Jak vybrat odpuzovač zvířat – kun, psů, koček, ptáků, myší …

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Opakovaně si ve vaší zahradě, domě, chatě či automobilu dávají dostaveníčko nezvaní hosté, jakými jsou toulavé kočky a psi, vysoká a černá zvěř, ptáci, hmyz, netopýři, kuny, krtci, myši a jiní hlodavci? Chcete uchránit svůj pozemek, majetek, úrodu, automobil, ale také své děti před působením těchto vetřelců jednou provždy bez použití chemie a jedů? Ideálním řešením je použití elektronického odpuzovače zvířat. V následujícím článku vám poradíme, jak na to.

Test odpuzovačů zvířat 2023

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Atak Odpuzovač divoké zvěře 500 mlZjistit cenu350
91 %
2.Bros Elektrický odpařovač proti komárům s tekutou náplní 40mlZjistit cenu250
88 %
3.Kemo M100N Odpuzovač kun do autaZjistit cenu400
87 %
4.Tristar IV-3704Zjistit cenu500
86 %
5.Odpuzovač koček AgroBio Atak 500 mlZjistit cenu200
86 %
6.GETI odpuzovač krtků s motorem GMR160Zjistit cenu300
86 %
7.Vyplašto Plašič kun a myší šedáZjistit cenu1000
85 %
8.Bradas CTRL-BR101 maketa havranaZjistit cenu120
84 %
9.Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců 0440Zjistit cenu1200
83 %
10.Raid elektrický odpařovač s tekutou náplní 21mlZjistit cenu200
83 %
11.Format 1 Odpuzovač krtků a hrabošů OdK-H2Zjistit cenu560
77 %
12.Deramax-Dual Elektronický plašičZjistit cenu1000
76 %
13.Geti GMR110Zjistit cenu300
74 %

Parametry

NázevUrčeníNa elektřinuHmotnost (g)Přibližný dosah (m)Výdrž (dny)
1.Atak Odpuzovač divoké zvěře 500 mlproti srnkám, zajícům, divočákůmne5806dle používání
2.Bros Elektrický odpařovač proti komárům s tekutou náplní 40mlproti komárůmano200560
3.Kemo M100N Odpuzovač kun do autaproti kunámano1205neomezená
4.Tristar IV-3704proti hmyzuano4304neomezená
5.Odpuzovač koček AgroBio Atak 500 mlproti kočkámne56810dle používání
6.GETI odpuzovač krtků s motorem GMR160proti krtkům, hrabošům a hryzcůmano10002560
7.Vyplašto Plašič kun a myší šedáproti kunám, myším, krysám, potkanům a lasičkámano12525neomezená
8.Bradas CTRL-BR101 maketa havranaproti ptákůmne17010neomezená
9.Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců 0440hlodavci, kunyano7021neomezená
10.Raid elektrický odpařovač s tekutou náplní 21mlproti komárůmano140530
11.Format 1 Odpuzovač krtků a hrabošů OdK-H2proti krtkům a hrabošůmano58320180
12.Deramax-Dual Elektronický plašičkrtci, hryzci, hraboši, rejsci, hadiano100040neomezená
13.Geti GMR110proti krtkům a hrabošůmano100025neomezená

Jak hodnotíme

Hodnocení je průměrem hodnocení z největších e-shopů.

Deramax Cvrček

 • použití: krtci, hryzci
 • technologie: zvuková, vibrační
 • účinná plocha: 1 000 m2
 • napájení: baterie

Tento plašič od české firmy je určen proti krtkům a hryzcům, výrobce však upozorňuje, že přístroj nemusí fungovat, pokud je krtek hluchý, případně má mláďata. Někteří uživatelé si stěžují na skutečnost, že škůdci tento odpuzovač jednoduše ignorují, což může být dáno právě těmito důvody.

Mnozí zahrádkáři si však produkt chválí. Instalace je velmi snadná a také provoz je skutečně úsporný (baterie v přístroji vydrží až jeden rok). Signál působí přibližně 10 m od zdroje, na rozlehlejších zahradách je proto nutné instalovat minimálně dva tyto přístroje.

Mezi negativa patří hlučnější provoz. Někteří uživatelé si proto stěžují na to, že ze zahrady kromě krtků a hryzců vyhání také je. Majitelé tohoto plašiče také kritizují vyšší cenu výrobku.

