Jak vybrat parní čistič

Už jste slyšeli o parních čističích? Údajně zmáknou úklid na jedničku, a navíc jsou při tom velmi šetrné k přírodě. To vše díky páře. Století páry je sice dávno to tam, ale i dnes můžeme její sílu smysluplně využít, a to třeba při zmiňovaném úklidu. Je ale skutečně parní čistič opomíjeným géniem ve světě úklidu, nebo má – ostatně jako každý – své nedostatky? Vše podstatné se dozvíte v našem článku. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Test parních čističů 2019

Vybrali jsme pro vás z každé ze čtyř uvedených kategorií  dva zajímavé modely. Pokud vám ani jeden nepadne do oka, můžete se samozřejmě poohlédnout i po dalších.

Sencor SSC 3001YL

 • Objem nádoby: 0,35 litru
 • Tlak páry: 3 bary
 • Výkon: 1 000 W

Nejlépe hodnocený ruční parní čistič, který si hravě poradí s 99 % běžných bakterií. Kromě toho zvládne snadno odstranit také skvrny, vodní kámen, mastnotu i jiné nečistoty. Využijete ho hlavně na tvrdé povrchy (dlaždice, varnou desku, sklo, apod.).

Litr vody zvládne nahřát už za 2,5 minuty. Díky tomu ho můžete použít skoro okamžitě po zapnutí, protože má nádržku na 0,35 l (je pravda, že nádržka by se hodila o něco větší). Kromě rychlosti nabízí také příslušenství: rovnou trysku, zahnutou trysku, ohebnou hadici, hlavici mini mopu s krycí tkaninou a kulatý kartáč na čištění zrcadel.

Abyste měli jistotu, že se při práci nepopálíte, je vybavený dětskou pojistkou a bezpečnostním ventilem. Potěší vás určitě také nízká váha – pouhý jeden kilogram.

Zjistit cenu

Kärcher SC 1 Premium Floor Kit

 • Objem nádoby: 0,2 litru
 • Tlak páry: 3 bary
 • Výkon: 1 200 W

Je to výkonný a spolehlivý pomocník do domácnosti. Zvládá tlak až 3 bary a má nádržku s objemem 0,2 litru. Velkou výhodou tohoto modelu je bohatá výbava v ceně: tryska na bodový paprsek, prodlužovací hadice, ruční hubice, podlahová hubice, kulatý kartáček, froté potah pro podlahovou hubici, froté potah pro ruční hubici.

Samozřejmě ve výbavě tohoto ručního čističe nechybí ani dětská pojistka a bezpečnostní ventil. Tím pádem nehrozí, že byste se při úklidu popálili. Tento model se skvěle hodí na menší úklid tvrdých ploch, koupelny, WC nebo zrcadla. Nevýhodou je nižší kapacita nádržky a poměrně rychlý úbytek tlaku páry.
Zjistit cenu

Kärcher SC 3

 • Objem nádoby: 1 litr
 • Tlak páry: 3,5 baru
 • Výkon: 1 900 W

Silný rychlík. To by mohla být klidně přezdívka tohoto pojízdného parního čističe. K práci je připravený už za 30 sekund po zapnutí. Díky dvoukomorovému systému navíc můžete během práce snadno přidávat vodu do vnější nádržky a přístroj si ji sám pumpičkou převede do ohřívače, aby generoval další páru. Model získal ocenění ve své kategorii za rok 2016.

Tlak páry 3,5 baru je na hranici špičkových čističů. K tomuto čističi nebudete potřebovat žádné chemikálie. Vše zvládnete spolehlivě párou. Velkým plusem je integrovaný systém proti usazování vodního kamene. Perličku příslušenství je podlahová hubice „Comfort“, která má otočný kloub pro snadné a pohodlné čištění. Drobnou nevýhodou je nemožnost namotání kabelu a hlučnější nahřívání páry.
Zjistit cenu

Kärcher SC 4

 • Objem nádoby: 1,3 litru
 • Tlak páry: 3,5 baru
 • Výkon: 2 000 W

Skvělý parní čistič na pečlivý úklid celé domácnosti. V příslušenství najdete: podlahovou hubici Comfort Plus, trysku na bodový paprsek, ruční hubici, kulatý kartáček, froté potah pro ruční hubici, podlahovou utěrku z mikrovlákna, odvápňovací tyčinky, hadici s pistolí (délka 2 metry). Automatickou výbavou jsou dětská pojistka a bezpečnostní ventil.

Tento čistič zvládne uklidit podlahu i tvrdé povrchy v celé domácnosti. Pyšní se tlakem 3,5 baru, má nádobky o objemech 0,5 a 0,8 litru a jeho plošný výkon je 75 m2. Potěší vás také dvoustupňová regulace síly páry. Díky tomu budete mít pod kontrolou její sílu, abyste neponičili choulostivější materiály. Mírnou nevýhodou je vyšší cena za další příslušenství.
Zjistit cenu

Kärcher SV 7 2015

 • Objem nádoby: 1,2 litru
 • Tlak páry: 4 bary
 • Výkon: 1 100 W

Vynikající parní vysavač, který se vám doma postará o dokonalé vyčištění koberců a čalouněného nábytku. Na rozdíl od ostatních konkurentů má obrovskou výhodu v tom, že rozpuštěnou špínu ihned odsává. Může se spolehnout na výkon 1100 W a tlak páry 4 bary.

V balíčku příslušenství k tomuto modelu najdete množství nástavců: kartáčkové lamely, gumové stěrky, stěrky z tvrdé gumy, malou stírací gumu, velkou stírací gumu i kartáčový věnec. Díky tomu doma vyčistíte každé zákoutí a nebudete se muset starat o další úklid. Vyčištěná plocha bude ihned suchá a bez pocitu, že lepí. Drobnou nevýhodou je nutnost odvápňování a náročnější manipulace.
Zjistit cenu

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80

 • Objem nádoby: 1 litr
 • Tlak páry: 6 baru
 • Výkon: 2 450 W

Extra silný parní vysavač s tlakem 6 barů hravě odstraní každou nečistotu z podlah. Dokonce i špínu hluboko zažranou v koberci. Doma s tímto modelem vyčistíte: dlažbu, skvrny, spáry, parkety, plovoucí podlahy, terakotu, koberce, skla, zrcadla, obklady, matrace a čalounění, interiér automobilu a další.

Parní vysavač má 10 přednastavených programů na nejčastější druhy uklízení. Vysavač má dvojnásobnou filtraci, takže vzduch, který vypouští zpět do místnosti, je naprosto čistý. S tímto pomocníkem budete mít doma uklizeno během okamžiku, navíc perfektně a do posledního smítka. Nevýhodou je pomalejší čištění odolnější špíny, s kterou si ale nakonec poradí.
Zjistit cenu

Polti VAPORETTO SV440

 • Objem nádoby: 0,3 litru
 • Tlak páry: 3,5 baru
 • Výkon: 1 500 W

Parní mop se postará o všechny tvrdé podlahy v domácnosti. Váží jen 2,4 kg, takže s ním může pracovat i dítě. Navíc je připravený k čištění už za 15 vteřin. Spolehlivě zlikviduje 99 % bakterií roztočů a virů na podlaze, a k tomu díky dávkovači Frescovapor přidává při čištění do páry vůni, kterou si vyberete. Porto bude váš domov nejen čistý, ale i voňavý.

Tento výrobek si získal oblíbenost také proto, že jde o výrobek 2v1. Můžete ho totiž použít i bez nástavce jako obyčejný ruční parní čistič. Nádržku můžete plnit jednoduše přímo z vodovního kohoutku. Nemusíte ji složitě odpojovat o přístroje.
Zjistit cenu

MAXXX Parní mop 5v1

 • Objem nádoby: 0,4 litru
 • Tlak páry: 2 bary
 • Výkon: 1 300 W

Je lehký, dobře přenosný a odolný. Vyčistí podlahy, koberce, okna, matrace, sedačky i potahy. Můžete ho dokonce použít na napařování oděvů. To vše díky rozmanitému příslušenství, se kterým uděláte z mopu čistič přesně podle vaší potřeby.

V balení kromě mopu najdete také: trojúhelníkový nástavec na koberce, návlek z mikrovlákna, odměrku na vodu, čisticí jehlu, trysku, nylonový a drátěný kartáček, prodlužovací hadici, nástavec na prachovku a prachovku, nástavec na oblečení s návlekem a nástavec na okna s návlekem.

Mop udržuje páru pod tlakem až dvou barů, váží 3,6 kg a do nádržky na vodu pojme 0,4 litru vody. Nevýhodou je měkčí tyč, která se při zatlačení prohýbá a nedokonalé uchycení návleku na hlavici mopu.
Zjistit cenu

Jak funguje

Je to přístroj, který pomocí ohřevu mění vodu v nádržce na páru. Ta zůstává pod tlakem uzavřená uvnitř. V momentě stlačení kohoutu či páčky vychází pára tryskou ven. Díky své vysoké teplotě dokáže odstranit i zaschlé nečistoty a zabít bakterie.

Dnešní parní čističe používají dva systémy přeměny vody na páru:

 • Jednokomorový systém

Jednodušší a základní je jednokomorový systém, kdy má přístroj jednu nádržku. Do té nalijeme vodu a pevně uzavřeme víčko. Vodu následně ohřívá a přeměňuje ji na páru přímo v nádržce. V tomto případě je nádržka při čištění pod neustálým tlakem, takže musí zůstat uzavřená, než spotřebujeme veškerou páru.

 • Dvoukomorový systém

Pokročilý, a snazší na manipulaci, je dvoukomorový systém. V tomto případě má  nádržky dvě. Do jedné naléváme vodu, stejně jako v případě jednokomorového systému. Z této nádržky vede čerpadlo vodu do druhé nádržky, kde se ohřevem mění na páru. Výhodou dvoukomorového systému je možnost přilévání vody i během úklidu, když je přístroj zapnutý.

Nevýhody

Čištění párou však skrývá také svá úskalí, na která je třeba dát si pozor. Horká pára nejen skvěle čistí a hubí mikroorganismy, ale taky by nás mohla ošklivě popálit. Proto bychom se měli při používání parního čističe soustředit jen na úklid. Hlavní je dodržovat postup dle návodu čističe a v žádném případě neotvírat nádržku s vodou jednokomorového parního čističe, pokud je zapnutý.

Typy parních čističů

Na internetu najdete nejrůznější zmínky o parním čističi na okna, na koberce,  s vysavačem a podobně. Použití se liší podle typu. Kromě profesionálních parních čističů, o kterých se nebudeme podrobněji zmiňovat, můžeme ty běžně dostupné rozdělit na čtyři základní kategorie:

Ruční

Jsou to malí šikulové. Potřebujete vyčistit zaschlý sporák, vypořádat se s nečistotami ve spárách mezi kachličkami nebo chcete mít jistotu perfektního čištění v koupelně a na záchodě? V tom případě je ruční parní čistič pro domácnost jako dělaný.

Je to nejmenší ze čtyř uvedených typů čističů. Nejlépe se hodí na drobné plochy a místa, kam se při úklidu běžnými prostředky nedostanete. Váží obvykle jen pár kilogramů a se svým objemem nádržky do 0,4 l vydrží kolem 5 minut nepřetržitého čištění. Obvykle bývá po zapnutí připraven už za 3 minuty. Vzhledem sice připomíná láhev s rozprašovačem, ale na drobný úklid stačí. Je ideální čistitění spár.

Velkou výhodou tohoto typu ručního parního čističe je cena. Pohybuje se v rozmezí od 600 do 3 000 Kč.

 • nízká cena
 • nízký výkon
 • rychle připravený k použití
 • jen na menší plochy
 • snadno se s ním manipuluje
 • krátká doba čištění

Pojízdné

Výborný parní čistič pro domácnost. Na rozdíl od ručních čističů už toho zvládne víc. Díky různorodému příslušenství z něj v mžiku uděláte parní čistič oken, vyčistíte koberce i jiné povrchy v domácnosti. Pokud ho budete používat na standardní úklid, může se lehce stát nejlepším pomocníkem pro vaši domácnost.

Vzhledem tento typ připomíná vysavač. Skládá se z pojízdné nádoby na vodu o objemu až 1,5 litrů a speciální hadice, na kterou je možné přimontovat nejrůznější nástavce. Váží kolem 5 kilogramů a po zapnutí mu trvá kolem 5 minut, než je připravený k použití páry. Teplotu páry udržuje na cca 140 °C, takže bezpečně zatočí s bakteriemi i ostatními mikroorganismy, které doma nechcete.

Tento typ parního čističe s příslušenstvím je ideální na důkladný úklid celé domácnosti. Stojí od 3000 do 15 000 Kč.

 • vysoký výkon (tlak i teplota páry)
 • vyšší pořizovací cena
 • ideální na čištění celé domácnosti
 • neodsává rozpuštěné nečistoty
 • bohaté příslušenství
 • vyšší nárok na prostor

Parní vysavače

Vynikající na koberce v domácnosti,  je vhodný i na čalounění. Doma se vám bude hodit zejména na čištění všech typů podlah, kterým nevadí horká pára. Kromě toho si, ale poradí také s čištěním sedaček a dalšího čalouněného nábytku. Ve srovnání s pojízdným parním čističem je jeho velkou výhodou schopnost odsávání rozpuštěných nečistot. O tom, jak vybrat správnou sedací soupravu, která se snadno udržuje, jsme se rozepsali zde.

Obvykle má tento typ nádobu s objemem asi 0,8 litru. Váží kolem 10 kilogramů a po zapnutí je během 5 minut připraven na úklid. Tlak páry udržuje mezi 4 a 4,5 bary, takže hravě zatočí i s odolnou špínou. Teplota páry, kterou tento čistič produkuje, je přibližně 150 °C.

Cena parních vysavačů se pohybuje v rozmezí 15 a 20 tisíců korun.

 • vhodný na čištění koberců a sedaček
 • vyšší pořizovací cena
 • nenechává na podlaze šmouhy
 • složitější manipulace v menším prostoru
 • odsává rozpuštěné nečistoty
 • vyšší nárok na prostor

Parní mopy

Je vynikající na čistění podlah. Tedy pokud nemáte doma koberec. Jinak si tento přístroj poradí s dlažbou, linem, vinylem, laminem i PVC. Na první pohled vypadá jako tyčový vysavač. Kromě čištění podlah ho však doma na nic jiného nepoužijete. Je jednoúčelovým pomocníkem, který skvěle zvládá svoji práci, ale nic dalšího neumí.

Objem nádoby na vodu má do 0,7 litru. Váží od 2,5 do 5,5 kilogramů a vodu ohřeje už za 30 sekund. Na jedno naplnění nádrže zvládne pracovat 7-25 minut (záleží na konkrétním modelu). Přestože je jeho použití velmi omezené, má co nabídnout.

Sympatická je i jeho cena. Začíná okolo 1300 a končí na 5000 Kč.

 • skvělý na čištění tvrdých podlah
 • lze využít jen na tvrdé podlahy
 • lehký a snadno se s ním manipuluje
 • nemá extra silný výkon
 • rychle připravený k úklidu
 • rozpuštěné nečistoty neodsává, ale stírá

Podle čeho vybírat?

Než se odhodláte k nákupu parního čističe, měli byste si dobře rozmyslet, na co ho budete přesně používat a jak často, jak velkou máte domácnost a jestli chcete mít doma univerzálního pomocníka, nebo jen například specialistu na čištění podlah. Kromě toho samozřejmě zvažte i své finanční možnosti.

Na rychlé čištění vzniklých skvrn a jiných drobných nečistot vám bude stačit ruční parní čistič. Může být připraven na výkon už za 3 minuty a v těžko dostupných prostorech se pohybuje s vrozenou bravurou.

Pokud máte v úmyslu používat parní čistič pravidelně, měli byste sáhnout raději po pojízdné variantě, nebo dokonce po parním vysavači. Výjimkou je pravidelné čištění tvrdých podlah, kde si vystačíte s parním mopem.

Nezapomeňte na to, že jednokomorové přístroje potřebují přestávku, než je znovu naplníte vodou. Jestli neradi přestáváte uprostřed úklidu, raději zvolte dvoukomorový přístroj, do kterého můžete přidávat vodu přímo za provozu.

Nádržka

Důležitá je také nádržka. Jde o to, z jakého je materiálu, což přímo ovlivňuje její životnost. Existují nádržky hliníkové a z nerezové oceli. Nerez je samozřejmě houževnatější, takže pokud nejste na štíru s financemi, zvolte raději čistič s nerezovou nádržkou. Samozřejmě při tom berte v úvahu objem. Obecně platí, že čím větší nádržka, tím déle vydrží přístroj pracovat na jeden zátah. To je zejména v případě jednokomorového systému naprosto zásadní.

Čím se může pochlubit kvalitní parní čistič?

 • dvoukomorový systém pro doplňování vody během provozu.
 • Do nádržky se vejde aspoň 1,5 l.
 • Nádoba ohřívače je nerezová.
 • Zvládne tlak 4 bary a víc.

TIP Co vybrat: Na koberce a čaloun zvolte raději parní vysavač.

Pravidelná péče jako prevence

Nezapomeňte na odvápňování. Máte dvě možnosti. Buď používejte destilovanou vodu, která vnitřek čističe nezanáší vodním kamenem a solemi, nebo si k čističi pořiďte odvápňovací patrony (tyčinky), které vám umožní používat vodu z kohoutku. Odvápňovací tyčinky se dají pořídit kolem 300 Kč.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 56 hodnocení
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.