Jak vybrat domácí klimatizaci

Horké letní měsíce nás v posledních letech jasně přesvědčily o tom, že chlazení je důležité. Většina lidí má doma aspoň ventilátor, aby vedra přežili pohodlněji. Ještě pohodlnější je klimatizace, díky které si udržíte příjemné klima v celém prostoru. Ať už vás zajímá klimatizace do bytu nebo přenosná klimatizace, prozradíme vám vše, co o nich potřebujete vědět.

Test domácích klimatizací 2019

Sakura STAC 12 CPA/CF

Chladí hodně rychle, ale je i hlučnější než je průměr. Pokud potřebujete pro spaní absolutní ticho, zvažte její koupi a zkuste si ji v obchodě nechat předvést, ať víte jestli vám taková úroveň hluku může vadit. Druhou možností je místnost vždy nachladit před spaním a pak klimatizaci vypnout a jít spát. Roura, kterou se odvádí teplý vzduch přes okno pryč z místnosti je docela krátká. Když máte okno otevřené na „ventilačku“ vyjde to tak akorát, aby jste rouru vysunuli ven. Klimatizace je vybavena kolečky, takže manipulaci s ní zvládne i dítě. Má i dálkový ovladač, ale ten stejně ve většině případů nevyužijete.

Energetická třídaA
Typ klimatizacemobilní
Průtok vzduchu390 m3/h
Dálkové ovládáníano

Najít nejlevnější cenu

Orava AC-011

Jedna z levnějších mobilních klimatizací. Není zcela vhodná do extra vysokých teplot, nebo jen do menších místností. U větších může mít problém s ochlazením. Fintou jak si pomoci je přidat do zásobníku led. Tím se chladící schopnosti zvětší. hlučnost je na rozumné úrovni. Pozor na to, že má energetickou třídu typu B. Pokud plánujete mít klimatizaci zapnutou často, radši se poohlédněte po nějaké s energetickou třídu A. Dlouhodobě se to vyplatí. Má být zároveň čističkou a osvěžovačem vzduchu. Jestliže potřebujete levnou mobilní klimatizaci na pár dní v roce, kdy je nesnesitelné vedro, zkuste ji.

Energetická třídaB
Typ klimatizacemobilní
Průtok vzduchu300 m3/h
Dálkové ovládáníano

Najít nejlevnější cenu

 

ECG MK 103

Cenou střední třída, která disponuje dostatečným výkonem pro ochlazení menší místnosti před spaním v parných letních dnech. Nastavení termostatu je možné v intervalu 17 – 30 stupňů Celsia. Za hodinu dokáže v menší místnosti stáhnout teplotu až o tři stupně. Když ji zapnete v ložnici pár hodin před spaním, určitě se dobře vyspíte i v létě. Časovač jde nastavovat je na celé hodiny, také není příliš vhodná (výkonná) do větších místností nebo na klimatizování více místností. Vývodová roura je docela široká, budete muset okno více otevřít..

Energetická třídaA
Typ klimatizacemobilní
Průtok vzduchu360 m3/h
Dálkové ovládáníano

Najít nejlevnější cenu

 

Sencor SAC MT9012CH

Má doporučenou podlahovou plochu mezi 15-20 m2, takže zvládne jednu menší místnost. Chladit můžete v rozmezí teplot 18 – 35 stupňů Celsia. S chlazením si dávala trošku načas, je lepší začít s předstihem, aby měl pokoj na spaní vhodnou teplotu. Časovač lze nastavovat s kroky po půl hodině. Potěší i funkce, která automaticky obnoví chod klimatizace po výpadku elektrického proudu. Jde o jednu z hlučnějších klimatizací, spaní při jejím chodu rozhodně není pro každého. Příjemně se používá, oproti ostatním klimatizacím má lepší možnosti nastavení, ale zase je o něco hlučnější a pomaleji chladí.

Energetická třídaA
Typ klimatizacemobilní
Průtok vzduchu330 m3/h
Dálkové ovládáníano

Najít nejlevnější cenu

 

Divíte se proč v testu nejsou žádné nástěnné klimatizace? Je to z toho důvodu, že jejich montáž je náročná a ve většině případů ji provádí odborná firma. Nástěnné klimatizace je samozřejmě možné si koupit, ale předtím si zjistěte zda vám ji firma zapojí a kolik to bude stát. Znám ze svého okolí několik lidí, kteří si za výhodnou cenu koupili výkonnou klimatizaci, ale pak zjistili, že nejlevnější nabídka na montáž je za 15 000 Kč. Jestliže hledáte klimatizaci na více než pár letních horkých týdnů, je nástěnná ten správný typ pro vás.

Proč si pořizovat klimatizaci

Kromě zřejmé funkce chlazení umí klimatizace čistit vzduch od prachu a nečistot a zbavuje ho přebytečné vlhkosti. Možná vás překvapí, že nástěnná klimatizace (multisplitová klimatizace) umí kromě chlazení také udržovat teplotu v místnosti, a dokonce i topit. Není sice plnohodnotnou náhradou topení, ale na jaře a na podzim, když jsou venkovní teploty jen těsně nad nulou, je tato klimatizace velmi praktická.

zpět nahoru ↑

Jak funguje klimatizace

Klimatizace se skládá ze dvou samostatných jednotek. Vnější, která pomocí kompresoru vhání chladivo potrubím do vnitřní. Chladivo v tomto případě prochází jako kapalina. Když dojde do vnitřní jednotky, chladivo mění skupenství na plynné. Na to potřebuje teplo, které odebírá z prostoru, který má za úkol chladit. Poté plynné chladivo putuje potrubím zpět do vnější jednotky, kde tlakem zkondenzuje a zchladí se. Následně se celý cyklus se opakuje.

Jaký typ klimatizace je pro vás nejlepší

Existují 2 základní typy klimatizací:

Klimatizace nástěnná

(také označovaná jako splitová klimatizace)

 • Výhodou nástěnné klimatizace je ticho a výkon. Protože je u této klimatizace ventilátor s kompresorem venku, neruší vás.
 • Typicky je to klimatizace do domu. Ale za posledních několik let je využívána i jako klimatizace bytová. Jak jsme si už řekli, tímto typem klimatizace je možné i přitápět.

Mobilní klimatizace

 • Mobilní klimatizace do bytu je dobrou alternativou, pokud nemůžete nebo nechcete na venkovní zeď připevňovat vnější jednotku.
 • Je to „samoinstalační klimatizace“, kterou většinou zvládnete zapojit sami bez techniků.
 • Tato domácí klimatizace však nemá tak velký výkon a nedokáže přitápět. Navíc je nutné správně vyřešit odvod teplého vzduchu.
 • Mobilní klimatizace do bytu bez hadice, která odvádí teplo, by nefungovala. Nejčastěji se horký vzduch odvádí hadicí skrz okno popřípadě díru ve zdi. Přenosná klimatizace do bytu je hlučnější než splitová. Přesto přibývá lidí, pro které je zajímavá mobilní klimatizace do paneláku.

Jak probíhá montáž nástěnné klimatizace

Ideální je pozvat si technika, který vás se vším seznámí a odhadne, jak silnou klimatizaci potřebujete. Umí taky určit ideální místa k instalaci vnitřní jednotky a určit, jak výkonnou klimatizaci budete potřebovat. Obecně můžeme montáž klimatizace rozdělit na 6 fází:

 1. Návrh konceptu řešení
 2. Instalace rozvodů chlazení
 3. Instalace odvodu kondenzátu
 4. Instalace vnitřní jednotky a propojení
 5. Instalace vnější jednotky a plnění klimatizace
 6. Zprovoznění, zaškolení a předání zákazníkovi
zpět nahoru ↑

Jak udržovat klimatizaci

Důležité je zejména pravidelné čištění klimatizace, přesněji jejího filtru. Vyčistit filtr u mobilní klimatizace zvládnete i sami. Stačí odšroubovat kryt a zanesený filtr vyčistit nebo vyměnit za nový. Pokud si nejste jistí, jak na to, doporučujeme vám raději servis klimatizace. Ten je v případě čištění splitové klimatizace nutný. Ta je totiž složitější a musí ji provádět odborník.

Klimatizaci v autě můžete udržovat v dobré kondici tím, že ji nenecháte běžet až do konce cesty, ale vypnete ji 5-10 minut před cílem. Tím stačí vyschnout zkondenzovaná voda. Klimatizaci do auta vyčistíte za pomocí speciálního spreje. Čistič klimatizace vyjde na několik set korun. Sprej stříknete hadičkou do sání a necháte půl hodiny až hodinu působit. Tím se zabezpečí i dezinfekce klimatizace, která brání vzniku plísní.

Nezapomeňte, že mobilní klimatizace bez vývodu není efektivní. Kontrolujte u nich hadici na odvod teplého vzduchu. Zkontrolujte, že je průchozí a mřížka na konci není ucpaná. Tím zajistíte ideální výkon klimatizace.

zpět nahoru ↑

Tipy, jak vybírat klimatizaci

 • Rozmyslete si své finanční možnosti a podle toho vybírejte buď přenosnou klimatizaci, která je levnější, ale méně efektivní, nebo multisplitovou nástěnnou klimatizaci, která je optimální variantou, a navíc umí na jaře a na podzim přitápět.
 • Pozvěte si domů odborníka, který na základě prostoru odhadne, jaká klimatizace pro vás bude nejlepší.
 • Nesázejte na to, že domácí klimatizace za pár korun bude stačit. Mohlo by se totiž stát, že nebude účinná.
 • V případě multisplitové klimatizace si nechte celou instalaci nacenit od více firem a zkuste si také zjistit, jaké jsou na ně reference.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 61 hodnocení
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.