Celkově lze říci, že výrobek byl hodnocen výrazně protikladně. Uživatelé si jej buď chválili, nebo jej zásadně nedoporučovali. Domníváme se však, že tento rozpor byl způsoben z velké míry právě nevhodnou instalací, případně důvody, které udává výrobce.
Zjistit cenu

Deramax Bird

 • použití: ptáci
 • technologie: ultrazvuková
 • dosah: 40 m (pod úhlem 140°)
  napájení: ze sítě

Opět se jedná o model od stejného českého výrobce, tentokrát však jde o plašič ptáků. Uživatelé si jej pořizují především proti holubům, kteří svými výkaly ničí majetek. Účinný je ale také proti ptačím škůdcům, kteří decimují úrodu. Velmi efektivní se ukázal být především proti špačkům. Nižší účinnost byla zaznamenána například proti vrabcům a kosům.

Někteří uživatelé si stěžovali na naprostou neúčinnost, což mohlo být způsobeno jak špatnou instalací, tak faktem, že ptáci měli velký hlad, a tudíž plašič ignorovali (tuto možnost udává přímo výrobce).

Protože výrobek funguje pomocí síťového kabelu, ideální je instalace na balkón, popřípadě pod střechu. Nevhodné je umístění do volného prostranství, jelikož přístroj nesmí být vystaven nepřízni počasí, což lze označit za zásadní nevýhodu.

Ačkoli se nejedná o levný přístroj, při správné instalaci dovede odvádět dobrou práci.
Zjistit cenu

Deramax-Kitty

 • použití: psi, kočky
 • technologie: ultrazvuková
 • dosah: 12 m (pod úhlem 120°)
 • napájení: ze sítě

Další z řady českých výrobků, který lze použít jak v interiéru, tak venku. Při použití však mírně tiká, což může být nepříjemné právě v obytných prostorách. Obsluha i instalace je snadná. Někteří uživatelé vyzdvihují světelnou signalizaci při chodu. Výhodou je také možnost výrobek vyzkoušet s garancí vrácení peněz do 60 dní.

Mezi negativa patří fakt, že je nutno jej chránit před deštěm a sněhem, protože není voděodolný. Nepraktické je také napájení pomocí síťového kabelu. Uživatelé by ocenili také variantu na baterie, což by usnadnilo instalaci i na místa, na něž není možné vést elektrický zdroj. Nadto je také nutno k přístroji dokoupit síťový napájecí zdroj, který není součástí balení.

Podobně jako u jiných modelů od tohoto výrobce, i v tomto případě se uživatelé ve svých hodnoceních výrazně liší. Někteří jsou s výrobkem maximálně spokojeni, zatímco jiní si stěžují na jeho nefunkčnost. Opět se domníváme, že to může být způsobeno nevhodnou instalací, případně použitím v nevhodném terénu.
Zjistit cenu

Kemo M180

 • použití: kuny, lasičky, drobní hlodavci
 • technologie: ultrazvuková
 • úhel signálu: 160°
 • napájení: autobaterie, ze sítě

Tento ultrazvukový odpuzovač zvířat je určen proti nezvaným návštěvníkům, kteří se mohou dostat do motorů automobilů, na nichž potom páchají velké škody. Lze jej napájet jak z autobaterie, tak i z elektrické sítě. Vyznačuje se velmi nízkou spotřebou energie, malými rozměry a velmi dobrou životností (vydrží až 5 let provozu). Mezi další klady patří také vodotěsnost, neslyšný chod a jednoduchá instalace. Uživatelé si také chválili český návod, který obsahuje množství rad a doporučení, díky nimž je možné docílit maximální účinnosti.

Mezi výraznější negativa patří především krátké kabely, jež je často nutné při instalaci svépomocí prodloužit. Tento model také patří mezi dražší, avšak vzhledem k tomu, že svoji funkci plní kvalitně a kuny dokáže z motoru skutečně vystrnadit, pořizovací cena se vám vrátí v tom, co ušetříte na opravách případných škod způsobených nevítanými vetřelci. Tento model proto můžeme vřele doporučit.
Zjistit cenu

Sencor SIK 50G

 • použití: létavý hmyz
 • technologie: elektrická
 • účinná plocha: 30 m2
 • napájení: ze sítě

Jedná se o UV hubič hmyzu, který spadá do nízké cenové kategorie, což si uživatelé chválí. Mezi další klady patří snadná obsluha a manipulace (je možné jej vzít také třeba na dovolenou či chalupu). Vzhledem k tomu, že je opatřen očkem, lze jej také volně zavěsit. Pyšní se také povedeným designem (produkuje příjemné modravé světlo), dlouhým přívodním kabelem a praktickým vypínačem (přístroj tedy nemusíte pokaždé vytahovat ze zásuvky).

Mnozí uživatelé si přístroj chválí (funguje však pouze v noci), jiní si však stěžují na zásadní nefunkčnost tohoto přístroje. Závěrečné hodnocení je tedy sporné. Pokud tedy nechcete investovat vysoké částky do hubiče hmyzu, můžete vyzkoušet tento model. Ale zázračné výsledky od něj očekávat nelze.
Zjistit cenu

Výhody odpuzovačů

Elektronické odpuzovače (lze se také setkat s variantou elektronické plašiče) škůdců mají oproti použití klasických chemických prostředků či mechanických pastí mnoho výhod:

 • Nemusíte uklízet mrtvolky škůdců.
 • Vy, vaše děti ani domácí zvířata nepřicházejí do kontaktu s jedy či chemií.
 • Odpuzovače jsou téměř bezúdržbové přístroje s nízkou spotřebou energie.

Před nákupem odpuzovače

Pokud jste se rozhodli pro koupi odpuzovače, přinášíme vám několik důležitých informací, na které byste při výběru neměli zapomínat:

 • Co nejpřesněji změřte plochu, kterou budete odpuzovačem chránit.
 • Pokud se rozhodnete pro přístroj napájený pomocí baterií, zajímejte se o délku jejich výdrže. Ideální je volba přístroje napájeného pomocí externího síťového adaptéru (mimo přístroje určené do půdy).
 • V případě, že se rozhodnete pro ultrazvukový odpuzovač zvířat, je lepší zvolit takový, který dokáže měnit kmitočet, případně také intenzitu signálu (nebo obojí).
 • Potřebujete-li odpuzovač do půdy (proti krtkům apod.), zaměřte se hlavně na frekvenci, s jakou přístroj pracuje (ideální je od 300 do 500 Hz).
 • Jestliže budete přístroje používat i v prostoru, kde se vyskytují domácí zvířata (pes, kočka, dobytek), dbejte na to, aby dokázal fungovat i na frekvenci, kterou tato zvířata neslyší (tj. minimálně 27 000 Hz).

Základní typy odpuzovačů

 • ultrazvukové
  • monotónní
  • kolísavé
 • zvukové
  • vibrační
 • elektrické

Na trhu najdete elektronické plašiče jak slyšitelné, tak pro člověka neslyšitelné. Ty druhé využívají ultrazvuku a pohybují se většinou nad hranicí 20 000 Hz, což je hodnota, kterou již lidské ucho není schopno zachytit.

Daný typ zvolte vždy podle toho, jakého druhu zvířete se chcete zbavit a také podle toho, zda jej budete používat v obydlených prostorách či na místech, kde se lidé příliš často nevyskytují.

Ultrazvukové odpuzovače

Jedná se o nejoblíbenější a zároveň největší kategorii plašičů na trhu. Tyto odpuzovače zvířat jsou vysokofrekvenční a využívají dokonalosti sluchového ústrojí většiny živočichů. Pracují totiž na frekvencích, které lidské ucho již není schopno zachytit. Ultrazvuk však u zvířat vyvolává stres, způsobený strachem z neznámého predátora, a danou lokalitu proto raději opustí.

Velkou výhodou je možnost výrazně zvýšit výkon (hlasitost), aniž by to člověk jakkoli zaznamenal. Pro škůdce nesnesitelný ultrazvuk lidské ucho jednoduše nedokáže zpracovat.

Při pořizování je však nutno dbát na kmitočet ultrazvukového signálu daného přístroje a vybírat jej podle konkrétního druhu škůdce. Ne každý živočich totiž dokáže slyšet zvuk o stejné frekvenci. Jiný plašič se hodí proti toulavým psům a jiný zase proti kunám.

Ultrazvukové odpuzovače zvířat můžeme dále rozdělit podle toho, zda jsou vybaveny možností změnit intenzitu nebo kmitočet ultrazvukového signálu. Tyto přístroje jsou tím nejlepším řešením, protože také zvířata (podobně jako člověk) si dokážou na monotónní zvuk o určité frekvenci zvyknout.

Monotónní odpuzovače jsou nejčastější a nejlevnější, ale ne nejúčinnější. Pracují pouze na jedné určité frekvenci, kterou nelze měnit. Především kuny a někteří další škůdci si na takový zvuk dokážou velmi dobře zvyknout a na dané místo se po čase vracejí.

Přístroje, které disponují možností měnit kmitočet, nazýváme kolísavé. Frekvenci lze u nich měnit buď ručně pootočením regulačním potenciometrem, nebo k tomu dochází automaticky (popřípadě lze narazit na přístroje nabízející obě možnosti). Velkou výhodou plašičů s automatickou změnou kmitočtu je jejich bezúdržbový chod, do něhož není potřeba téměř vůbec zasahovat.

Kromě změny frekvence, se lze také setkat se změnou intenzity ultrazvukového signálu (od velmi hlasitého až po tichý chod). Podobně jako změna kmitočtu, totiž také přerušování ultrazvuku v určitých intervalech zabraňuje tomu, aby si na daný zvuk škůdci zvykli. Zároveň tato funkce také šetří baterii (případně elektrický proud).

Nejlepším řešením je kombinace všech tří typů – ultrazvuku, změny frekvence a změny intenzity signálu. Tyto přístroje jsou velmi účinné především proti hlodavcům a drobným šelmám, jakými jsou kuna či lasička.

Klady a zápory ultrazvukových odpuzovačů

 • vysoký účinek
 • široké použití (proti mnoha druhům škůdců)
 • velký rozsah působení
 • lze použít i v nepřístupných nebo špatně přístupných prostorách
 • zcela bezpečný provoz
 • velmi levný a bezúdržbový provoz
 • vhodné pro použití v místech, kde se vyskytuje člověk
 • vyšší pořizovací cena (u kvalitních modelů)
 • levné přístroje produkují nekvalitní (případně žádný) ultrazvukový tón
 • škůdci si mohou na monotónní ultrazvukovou frekvenci zvyknout

Je ultrazvuk pro člověka nebezpečný?

Ačkoli se mnozí lidé domnívají, že ultrazvukové odpuzovače zvířat mohou škodit lidskému zdraví, není to pravda. Ultrazvuk se pohybuje za hranicí slyšitelnosti, a lidské sluchové ústrojí jej tedy nedokáže zpracovat. Přestože někteří jedinci (nejčastěji malé děti) jsou schopni vnímat signály o kmitočtu kolem 22 000 Hz, často je spodní hranice mnoha přístrojů nastavena na 28 000 Hz, tudíž ani pro ně odpuzovače nejsou rizikové.

Zvukové odpuzovače

Tyto přístroje vydávají zvuk, který je slyšitelný i pro člověka, hodí se tedy pouze do míst, kde se lidé ani domácí zvířata běžně nevyskytují. V současnosti se však používají zejména pro ochranu půdy proti krtkům, hryzcům atp. Pro ostatní účely (do obytných prostor, skladů, kůlen apod.) jsou tato zařízení zastaralá a příliš hlučná.

V půdě nelze využít ultrazvukový signál a zvuk (kromě škůdců) nikoho neruší, zvukový plašič je proto ideální volbou.

Do této skupiny spadají částečně také plašiče ptáků, které kromě ultrazvukového či subultrazvukového signálu využívají také digitální paměť, ve které jsou uloženy poplašné hlasy příslušného ptačího škůdce nebo hlasy dravých ptáků.

Funkce vibrace

Pokud potřebujete ubránit půdu proti nezvaným škůdcům, zajímejte se o to, zda je součástí zvukového odpuzovače také vibrační mechanismus. Přístroj tak kromě zvuku samotného, produkuje i vibrace, jež se velmi dobře šíří půdou. Kombinace zvuku a vibrací je proti škůdcům vyskytujícím se v půdě velmi účinná. Navíc jak zvuk, tak vibrace jsou u těchto přístrojů téměř vždy přerušované, čímž se minimalizuje možný návyk a zároveň se prodlouží životnost baterií.

Elektrické odpuzovače

UV hubiče hmyzu

Tento typ přístroje je účinný při hubení bodavého hmyzu (především komárů). Lze jej využít ve vnitřních i venkovních prostorách. Často jej najdete v ložnicích či na zahradách. Funguje na principu slabého světélkování, které láká nepříjemný hmyz. Ten, jakmile se přiblíží na určitou vzdálenost, je usmrcen slabým elektrickým proudem. Napájí se pomocí baterie, případně jej lze zapojit také do sítě.

Ultrazvukové odpuzovače s elektrickým napětím

Zcela jiné využití elektrického proudu najdete u ultrazvukových odpuzovačů zvířat do automobilů. Tyto přístroje využívají jak ultrazvukového signálu, tak speciálních destiček, které jsou pod neustálým elektrickým napětím. Pokud se škůdce dostane do chráněného prostoru a dotkne se dané destičky, dostane ránu elektrickým proudem, která jej může na několik sekund i omráčit. Další návštěvu si proto propříště dobře rozmyslí.

Odpuzovače podle místa použití

Odpuzovače lze také rozdělit podle toho, zda je potřebujeme do:

 • vnitřních prostor
 • automobilů
 • vnějších prostor
 • půdy

Vnitřní prostory

Místa použití: všechny uzavřené či částečně uzavřené prostory (domácnosti, chaty, chalupy, provozovny, sklady, sklepy, kůlny, garáže, bytové stoupačky, půdy)

Typičtí škůdci: myši, potkani, krysy, kuny, lasičky, pavouci, komáři, netopýři

Vzhledem k tomu, že na těchto místech se velmi často nacházejí také lidé, využívá se zde zejména ultrazvukových plašičů. Pokud se jedná alespoň o částečně uzavřenou místnost, lze využít odrazu ultrazvukového signálu (například od stěn, stropu či podlahy). Celý prostor je v takovém případě vyplněn ultrazvukovým signálem, což zaručuje, že se škůdce nemůže nikam schovat, a nezbývá mu, než se odstěhovat jinam.

Odpuzovače hlodavců a drobných šelem

Proti kunám či myším ve vnitřních prostorách je nejúčinnější ultrazvukový plašič s přerušovaným signálem. Pokud však chcete použít odpuzovač v prostorách, kde chováte domácí zvířata, myslete také na ně a nastavte kmitočet na hodnotu minimálně 27 000 Hz (psi a kočky totiž slyší ultrazvuk do cca 26 000 Hz), případně jim zajistěte možnost volně odejít z daného prostoru.

Odpuzovače pavouků

Odpuzovače pavouků fungují na podobném principu, jen využívají ultrazvukové signály o kmitočtu 7 000 až 14 000 Hz, které se přerušovaně zvyšují a snižují. Přístroje takto napodobují signály, jež vyluzují přirození predátoři pavouků, což tento hmyz z daných prostor vypudí.

Odpuzovače komárů

Kromě UV hubiče hmyzu se komárů můžete zbavit také pomocí přístroje, který generuje ultrazvukový či velmi slabě slyšitelný zvuk, který odpuzuje komáří samičky (pouze ty totiž sají krev). Tyto odpuzovače seženete nejčastěji v provedení Plug-In (určené pro zasunutí do zásuvky), případně existují také varianty na baterie vhodné pro použití v přírodě.

Odpuzovače netopýrů

Při pořizování tohoto přístroje, požadujte vždy ultrazvukový plašič, který je přizpůsobený nejčastěji se vyskytujícím druhům netopýrů v České republice. Je také potřeba, aby byl ultrazvuk nepřetržitý a zároveň u něj docházelo k průběžné automatické změně kmitočtu v předem stanoveném rozsahu.

Automobily

Místa použití: osobní i nákladní automobily, karavany, zemědělské stroje, lodě, letadla

Typičtí škůdci: kuny, lasičky, myši, potkani, krysy

Může se stát, že nenastartujete svůj automobil a příčinou budou překousané kabely, případně jiná škoda na elektroinstalaci vozidla způsobená kunou či hlodavcem, který se zabydlel v motoru. Abyste předešli těmto škodám, je dobré instalovat do auta vhodný plašič.

Ideální je varianta ultrazvukového odpuzovače zvířat, který má ve svém těle zabudovány speciální destičky. Ty jsou pod elektrickým napětím a nezvaného hosta dokážou nepříjemně překvapit elektrickým výbojem.

Tyto přístroje jsou napájeny buď z autobaterie či pomocí malé baterie v samotném odpuzovači. Musí být také vysoce odolné vůči nepříznivým vlivům (jakými jsou například vlhkost, otřesy, výkyvy teplot, slabší žíraviny). Pořizujte proto vždy pouze odpuzovače zvířat určené přímo do automobilů!

Vnější prostory

Místa použití: zahrady, zemědělská půda, sady, vinice, louky, lesní školky, zahradnictví, šlechtitelské ústavy, letiště

Typičtí škůdci: toulaví psi, kočky, vysoká zvěř, černá zvěř, vlci, lišky, ptáci

Do této kategorie řadíme odpuzovače zvířat, které jsou často vybaveny vestavěným infrapasivním senzorem (PIR), který dokáže detekovat pohyb teplokrevných živočichů, na základě čehož spustí ultrazvukový či akustický signál.

Protože ultrazvukové odpuzovače zvířat ve venkovním prostředí nemohou využívat odrazu od stěn či stropu, jejich dosah je menší. Je také potřeba počítat s tím, že se signál šíří ve tvaru kuželu a pod určitým úhlem. Účinnost se tedy omezuje na menší plochu.

Podobně jako ve vnitřních prostorách, i v tomto případě se ujistěte, že se v okruhu působení odpuzovače nenacházejí domácí zvířata, která by mohla jeho vlivem velmi trpět, případně nastavte frekvenci na takovou hodnotu, která je již pro tato zvířata neslyšitelná.

Odpuzovač toulavých psů a koček

Nejčastěji se setkáte s ultrazvukovými přístroji, jejichž frekvence je nastavena v pásmu slyšitelném pro psy a kočky. Často je také vybaven infrapasivním senzorem, který sepne signál pouze v případě, že detekuje pohyb. Toto čidlo však zachytí i pohyb jiných teplokrevných živočichů. Vhodnější jsou proto přístroje, které generují ultrazvukový signál trvale, případně přerušovaně.

Odpuzovače vysoké a černé zvěře

K vypuzení divokých lesních zvířat (nejčastěji srn a divokých prasat) lze využít jak ultrazvukového odpuzovače s vestavěným infrapasivním čidlem (tzv. PIR senzorem), tak přístroj, který generuje ultrazvukový signál trvale. Případně – pokud se jedná o pozemek, na němž se nevyskytují lidé –, je možné použít také zvukový plašič s infrapasivním senzorem. Tento typ vyluzuje přerušovaný tón podobný zvuku sirény, případně spouští vestavěné rádio.

Odpuzovače ptáků

Tento typ využívá ultrazvukového nebo subultrazvukového signálu, případně reprodukuje hlasy ptačího škůdce či dravce. Signál či hlasy jsou nepravidelně spouštěny a prostřednictvím zesilovače a reproduktoru jsou šířeny do okolí. Využívají se především v zahradách, sadech, vinicích či na letištích, kde mohou ptáci způsobovat velké materiální škody.

Při výběru vždy dbejte na to, abyste zakoupili plašič, který generuje kmitočet, který bude nesnesitelný pro konkrétní druh ptáka, kterého chcete ze svého pozemku vypudit. Různé druhy ptáků jsou totiž citlivé na různé frekvence. Podobně pokud se rozhodnete pro nahrávku hlasů dravců či ptačích škůdců, požadujte vždy takovou, která je uzpůsobena tuzemským ptačím druhům.

Vynikající volbou je pak takový přístroj, který je možno nastavit přímo na určitý druh ptáka (například špačka, vlaštovku apod.). Podle potřeby jej pak můžete využít proti vícero druhům ptactva.

Ačkoli plašič generuje ultrazvukový signál na takové frekvenci, která je nejvíce nepříjemná pro konkrétní ptačí druh, počítejte s tím, že se zbavíte prakticky všech druhů ptáků v daném prostoru.

Půda

Místa použití: půda

Typičtí škůdci: krtci, hraboši, rejsci, hryzci, myši, křečci, potkani, hadi, mravenci

Přestože přístroje z této kategorie nejčastěji najdete pod názvem „Odpuzovače krtků“, jsou určeny pro vypuzení celé řady dalších škůdců žijících v půdě.

Odpuzovače krtků a hlodavců

Tyto zvukové plašiče nejčastěji pracují v rozmezí 300 – 500 Hz, protože půdou se nejlépe šíří signály nízkých kmitočtů. Doplněny jsou také o vibrační mechanismus, který zesiluje celkovou účinnost. Zvuk i vibrace bývají u těchto přístrojů často přerušované, díky čemuž lze ušetřit nejen baterii, ale lze tak také zamezit možnému návyku škůdců na monotónní zvukový signál.

Odpuzovač hadů

Proti hadům (především k vypuzení chráněné zmije z pozemku) lze velmi účinně použít odpuzovač krtků.

Odpuzovač mravenců

Posledním typem přístroje je vodotěsné zařízení, které generuje signál určité frekvence, jež je nepříjemná pro mravence. Bohužel lze tento odpuzovač použít pouze proti mravencům, kteří žijí na vaší zahradě, nikoli tedy proti těm, kteří se usídlili v obytných prostorách.

Napájení odpuzovačů

Co se týče napájení, můžete vybírat ze tří na trhu dostupných variant odpuzovačů:

 • na baterie (případně autobaterie)
 • se síťovým adaptérem (případně tzv. Plug-In)
 • solární

Odpuzovače na baterie

Tento typ je konstruován tak, aby baterie v přístroji vydržely co nejdéle, bohužel na úkor výkonu. Často se zde setkáváme s přerušovaným signálem, některé modely dokonce využívají jen velmi krátkých ultrazvukových signálů, které trvají někdy jen zlomek vteřiny. Lze tak uspořit velké množství energie, aniž by došlo k větší ztrátě účinnosti. I tyto přístroje mohou velmi dobře posloužit, hodí se však k ochraně menších prostor. Nezbytné jsou také pro využití v půdě, kde je síťové napájení nemožné.

Při ochraně automobilu je často plašič napájen přímo z autobaterie. Tento přístroj by měl mít vždy vestavěnou bezpečnostní tavnou pojistku a celkově by měl být velmi odolný.

Výhody a nevýhody

 • snadná manipulace a instalace
 • použití na nedostupných místech
 • nižší pořizovací cena
 • nižší výkon
 • nutnost vyměňovat baterie

Odpuzovače se síťovým adaptérem

Tyto přístroje jsou vybaveny napájecím adaptérem, případně jde o tzv. Plug-In, které lze přímo zasunout do zásuvky.

Vzhledem k tomu, že nejsou závislé na baterii, jsou zpravidla výkonnější a mohou obsahovat další funkce pro zvýšení účinnosti. Signál u těchto přístrojů často není přerušovaný, ale mění se jeho frekvence a intenzita.

Pokud máte na výběr, vždy doporučujeme pořídit si raději místo plašičů na baterie, variantu se síťovým adaptérem. Bývá nejen účinnější, ale také se o něj nemusíte téměř vůbec starat.

Výhody a nevýhody

 • vysoký výkon a účinnost
 • široký výběr vestavěných funkcí
 • bezúdržbový provoz
 • vyžadují dostupnost sítě (230V)
 • vyšší pořizovací cena

Solární odpuzovače

Na trhu se lze také setkat s plašiči, které ke svému chodu využívají sluneční energii. Často se jedná o solární odpuzovače zvířat do půdy, které jsou vhodné k vypuzení krtků či mravenců. Lze se ale setkat také s většími modely, které dokážou odehnat i větší zvířata, jako jsou například psi, kočky či divoká zvěř.

Integrovaný solární článek zajišťuje neustálý chod a zároveň dobíjí baterii, z níž přístroj čerpá energii v noci a při nedostatku slunce. Na trhu můžete najít také ultrazvukové solární odpuzovače zvířat s PIR senzorem, což je detektor pohybu schopný zachytit blížícího se teplokrevného živočicha. Ultrazvukový signál se sepne až v momentě jeho přiblížení, čímž opět dochází především k úspoře energie.

Ačkoli tento typ plašičů nabízí zajímavé řešení, není příliš účinný, jelikož solární článek nedokáže naakumulovat dostatek energie, která je potřeba pro skutečně efektivní plašení.

Výhody a nevýhody

 • zcela bezúdržbový provoz
 • snadná instalace
 • nízká účinnost
 • závislost na sluneční energii

Jak správně na instalaci

 • vnitřní prostory
 • vnější prostory
 • půda

Instalace do vnitřních prostor

Pokud chcete instalovat odpuzovač do interiéru, vždy jej umístěte do jednoho z rohů pokoje, čelní strana přitom musí směřovat do chráněného prostoru, nejlépe na protilehlý roh místnosti. Ideálně se umisťuje na podlahu, pokud se však jedná o místnost, v níž předměty sahají až k zemi, můžete jej pověsit také do určité výšky na zeď. Vždy však dbejte o to, aby byl přístroj v rohu a v takovém náklonu, aby signál zaplnil celý prostor.

Ultrazvuk se odráží od pevných překážek, což lze využít pro pokrytí celé místnosti, zároveň však dávejte pozor na vznik tzv. hluchých míst, které nejsou signálem pokryty (ty mohou vnikat například za skříní).

Pokud chcete přístroj použít pro více místností, umístěte jej do největší z nich (a zároveň středové) a nechejte otevřené dveře, tím umožníte ultrazvuku pronikat do ostatních místností. Pokud se však jedná o prostory, které nejsou propojeny dveřmi, budete muset použít více plašičů, protože ultrazvuk nedokáže pronikat skrze zdi.

Nejvýkonnější ultrazvukové odpuzovače zvířat však vytváří dostatečně silný signál, aby ultrazvuk alespoň částečně procházel například jednou vrstvou sádrokartonu či palubek, čímž lze dostat například kunu z prostoru za sádrokartonem.

Pokud se škůdce nachází v dutinách stropů, podlah či stěn, ideálně plašič umístěte přímo do dutiny, případně alespoň do její blízkosti.

Při instalaci mějte na paměti, že obecně tvrdé předměty ultrazvuk odrážejí, zatímco měkké předměty jej pohlcují. Neumisťujte proto odpuzovač například za závěsy.

Instalace ve vnějších prostorách

Protože se ve venkovním prostřední nemá ultrazvuk od čeho odrážet, instalujte plašič vždy tak, jako byste chtěli danou plochu maximálně osvítit. Přístroj totiž vysílá signál v podobě kuželu, důležitý je tedy úhel, pod kterým je signál vyzařován. Ten je uveden u každého přístroje. Obvykle se umisťuje do takové výšky, aby maximálně pokryl prostor, na němž se zvířata pohybují.

Instalace do půdy

Instalace tohoto typu je nejjednodušší. Plašič stačí pouze zapíchnout přibližně 20 cm hluboko do půdy. Signál kolem tohoto přístroje se šíří v kruhu, ideální je tedy umístit jej do středu chráněné plochy.

Účinnost odpuzovačů krtků je bohužel závislá také na typu a vlhkosti půdy, v níž je umístěn. Nejvhodnější je těžká a vlhká půda. Čím kypřejší půda je, tím se účinnost plašiče snižuje, protože kyprá půda lépe pohlcuje zvuk.

Pokud nebudete s výsledky spokojeni, zkuste přístroj přemístit na jiné místo. Může se stát, že se signál nedostane na správné místo, protože nedokáže překonat některé překážky v půdě (například základy staveb, vyšší zahradní terasy nebo větší kameny či přímo skála pod povrchem).

Tipy na závěr

 •  Při výběru ultrazvukového odpuzovače se řiďte také cenou přístroje. Mnohé levné přístroje (kolem 250,-) totiž generují ultrazvukový signál pouze sporadicky, případně vůbec. Doporučujeme proto koupi dražších přístrojů (od 1 000,-).
 • Čím vyšší kmitočet, tím hůře se půdou šíří. Při výběru plašiče určeného do půdy proto vždy žádejte frekvenci mezi 300 – 500 Hz. Velmi hlasitý zvukový signál u tohoto typu plašičů neznamená vyšší účinnost!
 • Pokud zvolíte variantu napájení z baterií, žádejte přístroj s obvody typu CMOS. Ty mají totiž oproti klasickým integrovaným obvodům několikanásobně nižší spotřebu energie.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 158 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
 1. Ahoj, taky si pochvaluju ultrazvukovou plašičku. Mě teda stála něco přes 500,-, ale super a je tam 10 let záruka 🙂 Myslím že se ta firma jmenuje janík servis, jestli to píšu správně 🙂

 2. Já mám skvělou zkušenost s ultrazvukovými odpuzovači. Skutečně mi pomohly zbavit se kun, i přesto, že se řadí do té „levnější kategorie“. Za svou plašičku do auta jsem zaplatil 290 Kč. Přijde mi to lepší než pasti nebo nedej bože jed.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo