh.

Filtr je sice perfektně vymyšlený, ale zase je potřeba jej čistit s větší opatrností.

Má funkci Refresh pro osvěžení nepraného prádla a Silent mode pro tišší chod.

Pro: 5 let záruky, líbivý design, odložený start, vnitřní osvětlení bubnu, reversibilní dvířka, všechny obvyklé sušící programy.

Proti: trochu hlučnější, účinnost sušení je 80 – 90%.

Celkové hodnocení 1,5
Účinnost sušeníB1,5
Energetická třídaA++1,5
Délka programu151 minut1,75
Kapacita bubnu8 kg1,25
Hluk66 dB1,5

Najděte nejlepší nabídkuKupte výhodně na Alza.cz

Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1Beko 8506 kombinuje rozumnou cenu a velmi dobré sušení. Jedná se o jednu z nejprodávanějších sušiček v Česku. Má stovky recenzí, které jsou prakticky jen pozitivní.

Má 16 programů skoro pro cokoliv budete potřebovat – vlnu, syntetiku, džíny, košile, proti mačkání, atd.

Pro: zaměnitelný směr otevírání dvířek, vnitřní osvětlení, tepelné čerpadlo, LCD, program proti mačkání prádla, Refresh, odložený start, účinnost sušení a příkon. Ocenění produkt roku 2015.

Celkové hodnocení 1,35
Účinnost sušeníA1
Energetická třídaA+++1
Délka programu174 minut2,25
Kapacita bubnu8 kg1,25
Hluk65 dB1,25

Najděte nejlepší nabídkuKupte výhodně na Alza.cz

Levné sušičky prádla do 15 000 Kč

Lidé se často ptají na dobrou sušičku do 10000 Kč. Je nám to líto, ale žádnou sušičku pod 10 000 Kč nemůžeme doporučit. Nejlevnější dobrá myčka je Beko DPU 8360 X.

Beko DPU 8360 X

Beko DPU 8360 XJe kondenzační s tepelným čerpadlem a relativně dobrým sušením v poměru za danou cenu. Nevýhodou je, že DPU 8360 X je na trhu již dlouho a novější sušičky (byť dražší) ji ve spoustě funkcí a efektivitě strčí do kapsy. Na druhou stranu – za cenu okolo 12 000 Kč je to velmi dobrý poměr cena výkon a v kombinaci s pětiletou zárukou je to dobrá nabídka.

Pro: cena, 16 velmi dobrých a různorodých programů, dobré sušení

Proti: starší model, hlučnější, žere více elektřiny, delší doba sušení

Celkové hodnocení 1,8
Účinnost sušeníB1,5
Energetická třídaA+2,25
Délka programu179 minut2,5
Kapacita bubnu8 kg1,25
Hluk66 dB1,5

Najděte nejlepší nabídkuKupte výhodně na Alza.cz

2. 7. 2017

Co číst dále?

Napište nám svůj komentář

4 Replies to “Jak vybrat nejlepší sušičku prádla”

  1. Dobrý den,

   možné to je, ale při sušení prádla vzniká teplo, které se odvádí přední částí sušičky a také trocha vlhkosti. Rozhodně nechte přední stranu nezakrytou, stěny linky po bocích a zezadu sušičky nejsou až tak zásadní.

 1. Dobrý den,mám novou sušičku AEG 8DEE48SC ….pokaždé,když dám sušit povlečení ze dvou lůžek na program ložní prádlo a i bavlnu,vyndavám povlečení vlhké a pomačkané.Dodržuji vše…nepoužívám aviváž,davám balonek a vyndavám hned po dosušení.Musím přiznat,že jsem zklamaná,očekávala jsem ze susičky suche prádlo a zatím ho po vysušení dávám na sušák.Můžete mi prosím poradit?
  Děkuji Hanka

  1. Dobrý den paní Korandová, děkujeme za zprávu.
   Při výběru sušičky je vždy potřeba vždy velmi dbát na to, abyste vybrala tu správnou sušičku. Ve vašem případě (pokud jste hledala sušičku, která vysuší prádlo skoro do sucha) je potřeba vybírat sušičky s „třídou sušení A“. Ty suší nejlépe, jak je to aktuálně na trhu možné. Jsou schopny vysušit 90% až 100% vody z prádla (ale závisí na látce a délce programu).
   Sušička AEG T8DEE48SC má účinnost sušení B – viz energetický list na stránce http://www.aeg.cz/laundry/laundry/dryers/heat-pump-dryer/t8dee48sc/.
   To znamená, že vysuší 80-90% vody a zbytek se musí dosušit na věšáku. Stejnou informaci píšeme jako „mínus“ u sušičky AEG AbsoluteCare T8DBE48SC v našem článku.

   Možností co s tím je několik – pokud jste sušičku koupila před méně než 14 dny, můžete ji zkusit vrátit. Pokud ne, pak zkuste zvýšit délku programu (delší sušení = sušší prádlo), prádlo do sušičky vyskládejte okolo bubnu tak, aby se točením bubnu snáze odstředila voda – čím tenčí vrstva prádla a bez záhybů bude na bubnu, tím efektivněji se prádlo vysuší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *