Jak vybrat kuchyňský robot

Uvažujete o koupi kuchyňského robota pro vaši domácnost? Nejprve se zamyslete nad tím, jak často pečete. Jestli chcete, aby robot uměl umlít maso, odšťavňoval citrusy a tak dále. Na trhu jsou totiž k dostání multifunkční kuchyňské roboty, které mohou nahradit další spotřebiče ve vaší domácnosti.

Test kuchyňských robotů 2018

Bosch MUM4880

Hmotnost: 6, 5 kg
Příkon: 600 W
Objem nádoby: 3, 9 l

Dokonale promíchá těsto, příslušenství: masomlýnek, odšťavňovač citrusů, nástavec na míchání, na těstoviny

Manuál ke stažení

Dobře si poradí s těžkými i lehkými těsty, mele mák a nastrouhá i strouhanku, jeho údržba je jednoduchá.  Je kvalitní, stabilní a není příliš hlučný. Příznivá je i cena. Na cenu si naopak budete stěžovat při pořizování dalšího příslušenství – je docela drahé. Málo podrobný návod, složitější obsluha. Některým uživatelům nevyhovuje odšťavňovač.

Nejlepší nabídka pro Bosch MUM4880

KitchenAid 5KSM150

Hmotnost: 11, 3 kg
Příkon: 300 W
Objem nádoby: 4, 83l

Má výklopnou hlavu, umí hníst těsto, šlehat tuhý sníh i najemno nastrouhat mrkev

Pochvalu zaslouží jeho výkon a design. Kladně lze hodnotit možnost dokoupení širokého spektra příslušenství. Přestože má docela nízký příkon, tak zvládné hodně. Je stabilní, má jednoduché ovládání, uhněte jak těsto na knedlíky, tak těsto na chleba. Má větší výběr barevných variant. Naopak negativní hodnocení je za vyšší cenu dokupovaného příslušenství a strohý návod. Občas mu mírně kolísaly otáčky.
Nejlepší nabídka pro KitchenAid 5KSM150

ETA Gratus Max III.

Hmostnost: 12, 86 kg
Příkon: 1 200 W
Objem nádoby: 5, 5 l

Manuál ke stažení

Dokonale zpracuje tuhá těsta, rozmixuje tvrdou a mraženou zeleninu, jako další příslušenství obsahuje: hnětací hák, šlehací a flexi metlu, mísící metlu, nástavce na strouhání, krájení a krouhání atd.

Tichý a spolehlivý robot. Výhodou je kovová převodovka, pěkný vzhled a přijatelná cena. Výkon je fantastický, poradí si i s většími objemy těsta. Jen mu to občas chvíli trvá.
Nejlepší nabídka pro ETA Gratus Max III.

Sencor STM 44 RD

Hmotnost: 10, 4 kg
Příkon: 1 000 W
Objem nádoby: 4, 5 l

Manuál ke stažení

Robot hněte, míchá, šlehá, má 8 rychlostí, bohaté příslušenství (míchací metla, šlehací balónová metla, hnětací hák, mlýnek na maso, kráječ a struhadlo atd.)

Dodané příslušenství je dostačující pro většinu běžných úkonů. Cena dalšího příslušenství je přijatelná a celková pořizovací cena je také uspokojující. Má pěkný design a je bytelný. Výkon monotoru je také velice slušný. Mlýnek na maso mele perfektně. Ale musíte ho mít nakrájené na menší kousky. S většími je problém a zasekávají se.
Nejlepší nabídka pro Sencor STM 44RD

Kenwood KMM 770

Hmotnost: 10, 2 kg
Příkon: 1 200 W
Objem nádoby: 6, 7 l

Manuál ke stažení

Celokovový kuchyňský robot má 3 výškově nastavitelné kovové metly, zvládne zpracovat těsto z 1, 5 kg mouky, zvládne připravit 4, 5 kg lehkého koláčového těsta

Příjemnou cenu, dobrý výkon a dostačující příslušenství. Robot se snadno obsluhuje. Má kovové součástky a těsto nezůstává na stěnách, perfektně mele maso. Ale to se při výkonu, kterým disponuje dalo čekat. Jako negativum je tu větší hlučnost. Dále šlehací metla nedosáhne až na dno a neporadí si s menším objemem např. bílků ke šlehání. Míse chybí uši.
Nejlepší nabídka pro Kenwood KMM 770

V obchodě si můžete přístroj zkontrolujte vizuálně, ale také si zkusit jeho sestavování. Zjistíte, jestli jde všechno jako po másle, nebo je sestavování příliš obtížné. Při výběru toho nejlepšího kuchyňského robota se držte následujících rad:

Na co si dát pozor

Příkon

 • obecně platí, že čím větší příkon, tím víc toho, přístroj zvládne
 • ve většině případů je nedostačující příkon okolo 500 W, pak už se jedná pouze o mixér, převlečený za kuchyňského robota, jeho cena je při tom velmi přemrštěná. Tento robot rozhodně nezvládne všechno to, co od něj očekáváte.
 • čím více se výkon robota do kuchyně blíží 1 000 W, tím víc toho zvládne a bude vám opravdu dobrým pomocníkem
 • naprostou špičkou,skoro profi kuchyňským robotem je ten, který má příkon 1 400 W.

Co všechno by měl umět

 • základním vybavením každého multifunkčního kuchyňského robota jsou nože na krájení a strouhání a metle na šlehání a hnětení
 • pamatujte, že ne všechno příslušenství je v základní výbavě
 • na trhu můžete najít kuchyňského robota s odšťavňovačem, s mlýnkem na maso nebo mouku, s mixérem a dalším bohatým příslušenstvím
 • příslušenství k lisování a odšťavňování ovoce svou funkci neplní vždy tak, jak byste si představovali. Proto je lepší, když si pořídíte zvlášť kuchyňský robot a odšťavňovač, jako další kuchyňský přístroj.
 • pokud robot nemá v základní výbavě třeba mlýnek na maso, je důležité si zjistit, zda se dá přikoupit. Možná ho budete jednou potřebovat a jistě oceníte možnost si ho dokoupit.
 • velmi důležité je si zjistit, jestli je možné koupit náhradní díly. Pokud by se vám robot pokazil a vy jste nemohli sehnat náhradní díly, můžete drahého robota z kuchyně rovnou vyhodit. A to jistě nechcete!

Další vybavení

 • velmi praktická je pojistka proti přehřátí. Nemusíte se bát, že motor přehřejete, a tím pádem ho rozbijete.
 • pojistka proti spuštění zabraňuje zapnutí, pokud není správně sestaven. Jeho používání tak bude naprosto bezpečné.
 • výhodné je, pokud můžete jednotlivé části umývat v myčce
 • při výběru kuchyňského elektrického robota se řiďte také materiálem, ze kterého je vyroben. Mnohem lepší je celokovový, tedy kovová základna, se skleněnou nádobou, než plastová základna
 • nože by měly být vyrobeny z nerezové oceli

Dobrá rada: Pokud výrobce uvádí, že jednotlivé díly je možné mýt v myčce, možná se radujete předčasně. Nevýhodou různého příslušenství je spousta skulinek, žlábků a koutečků, které je potřeba důkladně vyčisti. A to myčka ne vždy zvládne (nejlepší myčky to zvládnou). Pokud není vyrobený z opravdu kvalitních materiálů, může se vám stát, že šrouby zreziví, uvolní se rukojeti, poškodí se strouhací a krájecí kotouče a dokonce se může stát, že se zhorší sestavování jednotlivých dílů. Proto si raději pořiďte dražší přístroj z kvalitních materiálů a dobře se o něj starejte.

Objem mísy

 • od velikosti mísy se odvíjí množství, které v ní připravíte
 • pokud bude mísa příliš malá, budete muset postup několikrát opakovat a zjistíte, že práce s robotem vám příliš času neušetří
 • obecně se má za to, že čím větší máte rodinu, tím větší objem mísy budete potřebovat
 • objemy mís se pohybují od 0, 3 do 6, 7 litrů
 • pro 3člennou rodinu bohatě postačí mísa s objemem 3 litry, pokud je vás víc, pořiďte si kuchyňský robot s velkou mísou

Další užitečné rady

Jak je to s kuchyňským robotem na těsto?

Každý kuchyňský robot má svoje hranice. Pokud v něm chcete připravit těsto, přečtěte si v návodu, kolik množství mouky (těsta) je schopen zpracovat. Abyste robotu neodvařili motor, uvádí výrobce v návodu, jakou maximální dobu může robot pracovat, nebo uvádí limitující počet dávek těsta, které je možné zpracovat těsně za sebou.

Jak je to s krájením?

Nástavce na krájení umožňují plátky nakrájet na dvě tloušťky: jemnou a hrubší. Nestává se příliš často, že byste se setkali s možností nastavení tloušťky krájení podle individuálních požadavků. Kuchyňské roboty tedy krájí najemno a nahrubo. U každého přístroje může být velikost jemného a hrubého jiná.

Drtící nástavce, které využijte zejména při přípravě brambor na bramboráky, křenu nebo parmezánu, obvykle nejsou součástí domácích kuchyňských robotů, ale je možné je dokoupit.

Jak je to s velikostí?

Některé mohou na lince zabrat málo místa a to i přesto, že mají velkou pracovní nádobu. Jiné zase potřebují prostoru hodně a může se stát, že vám na lince budou zavazet. Při výběru si tedy ujasněte, jestli dáte přednost malému kuchyňskému robotu, protože máte omezený pracovní prostor, nebo si vyberete obra. Je dobré, abyste měli robota po ruce. Pokud robota schováte někam do komory na špatně dostupné místo, časem upadne v zapomnění.

Jak je to s ručními kuchyňskými roboty?

Občas se tak nazývají následující přístroje:

Tyčový mixér

 • na mixování, sekání a drcení
 • snadno se čistí, je rychlý a jednoduchý
 • skvělé připraví polévky, dětské přesnídávky, majonézy, sníh, šlehačku atd.
 • nedokáže umíchat těsto (pokud ano, tak jen velmi malé množství)

Ruční šlehač

 • dobře připraví těsta a dobře šlehá
 • použití je snadné a rychlé
 • údržba je jednoduchá
 • k jeho používání je potřeba síla
 • připraví třená a hnětená těsta do cca 1, 5 kg, mléčnou pěnu, bílkový sníh, šlehačku
 • méně praktický mixovací nástavec

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 57 hodnocení

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.